Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Star Wars: The Force Awakens (2015)

mokoko

Öne çıkan mesajlar

Laurelin said:

tv dizisi degil bu sinema filmi :P

bekleyin bi sonraki bolumde acikliycaz olayi olmamali filmlerde, her film kendi icinde tutarli olmali. sirf ucleme olucak diye narrativein icine edip arkasi yarin yapamazsin veya karakterleri yarim yamalak aktaramazsin

hem yenilikçi kurgu, taze nefes filan istiyosunuz, hem de her şeyin sırasıyla, yeri geldikçe açılmasını istiyorsunuz ama leydim yha :(

hayır her şeyi sırasıyla anlatması en son beklenecek merch bi de bu yani. daha baştan yayın sırası yanlış, dahası senin thread boyu savunduğun machete izleme düzeni daha bile abuk.

hem, her şeyi güzel güzel anlatsa 2017'de gelecek devamına kadar neyi tartıştırıp merak ettirecek? hype nası canlı kalacak? dünyanın 4 bir yanındaki fanlar neye ağlayacak? yapımcılar nerelerden kopya çekecek, nası feedback alacak da over and over again memnun edecek?

*müstehzi gülümseyen ışın kılıçlı gıcık smaylicik*
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

geçmişi bile reveal olmamış karakteri nasıl kusursuz ilan ettiniz lan. belki kadın pedoydu, ondan memory blok attılar kadına. nereden biliyorsunuz?

Çünkü bütün film herşeyi iyi yaptı. filmin göstermedigi şeyleri filmi savunmak için uydurmazsan artık.

Bana ne abi çıkmamış iki filmin bütün açıkları güzel kapayacagını umarak film mi eleştirilir?

Bir film ya kendi ayakları üzerinde durabiliyordur ya da duramıyordur. DLC mi olm bu?

-Filmin şurası kötü, plotun bu kısmı yok veya zayıf.
-AMA KAPATABİLİRLER YANİ ORALARI.
-İyi de kapatmamışlar bunda, filmi izledik bitti? 3 sene yok. Sinema dynamic bir deneyim? 2.5 saatin içi üzerine konusuyoruz?
-theorycraft ensues.

İki olasılıgın var abi, ya kız harbiden her bokta iyi ve sucks.
Yada character screentime dısında çoktan develop olmuş sonra talentları sıfırlamışlar o zaman bütün film boyunca basından gecen herşey lvl 100 Mage'in starter zone'da pvp yapmaya calısması falan.
İki olasılıkta da mary sue ve yaptıgı herşeyin degerini düşürüyor dramatic olarak.

Finn de yok bu sorun, poe'da da yok. Ama her zaman oldugu gibi güçlü kadın karakter yapmayı beceremeyen bir film var karsımızda. Bu kadar zor değil abi, aynı erkek leadlerde yaptıgın gibi build-uplıcan abi.

İzlerken: Okey iyi melee combat hatun... tamam şimdi de mekanikten anlıyor scavanger zaten nepe... okey millenium falcon'u Han Solo'dan iyi biliyor.. Han Solo kızı instant sevdi..? Kız force açtı..? Kız jedi dövdü..?

Üstüste anlıyor musun? Bi durması lazım. Bak Finn babaya, çatır çatır. Ki ben kızın iyi finn'in bok gibi olmasını bekliyordum. Hayır bir de kızı harcamışlar, filmi açılısında o kadar iyi ki hatun, canavar gibi de oynuyor yeni olmasına ragmen. önceki üçleme gibi acting kabızlıgı yok, herkes fluid. Görsel olarak çok çok daha önde. Filmin atmosferi gayet iyi.

JJ'in textbook olayı abi, inanılmaz güzel başlat, idare eder develop et, sonları batır. Adamın her işi böyle, star wars da istina olmamış.

Overall 6/10, ki bence çok kötü bir not değil 6/10.

En güzel sahneler bastaki silent shotlar ve finalde sessiz luke. Ama o kötü helikopter dönmesini çıkarıcan, orası baya tırttı.

Sosyal ağlarda paylaş

bir şey dicem, iyi güzel birçok şey yazıyorsunuz da çok fazla internette dolanan teorileri baz alarak oluşturmuşsunuz fikirlerinizi.

çok fazla bir önceki mesajlara cevap verme niteliğinde yazıyorsunuz.

sırf şu yüzden en rahat wot döşeyebileceğim alanlardan biri olan star wars için, en çok takıldığım forumda bu başlığın altına yazmaz oldum.

bir de spoiler konusunda star wars'un uzak galaksisini bile geçtiniz, ayrı bir blackhole falan yarattınız. kendinize gelin.
Sosyal ağlarda paylaş

Xaenin said:

Ahmet hala inatla spoiler tagine almıyorsun abi neyin peşindesin anlamadım gerçekten, yaptığın o kadar büyük terbiyesizlik ki kelimelere dökemiyorum yani.

Baba hala kullanmamız gerektigini bilmiyordum, koydum. Günlerdir kimse koymuyordu canon bu sandım yani. Koyarız nepe.

-Deno- said:

bir şey dicem, iyi güzel birçok şey yazıyorsunuz da çok fazla internette dolanan teorileri baz alarak oluşturmuşsunuz fikirlerinizi.

çok fazla bir önceki mesajlara cevap verme niteliğinde yazıyorsunuz.

sırf şu yüzden en rahat wot döşeyebileceğim alanlardan biri olan star wars için, en çok takıldığım forumda bu başlığın altına yazmaz oldum..

En fanboy'un filmi körce savunanlardan daha mantıklı konustugu garip anlar.
http://i.imgur.com/Du4g5d7.jpg

ha bu arada su karsıt fikir alışverişinden hoslanmıyorsanız basın gidin abi, fikir homojenizasyonu ve circlejerk ihtiyacınız için ayrı thread falan açın. Hanu şu baştan savıcı tavrınız sinir bozucu. Begenmedim ulan, niye begenmedigimi de söyledigim gibi kudurmalar. Ha yüklenin de, mizahla yüklenin olm eglenelim yani. Birbirimizi harasslayalım, dalga geçelim. Eglenceli olm bunlar. Paso discourse'u shutdownlamaya calısmayın yani, saglıklı olan ortam bu asıl.

HAVE FUN.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Emaleth said:

heh bi de rey'e mary sue diyenler bana deyiversin, luke ne?

Luke baya aptaldı. Sanırım hala aptal. Ama erkek mary suelara da marty stu deniyor.

Gary Stu görüyorum ben daha cok. Sadece female karakterlere özgü bir durum değil yani, male'i daha çok genelde.
Sosyal ağlarda paylaş

Kotor 2'de yakaladıkları başarılı karakter kafasını nasıl adapte etmezler anlamıyorum. Dark Side = Sinirli nefret dolu ergen yapıyorlar ve bunun kazayla yapıldıgını düşünmüyorum. Yani en mantıklı olan cocuklar da izledigi için daha kompleks villian yapmaları plausible gelmiyor da, bilmiyorum. Anlamıyorum yani. Marvel da bi Loki yaptı gerisi çöp mesela. Garip.
Sosyal ağlarda paylaş

dün 2. kez gittiğimde çok daha alakasız insanlar vardı salonda, herkes istinasız ilk kylo'yu maskesiz görünce gülüyor. tabi hardcore sw hayranı olmaya gerek yok bunun için de, herkeste böyle bir etki bırakıyorsa neden en baştan adam driver'da ısrar edildi onu anlayabilmiş değilim. çok zor olmasa gerek star wars cast'i için alternatif bulmak.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

ilk olarak benim filmi savunmak gibi bir amacım yok. senin algın ne yazık ki zıtlıklar çerçevesinde işlem yapabiliyor. ben filmi savunanlar ve nefret edenler gibi sert çizilmiş çerçevesinde yer almak istemiyorum.

mary sue konusunda detayları şurada yazdım zaten :

bingildak said:

rey hakkında genel olarak spoilera alayım, neresi spoiler neresi değil emin olamadım

ben mary sue olduğunu düşünüyorum zaten. flaw görmemiş olmamız, olmadığı veya işlenmeyeceği anlamına gelmiyor tabii ki. ilk filmde kendi içerisinde mary sue imajı ortaya çıkıyor. ikinci filmde karakter daha detaylı işlenerek mary sue olmaktan çıkabilir. bunu düşünürken adamlar mary sue yapmış, ikinci filmde kıvırarak toplayabilirler kapsamında söylemiyorum, kocaman bir bilinmeyen push ediliyor filmde ve bu bilinmeyenin ortasında rey karakteri var. haliyle ilk filmde bilinmeyenler kapsamında mary sue olabilir, bilinmeyenler reveal edildiğinde belki farklı şeyler düşünüyor/konuşuyor olacağız.

yeni seriye girişte karakterinizleyiciye "satılması" noktasında mary sue olarak işlemiş olabilirler ama bunu bilinmeyen öğesi yaparak seride karakteri güçlendirmeye açık kapı bırakabilirler.

serinin en büyük zorluğu hikayeden ziyade eski karakterlerin gitmesi ve yenilerinin gönüllere taht edilmesi olacaktır herhalde. forumda eğitimli kesim bile kylo'yu gördüğünde vader'ı arıyor yani. luke yerine rey koymaya çalışırken karakterin oluşturulmasını kademeli hale getirip, izleyiciye daha hızlı satmayı hedeflemiş olabilirler. bu karakterin mimarisinin zayıf olduğunun ŞU AN İTİBARİYLE göstergesi değil çünkü hala kocaman bir bilinmeyen var. ha ikinci filmde böyle devam eder, o zaman kesinlikle katılırım.

ha sen serideki her filmden kendi içerisinde, her şeyi açıklayıcı ve çözümleyici bir yapıda olması yönünde bir beklentin vardır, anlarım. o arayış bende şahsen yok. ben seride bazı şeylerin gizli tutulması ve ileri ki bölümlerde açık edilmesinden rahatsız olmuyorum. hatta beklentim o yönde. ema'nın dediği gibi açık kalmalı ki insanlar merak etmeli, hype olmalı falan filan. yapımcı hepimizden fazla düşünüyor bunları. bu sebeple bu şekilde inşa ediyorlar zaten.

ben durumdan rahatsız olmadığım için ve benim beklentimle ters düşmediği için otistiğe bağlayarak theorycrafting yapmaya gerek duymuyorum. ben merak ediyorum ve beklentiyle mutlu oluyorum.

senin söylediğin iki olasılıkta bana uzak gelmiyor. oversimplified bir şekilde ruhsuz yazmışsın ama özetine vurduğunda böyle bir sonuç olabilir. devamı geldiğinde izler, yorumlarız artık. varlığının yokluğunu kanıtlamak veya yokluğunun derdine düşmenin yapıcı argüman üretme ve tartışma noktasında hiçbir katkısı yok. keyif verici bir dialog çıkmaz ortaya.

ben şahsen rey karakterinin build up'ından anakin karakter rahatsız olmadım. anakin'deki "build up" a baktığımda benim gidip duvara kafa atasım geliyor. geçişlerin köşeli yapısı, süreçteki boşluklar, oyunculuğun kötülüğü de eklenince izlemesi acı veren bir deneyime dönüşüyordu. rey için ben aynısını hissetmedim.

ha bunun nedeni sw'den beklentimi önceki 2 serinin set etmiş olması da olabilir. anakin gerçeği ile barıştıktan sonra karakter gelişimi noktasında beklentilerimi çok kısmış olabilirim.

rey karakteri zorlu bir satışa bağlı olduğu için mary sue girişi yapıp, gelişme sürecinde daha ayakları basan, detaylandırılmış bir karakter olacağını umut ediyorum. ilk film bilinmezleriyle bile benden 8.5 rahat rahat alıyor. izlerken içimi resmen mutluluk kapladı. önceki serinin kapsamına göre belirlediğim beklentime ters bir sonuç görmedim. filmden çıkarken daha kapıda "şu ne kadar saçmaydı ama değil mi" diye çıkmadım.

Sosyal ağlarda paylaş

Tipi iyi, aktör zaten çok iyi. Eline verilen script kötü, adamın sucu yok. tipine gülmek saçmaymış, çıkardıgı an çok daha humane bi suratı var falan, bunlar hep bonus.

Toy Story'deki bıyıklı pattis'e benziyor ama, kawai.

@bingil.

Abi yukarıda da dedigim gibi, filmin herşeyi açıklamasıyla plotu işleyişi bir dans, onu batırmışlar zaten. Karakterin well-being'i için endişelenmiyorsun etc etc. Derdim her data bana verilmeli değil, eger öyle birşeyi vague bıraktıysan koyulan engeller de onu uygun olmalı ki ben o karakteri umursayayım anlatabildin mi. Azıcık Shounen kafasını bilen ne demek istedigimi anladı, çok basic drama prensipleri yani. Çok basic oldugu için kızıyorum batırmalarına. Mesela Rey gibi bir karakter olsun herşeyde iyi olsun bu okey, ama protag olması okey değil. Mesela çok klasik wise sage rolü ve obi-wan. Master jedi, full taşak. ama tension düşmüyor çünkü adam başrol değil, hikaye onun üzerinden işlenmiyor. Plot device olarak işlemesinin sebebi bu. Cliffhanger, kasıtlı vague bırakılan şeyler var, ve beceriksizlikler var bunlar ayrı şeyler. Luke'un sebepleri vague, iyi. Luke'un bütün o jedilarına ne oldu vague, iyi. Kylo'nun olayını hala bilmiyoruz ama keşke babasını dogramadan önce görseydim ben onu ki bu hıyarlıgı biraz olsun anlayabilseydim. Görmediğim için dramatik etkisi azalıyor sahnenin ve laf olsun diye indirmişler gibi duruyor. Hani sadece karakter daha da dark side olsun diye pederi kesmiş gibi duruyor ve tatsız yani. Bunlar üstesinden gelmesi çok zor olan şeyler değil, tek filme sıgdırması zor şeyler de değil. Kesip bicilebilecek, 3 dakika ayırıp birçok şeyi çok daha berrak hale getirebilirsin yani. Bunu sonraki filme atarsan ben sana piç derim. Çünkü cliffhanger Luke sahnesi, ona kızmıyorum o güzel. Abi "what next?" güzel. "WHY THOUGH?" diye bagırıyorsan büyük bir olay oldugunda tırt. Çok uzattım ama anlatabildim sanırım.

Önceki üçlemeden miller ve fersahlar iyi, ama bu "iyi" demek olmuyor benim için. Önceki üçlemeye 2 versen işlenen suçun üzerini örtemezsin yani. Çok büyük dram, hala evrende kanayan bir yara dfg. Anakin kadar kötü bir karakter yok. Hatta her karakter önceki üçlemedeki herhangi bir karakterden daha iyi, bunda hemfikiriz.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

Kotor 2'de yakaladıkları başarılı karakter kafasını nasıl adapte etmezler anlamıyorum. Dark Side = Sinirli nefret dolu ergen yapıyorlar ve bunun kazayla yapıldıgını düşünmüyorum. Yani en mantıklı olan cocuklar da izledigi için daha kompleks villian yapmaları plausible gelmiyor da, bilmiyorum. Anlamıyorum yani. Marvel da bi Loki yaptı gerisi çöp mesela. Garip.

çok geniş bir kitleye satılabilir karakter yapmaları gerekiyor çünkü bununda belli bir basitlik çerçevesinde, anlaması zor olmayan süreçlerden ve motivelerden oluşması gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

-Deno- said:

dün 2. kez gittiğimde çok daha alakasız insanlar vardı salonda, herkes istinasız ilk kylo'yu maskesiz görünce gülüyor. tabi hardcore sw hayranı olmaya gerek yok bunun için de, herkeste böyle bir etki bırakıyorsa neden en baştan adam driver'da ısrar edildi onu anlayabilmiş değilim. çok zor olmasa gerek star wars cast'i için alternatif bulmak.

vader beklentisinin sonucu olarak maske altında ergen çıkınca millet process edemiyor bu kadar basit. yapımcının giriş noktasından vader deliver etme gibi bir derdi yok. cast'ın seçiminde bir kötülük yok, izleyicinin sw beklentisi ve yeni serinin sunduğu şeyler farklı bence.
Sosyal ağlarda paylaş

luke marty stu diil, zaten erkek karakterlerde cok gorulen birsey degil.

luke misal son derece kusurlu bir karakter, ilk filmden lukela ilgili cok sey ogreniyoruz zaten. ailesine karsi geliyor, tam tarim cocugu bole embesil gibi gezip agliyor ve "macera" hissi icin rasyonel olmiyan kararlar veriyor.

luke gene her seyi en iyi yapan karakter degil, isin kilici kullanmayi bilmiyor, force u yeni ogrenmis ve silah kullanma konusundada tecrubesi yok. surekli han tarafindan itin poposuna iteleniyor, atletik olarak bir olayida yok mizmiz siradan bir cocuk. tek olayi pilotlugu ki buna deginiyorlar filmde.

rey ise hem cok iyi silah kullaniyor, hem atletik bir karakter, hem han solo kadar gearheadligi var, hem ilk denemede tek basina falconu ucurucak kadar pilotlugu ki luke un butun arkadaslari pilot, kendi zaten tosche ye gidip rebellara arkadaslari gibi katilmak istedigini soyluyor. rey cok iyi isin kilici kullaniyor, el hariketi olmadan mind trick atiyor ve ondan cok daha tecrubeli kotu karakteri "gozune gunes girdi" debuffi ile patakliyor

gene rey "kusursuz" derken kastedilen hicbir sevilmiycek karakter traiti yok, butun karakterler hemen bagrina basiyor, ilk defa gorenler bile carpiliyor.

teoriler ile gecmisi jedi olarak aciklansa bile bu karaktere kusur degil daha bi imbalik ekliycek, esprili filan bir yanida yok cok tekduze

ana karakter her hikayede izleyici icin capa vazifesi gorur, ozellikle daha genel bir izleyici kitlesine hitap eden bu gibi yapimlarda ana karakter "normal" olsunki izleyici kendini bulabilsin diye cok kasilir, izleyici genelde kusurlu oldugundan buna cok rahat baglar kendini

mary sue sendromu ise karakterin seyirci yerine yazari anchorlamak icin kullanildigi durumda ortaya cikar. bu gibi karakterler hikayenin olay orgusunde her konuda cozucu olmak zorundalardir ve o yuzden kusursuz ve her seye kadim olurlar. yazar hikayeyi yazarken buyuk resmi ve diger karakterleri pek dusunmemis, kafasinda "ben burda olsam nasil yapardim" seklinde bir senaryoda self insert kendini koymustur cunki. acemi cogu hikaye yazari duser bu tuzaga o yuzden.

ha karakte ruzaktan cok awesome bole badass durabilir kusursuz oldugu icin ama bu demek degildirki karakterin yazim kalitesi iyidir.

ha yeni birsey deneyip 3 senede bir yayinlanan 2 saatlik arkasi yarin yaparlar tabi ona itiraz yok, alici memnun satici memnun sonucta. 3 ayda ilk drafti yazilan senaryo bu kadar oluyor iste :P neyse lucasin son senelerde yaptiklarindan kat kat iyidir gene

https://i.imgflip.com/t2f3w.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

ana karakter her hikayede izleyici icin capa vazifesi gorur, ozellikle daha genel bir izleyici kitlesine hitap eden bu gibi yapimlarda ana karakter "normal" olsunki izleyici kendini bulabilsin diye cok kasilir, izleyici genelde kusurlu oldugundan buna cok rahat baglar kendini

mary sue sendromu ise karakterin seyirci yerine yazari anchorlamak icin kullanildigi durumda ortaya cikar.

ben yeni sw serisinde mevzunun böyle olduğunu düşünmüyorum ya. seriyi seven herkeste bir vader, bir luke, bir kenobi beklentisi var. karakter challenging olmasın, rahat satalımlık bir durum yok. kylo maskeyi çıkarttığında insanlar neden gülüyorsa rey karakteri de bence ondan mary sue. bunu factual bir şekilde söylemiyorum, my 2 cents about it.

şu fikirle yola çıkarsak filmde rey karakterinin sevilmemesi gerek. benim çevremde rey karakterini sevmeyen yok. internet ortamı ne demiştir hiç açıp okumadım ama bence mary sue or not, karakteri genel kitleye çok güzel sattılar.

Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

kotor 2 cunki derin felsefe yapabilen olgun bir kitleye hitap ediyordu, bunda o kadar kompleks karakter yapamazlar

kylo ren spo

https://i.ytimg.com/vi/upFUv4yYNiU/hqdefault.jpg

ergen benzemio diil :P keske elide tas olsaydida cocuklara yaramazlik yapmamalari gerektigi mesaji verilseydi

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...