Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Altay Tankı

Feamer

Öne çıkan mesajlar

Sam said:

nuke filan kullanılmaz aklı başında ülkeler tarafından, kazanan tek hamle oynamamak çünkü o oyunda.

ama nükü olmayan bir ülkeye atılırsa ve atan güçlü bir ülkeyse bence diğer ülkeler en fazla ambargo falan uygular ama nukele karşılık vermez. ama yani aklında başında bir ülkenin başka bir ülkeye nük atması gerçekten düşük bir olasılık.
Sosyal ağlarda paylaş

liberal said:

Rerore said:

Sam said:

olmaz öyle, pakistan halid bin velid adını verdiği tank yaptı, kullanıldı o kart.

yalan oldu diye biliyorum mehmetçik-1, o kadar medya duyurusu yaptıktan sonra bizim komutanlar illa 7.62 olsun diye tutturmuş.

lisanslı 5,56 yerine türk yapımı 7,62 yapılıyor
hatta yapıldı, ilk serisi 15000 attı, 2.serisinde daha iysini yapalım derken tıkandı

aynen öyle. ilk lisanslı üretim yapılacaktı HK'dan alınan izinle. Sonradan vazgeçtiler yerli olsun dediler. Hatta hayvan gibi bi de keskin nişancı tüfeği tanıtılmıştı o dönemlerde. Bora mı neydi adı.

bora bitti 1000 metrede vuruyor

said:
bu tip namlular zaten mke ağır silah fabrikasında zaten üretiliyordu
sadece farklı ölçüler verilmiştir

yalnız fırtına'ya top dökmekle smoothbare 120mm tank topu dökmek aynı sey değil.

fırtına 155 lik

top dökmek problem değil
kütüğü alıyorsun ısıtıp dövüyorsun

esas mesele işlemesi
zaten hayvan gibi makinalar var
günlerce çalışıyorlar ancak içi dışı kaba formunu alıyor
Sosyal ağlarda paylaş

Geri kalınmış teknolojilerin en büyük sıkıntısı, lol geri kalınmış olmak.

Tabi ki, zararın neresinden dönülse kar,var olanın lisansını ve know howını alıp işe koyulmak bence büyük bi adım.

ama şöle bi durum var, aynı şey cep telefonları, arabalar vs vs vs içinde geçerli.
Şimdi biz bu işe girişsek, kafadan 30 sene geriden gelicez, arayı kapatmak baya maliyetli ve sıkı olacak ve belkide kapattığımızda artık o ürüne gerek kalmayacak. Güzel örneklerini cep telefonu sektöründe görüyoruz,lumia ya kadar bir zamanların devi süper telefon yapıcısı nokia, son 5-6 senedir çöp telefonlar üretiyordu.
Samsung bi anda çaldı çırptı artk nası yaptıysa fırladı aradan uçtu gitti.
gibi.
Şimdi böle bi durumda, ben derim ki izlenilmiş yolu izlemektense, farklı bi eksende yol almak.

Sonuçta, her ürünün bi artısı bi eksisi var, kimileirnin artısı fazla diye devam edilir, kimileri artık ona yatırım yapıldı diye devam edilir.
Bu noktada, halihazırda tank teknolojisi veya yatırım yapılmak istenen teknoloji ele alındığında, farklı rota izlemek bence en doğrusu.

yine de hayırlı olsun, ama şöle içten yanmalı motor yerine "evet buyrun madem geriden geliyoruz bizde hidrojenle çalışanını yaptık"
ya da ne bileyim, top namlusu yerine sonic dalgalarla düşmana zarar veren, direk piyade öldürücü bişi yaptık , falan diye çıksalar çok bomba olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

abrams friendly fire'lardan kurtuluyor, koreliler de söylemişti takacakları topun kullandığı mühimmatın ön zırhı geçemediğini. amerika devamlı yeni mühimmat geliştiriyor bu yüzden. kısacası düşmanda çok güncel mühimmat yoksa gayet dayanır yani zırh. heat filan hikaye oldu reaktif zırhlarla da bor carbide filan yeni materyaller zaten sabotlara da dayanıyor.

piyade at silahları zaten reaktif zırhlarla kolay nötralize ediliyor yani, tepeden gelen helikopter füzesi veya howitzer atışları gibi tehditler esas sorun.

ben bu bold lu yerleri anlamadim sam
Sosyal ağlarda paylaş

haklısın çünkü hızlı hızlı yazmışım.

abrams diğer abrams'ların ateşini yiyip kurtuluyor hem önden hem yandan savaş esnasında çeşitli defalar.

heat işte son 50 yılın filan en yaygın anti-tank mühimmatı, çalışma prensibi için wikipedia'ya filan bakabilirsiniz ama kısacası reaktif patlamalı zırhlarla bertaraf edilebiliyor bayağıdır, bu nedenle tank mühimmatı olarak gözden düştü. kinetik enerji temelli sabot mühimmat kullanıyor amerika filan tank savaşlarında bu nedenle. reaktif zırh bunlara karşı etkisiz. bunlara karşı klasik direnç lazım ki bunun için de modern materyallerle işlenmiş kompozit zırhlar geliştiriliyor, bor carbide de bu malzemeler arasında en öne çıkan 1-2 tanesinden biri. elmastan sonraki en sert maddelerden biri mohs ölçeğinde. işte yukarıda yazdığım abrams sabotu yiyip birşey olmayan abrams filan daha eski ve depleted uranium kullanan bir zırha sahip. kısacası bizim zırh abrams zırhından da iyi olacak büyük ihtimalle.
Sosyal ağlarda paylaş

valla ben ff yiyip korfez savasinda ya da Afganistan'da ayakta kalan M1 duymadim, hatta bir haberde M2 bradley tarafindan gece ff yiyen bir M1 haberlere cikmisti bradley resmen 25mm chaingun'la yirtmisti M1'i acidim o tankin murettabatina cunki genelde birbirlerini arkadan ve yandan APFSDS(sabot) muhimmatla vurdular(M1'ler icin) cogu olayda murettabatin yarali kurtuldugunu soylediler dogrumu yalanmi bilemem ama tanklar tamamen pertti, frontal armor(hull,turret belki yemiyebilir) ama M1 biraz fazla abartilmis bi tank cunki tam bir challenge yasamadi, surekli yanilmez tank olarak gosteriliyor fakat Irak'ta ve Afganistan'da T-55 T-62 ve T-72'lere karsi savasti ve onlarin kullandigi modasi gecmis muhimmatlara karsi, ben sanmiyorum M1'in T-90'a karsi koyabilecegini ya da bir Leopard A2'ye. Reactive armor konusunda dedigin dogru fakat Ruslar hala kullanmaktalar cunki reactive armoru kendi muhimmatlarindan korunmak icin tasarlamislardi, Ruslar halen APFSDS yerine HEAT kullaniyorlar ama M1 lerde zirhin bir katmani DU plakalardan olusuyo celikten 2.5 kat daha sert olan bu materyali bizim uretebilecegimizi sanmiyorum o yuzden M1 den dayanikli zirha sahip olacaginida dusunmuyorum borax carbide ve islenmis seramik materyaller uretebilirler belki ama DU yapamayiz gibi geliyo
Sosyal ağlarda paylaş

işte DU değil de bor carbide var ki eğer biz işleyebiliyorsak dünyada en rahat bizim üretebilmemiz lazım zırhı mantıken.

reaktif zaten gene kullanılır üstüne kompozit zırhın, heat gene işlemez ama sabot da işlemez. bunları işletecek kadar gıcır yeni ekipmanı olan rakip yok komşularımız arasında zaten. çin veya rusya ile savaşmayacağız sonuçta, nato ülkeleriyle de.

abrams çok beğendiğimden değil ama savaş tarihinin en uçuk kill oranlarından biri var ilk körfez savaşında, karşılarındaki tanklar o kadar açık ara geride değildi o zamanlar. amerika tabii devamlı ekipman güncellemeye büyük bütçe ayırabildiği için esas tasarımın eskiliği gözönüne alınırsa abrams'ı da kötü görmemek lazım.
sanssizsansli said:

bor carbide ne abi
bizim bildiğimiz şu meşhur bor mu sdf

evet o meşhur borun carbonlu seramik hali, en hafif ve en sert seramik malzemeymiş zırh yapımında kullanılan.
Sosyal ağlarda paylaş

yok abi T-55, T-62 ve T-72 hakikaten o donemler M1 kasisinda cok aciz kaliyorlardi NV yok, target tracking yok, ates etmek icin sabit durmak zorundaydilar ve elekronik range finder'lari yoktu bu tanklarin, ayrica menzil olarak acik ara ustundu M1, araplar daha karsilarinda ne oldugunu goremeden patliyolardi, ayrica kullandiklari muhimmat da cok demodeydi 1. nesil sayilabilicek tungsten AP muhimmat kullaniyorlardi ki M1 point blank bile etkilenmiyordu onlardan, borax carbide hakkinda ve seramikler ile ilgili fazla bir bilgim yok ama DU'dan daha sert ve dayanikli bir malzeme ise guzelmis hakkaten...

e: donmeler ne ya donemler olucakti o :(
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

Geri kalınmış teknolojilerin en büyük sıkıntısı, lol geri kalınmış olmak.

Tabi ki, zararın neresinden dönülse kar,var olanın lisansını ve know howını alıp işe koyulmak bence büyük bi adım.

ama şöle bi durum var, aynı şey cep telefonları, arabalar vs vs vs içinde geçerli.
Şimdi biz bu işe girişsek, kafadan 30 sene geriden gelicez, arayı kapatmak baya maliyetli ve sıkı olacak ve belkide kapattığımızda artık o ürüne gerek kalmayacak. Güzel örneklerini cep telefonu sektöründe görüyoruz,lumia ya kadar bir zamanların devi süper telefon yapıcısı nokia, son 5-6 senedir çöp telefonlar üretiyordu.
Samsung bi anda çaldı çırptı artk nası yaptıysa fırladı aradan uçtu gitti.
gibi.
Şimdi böle bi durumda, ben derim ki izlenilmiş yolu izlemektense, farklı bi eksende yol almak.

Sonuçta, her ürünün bi artısı bi eksisi var, kimileirnin artısı fazla diye devam edilir, kimileri artık ona yatırım yapıldı diye devam edilir.
Bu noktada, halihazırda tank teknolojisi veya yatırım yapılmak istenen teknoloji ele alındığında, farklı rota izlemek bence en doğrusu.

yine de hayırlı olsun, ama şöle içten yanmalı motor yerine "evet buyrun madem geriden geliyoruz bizde hidrojenle çalışanını yaptık"
ya da ne bileyim, top namlusu yerine sonic dalgalarla düşmana zarar veren, direk piyade öldürücü bişi yaptık , falan diye çıksalar çok bomba olabilir.

alet bir kere yürüsün devlet bunları alsın iyi reklamı olsun, bunları modifiye etmek/yapıp satmak iç şirketler için bir iş imkanı olarak gözüksun, o aşamalara gelir zaten...

buradan devam edeyim m1a2 de alman namlusunu kullanıyor olması lazım, ama bu amerikalıların yapamadıkları için değil, en iyi işi şu anda almanlar yaptığı için...
Sosyal ağlarda paylaş

ya o değilde, ırak savaşı sırasında söylentiler çıkmıştı, rusların geliştirdiği bir çekirdek varmış, dragunovlardan atılabilinen ve m1a2 leri motor kısmından 2-3 mermi ile vurup hareketsiz hale getiren bir mermi, o zaman gazetelere falanda çıkmıştı, evde küpürleri olması lazım ama bulamadım şimdi, fotolarda var m1 arkda 2-3 mermi deliği ile duruyor, falan ne oldu o iş, bilen varmı
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.youtube.com/watch?v=Hjl-CDpDP9g

t-90lar okadar yakışıklı değiller ama iyi anlatılıyor hep, ayrıca m1 gaz türbin motorları amerika için bile masraflı, ama ilginçtir veya olanı odur amerika tank araştırmalarına para yatırmıyor, benim bildiğim 82 senesin dökümanlarına kadar sayısız uçak, helikopter, gemi tasarımı çalışması biliyorum ama hatırladığım tek tank çalışmaları, radara yakalanmayan tank ve şu robot araçlar serisi olan araçlar

ama tank alacaksan alman alacan aga

l2a5

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/24/Leopard_2_A5_der_Bundeswehr.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

Rus tank doktrini ile diğer dünya ülkelerinin doktrinleri arasında dünya kadar fark var yalnız. Adamlar hızlı üretilebilen hafif, manevra kabiliyeti ve atış gücü yüksek tanklar üretiyorlar tabii bunun eksisi zırh olarak zayıf oluyorlar kısaca sayı avantajını gözetiyorlar daha çok. Ayrıca körfez savaşında yada ırak savaşında tam hatırlayamıyorum ama ıraklılar tankları motorlarını kapatıp(thermal iz bırakmamak için) tareti ve namluyu elle hareket ettirerek bir kaç m1'e t-72ler ile zarar vermeyi başarmışlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...