Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

guild wars kötümü

spurdo

Öne çıkan mesajlar

Ben hep güzel bir sandbox oyunun kendi contentini çok daha yavaş bitireceğinden (daha doğrusu content ihtiyacı daha az olacağından) hep daha mantıklı olduğunu düşünürdüm ama firmalar kolaya kaçıyor. Ben iyi bir sandbox oyunu gelirse onun oynanmayacağını düşünmüyorum, WoW'dan sonrakilerin tutmamasının sebebi oyunun türleri değil, ne tür çıkarsa çıksın dandik oyunlar olmalarıydı. WoW'un getirdiği güzel yenilikler, kolay ui olsun, haritası olsun bunlar zor şeyler değil.

SWG mesela hakikaten güzeldi ama adamlar resmen batırdılar. Çok ciddi bir şekilde sosyal bir oyundu, WoW o konuda ona yaklaşamaz bile. Ama SWG 2002-2003'te çıktı, MMO potansiyeli çok farklı şimdi.

Yani content olayına geri dönersek durmadan content eklemek zorundasın Themepark MMO'ya. İnsanlar çabuk sıkılıyor, oyun kötüyse GG oluyor. SWTOR rezaleti gibi, yoksa insanlar Themepark'a alıştı, Sandbox tutmaz kavramı yok. Çıkan Sandbox'lar da illa ki biryerlerden çok ciddi falsolar vermiş olmalılar.

Yani oyun yaparken bazı basit şeylerin doğrusunu yapacaksın. Bunun themepark'ı, sandbox'u yok. Ne bunlar, çok aşırıya kaçmayan ama çok iyi optimize edilmiş bir grafik motoru, akıcı bir gameplay, güzel bir ui. Ondan sonra üstüne güzel bir sandbox inşa etsen neden tutmasın. Ama ciddi sandbox olsun. UO'nun eski zamanları gibi. Buc'den se Buc's den, PK ise PK.
Blizzard kadar çok para kazanmana gerek yok ki başarılı olmak için. EVE yapımcıları hayatlarından gayet memnunlardır tahminimce. Onun yine uzay temalı ama Avatar'lı, gezegenlerde geçen MMO'su olsa deli gibi olmaz mıydı. O 30k online adam, 300k olmazsa bende neyim. Ama kıstas burada WoW'un 10 milyon oyuncusu var olmamalı. SWTOR gibi oyunun herşeyini esgeçip ses'e ona buna yatırım yaparsan batarsın tabi de, o kadar oyuncuya ihtiyacın yok sanki iyi bir kar yapabilmek için uzun vadede...
Sosyal ağlarda paylaş

swg gibi bir oyun daha gelse, hatta adam akilli bir firma swg 2 cikarsa ve content'i surekli updatelenen, sadik bir oyuncu kadrosuna sahip (milyon degil, 800 - 900 bin kisi oynasa bile yeterli), swg'nin 2003-2004 donemindeki halini temel alsa, eldeki tum oyunlarimi bir kenara atar senelerce onu oynarim.
Sosyal ağlarda paylaş

şu oyunun pvpsi kötü diyip wow'da pvp yapan varsa burda mekaninkleri baya anlayamamış gitmiş sanırım.

gw2'de amaçsız pvp var ne demek anlamadım

pvp yapıyorsun, maç kazanıyorsun, eğleniyorsun başka ne olmasını bekliyordun ki?

wow'da ya da swtor'da, dota'da maç kazanınca noluyor? item alıyorsun.

ee burda da alıyorsun.
keyif alıyorsun, burda da alıyorsun, daha ne olması lazım anlamadım.

yıllarca cod2 oynadık, yendik eğlendik keyif aldık, gelip al bu tüfek daha iyi bunu kullan diye item mı verdiler.

wow'da 2k rating yapıp bu ne ya ben bunu öldüremiyorum diye oyunu bırakan arkadaşlarım da oldu, anlamıyorum siz yapamayınca mı kötü oluyor, kötü olma kriteri ne.

tpvp için konuşuyorum gayet güzel ilerliyor, hot join ya da wvw'de amaçsızca dolanıp kötü bu yaea diyenler varsa competetive'den zevk almıyorlarsa bilemiycem.
Sosyal ağlarda paylaş

qualifying point'lerle world wide top playerları görebiliyorsun en azından top 100'u her region için. evet yetersiz ama, rank sistemi gelsin diyene kadar oturup 5v5 taktik yapmaya çalışan, düzgün takımı olan kaç kişi oldu ki allah aşkına.

free tournamentlarda pratik yapmaya başladığınızda anlıyorsunuz zaten gelişiminizi, belli bir süre girdiğiniz hemen her free tournamentı almaya başladığınızda paid tournamentlara geçersiniz.

rank sistemi yok o zaman oynamayalım diyenlerin çoğunun zaten oyun, class, harita, taktik bilgisi olmadığına eminim. birileri geliyor, adamlar organize, ölüyorsunuz ve rank sistemi yok çok saçma diyip bırakıyorlar.

competetive olmayacaksanız zaten turnuva sisteminde işiniz yok bence.

hot joinlerde de en fazla kendini eğlendirir insan, 8v8 girip de çoğu ne yaptığını bilmeyen, %80 pve'ci ve wvw tayfasının vakit öldürdüğü bir mekanda oynayıp sonra bu çok balanssız, bu çok kötü diye bırakıp oyunu kötülediğine eminim paticik'deki her 10 kişiden 8'inin.
Sosyal ağlarda paylaş

aente said:

qualifying point'lerle world wide top playerları görebiliyorsun en azından top 100'u her region için. evet yetersiz ama, rank sistemi gelsin diyene kadar oturup 5v5 taktik yapmaya çalışan, düzgün takımı olan kaç kişi oldu ki allah aşkına.

rank sistemi yok o zaman oynamayalım diyenlerin çoğunun zaten oyun, class, harita, taktik bilgisi olmadığına eminim. birileri geliyor, adamlar organize, ölüyorsunuz ve rank sistemi yok çok saçma diyip bırakıyorlar.

competetive olmayacaksanız zaten turnuva sisteminde işiniz yok bence.

Off ne boş konuşmussun. kimim takımı var kimin yok ne biliyorsun.

İlk 2 ay aktif olan bir çok takım dağıldı çünkü bir çok insan bıraktı eksikler yüzünden.

Şimdi aktif olarak oynayan 5 kişiyi kolay kolay bulamıyorsun, diğer zamanlarda girdiğinde de adam gibi oynayamıyorsun çünkü pug vs premade oluyor çoğu, üstüne bir de rank olmadığı için kendi seviyende admalarla karşılaşmıyorsun kendini geliştiremiyorsun.

5 kişi toplasan yine aynısı oluyor, ilk mapi 200 puan farkla kazanıyorsun 2mapte gelen adamlardan 100 puan zor alıyorsun.

q. point denen olayın zaten bir mantığı yok, sabah akşam oyun at topla ee bu bir yetenek belirtisi mi?

Millete kafandan senaryo yazıp böyle böyle yapıyorsunuz demek de neyin kafası bilemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

abi, fixledikleri de bir sürü şey var, bugün gelen patch gibi mesela, mesmer'in op'liğini, thiefin bazı fazlalıklarını traşladılar.

hala fixlemedikleri noktalar var, onlarda düzelecektir.

şurda gw2'nin pvpsi kötü deyip yıllardır, 2 ayda bir birini alıp ilah yapan, diğerini itin götüne sokan, daha fazla farm yapanın daha fazla gear topladığı, daha fazla resil.'lı gearı olduğu için ölmeyip, my rating is 2000 lololol diye gezilen, wow gibi "en ufak" bir denge kırıntısı barındırmayan saçma sapan bir pvp arena sistemini iyi demelerine inanamıyorum.

gerçekten retarded ötesi olmak lazım wow'un pvp'sini beğenmek için.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Off ne boş konuşmussun. kimim takımı var kimin yok ne biliyorsun.

İlk 2 ay aktif olan bir çok takım dağıldı çünkü bir çok insan bıraktı eksikler yüzünden.

Şimdi aktif olarak oynayan 5 kişiyi kolay kolay bulamıyorsun, diğer zamanlarda girdiğinde de adam gibi oynayamıyorsun çünkü pug vs premade oluyor çoğu, üstüne bir de rank olmadığı için kendi seviyende admalarla karşılaşmıyorsun kendini geliştiremiyorsun.

5 kişi toplasan yine aynısı oluyor, ilk mapi 200 puan farkla kazanıyorsun 2mapte gelen adamlardan 100 puan zor alıyorsun.

Millete kafandan senaryo yazıp böyle böyle yapıyorsunuz demek de neyin kafası bilemiyorum.

Şurda kötü diye bırakan adamların kaçının takımı var ve haftada belli bir günün üzerinde, düzenli olarak oturup taktik kasarak oynadılar turnuvayı allah rızası için çıkıp saysınlar da görelim.

aktif olarak oynayan 5 kişiyi nasıl bulamıyorsunuz bilemiyorum, guildim haricinde yaklaşık 12 kişi var aktif olarak arkadaş listemde hepsi yabancı insanlar, beraber oynayarak alıştığımız, takımlarımız olmadığında en kötü birlikte oynadığımız, o adamlarla bile neredeyse her f tpvp game'i kazanıyoruz.

aynı balance'da takım kurmak istiyorsan rank'ine göre adam ararsın ya da rankini söylerek takım ararsın, ts'si ya da ventrilosu olmayan adamlarla oturup turnuva yapmazsın bile.

hayır 2 ay oyunun belli yönlerinin düzeltimesini beklemeye razı olamayıp, yıllarca wow'un bütün classları sıraya sokup buff/nerf dengesi ile oyuna hype getirmeye çalışmasına normal bakan tipler var, o kısmı baya acayip.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bak hala boş konuşuyorsun.

Kafadan yine yazıyorsun ventsiz olmaz tsli aramak lazım falan memleketin bi zekisi sensin kimse bilmiyor onları kullanmayı.

Sana diyorum ki oyun eksik olduğu için yığınla adam bıraktı. Ben sürekli yeni takım aramak istemiyorum çünkü 1. en baştan taktik oturtmak class seçmek vs. işleriyle uğraşmak istemiyorum 2.si de bırakanlar haklı oyun şuan oynanabilecek ayarda değil.

Sen önüne gelenle vent kurup turnuva kazanabiliyorsun ben puglarla da kazanabiliyorum çünkü adam gibi pvp yapan çoğu kişi şuan oyunu oynamıyor. bunu daha açık nasıl ifade edebilirim bilmiyorum.

şimdi cevap olarak yine takımınız var mıda konuşuyonuz zaten wowcusunuz falan diyeceksin muhtemelen de ben son bi defa daha deneyim dedim.
Sosyal ağlarda paylaş

çıktığında tam ve kusursuz gelen mmo gördüğümü hatırlamıyorum.

2-3 ay sabretmeyip bu ne kötü oyun ya diyen adam mmo dünyasından bir haberdir ya da beklemeye sabrı yoktur, keyfi bilir.

oyunu bırakanlar ya sabırsızlar, ya vakitleri yok ya da yetememişler.

sonuçta uğraşmak isteyen uğraşıyor, oynamayak isteyen oynuyor.
siz bırakınca oyunu pvpsi kötü olmuyor.
hala da piyasaki diğer oyunlardan daha balanced ve mantıklı bir pvp'si var.

skill > gear gibi bir artısı var bir kere.

çok biliyorduk ama çok bug vardı bıraktık diyen adamın abi quarry'e 1 gitsin 4'ümüz orta gidelimden başka taktik bilmediğine de adım gibi eminim.

siz şu an oynamıyorsunuz diye oyunun balancesız ve kötü olması diye bir şey yok geçiniz onu.

lol'de, dota'da, bf3'de, wow'da, cod'da vs çok bir balance var sanki.

çok bir şey bildiğini sanıyorsun ama muhtemelen hot join'de 100 puanı anca yapacak kadar oyun bilgin ve skillin var o yüzden bana oyunun pvpsini anlatma rica ediyorum, mantıksız konuşan sensin.

zaten daha free tournament'da 1. turu geçiyoruz 2. de yeniliyoruz diyorsan bildiğin casual pvp'cisin işte, bir şeyden de haberin yok neyi yorumluyorsun ki o bilginle.

oynayan arkadaşım kalmadı ben de bıraktım de geç.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya kalkıp bana çok bildiğini sanıyorsun falan deyip sonrasında ego gösterisi yapıyorsun. O kadar gülünç ki bu durumun dışarıdan.

Çok şükür milletle oyun üzerinden ego yarıştırmayı UO döneminde öğrenip, UO döneminde bıraktım.

Millet skill > gear olduğu ve taktik bilmediği için oyunu beceremiyor, kötülüyor; sen iyi bir oyunu ve pvpci olduğun için aksi şekilde düşünüyorsun. Benim için np

Ben doğru bildiklerimi buraya da offical forumlara da yazmaya devam edeceğim. Ne ilginç ki oyunu hâlâ oynayan pek çok takımın söyledikleri de benimkilerle uyuşuyor ama onlar da zaten ts,vent falan bilmiyor daha arka sokak esnaf pointinde defans bile yapmamışlardır.
Sosyal ağlarda paylaş

mmoyla fpsleri mobaları kıyaslamışsın, hani şu oyunun WOW la pvpsini karşılaştıran zaten çok az adam var ama sen onu argüman almışsın.

Bana kalırsa bir evein pvpsinin yanında bok ötesi gw2, millet en çok gw 1 ile karşılaştırıp beyemio, wowla bf ile yada lol dota ile değil.

Bi streamcı bile yok adam gibi competitve pvp olsa streamerları dolar piyasada karşılaştırdığın oyunların izleyici sayısı tavan.

SPVPye zaten item thredmill gemio 3w ye oda o kadar hafif ki yani millet bok atmak için pusuya yatmış.

PVPsi casual adam için zevkli değil işte pvp oyunu sözde ama illa takım kurup taktik kasıp hede hödö geçin abi onu. Öyle kasıcak olsam zaten piyasada çok daha kaliteli oyunlar var.

3W adam olabilir ben spvpden ziyade 3wye destekliorum bu oyunda onun dışında oyunun pve kısmı bence güzel zaten ascending felan gelsin daha da güzel olur.
Sosyal ağlarda paylaş

of herkesin kendini haklı sanıp hala wow'un pvpsini göstererek örnek vermesi. size baktıkça wtf did i just read diyorum. yok uo döneminde bırakmış ego'sunu acayip counter argümanlar.

gerçekten oyun hakkında fikir olmadan yazıyor şurdan 10 kişiden 8'i. kendi classının traitlerinin ne olduğunu bile sayamayacak adamlarla dolu ortam.

forumlar eleştirenlerle dolu nasıl saçma bir argüman, bütün oyunlarda her zaman eleştiren tonla topic oluyor. hala neyi örnek gösteriyor adam

stream yapan yok diyorsun da o da var ararsan bulursun.

neyse paticik'deki herkes gibi tamam abi siz haklısınız daha şurda laf anlatmaya çabalamama gerek yok zaman kaybısınız.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla kardeş bizim sana bi lafımız yok oyunu sevebilirsin NP ama gelip burdakiler oyunu bilmio nooblar felan die tatava yapamassın zaten oyun hakkında savunucak argumanın kalmadıkca sevmeyenler beceriksize getirmeye çalışıosun.

Senin laf anlatabilme becerin kadar iyi işte oyun.

Bu arada bir stream yapan yok değil evet var izleyen yok.
Sosyal ağlarda paylaş

şu oyun benim açımdan devrim oldu, daha önce p2p olarak rift, wow fln oynadım. daha çok fps oynarım ama guild wars 2 benim için gerçekten çok güzel bir oyun. herşeyden önemlisi oyunun incelemelerinin birinde gördüğüm şu cümle çok doğru

"oyun zamanınıza saygılı"

işsiz güçsüz öğrencinin tekiyseniz ömrünüz raidlerde dungeonlarda geçiyorsa evet çok daha güzel alternatifler var. sabah akşam girin kasın gear toplayacağım şunu yapacağım bunu yapacağım diyin ama benim gibi çalışan bir insansanız ve eve ebesinin köründe dönüyorsanız biraz rahatlamak için guild wars 2 mükemmel bir oyun. 2 tane 80 lvl karakterim var. gearlarını daha tam dizmedim ama yavaş yavaş keyfime bakarak çok güzel ilerliyorum. world vs world'de karakterleri 80 yaptığım için dünyayı keşfetmedim. arada çıkıyor geziyorum etrafta neler var bakıyorum. mesela şimdi bir karakter daha açtım hikayesine bakıyorum genelde 50 lvl'a kadar farklı bir karakterle farklı seçimler üzerinden ayrı bir yol izliyorsunuz. bunu yaparken dünyayı keşfetmek eğlenceli görevleri, npcleri izlemek büyük keyif benim için. bazen durup şöyle bir manzaraya bakıyorum gayet hoşuma gidiyor grafikleri, mekanları.

dungeonlar tam bir çile :d ama çok şükür geardı paraydı derdinde değilniz. eğlenmek istiyorsanız türlü türlü yolları var. yoldan geçen npc bile sizi güldürebilir. kocaman norn bir warrior'a lionsarch'ta asura veledinin gelip sen pek zeki birine benzemiyorsun demesi fln eşsiz. :D bir sürü puzzle var, keşfedilecek yer var. daha craft olayına girmedim bile.

world vs world düzgün liderlerle çok eğlenceli geçiyor. 1 hafta eziliyorsun sonraki hafta eziyorsun. sürekli bir mücadele var. değişen sistemler taktikler var. şu haritaları daha da çeşitlendirirlerse eminim çokkk ama çokk daha eğlenceli olacaktır.

spvp'ye girmedim ona başka bir zaman yoğunlaşacağım. çıktığından beri oynuyorum oyunu hani belki hardcore oynadığım içindir sıkılmadım açıkçası ve paramı ziyan ettiğimi hiç düşünmüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Online izleyene göre nasıl kıyaslıyoruz? Hani lafı geçtikçe arasıra gidip bakıyorum. Wow da 2k-4k arası izleyen oluyor. Bu kadar aktif hesabın bulunduğu bir oyunda bu kadar izleyen? O halde wow patlamış mı:P. Niye halen o kadar aktif hesap var =).

Herkez her oyunu sevmek zorunda değil tabiki. Ama cidden gereksiz mok atmalar oluyor. Bir çok kişinin hayali değilmiydi "item ın kral olmadığı oyun". Ama sürekli şöyle mesajlar görüyorum "ben oturacağım karakteri exotic yapacağım, adam gelecek masterwork ile benimle kafa kafaya kapışacak." Ulan!... Ulan!... Exotic dediği seti giymekte fazladan 2 gün... Adam 2 günlük çaba ile boss gibi gezmek istiyor..

Adamlar yeni birşeyler getiriyor. Milleti az buçuk dinledikleri ortada. Yani ne oyunlar gördük birazda hakkını vermek gerek. Oyunun patlayıp patlamadığı ilk aylarında belli oluyor. Adamlar uğraşmıyorsa, uğraşmaya niyetleri yok demektir. Fakat burada görüldüğü gibi uğraşıyorlar sanki?.

Birde wow pvp si deniyorda. Hayatımda hiç bir oyunun pvp sinden bu kadar nefret etmedim ben. Her büyük patch ile bir sınıf op.. Yok mage i gelir, tek atar. Warrioru gelir tek atar.. Sürekli böyle problemler. Arkadaş eyvallah tek atsın onada lafım yokta.. ölmek için "tek hakkımız var" .. Herkezde bir dünya cc, ama tek trinket... Bu mantıkda sen niye tek attırıyorsun? Bu olay yüzünden wow dan hep nefret ettim. Ha bu nefret ile her expansion da 4-5 ay oynadım. Çünkü alternatifi asla bulamadım. (arada warhammer 1 sene oynadım. Bugün yarın düzeltirler, oyunu adam ederler düşüncesiyle... Swtor zaten çıktığı gibi fail oldu. Aion ve rifti arkadaşlar aldırmadı bile..)
6sn fear ye, üstüne 10sn blind da kal. Sonrasında 4-5sn stun... Cc üstüne dayalı bir kombat sistemi. Bilmiyorum bana kesinlikle cazip gelmiyor... Ayrıca gw2 de gördükten sonra "cast bar takibi" olayı cidden bayık gelmeye başladı. Gw2 de üstüme gelen CHARGE ı görünce dodge atması çok daha zevkli geliyor bana.
Pvp ye bak... "direk dönüyoruz" :D. Hunter oynadığım bir dönem çok fena yaka silktim. Karşı tarafın cd lerini takip edebiliyoruz.
Pve ye bak. Addon yazıyor "azıcık sağa git, aoe geliyor." "3 adım ileri git, arkadan npc gelecek". Bana biraz ilginç geliyor...

Seven insan için en ufak bir lafım yok. Ama ben nefret ediyordum. Popüler ve alternatif yok diye mecburen zevk almaya çalışıyordum.
Sosyal ağlarda paylaş

yaw millet wowla değil gw 1 ile kıyaslıo asıl dioruz hala wow diosunuz sadece pvp olarak kıyaslarsan evet gw 2 nın pvp anlayısı daha zevkli ama oyun olarak kıyaslaran wow daha önde. pve anlayışı daha başarılı.

Bu oyunun pvpsi eksik heyecan eksikliği var başarı eksiliği var bana cazib gelmio şuanda 3w yada spvp eğlencelimi peki ne kadar uzun sure işte orası çok az 1 saat takılınca bayıosun. İşte burda çözüm lazım olayın mekanik kısmında bir sorun yok buglar vs dışında burda bahsedilen wowunda pvpsi bu şekildeydi arada gider 1-2 saat bayana kadar alterac valley arathi basin atardın çıkardın. Ama oyun pve oyunu olduğu için zaten bi beklentin olmazdı.

Ee GW pvp oyunu ama yine pvpden bir beklentin yok pvedende yok 3wye giren adamların yarısı ya yapacak birşey yok diye yada legendary farmlamak için giren adamalar. Baydı zaten millet çoktandır.
Sosyal ağlarda paylaş

Kıyaslayanda baya insan var. Hatta wowun casual pvp si bundan çok daha iyi diyen bile var. Wow? casual? D:. Arena itemları ile girip, honor itemları için çabalayanları farmlamak tan bahedilmiyor umarım burada. Item farkının wow da neler yarattığını biliyoruz... Bu yazılırkende "bu karar kendi kişisel zevklerine göre değilde, herkeze göre yazılmış." Benim bilmediğim farklı bir wow var herhalde.

Birde nedir yani olay? skor tablosu eklendiğinde herşey olmuş mu olacak?. Gw1 deki şeyleri eklenmesi pek problem değil, ekleyeceklermi? mecburlar tabiki. Hatta biraz geliştirmeleri bile gerekiyor. İzliyoruz işte hep birlikte. Ama sanki oyun çıkmış, bu kadar zaman geçmiş, ufak bir patch, fix gelmemmiş gibi mesajlar atılıyor. Oynayanlara aptal muamelesi bile çekiliyor. Yok dandikmiş yok anlamsızmış. Yok bilmem ney buna bilmem kaç basarmış. İzleyeni yokmuş. vs.vs. Şu benzer konuları tersten geriye doğru okuduğunda benzer onlarcasıyla bile karşılaşıyor insan.
Varda güzel bir oyun bizmi oynamıyoruz?(alay etmiyorum ciddiyim). Varsa söyleyin seve seve oynamak isterim. Bir kaç yıldır, mmo bölümünü haftada bir yoklarım. Daha doğru düzgün bir oyuna denk gelebilmiş değilim. Sağlam gazlarla beklentilerle patlayan oyunları bende aldım...
Tutupda sandbox mmo söylemeyin. Bir kombat için, kaç kovala yapıp, üstüne blob yiyeceğim birşey olmasın...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...