Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Beslenme

Killer

Öne çıkan mesajlar

Dragonfire said:

daha öncede dedim, spor sonrası beslenme çok geç olduğundan protein kullanıyorum. BCAA alması zor olduğundan BCAA'lı whey alıcam.
Hatta şunu alayım geçeyim diyorum; whey
Ayrıca bcaa yoğun antrenmanlardan sonra faydalı diye okuyorum.

Şimdi zaten protein bar olayına merak sardım. Bu akşam deneyeceğim yapmayı bakalım nasıl olacak.

tamam abi zaten en bilindik wheyi alıyosun. onda bi sıkıntı yok. ben BCAA'yı ayrı alacaksın veya sırf kutusunda BCAA yazıyo diye daha fazla para vereceksin sanmıştım. aldığın BCAA içeriyo zaten, dediğim gibi whey kendiliğinden içeriyo zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Yok bcaa olarak bilinen protein alıcam ya. Ama işte yeterli geliyormu gelmiyormu emin değilim. bcaa ayrı satmak pazarlama taktiğimi yoksa gereği varmı? Bizim salondaki hocalar protein tozu kullanmıyor ama bcaa alıyorlar mesela. prteini dışarıdan yeterince alıyor ama bcaa'yı yeterli bulamıyorsa demek.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
Kanuni said:

Degil abi ne alakasi var atkins ile bastan sona okudun mu onu?

Yoo basit carb alma ama istedigin kadar et ye yag ye yaziyo daha 3. Paragrafta.

Yazi eglenceli evet ayrica bu diyet de bircok kiside ise yariyor dayanabilirsen.

Ama hamburger yeme falan yok yani, oyle diyen sktir olup gidecek basta.
Sosyal ağlarda paylaş

Paleo diet ve benzer ekollerin her zaman savunduğu glisemik indeksi düşük şeyler tüketmektir. Bu genel sağlık için çok önemli bu tamamen doğru. Fakat glisemik indeksden de önemli olan glisemik yük kavramı. Bunun için glisemik indeksi ve yükü fazla bir şeyi lif oranı fazla bir şey ile yersek yine sıkıntı olmuyor. Ayrıca sirkenin de faydası var bu noktada. Fakat kilo vermek için bir zorunluluk değil. Bu yanlış bir bilgi, evet genel sağlık açısından zaten doğal gıdalar tüketilmeli. Fakat amaç sadece yağ yakmak ise bunun tamamen kalori ile alakası var. Çok iyi hatırlıyorum seneler önce bırak tahılı patatesi bir parça meyve bile yemediğim oldu aylarca fakat belirli bir kilo verdikten sonra daha fazla kilo veremedim. Çünkü kilo vermenin sadece insülinin düşük olması ile alakalı olduğunu kalorilerin hiç önemli olmadığını sanıyordum. Yanlış. Sürekli insülini zıplatan şeyler yiyerek kalori açığı yaratılabilirse kilo verilmesi mümkün doğru bir yol değil ama mümkün. Bunun en güzel örneği de Twinkie Diet.

Onun dışında düşük kalori aldığında metabolizma dümdüz kendini kıtlık moduna çekiyor diye bir şey söz konusu değil. Bunun da en güzel örneği Minnesota Starvation Experiment. Adamlar 6 ay boyunca neredeyse aç bırakılıyor. Önce yağlarının tamamı ardından kasları yakılmaya başlandığında deneyi bitiriyorlar. Zaten bu adamlar deney başladığında zayıf kimseler. Ona rağmen metabolizma hızları 5.aya kadar düşmüyor kaslarını yakmaya başladıklarında düşük bir azalma oluyor oda zaten kilo kaybettikleri için. Fakat hiç yağ yiyemedikleri için sinir hastalıkları geçirme durumları söz konusu. Fakat metabolizmaları kıtlık moduna geçmiyor hiç bir şekilde. Depolarındaki tüm yağları yakıyorlar ardından kasları parçalama durumuna geçiyorlar.
Mesela Lyle McDonald Rapid Fat Loss kitabı var. Lyle bir çeşit Protein Sparing Modified Fast ten bahsediyor bu kitabında. Sadece kas kaybının minimize edilmesi için gerekli protein alınıyor ihtiyacınıza göre tabi ki, bunun dışında sinir sistemi çökmesin diye omega3 takviyesi, multivitamin ve tuz alınıyor. Sebzede bir sınırlama yok çünkü kalorisi yok gibi bir şey. Bunun dışında hiç bir şey alınmıyor ve kaç gün bu şekilde beslenileceği tamamen kişinin yağ oranı ile alakalı. Yağ oranı ne kadar fazlaysa o kadar uzun süre kalabiliyor ve bu kadar düşük kalorili beslenilirken spor yapılması önerilmiyor kişiye. Haftalık bir gün karb yüklemesi yaplıyor ve uzun süreli diyetler sonrasında 2 haftalık dinlenme dönemleri var. Tabiki gerekli yağ yakıldıktan sonra normal beslenme düzenine dönülüyor. Fakat şunu söylemek istiyorum. Eğer bu arkadaşın dediği gibi metabolizma düşük kalori alımında bir anda kendini kapatsaydı bu adamlar 600-700 kalori alıp ciddi oranda yağlar yakamazdı.

Onun dışında söyledikleri doğru.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...