Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rusya'da kiliseye ilginç dava: "Ya Tanrının varlığını kanıtlarlar, ya da..."

coco

Öne çıkan mesajlar

Bone said:

Nigger_of_the_sand said:

İnançsızlık nasıl inanç olabilir ya? İnançSIZ. Gayet net.

Hareketsiz cisimler için de "aslında onlar da saatte 0km hızla hareket eden cisimler" mi diyosunuz?

ateism, inançsızlık demek değildir, bir tanrının, bir yaradının varlığına inanmamak demektir.
herhangi bir bilimsel veri, bir kanıt içermediği için, yine inanç olur bu.
"ben tanrının yok olduğuna inanıyorum"

hangi tanrinin?
Sosyal ağlarda paylaş

inanç, herhangi bir olguda düşüncelerin doğrulanmasını istemektir. bir tür beklentidir.

çöp kutusuna bile olan inancımı ispatlayabilir. istersem maddi kaynak sağlayarak kumdan çöp kutusu yaptırabilirim.

dolandırıcılık ile dolandırılan insan dolandırıldığını bilmez. zaten bu yüzden adı dolandırıcılıktır. bir kişi en başından olmayabilecek bir şeyin olmayabileceğini bilerek ona maddi kaynak sağlıyorsa gitsin aptallık suçundan dava açsın.

aptallık suçunu meşrulaştırma yasa tasarısı verdirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

bi de en fazla, kendi bilincinin ergenliğe ulaşmadan önceki durumlarda kendi adına verilen parayı kurtarır. ve örnek bir karar oluşturur.

sonrası için kafan basmadıysa ne yapalım geyiği döner.

aslında tekrar düşündüm de; çoğu dini metinlerde şüphesiz ki.. ..dır. gibi kalıplar var. bazı şeylerin karşılığında net olarak birşeylerin olduğunu söylüyorlar. muallaklık yok. onlar da edit görebilir. kafam karıştı.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Feamer said:

inançsız kimsenin dahi inançsızlığa inandığı gerçeğini var birde, oda bir inanç nihayetinde...

Kusura bakma ama ilkokul 3 din ve ahlak bilgisi logic olmuş bu

inanç=iman , dinlere inanlar için "iman etmeyi" kullanırsak daha iyi, tamam boş bir iş ama ne zaman duysam aklıma yazdıklarım geliyor

belief ve faith gibi
Sosyal ağlarda paylaş

Ren said:

inanç, herhangi bir olguda düşüncelerin doğrulanmasını istemektir. bir tür beklentidir.

çöp kutusuna bile olan inancımı ispatlayabilir. istersem maddi kaynak sağlayarak kumdan çöp kutusu yaptırabilirim.

dolandırıcılık ile dolandırılan insan dolandırıldığını bilmez. zaten bu yüzden adı dolandırıcılıktır. bir kişi en başından olmayabilecek bir şeyin olmayabileceğini bilerek ona maddi kaynak sağlıyorsa gitsin aptallık suçundan dava açsın.

aptallık suçunu meşrulaştırma yasa tasarısı verdirsin.

kanunlar aptallari da korumak zorunda. sen aptal insani ben tanrinin adamiyim, para lazim diye dolandirirsin, baskasi da gelir seni baska sekilde dolandirir. kimisi o sekil dolandirir, kimisi bu sekil dolandirir. ha hic kimse kimseye karışmaya bi hakkı yok, ozgurlugu bidir. ha basortu gurban oldugum ya resulallahtan gelebilir amma lakin ki oyle degildir. eyorlamam bu kadar. hadi hayirli isler
Sosyal ağlarda paylaş

ateizmin de bir inanç olup olmadığının tartışması anlamsız. bir akıl yürütme olarak, felsefi anlamda tartışılabilir ama şu an dünyada bir karşılığı yoktur.

çünkü sonuç cthulhu'nun dediği gibi; sorun kilisenin/caminin yaşam tarzımıza mutlak benimsediği doğrularla müdahale etmesi, yaşamlarımıza bir tür sömürü uygulaması, tecavüz etmesi. ama ateistler için bu geçerli değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Ardeth said:

sosyalizm temeli nedir tam olarak

cevabimi alamadim

farketmemişim pardon.

aslında maesselam'ın yazdığına istinaden söylediğim bir şeydi. biraz konsantre kalmış, seyreltmeye çalışayım lol

(şudur: ",fakat kardeşim dünya tarihin de dahi,herhangi bir inanca mensup olmayan,aidiyet hissetmeyen,bir ülke,bir toplum varmı? sscb dışında.)

sosyalizm temelli olunca din inanç temelli olmaktan çıkıyor derken, sosyalizmin dine bakış açısından yola çıktım. ve rusya için cevap verdim.

sonuçta en kaba haliyle sosyalizmin (ki burada tahrihsel gelişimi boyunca aldığı ön adlardan bağımsız olarak bahsediyorum) insan emeğini sömüren her türlü olguya karşı bir program hatta bir propaganda olduğunu söyleyebiliriz.

ve din olgusunu da direk insan emeğinin, insanın sömürülmesi olarak algılar, SSCB de bunun propagandasını bu yönde yapmıştır.

hepimizin bildiği lenin lafı" din halkın afyonudur" bunu çok güzel anlatır aslında.
din, sermaye kölelerinin insancıl düşlerini, insana daha yaraşan bir yaşam isteklerini içinde boğdukları bir çeşit ruhsal içkidir yani.

ve sosyalist propaganda savını söyle sürdür; babrika endüstrisinin yetiştirdiği ve kent yaşamının aydınlattığı modern, sınıf bilinçli işçi, dinsel önyargıları bir yana atar. cenneti papazlara ve burjuva bağnazlarına bırakır ve bu dünyada kendisi için daha iyi bir yaşam elde etmeye çalışır.

özetle; sosyalizm öteki dünya inancından/ihtiyacından insanları kurtarır!!!

hatta bunu da uygulamaya sovyet anayasına söyle almıştır.

MADDE 124. Yurttaşların vicdan özgürlüğünü güvence altına almak için, SSCB'de kilise devletten ve okuldan ayrılmıştır. Dini ibadet özgürlüğü ve dinsizlik propagandası özgürlüğü tüm yurttaşlara tanınmıştır.

bu madde bir 20 yıl önce yani Lenin zamanında daha keskinmiş lol

"İşçilere gerçek vicdan özgürlüğünün sağlanması maksadıyla din ile devlet işleri birbirinden ayrılmış, buna baralel olarak eğitim de kiliseden ayrılmıştır. Dinî ve din karşıtı propaganda yapma hakkı tüm vatandaşların en doğal hakkıdır" (13. madde)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...