Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kutu oyunları, başlangıç

Wyand

Öne çıkan mesajlar

• 4 hafta sonra ...
dungeon command aldım. mekaniği farklı hoşuma gitti. dnd + magic, zarsız. boyanmış figürleri ve çok güzel görünüyordu reviewlarda. bi kutu tyranny of goblins aldım diğerinide hearth of cormyr veya blood of gruumsh alcam.

yanına da legend of drizt patlatasım var. dungeon command kart ve figürleri booster olarak kullanılabiliyor buna.

bide pandemic siparişi geçtim işte.

warhammer figürlerini toplamaya başlayacaktım da, konuştuğum birisi artık warhammerın eskisi kadar oynanamdığını, çok sık yeni edition çıktığını, önceki editionla ekledikleri unity diğer editionla kaldırma gibi saçma şeyler yaptıklarını falan söyledi. millet soğumuş gibi. star wars xwing ve imperial assault çok revaçtaymış. belki onlara yönelirim ben de.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi, herkes bi sürü oyun söylemiş, ailecek oynanabilirlik&eğlence açısından sonuç ne çıktı? Almak istiyorum güzel bir tane ancak şöyle favoriler için anket yapsak ona göre alacağım, böyle bi şanşımız var mı, derleyip toplasak favoriler için herkes oy verse?
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Aile ici yada parti oyunlarina tavsiye, Cards Against Humanity(ama exp almaniz lazim, alirken dikkat edin US edition filan almayin, international edition alin yoksa cok sayida yerel referans oluyor), Avalon, Spyfall, One Night Werewolf, Bang!. Birde bizim ekip shadow hunters seviyor ama max 8 kisi o.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Ahaha Sheriff of Nottingham bombadir walla. Ama oynadiklarin es, dost, tanidik tayfa olucak. "Sana daaaaaa, contraband tavuguna daaaaa" tarzinda dialoglar donuyordu bizde.

2 hafta once Pandemic Legacy campaign i bitirdik. Herkese tavsiye edilir, zaten 1 numarada su anda. Campaign oldugu icin ayni kadro ile oynamaniz sart. Asagi yukari 15-20 oyun oynayacaginizi dusunerek ekibi ona gore secin. Biz 16 oyunda bitirdik. Ama kutu sahibi arkadas kanser etti bizi, 3 oyunu hatunun kurallari yanlis yorumlamasi yuzunden kaybettik. Hayir ver rulebook a bakalim diyoruz, yok ben okuyorum ya diyor. Neyse yine herhalukarda 15 oyunda filan bitirirdik, keza bazi eventler ekibi tamamen fail etmek uzerine tasarlanmis. Campaign suresince kurallar surekli degisiyor ve cesitli eventler gerceklesiyor. Bu noktada oyunun textleri biraz kafa karistirici, kesinlikle FAQ lazim. 20 dakika kural tartistigimiz oldu. Ama kutu da FAQ yok, boardgamegeek te bir FAQ listesi var spoiler tag li, su an icin en gecerlisi o.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra ...
Luriel said:
Dominion deneyen var mı bişi alacam da o dikkatimi çekti.

dominion, hobiye baslarken ilk aldigim 2 oyundan biriydi 4 yil once..

oyun kargodayken bir web sitesi uzerinden defalarca oynayip, oyun geldiginde sogumustum :P.. ama yine de iyi arastirmadan aldigim bir oyundu.. BGG'de ne kadar ust siralarda olsa da o tarz deckbuilding oyunlari cok hosuma gitmiyor.. zaten gectigimiz yil da satarak, ilk aldigim oyun ayni zamanda ilk sattigim oyun oldu :)..

satin almadan once netten bir oynayip oyle karar ver derim.. https://www.playdominion.com adresinde oynaniyormus (ben baska bir yerde oynamistim ama hatirlayamadim)..
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Yav o kadar çok oyun yazılmış ki başlangıç için hangisini almamız gerektiğini bilemiyoruz, insan kararsız kalıyor; oynanabilirlik, TR'de bulunabilirlik, eğlence açısından en iyisi hangisi olacak, anket mi yapsak napsak?

1. RİSK
2. A Game of Thrones: The Board Game
3. trivial pursuit
4. Talisman
5. Munchkin
6. tamga
7. eurogame
8. ameritrash
9. Catan Board Game
10. Descent
11. Shadows over Camelot
12. Pandemic Legacy
13. Letters from Whitechapel
14. fortune and Glory: The Cliffhanger Game
15. Battlestar Galactica: The Board Game
16. Fortune and Glory: A Cliffhanger Game
17. Indiana Jones: The Board Game
18. Arkham Horror
19. Eldritch Horror
20. Pandemic Legacy
21. Lords of the Waterdeep
22. Splendor
23. Fizban 7 wonders
24. Sheriff of Nottingham
Sosyal ağlarda paylaş

noddle said:

Yav o kadar çok oyun yazılmış ki başlangıç için hangisini almamız gerektiğini bilemiyoruz, insan kararsız kalıyor; oynanabilirlik, TR'de bulunabilirlik, eğlence açısından en iyisi hangisi olacak, anket mi yapsak napsak?

1. RİSK - gec

2. A Game of Thrones: The Board Game - baslangic icin fazla agir

3. trivial pursuit - gec

4. Talisman - uygun, dijital versiyonu var once deneyebilirsin istersen

5. Munchkin - bu da baslangic icin uygun, fazla sans agirlikli

6. tamga - gec

7. eurogame - bu oyun turu.. artik genelleme yapmak cok dogru olmasa da eurogame daha cok strateji agirlikli, oyuncular arasi etkilesimin daha cok dolayli oldugu sansa az dayali (ve cogunlukla avrupa'dan cikma oyunlari kapsar)

8. ameritrash - bunlar ise fazlasiyla thematic olup, cok fazla oturmus bir sisteme dayanmadigi icin kural kitabini yanindan birakamadigin, ve dolayisiyla sik sik errata ve faq yayinlanan oyunlari icerir :) ikisinin de cok basarili ornekleri vardir..

9. Catan Board Game - bu baslangic icin uygun baya.. bu hafta turkcesi de cikti.. detaylari yazacagim asagida..

10. Descent - bu iste ameritrash bir oyun ama en sevdiklerimden.. baslangic icin onermem ama biraz asina olduktan sonra denenebilir..

11. Shadows over Camelot - bu zamaninda alip, pisman oldugum bir oyun.. hobiye ilk baslarken almistim.. donemine gore yenilikci mekanikleri olsa da su anda cok daha iyi ornekleri var.. gec bence..

12. Pandemic Legacy - legacy versiyonu degil ama normal pandemic (https://boardgamegeek.com/boardgame/30549/pandemic) hobiye yeni baslayan bir gruba ilk tavsiye edecegim oyundur.. co-op denemek isterseniz gozun kapali al.. bir suru varyasyonu var.. en son da legacy oynayip ihya olursunuz zaten..

13. Letters from Whitechapel - klasik oyunlardan biraz fakli ama cok severim.. 1 vs 5 turunde bir oyun.. baslangic icin uygun bence..

14. fortune and Glory: The Cliffhanger Game - oynamadim

15. Battlestar Galactica: The Board Game - bu da eskidi ama shadows over camelot gibi degil.. daha guzel.. hele diziyi de seviyosan must buy

16. Fortune and Glory: A Cliffhanger Game - oynamadim

17. Indiana Jones: The Board Game - oynamadim

18. Arkham Horror - arkham horror ve eldritch horror yeni baslayanlara tavsiye etmem kesinlikle.. bu mesela baya hikaye agirlikli bir oyun.. tonlarca text var.. guzeldir ama biraz daha tecrubelenince tavsiye ederim.. ve zamani geldiginde almak istersen eldritch horror tercih edilmeli bana gore.. arkham'in daha streamline edilmis hali..

19. Eldritch Horror - yukarida yazdim

20. Pandemic Legacy - yukarida yazdim

21. Lords of the Waterdeep - oyun fena degil ama d&d temali diye tercih etmek sakin.. tema yedirilememis pek oyuna.. baslangic icin uygun..

22. Splendor - oynamadim ama iyi oyun..

23. Fizban 7 wonders - player interaction cok az.. onun disinda baslangic icin baya uygun oyun..

24. Sheriff of Nottingham - iyi bir grupla cok eglenceli bu

yukarida yorumlarimi yazdim.. direkt gec dedigim oyunlar (risk, tamga, vs), TR'de rahatca bulabildigin ama kalite ve eglence olarak diger orneklere yaklasamayacak oyunlar.. risk falan zamaninda cok oynadik ama gerek yok artik :)..

TR'de ne yazik ki board game satan dukkan hic yok.. sadece bu sene 3 tane online satis yapan yeni olusum cikti (facebook grubundan detaylarini kopyaliyorum):

https://www.neotroygames.com/
Firma adı: Troy Games
İletişim: 0530 695 1441
Online Satış: Var
Lokasyon: Kadıköy / İstanbul (lokasyon'da satış yok)
Detay: Oyunların bir kısmı orjinal baskı bir kısmı yerli, dil gerektiren oyunlar lokalize edilmiş durumda.

https://biguen.com/
Firma adı: BİGUEN | Kutu Oyunlar
İletişim: 0312 260 3366
Lokasyon: Etimesgut / ANKARA (lokasyon'da satış ?)
Detay: Oyunlar orjinal baskı, içinde türkçe kılavuzlar mevcut.

http://www.palmagames.com/
Firma adı: Palma Games Online Alışveriş
İletişim: 0537 450 0147
Lokasyon: Mecidiyeköy / İstanbul (lokasyon'da satış yok)
Detay: Oyunlar ithal.

yukarida da yazdigim catan'in turkcesini neotroy cikardi bu hafta.. diger bircok populer oyunu da turkce urettirip cok uygun fiyata satiyor.. inceleyebilirsin..

benim ilk oyun ne olmali konusunda tavsiyelerimi soracak olursan da:

co-op: pandemic (duz, normal versiyonu)
competitive: stone age
party game: the resistance avalon
best ameritrash: cosmic encounter

iyi oyunlar..
Sosyal ağlarda paylaş

Bence oyun almadan once karar vermen gereken sey, genelde nasil bir grupla oynayacagin. Kac kisi olacaksiniz, grup ne kadar gamer gibi. Ornegin 7 wonders i 4 kisiyseniz tavsiye etmem. 5-6 super oluyor. Ya da cosmic encounter spyro yazdi mi bilmiyorum ama en buyuk oyun tecrubesi monopoly olup hic pc oyunu oynamayan grupta zorlayabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...