Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1988 yılı ve sonrasında doğan 1 milyon 154 bin gence pirim şoku

Feamer

Öne çıkan mesajlar

mani said:

Liebe said:

104 - Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir.

girdi mi girmedi mi şimdi?

Hastaneye gitsen GSS kapsamında sigortalı tedavi olamayacaksın demek. Ücretli tedavi olabilirsin anca. Sistemde görünen borcun var. Gelir testi yaptırmadıysan en yüksek primden ödeme yapıyorsun. 250tl birşey. 250x 8 ay diyelim. 2.000TL GSS prim borcun var faizsiz. Faiz ne zaman uygulanmaya başlıyor bilmiyorum.

Tam olarak bilmemekle birlikte kesin konuşmak istemiyorum bu 2.000TL borcu düşüremiyorsun. Yapacağın başvuru bundan sonra prim borçlarının ikamet ettiğin haneye giren gelire göre belirlenmesiyle belirlenecek. 18 yaşını doldurmuş her birey mevcut yasalardan sorumlu olur. yasayı bilmiyordum, duymamıştım diye birşey ne yazık ki kabul edilen bir bahane değil. Şemsiye girmiş ve açılmış.

ama öğrenciyim ben nasıl olabiliyor ki böyle bir şey :S hemen peşine düşeyim bakayım boş yere bi dünya para ödemeyeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

ya ben de sorguladım şimdi

"Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir." said:

dedi.

Ama ben ocak ayında falan bu yasa çıktıktan sonra gidip öğrenci belgesini verip almıştım provizyon. Tekrardan öğrenci belgesini götürme zamanı yıl sonuna doğru değil miydi niye böyle oldu bu iş.
Sosyal ağlarda paylaş

adam gibi çalışmıyordur sistemleri.

ziraat bankasına git borç gözüküyor mu bak.

@Liebe

25 yaşına kadar okuyan üniversite öğrencileri muaf ama beyan zorunluluğu var mı yok mu bilmiyorum. Beyan zorunluluğu yoksa öğrenci belgesiyle sosyal yardımlaşma vakfına gideceksin ikametinin olduğu yerde. vereceksin öğrenci olduğuna dair belgeyi.

Devlete güven olmaz hiçbir konuda. O yüzden her işinizi garantiye almanız lazım kendiniz. Gittin vergi ödemesi mi yaptın yapacağın ilk iş borcunun olmadığına dair resmi evrak istemek oradan. Emlak vergisi ödüyorduk 3-4 sene evvel. Mal memur hata yapmış 2tl mi ne almamış. 2tl borç gözüküyormuş. Eve zarf gelmişti borcunuz var ödemezseniz haciz gelir ıvır zıvır. Ulan o yolladığın kağıdın, postanın bedeli 2tl yaptığın masraf daha fazla. Babam emekli maaşı alıyor adamın yeri yurdu belli. Yap kesintiyi maaştan zaten 2tl devleti mi dolandıracak. sorunun senin tarafında olduğu belli. Ama yok illa eziyet ettirecek vatandaşına.

E-devlet kapısı, artık herşey bilgisayarla oluyor, otomatik falan filan cidden palavra. Çok mağdur var bu yüzden. Zaten eski sistem rezildi, üzerine düşünülmeden, test edilmeden böyle bir sistem getirdiler kendileri bile içinden çıkamıyor. Çok canınız yanar öbür türlü. Devlet akıl mantık dinlemez. Memura gidersin izah edersin anlamaz veya anlar, hak verir ama yapabileceği birşey yoktur.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim bu iş coğ enteresan oldu ya.

öğrencilik bittiği için aileden faydalanamıyorsun başvurman gerekiyor dediler ocak ayında gittiğimde. aylık 106 lira fln çıktı kağıt geldi eve.

Nisan ayında işe girdim. geçenlerde nisana kadar olanı fln yatırayım ilerde uğraştırmasın dedim gittim 4 aylık borç çıktı.

ocak ayında asker olduğum için askerlik kağıdını verip ocak ayını silin dedim. sisteme girdi bir şeyler denedi fln beceremedi. bir de şunu deneyeyim diye bir şey yaptı sonra baktı sen zaten babandan dolayı sigortalıymışsın niye borç çıkmış dedi ve sildi hepsini.

pardon filmindeki askerlik şubesi muhabbeti gibi hiç kurcalamayayım dedim ve neden kayıt açtınız madem fln gibi sorgulamadan sildirtip kaçtım =)
Sosyal ağlarda paylaş

Cezası var gidin yaptırın diye eve kağıt geldi bunun için. Bende saatlerce kuyruklarda bekledim. Sabah 6larda kaymakamlığın önünde karın altında bekledim falan(öküzler gece on ikiden beklemeye başladığından sıra numarası kalmıyordu o yüzden). Oradan dediler pendik'in en ücra köşesinde sigorta kurumunun binası var oraya gideceksin. Yok sistem çalışmıyormuş, yok çalışanlar yetemiyormuş derken üç kezde oraya gittim. En son adam "e senin babadan kaydın varmış, niye bunu açtırdın ki?" diye sordu. AZ KALSIN SADECE ELLERİMİ KULLANARAK HERİFİN BÜTÜN KEMİKLERİNİ TEK TEK DERİSİNDEN AYIKLAYACAKTIM ^-^ Güç bela yeni açtığımızı da kapattırdım. Sonuçta hiç gitmemekle aynı şeyi yapmış oldum.
Sosyal ağlarda paylaş

abi bi bizim orada sıra olmuyor heralde devlet kurumlarında. askerliğin son günlerinde bile öğlen 11 gibi gidip 12'de çıktım. sgk'ya da ilk gittiğimde 4-5 kişi vardı ikinci gittiğimde ise 1 kişi bile yoktu. adamlar sevindi beni görünce. canları mı sıkılmış artık bilemem =)
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...