Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

nereye gidiyor bu pc gaming

nscorp

Öne çıkan mesajlar

Oyuncu profili de çok değişti bu arada. Es geçmemek lazım. Oyunlar da hedef kitleye göre yapıldığına göre konsollara ağırlık verilmesi şaşırtıcı değil. Ben hiç alışamadım konsol olayına, "klavye-mouse kullanmadıktan sonra yemişim oyun oynamayı" diyorum ama yapımcılar bunu iplemiyorlar tabii.

Artık insanlar (genelleyerek söylüyorum) hazır, hızlı, çabuk tüketilen, kolay şeyleri seçiyorlar. Sadece oyunlar için değil hayatımızın her yanında bu böyle. Bilgisayarı toplamak ayrı iş (anakartından, ramine, işlemci, ekran kartı vs..). Büyük bi' monitör alıcan, bunlara yer ayarlıcan. Dvd'yi takıp yüklenmesini beklicen falan uzun iş artık çoğu kimse için. Konsol hazır. Pırt diye tak çıkar. Yükleme derdin yok.

Konsol kullananlar Galatasaraylıdır bu arada, elinde birası ve beyaz kadife koltuğunda. Spor sonrası 1-2 saat geçirir PS3'üyle. Hijyeniktir.

PC kullanıcısı ise Beşiktaşlıdır. Eziyet çeker, kendine ve PC'sine bok attırmaz asla. Küllüğü ağzına kadar dolmuştur ve 2 litrelik kola hep yanındadır. Cefakardır.

"İkisiyle de işim olmaz ben I-Phone'cuyum" diyen ise Cadde çocuğu Fenerbahçelilerdir. İhtişamı sever, uzun soluklu işlerden sıkılır. Angry Birds ile meşgul eder kendini. Hercaidir.
Sosyal ağlarda paylaş

@Deathblade

e tamam işte konsolun ve oyunlarının satmasının temel sebebi de pc gaming'in oyuna hazırlık aşamasında efor sarfettirmesi.

konsol sabit, hemen hemen yakın fiyatı satışlar.

donanım derdi yok harddisk vs ve bi kaç ufak tefek ayrıntı dışında.

eline alıyosun kontrolörü ve oynuyosun, basit.

pc gibi aman windows çöktü, virüs girdi, bilmemne yandı gibi riskleri çok az.

oyun kırıcam, yama indiricem, amd'de mi daha iyi nvidia'da mı daha iyi, hangi ekran kartı sürücüsü vs uğraştırmıyo.

kafa rahat, kısmen mobil. gelişen ağ desteği bilgisayarın internet bağlantısı avantajını da elinden aldı.

sonuç olarak, pc dediğimiz olay tek başına oyun makinesi olmadığı için etken dış unsurlardan bıktı millet.

ekran kartı üreticileri yeni driver yayımlıyor, fakat bakıyosun 5 sürüm önceki driver daha başarılı.
Sosyal ağlarda paylaş

birincisi firmalar açgözlü oldu. eskiden oyunları tek bir platforma çıkartırlardı. örneğin legend of zelda a link to the past sadece snes'e çıkmıştı. duke nukem sadece dos'a çıkmıştı. böyle olunca bir kitleye, bir platforma daha iyi odaklanıyorlardı. şimdi her oyun multiplatform yapılıyor ki diğer kitlelerin de ekmeği yenilsin.
onun dışında microsoft xboxla amerika pazarının neredeyse tümünü ele geçirdi. mesela türkiye'de veya avrupa'da bir sürü ürün, bir sürü marka var, gidip istediğini seçip alabiliyorsun. amerikalılar oyun için almak istediğinde alienware bulabiliyor. amerikada pc piyasası avrupa ve asyaya göre çok daha dar ve kısıtlı. e öyle olunca insanların da ilk tercihi xbox oluyor. oyun piyasasında lider amerika olunca ve bizim aldığımız oyunlar amerikadan geldiği için de bioware gibi şirketler şu anki durumlarına şekilleniyorlar.
bir şekilde avrupa'nın kendi piyasasını şekillendirip adam gibi oyunlar yapmaya başlaması lazım. işte cdprojekt, paradox felan bir takım şeyler deniyorlar ama seslerini biraz daha çıkartabilmeleri lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

çözüm şu: bütçenizin %100'ünü wow ve cod/bf'ye harcamak yerine size hitap eden sp oyunlara da para ayırmak.

(tu)

bi yere gittiği yok pc gamingin, sadece alternatiflere destek vermek gerekiyor. Arasıra güzel oyunlar çıkmıyor değil, bastion olsun magicka olsun vs vs.
Ha bazıları var riskli adımlar atıp emin emin ilerliyorlar ccp gibi, ki fanboyu oldum artık heriflerin resmen.
adamların mmosu 10 yıldır ayakta, bu arada kendi grafik motorlarını yazdılar 2.mmolarını donattılar onu ilk mmolarına bağlıyorlar.
ilk adım riskliydi, şimdi ikinci adım yenilikçi ve tutacak. ( ha pc değil ama olsun ). Büyük ihtimalle bu oyunla baya kar edip taçlandırmayı wod la yapıcaklar.
Ha belki ilerde blizzort gibi olurlar orası ayrı ama şu anda en amatör ruhla hareket eden, playerbase ne ister ona yönelik kulakları tıkamadan takılan ve zevkli işler yapan önder firmalardan biri ccp.

var böle firmalar, büyükler büyür, şişer ve zamanla saman tadı oyunlar yaparlar, balon oyunlar. Bu demek değildir ki pc gaminge bişi oluo
Sosyal ağlarda paylaş

iyiye gidiyor pc gaming az kaldi batiriyorduk zamaninda. simdi yuzlerce mmorpg, mmorts, mmofps, boku pusuru, single playeri, multiplayeri, fps i vs si. rpg yok onuda mmorpg den karsilariz olur biter cok da dertti.

simdi asil sorun biz eskilerin bir turlu yeni cikan oyunlari sevememesi. normaldir alismadik dotte don durmazmis. bizde alismadik alistigimiz oyunlarda artik yok ..

8-10 yaslarinda pc gaming e veya oyunculuga adim atan cocuk sunlarla yetisiyor :

facebook
zegna
flash
java
free oyunlar
cep teli oyunlari
psp
vs de vs.

simdi siz bunlarla yetismis bir oyuncu kitlesine bg2 verin alirsiniz elinize batik sirketi. olay yetisen oyuncu kitlesinin nasil yetistigi ve zevkleri, bu kadar basit... normal olarak 1 eski oyuncu yerine 100 yeni oyuncunun zevk ve istekleri dogrultusunda oyun yapiyorlar.

biz zamaninda tam tersi tipi oyunlarla yetistigimiz icin zamaninda bize uygun oyunlar uretildi vs.

internet sorun :)

bizler zamaninda pc gaming icin bakiyorum oyunlara yemin ederim %99 una elimi atmam simdi. var iclerinde heresin agzina sakiz olmus 10 tane oyun o kadar. 20 senede 10 oyun bu yani.

azinligiz biz.

single oynamiyorum zaten ben yillardir. mmorpg denen sey yetiyor pc oyuncusuna her tipi var sonucta.
Sosyal ağlarda paylaş

Selamisahin said:

PC kullanıcısı ise Beşiktaşlıdır. Eziyet çeker, kendine ve PC'sine bok attırmaz asla. Küllüğü ağzına kadar dolmuştur ve 2 litrelik kola hep yanındadır. Cefakardır.

"İkisiyle de işim olmaz ben I-Phone'cuyum" diyen ise Cadde çocuğu Fenerbahçelilerdir. İhtişamı sever, uzun soluklu işlerden sıkılır. Angry Birds ile meşgul eder kendini. Hercaidir.

<3
Sosyal ağlarda paylaş

Selamisahin said:

Konsol kullananlar Galatasaraylıdır bu arada, elinde birası ve beyaz kadife koltuğunda. Spor sonrası 1-2 saat geçirir PS3'üyle. Hijyeniktir.

Konsol moduyum. Ps3üm var. 12 yaşımdan beri gamerım. Disketede oyun cektirdim Sega MAster System de de oyun oynadım. Ps3 e mouse keyboard koymazlarsa hayatta PC gamingi bırakmam.

Galatasaraylıyım bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

simdi asil sorun biz eskilerin bir turlu yeni cikan oyunlari sevememesi.

güzel oyun yaparlarsa neden sevmeyelim?
konsolda the darkness (ilk oyun) bayılmıştım mesela, portal 2 de çok beğenmiştim aynı gün 3 kere baştan bitirdim. yeni çıkan arkham asylum, arkham city felan da şahane oluyor.

ama tutup rage gibi, dragon age 2 gibi abuk oyunlar yaparsan eleştiririz.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

Selamisahin said:

Konsol moduyum. Ps3üm var. 12 yaşımdan beri gamerım. Disketede oyun cektirdim Sega MAster System de de oyun oynadım. Ps3 e mouse keyboard koymazlarsa hayatta PC gamingi bırakmam.

Galatasaraylıyım bu arada.

sanki klavyeyi kullanabiliyoda
Sosyal ağlarda paylaş

fenerbahçeliyim PC çocuğuyum ilkokul 4 den beri commodore dahil her şeye el attım konsollara uzak kaldım dos da disketten oyun açardık prehistorik wolfenstein doom oynardık, salak mavi kedili oyun açardık. bilgisayarda yazı yazmayı office de değil dos PW de öğrendik... dir ile dir/p komutlarının farkını bildik... hayatı acı yaşadık. 4 pikseli yazılarda doom daki 8 pikselli pembe yaratıklarda korkup heyecanlanan bir adam dragon age 2 de bu ne lan diyorsa o benim ayıbım olamaz... oh rahatladım gidip iş yapıyım... (konuyla alakasız yazmışsın yeto derseniz eğer... demeyin) sdlkfjsldfjslşd
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...