Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Camelot Unchained aka Dark Age of Camelot

Poaco

Öne çıkan mesajlar

Daoc ve CU (camelot unchained) 2017 grafiklerine uygun yapmaları imkansız. 500 vs 500 combatlarda kasanı eline alırsın. Daocuların hiçbiriside çan çini çin çon seksi don uzak doğu oyunlarının grafikleri beklemiyor zaten. Grafikler kötü ama zaten oyun çıkmış değil son haliyle görmek lazım patlar demek için.
Sosyal ağlarda paylaş

hattok said:

Hacım zaten olay o. Grafik Yhaa .s diye gezenlere hitap etmiyor oyun. Ayrıca AO efsanevi ötesi bir oyundur hala oynayabilirsin yani. En son visual update geliyordu ne alemde bilmiyorum

Hayır abi. sene 2017, "grafik yha diye gezenlere hitap etmiyor" diye bişey yok. tamam biz de demiyoruz frostbite engine ile yapsınlar diye, lakin kapsamlı bi oyun yapılıyorsa, göze de biraz hitap etmesi lazım artık 2017'de.

animasyonları da çıkarsınlar madem gameplay önemli değil mi zaten, napim ayak hareketini.
Sosyal ağlarda paylaş

star citizen'in ornek oyun ilan edilmesi... only in paticik. hype 42 derece ates gibi kafaya vurmus. 8-)

camelot'un iyi gitmedigi de, toparlayamasa da oynanacagi da belli.

ancak biz mmorpg temelli bir forumsak mass pvp ile grafik arasinda secim yapmanin zorunluluk oldugunun deneyimle sabit olmasi lazim. gunumuz standarti, goze hitap gibi kaliplar kullaniyorsaniz ya dirsek curutmemissiniz ya da beklentiyi ayarlayamamissiniz bablar.
Sosyal ağlarda paylaş

camelot oynamadım lakin, şu anda çok parlak ciuv ciuv efektli oyunlarda bile mass pvp'ler var. ha fps'yi katlediyor o ayrı, ben de zaten çok über ciüv bol post process'li HDR cilalı kafalar görmek istemiyorum, ama yani ne bilim en azından bi source motorundaki görseli de alayım KINAYT gibi olmasın mesela.

burdaki mass pvp dediğiniz kaça kaç oluyor bilmiyorum 500v500 mü, 1000v1000 mi? hani verebileceğim bi örnek Planetside 2 olabilir, 100v100v100 (3 faction) savaşların döndüğü çok var, üstelik FPS oyunu, kara araçları, hava araçları ve infantry'ler var, görseli de gayet iyi.

yok camelotta 1000v1000 oluyor aynı gridin içinde diyorsanız, bilemicem o kadarını valla.
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:

star citizen'in ornek oyun ilan edilmesi... only in paticik. hype 42 derece ates gibi kafaya vurmus. 8-)

en ufak hype'ım yok şahsen, dl edip bakmadım bile.

star citizen gibi bir kapsama sahip olup da, bu kadar iyi proje yönetimi yapan ve saydam geliştirmeye her adımda oyuncuyu dahil eden bir proje daha varsa paylaşın görelim.

massive pvp vs grafik konusuna gelince zaten 2018'de çıkacak bir oyunun massive pvp anlayışı yüzlerce kişi aynı ekranda kapışıyor olmamalı çünkü öyle bir arayış kalmadı artık dünyada. 50v50 yapsan oyuncular alıp başına koyar. olay kaç kişiyi bir ekrana sığdırdığın değil, nasıl bir deneyim sunduğuna bakıyor. tamam genre artık popüler bir genre değil ama sen projeyi ayakta tutmak istiyorsan en azından kafasında soru işareti olan adamı da kapıdan sokabiliyor olman lazım. o da hissiyatla oluyor. artwork ile oluyor. karaktere büründürmekle oluyor. "çok adam pvp yapacak kasmasın" diye yola çıkacaksan alternatifleri var yani.

crowfall var mesela. adamlar daha gritty cartoony bir stil belirlemiş onunla kendi yapabildikleri seviyede görsellik yaratmışlar. ki bu adamlar no-name proje ile neredeyse camelot kadar ks'de para topladılar. demek ki başka stilleri de taşıyor genre. diğer bir örnek albion işte oynadık ettik. tablet bile destekliyor ama adamlar styling ile kotarıyor işte - eksiklik gibi hissedilmiyor.

eğer hedeflenen şey detaycı grafik ile çakışıyorsa realism kısar, artistik yaklaşımını değiştirirsin yine yaptığın işin bir kimliği olur. bunlar f2p yan sanayi generic mmodan farklı bir çizgiye geçememişler.

ben biriyle diğeri arasında seçim yapılmasının zorunlu olduğuna inanmıyorum şahsen, sadece daha kolay bir seçim.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

crowfall var mesela. adamlar daha gritty cartoony bir stil belirlemiş onunla kendi yapabildikleri seviyede görsellik yaratmışlar. ki bu adamlar no-name proje ile neredeyse camelot kadar ks'de para topladılar. demek ki başka stilleri de taşıyor genre. diğer bir örnek albion işte oynadık ettik. tablet bile destekliyor ama adamlar styling ile kotarıyor işte - eksiklik gibi hissedilmiyor.

sen diyince baktım da CU, crowfall'ı kickstarter campaign'de geçmiş ama total funding'te crowfall ezmiş. 12m vs 4.5m. dediğin gibi no-name bi isim ile bu parayı yapmak kolay değil. ama adamlar yaptıkları progress ve updateler ile güven verdikçe bu para exponansiyel olarak artıyor. gerçekten kaliteli bi mmo yapma bütçesine yaklaşıyorsun bitirene kadar. CU tarafında ise adamlar bildiğin salmış.

isimli projeyi backlemek de beter bi hale geldi açıkçası, nostaljiyi sömürüp, updateleri keyfekeder yapıyorlar falan. hani ekibin gerçekten istekli olduğunu KS süresinde anlamak biraz şans işi tabi.

ama grafik konusunda da sıkıntılar var. pazara detaylı hakim olmayan adama tam anlamıyla graphics trap yapıyorlar. şu ashes of creation en büyük bi örneği. olmayacak hayali proje ile milleti düdüklüyorlar. adamlar bütün gücünü marketing'e harcıyor. her yerdeler. lazypeon'a, streamerlara falan KS öncesi hype yaptırdılar. şurada yazdım top comment olmuş. ceo'ları sharif bana cevap yazmış. adamlar her yerde abi. normalde iyi bişi olması lazım ama adamlara o kadar ithamlarda bulunmuşum yazdığı cevaba bakar mısınız ya. bana şöyle şöyle değerli işinin ehli devler, mmo advisorı büyük abiler falan var bizde dersin.

https://www.reddit.com/r/MMORPG/comments/6a7vj3/ashes_of_creation_creative_director_does_qa_with/dhcw7yq/?context=3

"We are doing this because we love the MMORPG genre." said:

şu con-man'lik örneğine bakar mısınız abi? marketing dersi yemin ediyorum ya.
Sosyal ağlarda paylaş

Dün kaldığımız yerden dvm. Sağolasın iş saatleri sizlerle daha hızlı geçiyor.

Cu'da adamlar salmış dediğin? Her hafta cuma günleri adamların o hafta yaptıkları işlerle ilgili newsletter+youtube'tan video ile bilgilendirme oluyor. Adamlar illa oyundaki değişiklikleri seninle paylaşmıyor diye salmış demek yanlış olur.
Crowfall'u da takip ediyoruz hangisi gelirse zıplamak için ama hiçbir şekilde Benim için bir daoc olamaz.Daocu'u bilmeyen yeni nesil xxx kahramanları için olabilir tabii..
Sosyal ağlarda paylaş

salmış demeyi de toplanan paraya göre söylüyorum. CU total funding'i ilk aylarda 3mlere falan gelmişti işte ondan bir arpa boyu ilerlemiş. hani crowfall'ı açtığımda dumura uğradım demek ki new user base çekmeyi başarmış.

newsletter'da, stream'de boş beleş konuşmak vardır birde oha lan oyun oluyor galiba fikri veren hızda updateler vermek vardır. şu yukarıdaki videodaki haliyle KS'a çıksalar. abi bu zaten pre-alpha zaten oyun 3-4 seneye çıkacak derdi millet :D

CU no-name bi isimden daha büyük bi isimdi ama fanbase'inin fanboyluğa varan bi kısmı dışında hype'ı iyice kaybedip, half-assed bi product olacak izlenimiyle damgalanmış bile. yeni nesil demişsinde crowfall'da da MMO veteranı abileriden var. UO,SWG, shadowbane gibi oyunların yapım süreçlerinde yer almış. oyun istediğin özellikleri verdikten sonra ismi ahmet online olmuş ne yazar. bu nostalgia trap'e takıldıkça daha çok söğüşlenirsiniz abi.
Sosyal ağlarda paylaş

crowfall'un KS sonrası fundinginde başarılı ivmeyle devam etmesinin sebeplerinden biri adamlar oyuncuyu daimi olarak sürece dahil ettiler. her adımda feedback aldılar, oyunu oyuncuyla birlikte yapıyorlar.

youtube'a girip crowfall yazarsanız oyunda texture olmayan dönemlerden pvp videoları bulursunuz. 2 yıl önceki haliyle bugünkü haline bakın neden desteklendiklerini anlarsınız zaten.

bunu iyi oyun - kötü oyun diye söylemiyorum. ne destek veririm, ne de download edip bakarım şahsen ama adamlar süreci güzel yönettiler ve bana dışardan bakan bir gözle iyi bir ürün çıkacak gibi geliyor.

aynı aramayı camelot unchained için yapın, doğru düzgün hiçbir gameplay videosu bulamazsınız. zamanında konulmuş gameplay videoları (mmorpg.com falan bu arada normal oyuncu değil) knight onlinedan beter durumda. adamların tech videoları 2007'de kıçıkırık yunanların yaptığı darkfall dönemini hatırlatıyor, sadece 10 yıl geçmiş aradan.

https://youtu.be/fwApGB90GOY?t=2m34s

ondan xenus haklı. parayı topladıktan sonra devamını getirememişler. zaten son videoda youtube yorumlarına falan bakın insanlar baya öfkeli. nostalgia jerkcircle birbirini pışpışlaya dursun bir yandan. old school devlik ile crowdfunding el ele gitmiyor.

adamlar 2019'da çok farklı bir şey koyarlar önünümüze apışıp kalırız, keyifle de oynarız ama pek olası görünmüyor şu noktada.

meanwhile crowfall bomba gibi geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ben daha para vermedim, kesin bir tarih veripte, evet bu adamlar hazır dedikleri zaman (redditte vb. sitelerde) bas bas paraları diyip giricez. Somut bir şey görmeden hiçbir oyuna para vermem. Veren arkidişlerimize Cu adına teşekkürler.

Crowfall düşmanı değiliz, çıkarsınlar Cu gelene kadar eli mahkum takılıcaz.Zaten açız X(
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...