Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

suBzer0

Öne çıkan mesajlar

Sanırım son dönemde çok popüler olan tematik fonlardan bahsediyorsun abi, orada verilen oran amaç aslında, bildiğim kadarı ile zorunluluk değil, yanılıyorsam düzeltin. Portföy yöneticisi orada portföyünün değerini öncelikli tutacaktır ki zaten değişken fonlarda oranın her an tutması pek imkanlı değil

Sosyal ağlarda paylaş

O oran zorunluluk borsa düşse de çıksa da en az %80 hissede tutuyorlar parayı eğer onu vaat etmişlerse. Daha detaylı bakmak için KAP'tan ilgili fonun sayfasına bakabilirsiniz.

Eğer fon aktif yönetiliyorsa düşme durumlarında vadeli piyasada short filan açabiliyorlar zararı azaltmak için ama çoğu fon pasif yönetiliyor pek uğraşmazlar öyle işlerle.

Sosyal ağlarda paylaş

Bende Filinin anlattigi gibi biliyorum ama Goering reis benden daha iyi biliyordur net. 

Soyle dusunuyorum ama, sen %80 yabanci hissesi icin yatirim yapilmasini istemissin, hadi dediler dusus var kac bu hisseleri, sonra onlar sattilar crash tersine dondu onlar dalgaya binemeden kacirdilar zarari onarmayi. Sana karsi sorumlu oluyorlar sana vaat ettikleri seyi yapmadiklari icin? Cok mantiksiz geldi o yuzden dynunin soyledikleri. Birkez daha, cok bildigimden degil tahminde bulunuyorum, finanstayim ama bu alanda hic calismadim. 

Sosyal ağlarda paylaş

belli şartlar taşıması gereken fonlar şemsiye fon adı altında yönetiliyor bildiğim kadarıyla. mesela %80 asgarisi hisse senedinde durmak koşulu varsa hisse senedi şemsiye fon diye geçiyor. bunun için de asgari %80 hisse senedi olması gerekli fonda, diğer yandan yabancı hisse senedi ağırlıklı var mı bilmiyorum. hisse senedi ağırlıklı fon ve ya fon sepeti şemsiye fon diye fonlar var fakat bu fonlarda yabancı hisse senedi zorunluluğu %80 yok sadece hisse senedi olarak geçiyor. yani olumsuz durumlarda o fondan çekip diğer fona yatırım yapılır. 

Sosyal ağlarda paylaş

ahah gelen mesaj. lol

%100 yapay zeka destegiyle yonetilen ve agirlikli olarak yurt disi borsa yatirim fonlarina yatirim yapan Robo Fon Sepeti Fonu (1.Fon Sepeti Fonu) - MJB simdi N Kolay'da! Ustelik %0 stopaj avantajiyla! Hemen https://bit.ly/32GvGkA tikla! 08507247777 SMS almamak icin IZINYOK yaz 3525e gonder M:0225013653700015 CODEC B002

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
  • Genel Yönetici

Serbest Fon alabilmek için nitelikli yatırımcı olma şartı bulunuyor yani 1 milyon TL üzerinde varlığın olması lazım. Fon alım ve satımı yaptığım aracı kuruluş kişilerin nitelikli yatırımcı olup olmadığını bir şekilde bilebiliyor mu? Herhalde serbest fona talepte bulununca Takasbank'ta kontrol edilip ona göre eşleşme yapılıyordur değil mi? 2 ay önce ufak bir miktar aldığım fonlardan birisi serbest fonmuş, normalde nitelikli yatırımcı falan değilim veya başka bir şartı var. Beyana dayalı bir sistem ise sonradan başım derde girmesin diye kıllandım ?

Sosyal ağlarda paylaş

beyana dayalı.

hatta bankalar kira sertifikası vb. ihraçlarında nitelikli yatırımcı ya da kamuya(halka) arz olarak ayırıp ihrac ediyorlar. bildiğim kadarıyla tüzel kişiler kendiliğinde nitelikli yatırımcı kategorisinde değerlendiriliyor fakat gerçek kişilerde nitelikli yatırımcı olması aranıyor bunun için de bir tane sözleşme imzalatıyorlar. herhangi bir mal varlığıda beyan etmiyorsun

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Varlık bazıda "1 milyon lira tutarında Türk Lirası, yabancı para veya sermaye piyasası aracı" şeklinde yazmışlar. Ben bu serbest fonu alırken bir beyan verdiğimi hatırlamıyorum. Bankanın mobil uygulamasından fon seçip aldım ?

Aldığım serbest fonda 1000 küsür kişi görünüyor ama dediğin gibi bazı fonlar var ki cidden çok az kişi görünüyor. Mesela getirisi sağlam görünen ama az kişi olan bir serbest fon almak istesem o zaman ne olur ki? Fonun sahipleri onaylamayıp işlemi reddediyordur galiba ?

Sosyal ağlarda paylaş

yani mantıken x portföy kuruluşunun fonunu kendi y bankandan aldın diyelim, y bankan tutarı x'e havale edecek x portföy'ün senin total varlığını bilme imkanı yok. belki y bankasına güveniyordur kontrol ettiğine dair bilemedim. x portföy şirketi işkillenirse en fazla y bankasına bu arkadaşa bir bakın der, onlar da seni şikayet etmez yani en fazla satar fonunu bilgilendirir seni, bu kontrolü yapması gereken kendileri çünkü.

bu arada portföylerin aylık raporlarında her alım satım işlemi belgeleniyor, aft %100 hisse senedi fonu mesela çatır çatır satış da var bir sürü raporda: https://www.akportfoy.com.tr/docs/portfoydagilim/AFT-portfoydagilim.pdf

%100 hisse senedinde kalmasa bile muhtemelen takasta duran nakit de teknik olarak hisse senedi portföyünde sayıldığı için o detay önemli değil.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 1 yıl sonra ...

seçimi bekleyip dolar patlamadan bist e girilmez artık. en az %30 fln patlayacak bi dolar var. patladığı günlerde bozup ne varsa girilebilir her şey düştü zaten. dolar bazında düşük maliyet olunca günü gelince dolara karşı kendini düzeltebiliyor.

Sosyal ağlarda paylaş

petkim zaten ülkenin lokomotif şirketlerinden biri 😄 

Ahmet Mergen'in sözünü hep örnek gösteririm ya. Warren Buffet bizim endekse gelse, suya götürürler, suyu kitlerler, susuz da getirirler. 
Ülkeye petrol haberi geliyor borsa çakılıyor, dün bir de güzel bir boğa tuzağı yaptılar. Bist'in market maker'ı kimse müthiş çalışıyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...