Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hür Adam

Kojiroh

Öne çıkan mesajlar

ya mesele adamın gerçekten ne olduğu değil. hani haindi yahut değildi. ama filmde bir adam var. adam atatürk cumhuriyet'ine karşı islamı falan savunuyor. ve bu adam ılımlı gösteriliyor "cumhuriyet de olsun ama türbanımız da olsun tralalalom" diyor. ondan sonra kaka cumhuriyetçiler "hasktr lan ordan. dinci ahlaksız seni" diyip fragmanda bahsedilen 'ölüm kodesine' atıyolar adamı 15 gün ekmek su vermiyolar sonra falakaya yatırıp dövüyolar. bu adam öyle 'masum masum' ordu basarken (sssssssh hoh new unit) orduya katılanlar mahkemeye çıkarılıyolar. sonra hakime atar yapıyolar "dinimize kefenimize güveniyoz lan!" diye...
şimdi bunu izleyip gaza gelicek olan izlemesin diyenler var aranızda.
ben kurtlar vadisi ilk çıktığında izliyodum. hani güzel diziydi. sonra onu izleyip gaza geldi insanlar ve dizi boka sardı ilk sezondan sonra. o zamandan beri izlemiyorum. yani bizim halkımız emoları görüp gaza gelip apaçi diye emomsu bir şey üretebilen bir halk. bunu izleyip beline bomba takıp cumhuriyet mitingini bombalamayacağını yahut içki içilen yerlere taşlı sopalı saldırı yapmayacağını kim garantileyebilir bana?

anlatamıyorum galiba:
yavaştan yavaştan işliyorlar. nesil nesil gıdım gıdım. ders kitapları bedava, herkes okula gönderilmek zorunda. yeni kitaplarda neler var biliyor musunuz? hiç açıp baktınız mı? andımızın kaldırılması vesaire bir çok şey.

ben açıkçası bir gram milliyetçi duygusu olmayan bir adamım. ama atatürk elinden geldiğince kendisine verilen sürede yapabileceği en modern ülkeyi yapmış. ve bu o zamanın şartlarından dolayı stabil bir cumhuriyet olmamış, olamamış. insanlar da bu instabil noktaları bombalıyorlar alttan alttan sizin ruhunuz duymuyor. benim kaldıramadığım işte halkın entel olcam diye bu tip şeyleri üstünkörü overrate'lemesi. ve göz göre göre bazı büyük güçlerin oyunlarıyla yine suçu bulunmayan bir devletin parçalanması, halkının acı çekmesi.

yugoslavya v2. coming
Sosyal ağlarda paylaş

O dönem ve muhalefet Mehmet Akif Ersoy'un üstünden anlatılsa çok daha fazla kitleyi kapsardı hem de böyle tartışmalar yaşanmazdı.Saf bir İslamcı,köküne kadar milletine aşık bazı konularda da Mustafa Kemal'e karşı(Hilafet vs.) olan ve onun kadar dürüst bir adam seçilemez bence.
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

adam Türkiye Cumhuriyeti'nin düşmanı.. böyle örgüt düzeyinde çalışıyor, terör örgütü yapısından çok farklı değil.. ve bu adamın filmi yapılıyor T.C. sınırları içindeki sinemalarda izletiliyor, yeni nesile "ton ton amca" veya "özgürlük savaşçısı" olarak lanse ediliyor..

hani olaylar olduğu gibi anlatılsa "e tamam bir düşmanın hikayesidir" diyeceğim de adama "özgürlük savaşçısı" ünvanı veriliyor.. hani film illa damı yerden yere vursun demiyorum ama yüceltmesinde.. yüceltilecek bir yanı yok, halk kahramanı değil müritlerinin tanrısı bu adam yoksa hitleri konu alan filmler de var ama böyle "hitler süper bir adamdı avrupayı baştan yaratacakdı" muhabbeti yok hani en fazla bu john cusack ın oynadığı "max" diye bir film var ki hitlerin nasyonel parti başlarındaki gençliğini konu alır ki o biraz yumuşak bir bakış açısıdır hitlere..

çok iyiymiş ya 10 sene sonra aponun da filmini çeksinler o zaman, hatta kuzey ırakta bağımsız kürdistan kurulduğunda güney doğu anadolu bölgesindeki belli başlı illerimiz de bu ülkeye katıldığında nelson mandela = apo muhabbeti yapsınlar..

BabacumMostors said:

bu herifin filmi yapılacaksa da onu yüceltmeye yönelik olmamalıydı, yanlış olan bu işte
Sosyal ağlarda paylaş

çokgzel film. gerçekleri anlatıyomuş. izlemeyenin gözleri şaşı olcakmış.

@babacum: senin savunman geçersiz baya, filmde nasıl böyle anlatılır diyosun da adam öleli yıllar geçmiş fakat kitapları (risalei nur külliyatı, var bi 10-20-30 kitap...) grup halinde okunuyor (cemaatler, feto vs...), onun adına senelerdir sempozyumlar düzenleniyor, yani sevenleri zaten aşırı fazla... senden bile çok hatta (bkz: akp başta). durum böyle olunca senin dediklerine zaaa diye gülerler.

hatta ben acaba gişe rekoru kırar mı diye de aklımdan geçmiyo değil. hayatında sinemaya gitmeyen cemaat insanları bile gidecek.
Sosyal ağlarda paylaş

Alin Tasciyan bu filmle ve bircok baska Turk filmi ile de ilgili guzel bir yazi yazmis:

Propaganda filmleri sinemamizi kostekliyor
Türkiye sinemasının son yıllardaki gelişimini kıvançla izliyoruz. Sinemanın hemen her alanında gayet parlak bir başarı kaydettiğimiz bütün dünyanın malumu. Ancak politik propaganda hedefinin sinema yapmanın önüne geçmesi çok ciddi bir sorun ve olumlu gidişatı önümüzdeki yıllarda tersine döndürebilir.
Toplumca dengesiz biçimde politize olduk, çünkü baskı altındakiler şimdiki göreceli özgürlük ortamını bulunca eteklerindeki taşları dökmeye başladı. Geçirdiğimiz dönüşüm insanları düşünmeye, geçmişimize ve geleceğimize kafa yormaya yöneltti ama bilgi sahibi olmadan görüş sahibi olmak mümkün değil. Herkes bir köşesinden tarih ve politika bilimlerini kemiriyor ama henüz ortak paydamızda yeterli birikim ve olgunluk yok.

Kitlenin bu kafa karışıklığı içinde olması bir kısım oportünisti de sinema alanında ortaya çıkardı. Kaba propaganda filmlerinin sayısı git gide artıyor. Büyük bir olasılıkla bu filmleri yaptıranlar bu kadar kaba bir propagandayı hedeflemiyordur... Dünyanın parasını izleyicinin çok daha iyilerine alışkın olduğu için pek yüz vermediği bir Hollywood tarzının düşük kaliteli taklitlerine yatırdıklarının farkında değillerdir. Propaganda türünün belkemiğini oluşturan, tarihi perspektif içinde dramatik belgesel ya da belgesel drama çerçevesinde yapılan filmlerimizin müsamereye benzemesini ve bu filmlere okulca götürülen çoluk çocuğun isyan ve alay etmesini amaçlamamışlardır herhalde!

Ne de olsa kendi taraftarları bu düzeysizlikten ve çiğlikten ancak zarar görür ve alınır; önlerine kepazelik koysanız göz yumacak kadar fanatikler içinse zaten propagandaya gerek yoktur! Propaganda dediğiniz kararsız, çekimser, bilgisiz kişileri kendi tarafınıza çekmek, karşıtlarınızı yumuşatmak, onlara kendi açınızı, kendi görüşünüzü anlatmak için yapılan iştir. İnce ve sezdirmeden yapmak gerekir. Akıllıca ve ustaca film çevireceksiniz ki propagandanız hedefine ulaşsın. Saidi Nursi’nin prompter’den metin okur gibi konuştuğu, kim olduğu belirsiz dört “gavur” düşmanının karikatürize edilerek canlandırıldığı, sinema duygusuna hiç sahip olmayan “Hür Adam” kimi etkileyebilir? Nurcu olana da çok yüzeysel gelecektir...

O kadar imrenilip taklit edilmesine rağmen yanına bile yaklaşılamayan Hollywood bu işin kalesidir. Dünyanın en ücra köşesindeki kişiyi bir Amerikan FBI ajanıyla özdeşleştirmeyi becerir. Bizse Nene Hatun’u elinde balta, saçları dağılmış, yüzü kanlı haliyle Cesuryürek’e benzetecek, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi “Sultanın Sırrı” için “Da Vinci Şifresi” sakilliğini örnek alacak kadar estetik bilinçten yoksunuz.

Hele “Dersimiz Atatürk”, “Veda” vb. Atatürkçü propaganda filmlerinin Atatürk’e ettikleri! Aktörleri balmumu heykele çeviren makyajları ve karakteri üç beş anekdota indirgeyip insani yönünü yok eden didaktik tavırlarıyla nereye varabilirler? Askerlerin rica minnet köy boşaltırken Kürt köylülerine Bey diye hitap ettiği “Güneşi Gördüm”, Türklerin asker, Kürtlerin terörist olduğu “Nefes”, halkın yobaz askerlerin aydın olduğu “Kubilay”, insanların ancak dinle yola geldiği “Eşrefpaşalılar”, başörtülü kadın fantezisi kuran “Büşra”, metinle imge arasındaki ilişkiyi kuramadığı için vb. filmlerin körüklediği toplumsal kutuplaşma çok kaygı verici. İzleyici kitlesini alenen sinema dışında amaçlarla bölüyor bu filmler. Bu manipülatif ve saldırgan medya ortamında her propaganda filminin kendine birkaç şakşakçı bulabilmesi de ayrıca üzücü.

George Orwell “Bütün sanat propagandadır” demiş ve hemen ardından eklemişti “Öte yandan her propaganda sanat değildir”.

http://www.stargazete.com/gazete/yazar/alin-tasciyan/propaganda-filmleri-sinemamizi-kostekliyor-320866.htm
Sosyal ağlarda paylaş

hani zaten diyeceğimi dedim de iki noktaya değinilmiş ama yanlış bir şey var

1- şimdi saidi nursinin griliği mi kalmış? adamın icraatları ortada yani kalkıp "hadi tavşan kardeş bir de onun penceresidnen bakalım" mı diyeceğiz? bu adamın rengi belli.. 1km öteden bas bas bağırıyor "ben düşmanım!" diye "sana zara vermeye geliyorum" diyor tehdit unsuru oluyor.. hani adam rengini belli etmeyen politikacı değil ki "ya bu adam iyi de diyor doğru da diyor alla alla bak şimdi ne desem bilemedim ki" diyeyim, adamındurumu sarih/açık/ortada/belli gelip saidi nursi söz konusuyken "ama insanları siyah beyaz diye ayırmamalıyız" ağzı yapılmaz.. yaftalamamıza da gerek yok adam kendisi söylüyor zaten

2- biliyorum ki bu adamın peşnden giden müritler ve cemaatler bol.. hemde çok bol ve çok sistemli çalışıyorlar (bkz. 1994 yerel seçimleri) ye yine (bkz: 90lar tupperware, amway ev toplantıları) ben diyorum ki el atamadıkları genç beyinlere en azındna bir "acaba?" tohumu ekmek üzereler, hani benim evladım olsa ve kendi hür iradesiyle sinemaya gidecek yaşa/olgunluğa gelmiş olsa bu filmi izledikten sorna "ama baba hani bak saidi nursinin de haklı özgürlük içinsavaşmış ama öyle değil mi?" diye gelse kafasına cilt cilt Atatürk'ün nutuğunu atarım, ki adamların istedikleri bu, şüphe tohumu sokmak.. ayrıca bunu yazarken aklıma geldi belirtmeden geçemeyeceğim, gülen cemaati ile adnan oktarın cemaatinin bir başka çalışma şekli de budur önce çocukjla aile arasına nifak sokulur çocukaileden koparılır mürit haline getirilir ve bu sistemli bir şekilde pedagoji, psikoloji gibi bilimlere dayanan zihne işleyen yöntemlerle gerçekleştirilir

tekrar ediyorum, bu tür adamlar hakkında da film çekilebilir ve çekilmeli de ama gerçekler çarpıtılmamalı ve bu insanlar yüceltilmemelidir, resmen sana zarar vermeye seni yıkmaya geliyor bu adam ayrıca da yapana da mani olacaksın yaptırtmayacaksın

ayrılıkçı so lfraksiyon üyesi kürtler 60 ların sonlarında "gün gelecek diyarbakıra pasaportla gireceksiniz" diyorlardı.. bunu söyledikleri insanlar da o gün "hadi len" çekiyorlardı, üstünden 40 sene geçti ve iş yavaş yavaş oraya doğru gidiyor, bu adamlar senden benden sistemli arkadaşım ve onlar birbirine bağlı tek bir vücud olarak hareket ediyor sen ise yalnızk urdu oynamaya çalışıyorsun.. avlanacaksın arkadaşım yüzecekler derini.. ben diyorum ki lobi kur, protesto et hani git kendini illa zincire vur sinema girişinde kimseyi içeri sokma güvenlikle dalaş da demiyorum ama sinemanınyönetimine bir mektup yaz bir e-posta gönder tepkini dile getir.. sonra sen azınlıkta kalırsın sen yem olursun ondna sopnra ah versinvah dersin

hay elimin ayarını.. wot oldu okumayın amk sanki okusan bir şey yapoacaksın anca "babacum, haksızsın ibne ve sana laflar hazırladım" diye gelirsin
Sosyal ağlarda paylaş

babacum: adamın hayatını filan ne olmuş ne yapmış detaylı bişiysini çok bilmiyorum da ciddi bir kalabalığın hür dediği adama aşağıdaki gibi diyosun aklım karıştı bayağı.

ne yapmış ki bu adam böyle dedin? kime karşı savaşmış, kim karşı koymuş, hangi suçları işlemiş? ilk defa duyuyorum çünkü düşman denildiğini bu adama. garipsedim baya.

hani tc sınırları içinde diyosun da 10 senedir ne güzel insanmış diye farklı ülkelerden bile katılanlarının olduğu sempozyumları bile yapılmış olduğunu gördükten sonra terörist bu demen... ne biliyim...

yani: bunca senedir bunca insan yalan mı söylüyo? ne amaç için¿ ne diye :S
BabacumMostors said:

adam Türkiye Cumhuriyeti'nin düşmanı.. böyle örgüt düzeyinde çalışıyor, terör örgütü yapısından çok farklı değil.. ve bu adamın filmi yapılıyor T.C. sınırları içindeki sinemalarda izletiliyor, yeni nesile "ton ton amca" veya "özgürlük savaşçısı" olarak lanse ediliyor..
Sosyal ağlarda paylaş

"neden yalansöylüyuorlar" işte sana cevabı

hilafet son halifenin bulunduğuve dolayısıyla halifeliğin de bulunduğu türkiye cumhuriyeti meclisi tarafıdnan sonlandırılmıştır

şeyh said'in başını çektiği doğu anadolu kürtleri ayaklanmıştır ve her ne kadar daha sorna suçlamalardan beraat etse de saidi nursi de o dönem tutuklananlar arasındadır daha sornaki mahkemelerde de suç unsuru barındıran bir şey bulunamamıştır, kaldı ki bugünkü gülen cemaati ve diğer nurcular bu adamın fikirlerinin ışığında bugünkü duruma gelmişlerdir (ateş olmayan yerden duman tütmez hesabı)

peki nedir bugünkü nurcuların derdi?
günümüz nurcuları kılık kyafet olsun, sosyalleşme ve davranışlar olsun diğer tairkatlara göre daha modern durmaktadır (bkz. adnan hoca cemaati) ve aslında müritlerinin pek bir derdi yoktur, onlar sade insanlardır ama yönetim kademesinde tepeye çıktıkça bazı şeyler belli olur. nurcular ve uzantılarının tepesindeki adamlar mercedesten aşağı arabaya binmez, lüks ve müstakil evlerde yaşarlar hatta yaşam alanlarının dekorasyonu osmanlı ağırlıklı olmakla beraber selçuklu öğeleri de taşır. adamalrın esas hedefi zaten laik düzeni yıkmak deildir.. çünkü şimdiki halleriyle de ve din ile kafayı bozmuş müritleriyle gül gibi geçinip gitmektedirler. bu adamların hizmet maliyeti yoktur çünkü müritler her işi gönüllü olarak yapmaktadır. ama cemaatin kaymaktabakası yani para kaynağı dağınıktır ki bu tabakada iş adamları veya rant burjuvası vardır (toprak sahipleri, gayrimenkul zenginleri) işte bu cemaati fonlayan kısım yeteri kadar kalabalıkdeildir ama cemaat git gide büyümektedir.

peki muhtemel bir hilafetin geri getirilmesidurumunda, halife seçilen kişinin ve cemaatinin çıkarı ne olur? mesela dünyadaki hac organizasyonndan istedikleri an güzelbir pay elde edeilirler.. ve bunuoturdukları yerden yaparlar.. hac ekonomisi öyle küçümsenecek boyutta değildir, oldukça büyük bir pastadır ve en büyük dilimi suudi prensler yemektedir.. halife ortaya çıkana kadar, şimdilik..

hilafetin elmesi nasıl olur peki? laik cumhuriyet düzeninde bu imkansız ama iran benzeri bir islam cumhuriyeti (bkz. ikinci cumuriyetçiler) gelmesi durumunda.. elbette halifelik yeniden gelecektir. işte gülen cemaatinin gözünü füdiktiği nokta budur

gülen cemaati sadece türkiyedeki ortamıhazırlamıyor ayrıca dünyanınher yerinde okullar açarak kendi müridlerini ve kendimisyonerlerini yetiştirerek de kendilerini kabul ettirmeye çalışıyorlar ki başarılı olduklarını söyleyebilirim.

fettullah gülen ideal bir halife modelidir çünkü papalık mertebesigibi halife de evlenmeyecek, kendini tamamen allah yoluna verecekve dünyevi olaylara daha mesafeli olacak yani malı mülkü olmayacak, zaten niye olsun ki.. halifeliğin malı o yaşadığı sürec onun malı olacak

işte gülen cemaatinin büyük hedefi budur, gülen cemaati nurcudur ve fys aldıkları yer saidi nursinin takendisidir.

belkisaidi nursi dönemin mahkemlerinden yırtmış olabilir ama bugünkü ieltişim ve bilhügiye ulaşma teknolojisi günümüzdeki kadar rahat ve kolay olsaydı beraatedeceğini hiç sanmıyorum

hani daha nasıl anlatabilirim onu da bilemiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

ha nurculuğun yayılmasını hızlandıran bir başka sebep de 1950 de iktidara gelen demokrat partili bir çok toprak ağasının nurcu olmasıdır ki risale-i nur yasaklı kitaplar listsinden çıkartılarak matbaalarda binlerce kopyasının basılmasına olanak sağlanmıştır

daha ileriki dönemler ve 60 ihtilali sonrasında milli görüş gömleği giyen nurcular 12 eylül sonrasında 80 lerin başında kurulan anap listelerinden meclise girecek ve varlıklarını devam ettireceklerdi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...