Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kedi Mamaları Hakkında Araştırma

souldarkorn

Öne çıkan mesajlar

Yeme kısmı başlı başına bir dert zaten. Damak tadına uymuyor, damak tadı değişiyor. Kuru mama dışında verilen yiyecekler kuru mamadan soğutuyor falan bir sürü haklı sebebi var hayvanın. Bazı mamaların ve ödül mamalarının içine şeker konuluyor daha cezbedici olması için. En mantıklısı sos hazırlamak veye mamayı sıcak suyla yumuşatarak aromasını ön plana çıkarmak. Bir sürü kolay sos tarifi var internette ama bu sefer de diş bakımını yapmak gerekiyor. 

Bana köpeğim çok zayıf diyen kişilerin köpeğine bakıyorum hepsi ideal kilosunda ama onlar daha gürbüz daha iri köpek istiyorlar. Olması gereken kiloyu zayıf görüyorlar. Yesin yesin şişsin kas yapsın ya da göze hitap etsin derdinde hepsi. 

Karbonhidrat ağırlıklı ve glisemik indeksi yüksek tahıllarla dolu mamalar doğal olarak kilo aldırmaya daha yatkın. Mamanın analiz değerlerindeki yüzdeden protein, yağ, lif, nem, kül çıkarınca karbonhidrat oranı hesaplanabilir.  

Sosyal ağlarda paylaş

ben işyerindeki kediler için temizmama üzerinden Bonacibo veya daha ucuz olanların almaya başlamıştım çünkü özelikle hamilelik zamanlarında market mamalarını yemiyordu, sokak kedisi gibi takılan hayvanlara milyonluk mama yatırımı yapmak da istemediğim için oldukça hesaplı oluyordu ve üstelik kediler de baya severek yiyorlar mamaları.

bir anne kedi, onun bir yavrusu, sonra onun diğer dört yavrusu, o dört yavrudan dişi olan bir tanesinin 3 yavrusu, son anne kedi baya akıllı güzel bir kara kediydi araba çarptı dediler ama zehirledi şerefsizin biri büyük ihtimal. son 3 yavrudan iki erkek kendi başlarına çekip gittiler, en pısırık olan 1 erkek kaldı, en son bir dişi kedi daha geldi o da bir yavru doğurdu ama sağlıklı gözüküyordu ama ortalıklarda gözükmüyor şimdilik

yani demem o ki, bu kadar kedi, o listede yazan bir mamadan devamlı yedi ve bir sorunla karşılaşmadılar.

kediden kediye değişen bir durum bu büyük ihtimal.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...

birebir aynısını (kısırlaştırılmış, somon) kullanıyorum 2 kediye de, uyarısı da geldi ama kasım 2021'de aldığım ve bitirdiğimiz ürün için şimdi uyarı gelmesi hiçbir şeye yaramadı : ( 

10+2 kg yeni sipariş vermiştik, daha 2 gün önce açtım paketi. bu paket için uyarı gelmedi ama gerginlik var üstümde. 

Sosyal ağlarda paylaş

Bizim elimizdekinin lotları tutmuyor ama bir süredir iştahsızlık ve kusma vardı, tahlile götürmeyi düşünüyorduk. Şimdilik royal mama aldık onla devam edeceğiz, lot işini bilemiyorum. Alt tedarikçi zamanında uyardı mı, millet semptom görünce mi üzerine gidildi de ortaya çıktı vs. açık değil. İş büyüyebilir bence.

Sosyal ağlarda paylaş

https://eksisozluk.com/entry/139934422

Alıntı

fransadaki incelemelerde ''20/11/2021 au 13/04/2022'' tarihleri arasında üretilen somonlu mamalarda bu sorun varmış.. 

baktım şimdi, yeni açtığımız paket hem haziran 2021 üretimi hem de hindili imiş. gözlemleyeceğim ama zaten nestle'yi sevmiyordum; artık değişiklik zamanı geldi.

Sosyal ağlarda paylaş

Benim hem internet hemde maltepe de perakende olarak satış yaptığım petshop mağazam bulunuyor. Yeni açıldık ve proplan ürünlerinin geri iadesini alamıyoruz bile sadece amazon üzerinden almış olduğum 10 kg lık vardı onun iadesini alabildim. Bu arada civarda mama ihtiyacı olan varsa veya internet üzerinden alış veriş yapanlar varsa desteklerini beklerim. Biraz reklam gibi oldu ama ne zamandır başlık açacaktım unutuyordum.

Trendyol

Hepsiburada

N11

Sosyal ağlarda paylaş

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
4 saat önce, Fistan dedi ki:

bu arada kedi mamalarına baktım acana falan kilosu 190 liraya geliyor, direkt etle beslerim hayvanı şaka mı bu fiyatlar, alanlar da keriz demek istemiyorum ama neyse

İnsalardaki sağlıklı beslenme trendine benzer Raw Food ve BARF'a yönelenler oldu ama ben ona asla cesaret edemiyorum. Kaliteli mamalar ithal geldiği için kurlardaki artışa paralel maalesef gittikçe pahalanmaya devam ediyor ama kedi/köpek için alınan mamaların içerikleri çok önemli. Sırf et ile beslendiği zaman kuru mamalardaki sağlığı için önemli olan başka bileşenlerin eksik kalma durumu var.

Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, orc_lord dedi ki:

İnsalardaki sağlıklı beslenme trendine benzer Raw Food ve BARF'a yönelenler oldu ama ben ona asla cesaret edemiyorum. Kaliteli mamalar ithal geldiği için kurlardaki artışa paralel maalesef gittikçe pahalanmaya devam ediyor ama kedi/köpek için alınan mamaların içerikleri çok önemli. Sırf et ile beslendiği zaman kuru mamalardaki sağlığı için önemli olan başka bileşenlerin eksik kalma durumu var.

Yurt dışından gelen mamaların kalitesi tartışılır, bence türkiye de üretilen ve protein değeri çok daha iyi mamalar mevcut.  Ama tabi insanlar yurtdışından gelen ürünlerin daha iyi olduğunu düşünüyor haklı olarak. Sürekli gelen zamlar yüzünden satıcılarda zor durumda mamalara ayda 1 zam geliyor maalesef.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
5 saat önce, Fistan dedi ki:

ne bileşeni eksik kalıyorsa atarsın önüne, sırf etle beslesen üste para kalıyor zaten kardeşim, etle beslerim diyince heralde kediye her gün böbrek yatağı atacak değiliz dfgf

Hangi bileşen ne kadar eksik kalıyor periyodik hesaplayacaksın galiba Fistan'cığım ?

3 saat önce, khalad dedi ki:

Yurt dışından gelen mamaların kalitesi tartışılır, bence türkiye de üretilen ve protein değeri çok daha iyi mamalar mevcut.  Ama tabi insanlar yurtdışından gelen ürünlerin daha iyi olduğunu düşünüyor haklı olarak. Sürekli gelen zamlar yüzünden satıcılarda zor durumda mamalara ayda 1 zam geliyor maalesef.

Kullanmadım ama birkaç kişiden Advance'in iyi olduğunu duydum. Fiyat olarak biraz daha uygun duruyor. Yüksek proteinli olması dışında hayvansal proteini sağladıkları kaynakta çok önemli. Yabancı büyük şirketlerde sırf hayvan sağlığı konusunda araştırma yapan yüzlerce kişi var. Buradaki çıktıları mamalarına yansıtıyorlar. Veterinerlerde özel ihtiyaçlara yönelik satılan mamalar var ya hani genelde onların üreticilerini demek istiyorum. Purina bence Türkiye'de yer alan bir şirket olsa bu kalite-kontrol süreçlerine takılmayıp mamalar bitene kadar satışına devam ederdi. Ülkedeki yozlaşma seviyesi göz önüne alınınca maalesef güvenemiyorum ?

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...