Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kutu oyunları, başlangıç

Wyand

Öne çıkan mesajlar

• 3 hafta sonra ...

http://boardgamegeek.com/boardgame/95103/fortune-and-glory-cliffhanger-game

Bu oyuna kafayı taktım bu aralar. Türkiye'ye getirtmeye çalıştım. Oyunun ücreti 70 dolar civarında. Fakat nereden getirmeye çalışırsam çalışayım 60-70 dolar shipping&handling ücreti çıkartıyorlar. İki katı fiyata geliyor.

Siz bu kutulu masa oyunlarını nasıl getiriyorsunuz? Mantıklı bir yöntemi var mı? Yoksa ucuzu ve küçük kutuluyu almak zorunda mıyız?
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Gallant said:

Ben yurtdisindayim ama burada da bir dukkan getiriyor. Ozel bisi istediginde(cok satmayan) siparis vermen gerekiyor. Fiyatlar genelde US den biraz pahali. Ama shipping filan dusununce koy gotune diyorsun. TR de yok mu hic kutu oyunu satan yer?

Tr'de bu tip hobi işleri için en bilinen yerlerden biri Gerekli Şeyler. Bu üst mesajda bahsettiğim oyunu alma aşamasında o adamlara da gittim. Sahibine "Getirmiyor musunuz siz, ihtiyaç oluyor" dedim. "5 sene önce kendi seçtiğim 5-10 kutu oyunu getirttim. Oyunun ücreti, kargosu falan derken 150-200 tl civarında ücretler çıktı. Buradaki oyuncular 150 tl verip kutu oyunu almaya yanaşmıyorlar" dedi. Getirttiği oyunlar 3 sene vitrinde kalmış alınmamış falan. Bir daha da getirtmemiş.

Ben de tek başıma halimle başka alıcısı olmayan bir şeyi adama getirtip kar edemem sonuçta. Birden fazla kutu getirmeyecek, sürümden indirimi olmayacak, bir de kar koymaya çalışacak falan.

Mecbur ebaydan aldık.
Sosyal ağlarda paylaş

fantasyflightgames oyunlarini alacaksaniz en mantikli adres bookdepository.com ozellikle amerika uzerinden proxy ile girerseniz fiyatlar daha da dusuk oluyor; arada cok saglam indirim oranlari yakalanabiliyor ve isin en guzel tarafi kargo ucreti yok.

ben games of thrones second edition'i barnesandnoble.com'dan $70'a aldim ($54 oyun + $16 kargo). liste fiyati $60. aslinda bunu da bookdepository.com'dan alacaktim ama bitmisti beklemek de istememistim.

descent second edition'i bookdepository.com'dan $61.50'ye aldim. liste fiyati $80.

eldritch horror'u da yine bookdepository.com'dan $53.50'ye aldim. liste fiyati $60.

kisacasi tavsiyem, oncelikle amerikan proxysi ile baglanip (niye boyle olduguyla alakali yazilar var internette bakarsiniz) bookdepository.com'a bakin kargosuz vs.siz yapistirin almak istediginiz sey mevcutsa.
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunun ucuz olması çok büyük bir faktör değil(gene iyi tabi). Ebayde OEJ diye bir tabletop satıcısı var. Ondan 90 dolarlık oyunun sıfır halini 44 dolara aldım. O genelde öyle ucuza veriyor.

Fakat freeshipping worldwide olayı çok çok önemli bir şey ya. 70 dolar kargoya ödüyorum ben şu an. Bookdepisotory'nin tabletop listesi çok büyük değil gibi fakat bir daha tabletop, zar vs. aldığım zaman direk buradan alıcam. Teşekkürler.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
Bari o kadar uğraşıp aldım bir incelemesini yapalım.

http://www.purplepawn.com/wp-content/uploads/2011/08/Fortune-and-Glory-setup.jpg

Fortune and Glory: A Cliffhanger Game özetle Indiana Jones: The Board Game gibi bir şey. 1-8 kişi aralığında oynanabiliyor. Nazilerin dünya işgaline hafiften başladığı, bu sırada mafyanın polis kontrolü altında olmadığı dönemde hazine avcılığı yapıyoruz. Amaç türlü tehlikeler atlatıp yeterli sayıda hazine(fortune) toplayarak oyunu kazanmak.

Bu ve bütün flying frog oyunlarında dikkatinizi çekmesi gereken ilk şey tema. Adamların en çok değer verdiği olay bu. Kutu üstünde ve bütün kartlarda gördüğünüz resimler aslında fotoğraf ve adamlar çeşitli filtrelerle bunları oyunun temasını yansıtacak biçimde değiştirmişler. Oyunun görsellerinin tamamı nazi döneminde hazine avcılığı/aksiyon temasını işleyen filmlerdeki havayı yansıtmak üzerine çalışılmış. Oyunun içinden aynı havayı oyun sırasında yaşayabilmek amacıyla indiana jones'dan esinlenilmiş bir soundtrackte çıkıyor. Flying Frog'un diğer oyunlarında da b sınıfı zombi filmi ve düşük bütçeli korku filmi havasını veren görseller var. Özetle görselleri dandik bulabilecek vatandaşlar için "o bug değil feature" demeye çalışıyorum :)

Dikkatinizi çekmesi gereken ikinci şey...

http://www.acrosstheboardgames.net/wp-content/uploads/IMG_1064.jpg

...oyunun devasa oluşu. Görsellerden sonra ikinci kırılmayı burada yaşıyoruz. Bu oyun monopoly gibi belli bir rotada hareket edilen masaüstü oyunlardan epey farklı. Hatta masaüstü rp'lere katılmışlığınız varsa bu oyunun monopolyden ziyade onlara daha yakın olduğunu söylemem yanlış olmaz.

Bir adet dünya haritamız var. Herkes farklı farklı "attribute" ve "trait"lere sahip karakterlerden birini seçip dünya üzerinde serbest bir biçimde hareket ediyor. Herhangi bir yönlendirme yok. Sadece rakiplerinize oyunu vermeden bir hazine avcısı nasıl hareket ediyorsa öyle hareket etmeniz gerekiyor o kadar. Oyunda yerleri, hazine değeri ve ne kadar tehlikeli olduğu rastgele belirlenen artifactler bulunuyor. Dünya haritasında artifactin bulunduğu noktalara gelerek tehlikeleri aşıp artifactleri şehirde satarak hazine elde etmek ana amaç.

Tehlikeler bir hazine avcısı filminden bekledikleriniz gibi. Yıkılan köprüler, yerdeki tuzaklı taşa basınca yuvarlanmaya başlayan kayalar vs. Bu tehlikeleri karakterinizin özelliklerine(attiributelerine) bakarak aşıyorsunuz. Mesela bazı karakterler hızlı koşuyor. Kaçarak aşabileceğiniz tehlikelerde daha avantajlılar. Bazı karakterlerin lore'u daha iyi, bazıları daha iyi dövüşüyor vs. Tehlikeyi aşmak için gereken yeteneğiniz ne kadar iyiyse o tehlikeyi aşmak için daha fazla zar atma şansınız oluyor(tehlikeler kartlarında belirtilen sayıları veya daha üstünü attığınız zarda tutturmanız halinde geçilmiş oluyor).

Oyunu masaüstü rp'ye daha yakın bulmamın nedeni çok geniş olması. Evet, özetle hazineler bulmanız gerekiyor fakat oyun hazinelerden ibaret değil. Oyundaki şehirleri ziyaret ederek de hazine bulmak/tehlikelerle karşılaşmak/yardım bulmak vs. mümkün. Bunun dışında tehlikeleri atlatarak kazanılan gloryler para birimi olarak kullanılıyor. Şehirlerden hazine avcılarına yarayan gear'lar, sidekick'ler ve ally'lar glory harcayarak alınıyor. Bu ekleri satın alarak karakterlerin zayıf oldukları yönleri oyunun ortalarına doğru kapamak mümkün. Oyunda dövüşme, gizli biçimde ilerleme, kaçma, tehlikelerle yüzleşme, lootlama, inventoryi kaybetme, çalma, satın alma gibi çok farklı mekanikler bir arada.

Bunun dışında oyunu bir çok farklı şekilde oynamak mümkün. İdeal başlangıç için herkesin birbirine karşı oynadığı competitive mod kullanılıyor. Burada aynı hazineye birden fazla kişinin girip birbirleriyle yarışması mümkün. Bunun dışında gruplar halinde oynamak mümkün. Bu şekilde aynı hazine avına aynı gruptan birden fazla kişi katılabiliyor. Herkes karakterinin güçlü olduğu tehlikelerle yüzleşmeyi tercih edebiliyor. Oyunun daha zorlu kısımlarında ise herkes oyuna karşı savaşıyor. Nazilerin ve mafyaların kendi kazanma şartları, artifact toplayış stilleri, baş kötüleri ve kendilerine özgü hamleleri var. Çöken tapınaklar, lanetli artifactler ve deep jungle gibi opsiyonel ek kurallar sayesinde her oyunda yeni bir şey yapabilmek mümkün oluyor.

Böyle geniş bir oyunu herkese tavsiye edebilmem mümkün değil. Dört kişiyle bir el oynamamız 1.5-2 saat civarında sürdü. Eğer oyuna nazileri vs. ekleseydik daha da uzardı. Bu oyun kendi karakterinin rpsini yaparak oynayacak, oyunun temasından zevk alan kişiler için dört dörtlük bir şey. Tek bir board game içinde bir seferinde sırf hazine toplayan bir profesör olmak, bir seferinde hırsız oynamak, bir seferinde bir kez bile hazine toplamadan nazilerle savaşarak, zeplinlerini patlarak oyunun sonuna ulaşabilmek çok zengin bir oyun alt yapısı oluşturuyor. Eğer bir şekilde elinize geçirebiliyorsanız ve oyunun kompleksliği gözünüzü korkutmuyorsa deneyin derim.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
Arkham horror oynadın mı peki? Ona kıyasla nasıl acaba? Biz 3 kişi arkham horror oynuyoruz arada. Onu iki tur arka arkaya oynayınca zihnen bayağı yoruluyorsun. Inventory kontrolü, görev dağılımı, çok kural olması falan eğlendiriyor ama aynı zamanda yoruyor. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadık ama kutuyu topladıktan sonra gidip uyumamız gerekti xD
Sosyal ağlarda paylaş

Redeagle said:

Arkham horror oynadın mı peki? Ona kıyasla nasıl acaba? Biz 3 kişi arkham horror oynuyoruz arada. Onu iki tur arka arkaya oynayınca zihnen bayağı yoruluyorsun. Inventory kontrolü, görev dağılımı, çok kural olması falan eğlendiriyor ama aynı zamanda yoruyor. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadık ama kutuyu topladıktan sonra gidip uyumamız gerekti xD

Arkham Horror oynamadım kıyaslama yapamam. Eldritch Horror'da geçenlerde kurallara daha hakim bir şekilde tekrar oynadık 4 kişi ama yetemedik. Azathoth'a karşı oynuyoduk ama dünyayı ele geçirdi. sadasfds
Görev dağılımını iyi yapmak lazım acıması yok oyunun.
Sosyal ağlarda paylaş

Eldritch Horror/Arkham Horror oyunu kazanmak icin oyunu bilen ve birbirine saygili ekiple oynamak lazim. Gecen hafta 6 kisi Eldritch oynadik, oyunu aciklamaktan beyni salataya dondu bizim elemanin :) 4.saatin sonunda ben dahil cogu kimse birakti.

Allahtan eski Pandemic ekibiyle oynamadik. Ne feci kadroydu o. Herkes alpha gamer, 1 kare movement icin 10dk tartisma, vs.
Sosyal ağlarda paylaş

Arkham Horror'da o şekilde kazanıyorsun aynen. Tur başında oturuyoruz 5-10 dakika.

Ben şurayı alayım, sen portaldan bu tur çıkacaksın, kapıdaki yaratıkları temizlemek için portalın önüne üç adam yığalım.

Bildiğin cthulhu gerilim oyununu mahallenin elinde sopası olan vatandaşları gibi oynuyoruz xD Grup iş bölümü yaparsa kazanıyorsun. Yoksa çöpe gidiyor.

Bugün de toplanıp arkham ve ek pakedini oynayacaz. Biraz zorluğu arttıracaz bakalım. Geçen sefer ek paketsiz oynadık oyunu rahat domine ettik. Bu sefer zor olsun.

The comet-god comes, singing to the stars and planets as it passes; waking the strange and terrible gods that lie slumbering beneath.
Sosyal ağlarda paylaş

Gecen gaza getirdim milleti 4 kisi bilenlerle Eldritch oynayalim diye. Bir geldim 5 kisi var, 3 u oyunu bilmiyor, aha dedim gene sictik. Bizim DM de ya, 8 kisilik yapalim extra karakterleri idare ederiz biz, 6 karakter zor oluyor diyince basladik. O ara 2 kisi daha geldi, onlara da hocam gelin alin bir karakter diyince iyice corba oldu. 4 bilen 4 bilmeyen, en son baktim, 5 i saatin sonunda turn bana 30dk da bir geliyor, zaten baska yere sozum var, hadi dedim eywallah. 9 saatte bitirmisler. Adam 10dk hangi item i alsam diye tartisiyor, haci fighter sin, birinde +2 str var digerinde +3str, 2 sine de paran yetiyor, neyi halen anlamiyorsun ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Bazi kickstarter projeleri release fiyatindan daha pahaliya geliyor. Ha limited supply karakter, minyatur falan filan varsa, is degisiyor. Ama onun icinde funding in belli target i tutturmasi olayi var. En iyileri pdf olarak rulebook ve kartlari yayinlayanlar. Oynayip deneme sansin oluyor en azindan.

Funding le ilgili gecende arkadas grubunda bir tartisma oldu. Ortalama 3-4 projeye funding yapan uzun bir sure funding yapmamayi tercih ediyor sonucu cikti.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
  • 2 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...