Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Elder Scrolls Online

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

işin üzücü yani -ffo'da da bahsettik bundan- platformları birbirlerinden ayırsalar bile oyunun development'ı konsol seviyesinde yapılıyor. arkadaşlardan biri yazmıştı bütün menüler, geçişler falan konsol için tasarlanmış diye. xplatform çıkan bütün oyunlarda bu böyle oldu. diğer genrelerde yine bir derece ama mmo'da gerçekten tiksindiriyor. defiance'daki inventory hala kabuslarıma girer.
Sosyal ağlarda paylaş

Mortis said:

abi gerçekten anlamıyorum bir daha tekrar edecem

şu yukardaki videoda da bakıyorum, live stream de izledim

grafikler animayonlar, atmosfer vs gayet güzel ya

nedir sıkıntı ya hehe

benim de hoşuma gitti ya hani cok beklediğim bir oyun deiğildi zaten sadece patide takip ediyordum yerden yere vuruyordu millet ki büyük ihtimal haklılardır ama video cok hoş duruyor :)
Sosyal ağlarda paylaş

video tamamen hype amaçlı yapılmış zaten devler tarafından. betaya adam sokar o hype sadece. oyunu ne kadar hypelarsan hype oyuncu birinci elden open betada ne halt olduğunu görecek zaten. oyunun sadece 1% lik kesimini gösterip hype yapmakla olmaz bu işler. şayet betada insanlar oynarken gördük kombat ne haldeydi.
Sosyal ağlarda paylaş

oyunun paticikte "patlamış" olması genel itibariyle oyunun patladığı anlamına gelmiyor ya, öyle düşünmemek gerek.

mesela bak gw2'e kimsecikler oynamıyor patide, sorsan patladı derler ama oyun gümbür gümbür yoluna devam ediyor çok iyi durumda.

swtor'dur genel anlamda patlamış olan oyun. onu da betada beğenen kişiler varsa vay hallerini. ben satın bile almadım oyunu. arkadaşımın hesabıyla baktım ve kapattım.

benim yaklaşımım maddi olarak sıkıntın yoksa 60 doları bir oyuna 15 dolarlık bir deneyim için bile vereceğin noktasında. fakat beni darlayan nokta şu, eğer herkes bu zihniyetle düşünürse bu oyunlar deli gibi satıyor. bu oyunlar deli gibi sattığında müteakip gelen ürünlerde bu shit-tier'da oluyor ki yıllardır mmo piyasası bunun ceremesini çekiyor. swtor'dan sonra şöyle bir ürünü bu IP ile getirmeleri çok ayıp. eğer biz satın alırsak "this is ok, i will buy" demek oluyor gibime geliyor. eğer biz buna "ok" veriyorsak, sonrasında gelen shit-tier ürünlere "neden böyle yaaağğğhh" diye ağlama hakkına sahip olmuyoruz bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi biz çok sürü psikolojisi ile ilerliyoruz bu mmorpglerde.

Yani bir hype ile böle bir anda oyunda 20-30 kişilik bir Pati Guildi kuruluyor. Postlar ard arda akıyor (bknz. FF14) Sürekli topic en tepede oluyor.

Belli bir zaman sonra birileri oyunu bırakmaya başlıyor bir takım nedenlerden (oyun bayıyor, birisi manita yapıyor, öbürü iş yoğunluğundan gelemiyor) O hype gidiyor. ve böyle bir anda oyunun kötü tarafları insanlara batmaya başlıyor. Bir iki olmusuz post diğerlerini etkiliyor. harbi lan öyle diyorsun. Oyuna girme motivasyonun düşüyor falan derken oyuncu sayısı azalıyor. Yaprak dökümü başlıyor ve "OYUN PATLADI" .

Oyunda 2-3 kalıyor. Topic kırk yılın başında uplanıyor ve bir mmorpg nin sonuna gelmiş oluyorz. Bu süreç de genelde 1-2 ay falan sürüyor.

Bence bu döngüyü kırmamız çok zor. Zaten kendi içimizde zevklerimiz, oyundan beklediklerimiz aşırı farkediyor. Herkesin uzun süreli çook memnun olduğu oyun çıkması da çok zor gibi geliyor. hep WOW diyoruz UO diyoruz ama o oyunların bu kadar insanı oynatmış olmasının sebebi sırf oyunun güzel olması değil, ayrıca o zamanın oyun anlayışı, çevredeki oyun alternatiflerinin az olması. MMORGP genre'sının daha yeni ve heyecanlı oluşu vs. gibi nedenleri de var.

Beklentileri ona göre ayarlamak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Elderscrollsda öyle olmayacak mortisciğim. TESO gameplayiyle olsun geniş dünyası ve haritasıyla olsun, harika motoruyla ve sevgili konsol oyuncularını da düşünerek hazırlanan arayüzüyle olsun gerçekten şaheser bir oyun, hepimiz bir arada oynayarak yıllardır aradığımız MMO keyfini gerçekten burada bulacağız.

Lütfen collectors edition al ve bu eğlenceye sen de katıl.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...