Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

Tenekeadam said:

Hukuk devletinde, yargı nasıl yasamadan üstün olur bilader!!11 Seçildik biz, istediğimizi yapar yasa dinlemeyiz.
Gerekirse anayasayı deleriz acımayız.
Millet iradesi hede hödö.
Bize oy atmayanlar zerre umurumuzda olmaz.
Seçildik biz saksı değiliz biz.

sosyal devlete de gerek yok zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

balon said:

85 yıldır bu memlekette yargı yasamadan üstün. Zaten bir ideolojiye bağlı olarak dönüp dolaşıp devam ediyor. Biraz da yasama üstün olsun, iktidarın olsun yargı. Bakın bu iktidarın demiyorum, iktidarların. Ek olarak başkanlık seçimi de gelsin.
Oh mis. Bitsin artık kim yönetiyorsa yönetsin bu ülkeyi.
Eğer saçmalarsalar, tam aksisi seçilsin ve ne istiyorsa yapsın dursun. Yeter ki iktidarlı dursun, düzenli adımlar atılsın. Bundan sonra zaten dincisi dinsizi hiç farketmiyor benim için.

abi kusura bakma da, tahammül edilebilir bir bakış açısı değil bu. yani bu mümkün olan en kötü düşme şekillerinden biri. yani hiç bişi umrumda değil, ben hayatımın sonuna kadar yiyip içip sıçıp otuzbir çekicem desen daha iyi kanımca. (düşmekten kasıt: 'eeeh yetti be, ipmişim türkiyesini de, akpsini de, demokrasisini de' falan demek, 'düşen kale' olmak, pes etmek)
Sosyal ağlarda paylaş

Vidar said:

balon said:

85 yıldır bu memlekette yargı yasamadan üstün. Zaten bir ideolojiye bağlı olarak dönüp dolaşıp devam ediyor. Biraz da yasama üstün olsun, iktidarın olsun yargı. Bakın bu iktidarın demiyorum, iktidarların. Ek olarak başkanlık seçimi de gelsin.
Oh mis. Bitsin artık kim yönetiyorsa yönetsin bu ülkeyi.
Eğer saçmalarsalar, tam aksisi seçilsin ve ne istiyorsa yapsın dursun. Yeter ki iktidarlı dursun, düzenli adımlar atılsın. Bundan sonra zaten dincisi dinsizi hiç farketmiyor benim için.

abi kusura bakma da, tahammül edilebilir bir bakış açısı değil bu. yani bu mümkün olan en kötü düşme şekillerinden biri. yani hiç bişi umrumda değil, ben hayatımın sonuna kadar yiyip içip sıçıp otuzbir çekicem desen daha iyi kanımca. (düşmekten kasıt: 'eeeh yetti be, ipmişim türkiyesini de, akpsini de, demokrasisini de' falan demek, 'düşen kale' olmak, pes etmek)

biri balon arkadaşımıza yargının üstünde olacak ilk iktidarın "taam kardeşim, seçim meçim yok, bundan sonra kafamıza göre biz yönetiyoz ülkeyi, ister asarız, ister keseriz" dediğinde memleketi neyin koruyacağını anlatsın.
vaktim yok, ben uğraşamayacam.
Sosyal ağlarda paylaş

Ak parti seçim hileleri mağduru olduk, normalde ikametgahınızı taşımanız için dilekçe vermeniz lazım ama benim ikametgah , nüfusa kayıtlı olduğum yer bırakın aynı ili İstanbul'dan Bursa ya taşınmış hiç bir bildirimde olmadan 2008 yılında , o yüzden 12 Eylülde Bursa ya gitmezsem oy kullanamayacağım , ne ise seçimlerde İstanbul'a geri aldırdım bakalım , işin daha güzel tarafı önceki seçimlerde de annem ve ben gözükmezken 3 yabancı bizim evde oturuyor gözüküyordu , seçimlerden önce iptal edip düzelttik , muhtarlıktan evinizde kim gözüküyor kontrol ettirin.
Seçimlerde bir kısmın oyları çöplerde imha olurken , başkaları fazla fazla oy atıyor...
Sosyal ağlarda paylaş

Başbakan Anayasa Mahkemesi üyelerinin seçimini belirlemek için diğer ülkeleri inceledik ona göre taslağı hazırladık demişti.
Merak ediyordum diğer ülkelerde nasıl olduğunu. Bugün ekşide biri alıntılamış, doğruluğunu araştırmadım ama durum yazıldığı kadarıyla aşağıdaki gibi.

"almanya’nın 16 anayasa mahkemesi üyesi var.
bunların 8’i bundestag (federal millet meclisi),
8’i ise bundesrat (federal senato) tarafından seçiliyor…
italya’da, 15 üyeden 5’ini cumhurbaşkanı atıyor.
5’i meclis tarafından seçiliyor,
geriye kalan 5 üyeden 2’si danıştay, 2’si yargıtay, 1’i de sayıştay tarafından belirleniyor.
romanya’da 9 üyeden 3’ünü meclis, 3’ünü senato seçiyor, 3 üye de cumhurbaşkanı tarafından atanıyor.
ispanya anayasa mahkemesi üyelerinden 4’ünü kongre, 4’ünü senato, 2’sini hükümet ve 2’sini de adliye genel konseyi tayin ediyor.
abd’de durum biraz farklı;
orada 9 üyenin 9’u da “başkan” tarafından atanıyor…
malûm; abd başkanı siyasi, bizim başbakan’ın muadili…
bir başka ifadeyle;
abd’de anayasa mahkemesi üyelerinin tamamını, “siyasi irade” atamış oluyor!..
(bizdeki 11 üyeyi de recep tayyip erdoğan’ın ataması gibi!..)
misalleri uzatayım:
macaristan’da; 15 anayasa mahkemesi üyesinin tamamı “meclis” tarafından seçiliyor…
portekiz’de; 13 üyenin 10’unu cumhuriyet meclisi seçiyor,
geriye kalan 3’ü ise kooptasyon yani mahkemenin kendi üyelerini seçmesi yoluyla üye oluyor.
daha sayayım mı?..
polonya, isviçre, slovenya, makedonya, litvanya, hirvatistan’da üyelerin tamamı, millî meclisler tarafından seçilmekte.
“fransa’daki vaziyet” de merak edilecektir mutlaka…
“militan laiklik anlayışını” daha da militanlaştırarak ithal ettiğimiz ülke olmasından dolayı, fransa’nın ayrı bir yeri var ya…

fransa anayasa mahkemesi üyelerinden üçünü cumhurbaşkanı seçiyor… yani siyasi irade…
üçünü senato seçiyor, bu da siyasi tasarruf!..
son 3 üyeyi de, meclis başkanı’nın seçtiği fransa anayasa mahkemesi’nde, kontrol tam anlamıyla siyasi irade de!..

meclis’in yani millet’in tek bir anayasa mh. üyesini dahi belirleyemediği bizden başka "demokratik ülke" yok..

bir de üyelik süresi var. bu da acayip dava. bizde anayasa mh. üyeliği yaş haddinden gidene kadar. yani emekliliğe kadar üyelik...

eloğlunda bu işler nasılmış bir bakalım..

fransa, italya, ispanya, bulgaristan, macaristan, romanya, slovenya ve polonya’da üyelik süresi 9 yıl!..

hirvatistan’da 8, slovakya’da ise 7 yıl…
en uzun üyelik almanya’da: 12 yıl…"
Sosyal ağlarda paylaş

Reytingi düşmüş buranın dur biraz çıkartalım.
Eğer kontrolör sıfatındaki organ daha doğrusu mekanizma hatanı bildirip denetlemeden biraz daha fazlasını yaparsa, orayı yöneten birileri zaten vardır. Çaktırmadan gözardı edilen nokta bu.

Yargı kim oluyor ki istediği ideolojisine göre hareket etsin? Gücün, senin kontrol etmen ve aksaklığı cezalandırmak üzere verildi. Çalışma mekanizmanın gayesi bu. Hassas terazini patlatmışsan, senin hakemliğin ortadan kalkmış demektir. O zaman senin de yeni bir düzenlemeye ihtiyacın olacaktır. Bunları da devletin yönetenleri belirler, devleti yönetenleri de devletin çoğunluk oyu.

İtalya örneği hoş mesela, yüzdelik oranlar açısından.

Rahatsız olunuyorsa da yapıcak bi şey yok, sonuçta birilerinin dediği olucak, birileri rahatsız olucak. Seçimin mantığı bu herkese hitap edemezsin. Her iktidar için de böyle olmuştur ve olacaktır da. Keza referandumların mantığı da böyle.

Kafasına göre at oynatabilecek yer yargıdan ziyade seçimle başa gelenlerdir. Yargı da gerekli kontrolörlük mekanizmasını tarafsız yapabilmelidir ve bir kısma ait olmaktan çıkmalıdır. Sizse tam tersini istiyorsunuz. Fakat farkında değilsiniz.

Olayı boşuna anti-akpleştiriyorsunuz. Hepimiz için olması gerekeni bu. Yarın çok absürt bir parti de seçimleri kazansa demokratik olan doğru olan bu. Bunun olması gerektiğini tüm iktidarlar için belirttim ve o yüzden evet atıcam. Zaten gelecek de evet oyu olucağı için boş yere tartışıyoruz. Yapılabilecek şeyler bence bu reform değerindeki şeylerin daha demokratik ve daha akp'nin istemediği gibi nasıl yapılabileceği. Burada zaten antiakpcilere büyük iş düşüyor. Fakat radikal bakış açısından biraz sıyrılmaları gerekiyor, daha bir halkçı bakabilmek önemli. Halkçılık arkadaşlar lütfen mhehe

edit: Almanya değil İtalya olucak yanlış yazmışım.
Sosyal ağlarda paylaş

is yine donup dolsaip partide bitiyor.

ben sahsen AKP'nin bu ulkede en ufak bir izinin kalmasini istemiyorum, AKP'den gelecek anayasa degisikligi, ne kadar iyi olursa olsun, gelmesin.

onun haricinde katakulliye getirerek insanlari, istedikleri maddeleri gecirmek icin corba yapip sundular, millet "ne olsa 82 den iyidir" diye oy vericek, amac bu cok acik. zaten o yuzden parca parca oylatmiyor cakallar, biz de dunyanin en mal milleti olarak demokrat AKpyi bagrimiza basiyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

AKP'ye

Genel seçimlerde destek olmadım. Adamlar %47'yle iktidar oldu...

Belediye seçimlerinde AKP'ye oy vermedim, gene AKP'liler belediye başkanı oldu...

Referandum'da hayır demenin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum... Ama bir kez olsun kazanan tarafta olmak için evet diyeceğim.

Adamlar 7 senedir dominant bir şekilde ülkeyi yönetiyolar. Karşı çıksakta, istemesekte bugüne kadar herşeyi kendilerine göre yonttular zaten.

Bari bir kez olsun kaybeden azınlık taraf psikolojisinden kurtulayım diye düşünüyorum, ne de olsa ülke terk edilecek kıvama çoktan gelmişti...
Sosyal ağlarda paylaş

Aldarion said:

AKP'ye

Genel seçimlerde destek olmadım. Adamlar %47'yle iktidar oldu...

Belediye seçimlerinde AKP'ye oy vermedim, gene AKP'liler belediye başkanı oldu...

Referandum'da hayır demenin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum... Ama bir kez olsun kazanan tarafta olmak için evet diyeceğim.

Adamlar 7 senedir dominant bir şekilde ülkeyi yönetiyolar. Karşı çıksakta, istemesekte bugüne kadar herşeyi kendilerine göre yonttular zaten.

Bari bir kez olsun kaybeden azınlık taraf psikolojisinden kurtulayım diye düşünüyorum, ne de olsa ülke terk edilecek kıvama çoktan gelmişti...

aynı ben..
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...