Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

Ractamainus said:

valla gelişmiş ülkelerin hiçbirinde orduyu emniyet sübabı olarak görmüyoruz öncelikle.

ama şunu söyleyeyim; bu teklifte ordu nereden çekiliyor? çekilmiyor da azaltılıyor gücü; yargının tepesinde. yargının tepesinde ordunun ne işi var ki demokratik bir ülkede?

onun dışında olağanüstü hallerde orduya verilen sonsuz yetki elinden alınıyor.. savaş halleri dışında sivilleri yargılaması yasaklanıyor.

bir de yaş kararıyla ordudan atılmalarda sivil yargının yolu açılıyor.

teklifler bu yönde tam olarak. siz değerlendirin.

şurda bi saçmalık yok mu, asker bana karışmasın ama ben askere karışayım diyorsun
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

Ractamainus said:

valla gelişmiş ülkelerin hiçbirinde orduyu emniyet sübabı olarak görmüyoruz öncelikle.

ama şunu söyleyeyim; bu teklifte ordu nereden çekiliyor? çekilmiyor da azaltılıyor gücü; yargının tepesinde. yargının tepesinde ordunun ne işi var ki demokratik bir ülkede?

onun dışında olağanüstü hallerde orduya verilen sonsuz yetki elinden alınıyor.. savaş halleri dışında sivilleri yargılaması yasaklanıyor.

bir de yaş kararıyla ordudan atılmalarda sivil yargının yolu açılıyor.

teklifler bu yönde tam olarak. siz değerlendirin.

şurda bi saçmalık yok mu, asker bana karışmasın ama ben askere karışayım diyorsun

bu arada yargı, yargıdır.. yürütme ile hiç bir bağı yoktur. yargı hükümete de bağlı değildir haliyle. ha bu hale geldiyse eğer, zaten tek sakıncası bu madde değil. tümden yandık. yani "asker bana karışmasın ama ben askere karışayım" cümlesinde, "ben" kim oluyor anlamadım açıkçası. devletin kurumları bağımsız olarak çalışmalı; yasama, yürütme, yargı.

onun dışında askeri yargının da ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır bir şey. yani hangi askeri mahkeme, yaş kararlarını denetler ki?
Sosyal ağlarda paylaş

tamam o zaman =)

yani yargının görevi değil mi zaten yürütmenin kanunlara uygunluğunu denetlemek? ordu yürütmenin bir parçası. eğer yanlış yaptığı düşünülüyorsa, yargı tarafından mahkeme yoluyla denetlenebilir. kanunlara aykırı bir durum varsa da, yargı tarafından düzenlenmesinde sakınca yok kanımca.

diğer türlü orduyu, kanunların üstünde tutmuş olmaz mıyız? yani ordu yerine herhangi bir yürütme organını koyun yukarıya.. aynı şeyleri onun için de derdim.
Sosyal ağlarda paylaş

Ractamainus said:

tamam o zaman =)

yani yargının görevi değil mi zaten yürütmenin kanunlara uygunluğunu denetlemek? ordu yürütmenin bir parçası. eğer yanlış yaptığı düşünülüyorsa, yargı tarafından mahkeme yoluyla denetlenebilir. kanunlara aykırı bir durum varsa da, yargı tarafından düzenlenmesinde sakınca yok kanımca.

diğer türlü orduyu, kanunların üstünde tutmuş olmaz mıyız? yani ordu yerine herhangi bir yürütme organını koyun yukarıya.. aynı şeyleri onun için de derdim.

yaş diyoruz, yüksek askeri şura.
ordudan atıyor.
ordunun kendi iç işi,
kendi iç hukuğuyla karar verip yapıyor.

"sen" diyorsun ki, "kardeşim sonuçta yargı var, asker böyle bişi diyemez, önce ben "hoop" derim,
ama aynı işi ordu yapınca kızıyorsun :)
Sosyal ağlarda paylaş

ordunun iç hukuku ne demek yahu?

türkiye'nin neresinde, hangi kurumun iç hukuku kanunların üzerinde?

o zaman herhangi bir devlet dairesinde, iç hukuk çerçevesinde atılabilsin insanlar.

böyle bir hakkı kimseye tanıyıp, yasalarının üzerine koyamazsın. koyarsan, hukuk devleti olamazsın.

ek: ordunun yargıya karışma hakkı yok ki zaten, evet karışamaz. ordunun işi değil bir kere bu.
Sosyal ağlarda paylaş

balon said:

Buddha said:

Herkes AKP iktidarın tapusunu satın almış gibi konuşuyor. Garip durum. Hatta yeni anayasa iktidarın önünü açıcak yada gereksiz yere yetkilerini arttıracak gibi olumlu olumsuz yorumlarda şöyle oluyor. Yeni anayasa Akp'nin diye başlıyor... :)

düşünebilmek.

Siyaset olunca durum o yeteneğimi kaybediyorum her insanevladı gibi :)
Sosyal ağlarda paylaş

e tamam o zaman, milletvekillerinin dokunulmazlıklarına müdahale edemediğimiz için, ordunun dokunulmazlığına da etmeyelim. iki yanlış, bir doğru etsin.

bence sağlıklı bir yaklaşım değil bu. ben milletvekillerinin sınırsız dokunulmazlığını da savunmuyorum zaten.

ama milletvekillerini sebep göstererek ordunun, yargının üstüne çıkmasını savunmak da mantıklı değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de ordunun yapısı gereği iç işlerinde belli bir miktar özerkliğpi olması lazım. Sonuçta aswkerlik ayrı bir dünya, orduları yönetmeye kimin yeterli olduğuna da askerler karar verir, politikacı ne anlar ordu yönetiminden, savaş taktiklerinden. Yada hakimler ne anlar da onlar karar verecek orduda kimin kalacağına?
Sosyal ağlarda paylaş

anti Akp hayırları başka birşey değil.
kullanabilsem evet derdim. Çok eksik ama hiç yoktan iyidir.

Bella said:
en önemlisi anayasa mahkemesi üyelerinin tamamını sadece 2 kişi seçecek. tahmin ediyosunuzdur kim olduğunu.

eskiden 1 kişi seçiyordu,(cumhurbaşkanı) artık halkın oy verdiği kişiler de seçicek.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...