Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dinler uygarlığı geri mi götürüyor ?

Karea

Öne çıkan mesajlar

huun said:

said:
1-) için,
herseyi aciklamak degil de, degiskenleri bildikçe tahmin etme olasiligimiz artmiyor mu? burada hatalı mıyım?

bunla ilgili yapılan bazı deneyler var. önüne daha fazla veri konulan analizciler çoğu zaman daha az veriye sahip analizcilerden daha fazla sayıda hatalı sonuca varıyor. kaynak maynak yok.

oha nasıl?
nasıl daha fazla dogru kaynakla daha hatalı sonuca varabılırsın kı?
Sosyal ağlarda paylaş

En temizi bizimkiler yine ya doğaya saygılı başkalarının inançlarını fikirlerini yadırgamıyorlar. Budistler :D Malesef insanlar herşeyi dinleştirdiği için Buddha öğretileride zamanla değişti. Budizm falan olmuş. Tabi gidip 2500 yıl öncesine bakmadan bilemeyiz ama benim kendimce araştırmalarım sonucu Buddha'nın öbür dünyayla falan ilgilenmediğini söyleyebilirim. İnsanlar görmek istediği gibi gördü zamanla dinleşti. Diğer dinleri bilmiyorum. Zaten dinleri araştırmıyorum. Bana göre hepsi boş.

Ama bence din insanı aptallaştırmaz. İnsanoğlu apttalığa yatkın. Din sadece bir bahane. Irkçılık, milliyetçilik vs hepsi din gibi bahane. Bahane demiyimde insanlar bişeylere tutunmak istiyorlar.

Olay ugarlıksa dinle alakası yok. İnsanoğluyla alakalı uygarlığın çalkantısı. Din en fazla yüzeysel bir sebep olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

abi o yağmalama olayları vs senin dediğin kadar abartılı değil tarihte. şu müslüman komutan şuraya girdi 3 gün nehirler kızıl aktı diye bir şey okumadım ben hiç.

katolikler yaptı bak, moğollarda da var öyle olaylar. ama böyle çoluk çocuk demeden kesme biçme gibi şeyleri ben görmedim, varsa bilmek isterim.

Halifelikler de dahil olmak üzere büyük-küçük çoğu Müslüman devletlerinin ekonomisi talana dayalıdır, o yüzden sürekli sağa sola fetihe gidiyorlar, deli gibi yağma ve köle akını düzenliyor adamlar.

Müslümanlar nasıl ki Hıristiyanlar'ı işinde gücünde halkı terörize eden akıncılar olarak biliyorsa Hıristiyanlar'da da Müslümanlar'a karşı aynı şekilde efsanelerle süslenmiş bir yerleşik inanç var. Kaldı ki Osmanlı'nın Anadolu'da bastırdığı Kıızılbaş isyanlarında aynı belirttiğin nehirlerin günlerce kan akması durumu dillendirilirken Osmanlı'nın iç işleri ve yerleşmiş Osmanlı korkusunu bir kenara bırakırsak tüm dünyanın bildiği bir isim olarak ise kellelerden tepeler yaptırması trademarkı olmuş Timurlenk'i hatırlayabiliriz. Adamın Hindistan'daki Hindular'ı katlettiği yetmezmiş gibi fethettiği yerlerdeki Müslümanlar'ı bile deli gibi katletmiş. Mughallar'ın Hindistan'daki fetihlerinde yine Hindu şehirlerin kılıçtan geçirildiği olmuş, bildiği tüm dinlerden alimleri huzuruna toplayarak onlarla dini ve felsefi sohbetler yapan, töleransıyla nam salmış Ekber bile hükümdarlığının ilk senelerinde yapmış bunu.

İslam'ın ilk dönemlerinde Arabistan'daki Yahudi kabilelerinin katledilmesini örnek olarak verebiliriz, Emeviler'in ise en bilinen talanları Afyon yakınlarındaki Amorium ve Tunus'taki Carthago Nova'yı yerle bir etmeleri ve Kuteybe İbn Müslüm'ün Horasan ve Türkistan'daki katliamları olsa gerek. Emeviler İran'ı fethettiklerinde Zerdüşt dinini felç etmek için ilk olarak okuma yazma bilenleri öldürmeye girişiyorlar, Araplar'ın ilk kapsamlı tarih derlemesi Tarih-ül Taberi'de yalnızca Horasan için verilen sayı 40,000.
Sosyal ağlarda paylaş

Buddha said:

En temizi bizimkiler yine ya doğaya saygılı başkalarının inançlarını fikirlerini yadırgamıyorlar. Budistler :D Malesef insanlar herşeyi dinleştirdiği için Buddha öğretileride zamanla değişti. Budizm falan olmuş. Tabi gidip 2500 yıl öncesine bakmadan bilemeyiz ama benim kendimce araştırmalarım sonucu Buddha'nın öbür dünyayla falan ilgilenmediğini söyleyebilirim. İnsanlar görmek istediği gibi gördü zamanla dinleşti. Diğer dinleri bilmiyorum. Zaten dinleri araştırmıyorum. Bana göre hepsi boş.

Ama bence din insanı aptallaştırmaz. İnsanoğlu apttalığa yatkın. Din sadece bir bahane. Irkçılık, milliyetçilik vs hepsi din gibi bahane. Bahane demiyimde insanlar bişeylere tutunmak istiyorlar.

Olay ugarlıksa dinle alakası yok. İnsanoğluyla alakalı uygarlığın çalkantısı. Din en fazla yüzeysel bir sebep olabilir.

Uzak doğu dinleriyle ilgiliyim ben. Adamların uygulamaları çok güzel. Kışın soğukta üşüyen bir din adamı tapınaktaki tahta buda heykelini yakıp ısınabiliyor falan. Bunun dışında genel olarak pasiflik kültürü hakim. Tarihte düşmancıl mezhepleri olsa da adamların din adına sağı sola haçlı orduları göndermediğini söyleyebiliriz. Ayrıca din genelde (tao falanda böyle) evrensel bir varlık var şeklinde düşünülüyor. Konfüçyanizm falanda var biliyorsunuz. Bunlar konfüçyus'un tanrı, kutsal bir varlık olduğunu düşünmekten ziyade fikirlerini, hayat felsefesini uygulayanların dini. Anlatılabilecek çok sayıda güzel örnek şeyler var. Zaten bütün inançların böyle olması lazım bence.
Sosyal ağlarda paylaş

ya cok gec kalmisim, harbi okuyamadim hepsini, bu seferlik affedin ama yorum yapmadan gecmeyeyim

insanin ve uygarligin surekli gelistigini varsayarsak, haliyle her dogmanin son kullanma tarihi vardir

bence her buyuk din, ortaya ciktigi donemde toplumu ileriye goturmustur; ancak kutsal kitaplar yerinde sayarken toplum ilerlemeye devam ettiginden, gecerliligini kaybetmistir

gereklilikleri suruyor ama; insan hala kendini aciz hissediyor, hala siginacak bir buyuk guc ariyor. mesela scientology gibi kendi kendine evrimlesen dinler bu yuzden digerleri kadar tutmaz; illa kendinden buyuk guce, guvenebilecegi birseye ihtiyaci var insanin

fsm'nin buyuk din olma sansi scientologyden fazla o yuzden ehu. hem fsm geriye goturmuyor insanligi; doyuruyor, guc veriyor, upuzun kollariyla sarip sarmaliyor

ramen
Sosyal ağlarda paylaş

@Redeagle

Doğu öğretileri desek daha doğru olur. Evet inanç yada dine dönüşmüş hali diğer dinlere göre zararsız kalabilir. Ama bireysel olarak malesef diğer dinlerden pek farkı kalmıyor. Mezheplere göre Buddha, Laozi gibi insanlara süper güçler mucizelerde yüklenmiş. Buda diğer dinlerle aynı yola çıkıyor. Tek fark diğer dinlerle biri hem kitlesel hemde bireysel olarak geriye götüryor, diğeride sadece bireysel olarak geriye götürüyor.

Yani dine dönüştüğü an tüm o öğretiler heba oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

ahmedinejad said:

abi o yağmalama olayları vs senin dediğin kadar abartılı değil tarihte. şu müslüman komutan şuraya girdi 3 gün nehirler kızıl aktı diye bir şey okumadım ben hiç.

katolikler yaptı bak, moğollarda da var öyle olaylar. ama böyle çoluk çocuk demeden kesme biçme gibi şeyleri ben görmedim, varsa bilmek isterim.

Halifelikler de dahil olmak üzere büyük-küçük çoğu Müslüman devletlerinin ekonomisi talana dayalıdır, o yüzden sürekli sağa sola fetihe gidiyorlar, deli gibi yağma ve köle akını düzenliyor adamlar.

Müslümanlar nasıl ki Hıristiyanlar'ı işinde gücünde halkı terörize eden akıncılar olarak biliyorsa Hıristiyanlar'da da Müslümanlar'a karşı aynı şekilde efsanelerle süslenmiş bir yerleşik inanç var. Kaldı ki Osmanlı'nın Anadolu'da bastırdığı Kıızılbaş isyanlarında aynı belirttiğin nehirlerin günlerce kan akması durumu dillendirilirken Osmanlı'nın iç işleri ve yerleşmiş Osmanlı korkusunu bir kenara bırakırsak tüm dünyanın bildiği bir isim olarak ise kellelerden tepeler yaptırması trademarkı olmuş Timurlenk'i hatırlayabiliriz. Adamın Hindistan'daki Hindular'ı katlettiği yetmezmiş gibi fethettiği yerlerdeki Müslümanlar'ı bile deli gibi katletmiş. Mughallar'ın Hindistan'daki fetihlerinde yine Hindu şehirlerin kılıçtan geçirildiği olmuş, bildiği tüm dinlerden alimleri huzuruna toplayarak onlarla dini ve felsefi sohbetler yapan, töleransıyla nam salmış Ekber bile hükümdarlığının ilk senelerinde yapmış bunu.

İslam'ın ilk dönemlerinde Arabistan'daki Yahudi kabilelerinin katledilmesini örnek olarak verebiliriz, Emeviler'in ise en bilinen talanları Afyon yakınlarındaki Amorium ve Tunus'taki Carthago Nova'yı yerle bir etmeleri ve Kuteybe İbn Müslüm'ün Horasan ve Türkistan'daki katliamları olsa gerek. Emeviler İran'ı fethettiklerinde Zerdüşt dinini felç etmek için ilk olarak okuma yazma bilenleri öldürmeye girişiyorlar, Araplar'ın ilk kapsamlı tarih derlemesi Tarih-ül Taberi'de yalnızca Horasan için verilen sayı 40,000.

yahudiler ilk olarak saldıran ve anlaşmayı bozan. ayrıca katledilme deyip duruyorsunuz da savaş bu. çoluk çocuk öldürmek ayrı, savaşta insan ölmesi ayrı.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

yahudiler ilk olarak saldıran ve anlaşmayı bozan. ayrıca katledilme deyip duruyorsunuz da savaş bu. çoluk çocuk öldürmek ayrı, savaşta insan ölmesi ayrı.

Daha objektif kaynaklar da Muhammed'in kasten Yahudi kervanlarını yağmalatıp onlara savaş açtırdığını iddia ediyor, Renaud de Chatillion stayla.

Kabilelerin katledilmesi, şehirlerin yerle bir edilmesi, nehirlerin kan akması durumlarından bahsederken kadın ve çocukları nasıl aradan sıyırdığını ise anlamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

Eşres Bin Abdullah
Yezid Bin Mühelleb
Said Bin Haraşi
Kuteybe Bin Müslim
Nasr Bin Seyyar

şu isimleri bi araştır bakalım
Sosyal ağlarda paylaş

bırakın dini bi köseye yakın tarihe bakarsanız 20 yy. 2 tane dünya savası yasandı.

onlarca sebebi vardı ama en cok agır basanlar sömürgecilik,milliyetcilik ve benim borum ötsün meseleleriydi.

simdi bugünü ele alalım.
hala savas,sömürü,zulüm devam ediyor mu?

dünyanın yarısı tok yatarken;yarısı bırakın yiyecek ekmegi,icecek su bulamıyor.

ee nerede uygarlık abi nerede modernlik,nerede cagdaslık,nerede insan hakları dini falan bosverin düsünün bakalım bunların tek nedeni din ve dinin kötüye kullanılması mı?

ha bi de dine paye verince bazı arkadaslar arapları övüyoruz sanıyorlar herhalde.lol

en büyük darbeyi yine araplar vurmustur islama,

bakın 4 büyük halidefen 3 ü(Ömer,Osman,Ali) katledilmistir.Peygamberin emanetleri torunları hilafet ugruna katledilmisdir bi yudum su verilmemistir sadece iktidara hakim olmak icin.

emevilerin yaptıkları zulümler,dinde yaptıkları tahribatlar halifelik makamının gelisigüzel kullanılması ve dinin devletlestirilmesi,

hemen ardından abbasilerin kendi dedikleri olsun diye hadis üzerine hadis uydurmaları,kendi cıkarları dogrultusunda fetva cıkarmaları.

oradan bugüne dönelim islami terör kavramı,ben haberlerde bu kavramı duyunca icim acıyor,anlamı barıs olan bir din ile terörü nasıl yanyana getiriyorlar diye icim icimi yiyor.

aklı ve mantıgı hakim kılmak gerekirken cahilligi ve hurafeleri hakim kılanları görünce icim acıyor.

bir yerlerde yanlıslık var.ama kimde,nerede?
Sosyal ağlarda paylaş

hata aslında insanın iyi bir varlık oldugunu falan zannetmekte.
yok ondan savaştık
yok bundan katlettik birbirimizi, ona buna bok at.
Bugün din dersin bizi savaştırdı, yarın osman dersin.
İnsan iyi bi varlık deil, degil.

hiç bişi olmas birbirine işkence edip oldurur insan, neler yapıo herifler.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...