Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oculus Rift

sabonis

Öne çıkan mesajlar

Xeno hiç VR veya beyinin hareket algısı olaylarına girmemişsin belli.

Oculus Rift'in başarısı zaten oynadığın yeri gerçek gibi göstermesi.

Önceki VR headsetler (yada daha doğrusu Head Mount Display'ler (HMD)) sadece önüne ekran koymaya yarıyordu. 40-60 FOV'a sahip bütün eski HMD'ler. Bu da karşıda büyük bir ekrana bakıyorsunuz hissi veriyor sadece.

Rift'in 110 FOV'u var. İnanılmaz bir fark yaratıyor bu. Ve sadece FOV değil, ekranı her göz için warp ediyor ve özel lensleri ile gerçek göz bakıyormuş hissini veriyor. O yüzden gerçekten kendini orda gibi hissediyorsun.

http://i.imgur.com/IcOTeCy.png

Beyin senin yerine gerekli duyuları hallediyor.

Bak birşey anlatayım. 98 yılında Disneyworld'de bir 360 derece sinema salonuna girdim. Koltuk falan yok, ayakta duruyorsun. Normal bir sinema perdesini horizontal olarak 360 derece döndürmüşler. Önünde tutunman/yaslanman için yumuşak bir çit yapmışlar. Orda bir demo gösterecekler sadece. Demodan evvel uyarıyorlar, "lütfen önünüzde ki panellere tutunun".

360 derece kamera ile dağların üzerinde uçtuğun bir footage gösterdiler. Böyle rüzgar sesiyle uçarak dağların üstünden düz uçuyorsun. 10 saniye sonra herif sağa bir tilt yapıyor, bütün millet yere kapaklanıyor.

Ne salon dönüyor, ne başka bişey. Görüntü döndüğü için o gerçekliğin içinde kaybolmuş beyin kendini düzeltmeye çalışıyor, tabi ters tarafa düşüyorsun.

Videolarda ki bütün olay bu. Beyin görüntüye "inanıyor" sanal gerçekliği kendi gerçekliği olarak kabul ediyor. Bunun için rüzgar veya kokuya gerek olmuyor :).

İşte Rift'in başardığı bu.

Mesela "motion sickness"'tan bahsediyor çoğu kişi. Bunun nedeni beyin o gerçekliği kabul ettikten sonra, oyundan kaynaklanan hataların beyin tarafından "odd" olarak algılaması ve adapte olamaması.

Çünkü Oculus Rift'te position tracking yok. Sağa/sola lean hareketi yapamıyorsun. Beyin bunları bekliyor ve yapıyor ama karşılığını görsel olarak alamayınca "odd" oluyor ve mide bulanıyor :D

Amma yazdım ulan sabah sabah.
Sosyal ağlarda paylaş

Hani rift videolarında monitör'de 2 görüntü var ve ikisininde görüntüler yamuk ya, Rift'te az çok nasıl göründüğünü şöyle gösterebiliriz:

rift ekranına verilen görüntü:
http://i.imgur.com/MERHA4A.jpg

Mercek ile nasıl göründüğü.
http://i.imgur.com/8WnDnmt.jpg

http://i.imgur.com/XXB6ZYc.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

olm bırak ne uğraşıyorsun milleti ikna etmeye. herkes muhteşem olduğunu söylüyor ise zaten muhteşemdir çok büyük ihtimalle. burada burun kıvıranlar, dandik diyenler, yeni bişeyi yok diyenler, abartılıyor diyenler falan senden benden 3-5 ay sonra kafalarına dank ettiğinde alacaklar ve "oha ben bunu niye daha önce almadım" diyecekler çok büyük ihtimalle :D
Sosyal ağlarda paylaş

Kullanıcı sürümü 2014 sonu anca çıkar gibi görünüyor.

Dev Kit'in siparişlerini durdurmaları lazım artık. Dev Kit 2.0 çıkarmayı planlıyorlar sene sonuna ama mesela şuan sipariş verirsen en erken Ağustosta eline ulaşacak.

Ben 23 Mart'ta sipariş verdim. Önce Mayıs'ta geçer elinize diye açıklama yaptı Palmer Luckey, sonra dün update yaptı, anca Haziran/temmuz başı gibi görünüyor dedi, pffff.

Haftada 1.350 unit yapıyorlar, hedefleri 2.500'dü.

Geçen sene Kickstarter'dan 7000-9000 arası order almışlar. Post kickstarter olarak 2013'e kadar 1.300 falan ve 2013'te Mart'ta ilk ünitler yollanana kadar 2.000-3.000 sipariş aldılar. Mart ortasında 13.000 pre-order vardı, dağıtımdan sonra 21.000'e falan fırlamış.

Böyle giderse sene sonuna kadar delivery ile uğraşacak fabrika ki zaten Dev Kit 2.0'yi duyuracaklar muhtemleen E3'te. Kaos.
Sosyal ağlarda paylaş

1080p çıkacakken şimdi dev kit ısmarlamak çok da mantıklı değil bence ya. final product almak lazım bence. çünkü o çıkınca support'a da gerekli önemi vereceklerdir. şu anda bir sorun yaşasan falan veya senin ekran kartıyla atıyourm uyumsuzluk gösterse, yeni driver vs çıkarmaları falan filan mümkün mü ki?
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Dev Kit 1.0'ı çocukluktan beri beklediğim bir alet olduğu için ve tabi destek olmak için aldım. Ayrıca başlarına bir iş gelir, satın alınırlar, bilmemne olur. Bir daha 300$'a bulamam falan filan diye aldım. Ne olur ne olmaz :D.

Ayrıca düşük çözünürlük performans'ta demek. Hızlı çalışır ne olursa olsun.

Mesela Dev. Kit 1.0 çıkmadan evvel, aralık ayı gibi falan adamların kullandığı ekran 5" idi. Sonra 7" çıktılar. Ekran bulmada zorlandılar falan.

Hem low latency, ghosting yapmayan, 1080p ve PPi değerinin yüksek olduğu bir ekran bulmak kolay değil. Tedarik edilene kadar Dev Kit 1.0 çıkarmaları çok çok iyi fikir oldu. Çünkü aletin ünü resmen yüksek hızda yayılmaya başladı.

Neden? Geçen sene ilk prototipler çıktığında deneyenler, fuarlarda test edebilenler, E3 2012'de görenler direk Backer oldular kickstarter'da. Aynı zamanda bu insanlar zaten bu işe gönül vermiş, ilgi duymuş, enthusiast insanlar (benim gibi). Rift'ler ellerine geçince bu gidip kendileri demo yapıyor bu insanlar. Bedava PR. Benim elime geçerse Rift muhtemelen bir çok yere gidecek.

Bu kitle arasında değilseniz Dev Kit 1.0 almak mantıksız olur. Ama 2.0'ın pre-order gününü gözleyin derim :D Ne kadar önce sipariş o kadar hızlı delivery olacak, çünkü yine binlerce kişi sipariş verecek.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...