Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

partilerle anayasa değişikliğini kıyaslamayın. referandumda oyunuz anayasa değişikliğine, partilere değil.

öncelikle; http://docdownload.mynet.com/Anayasa.pdf

değişikliklerin ne olduğunu bilmek yetmeyebilir, biraz köşe yazısı vs. okuyun. değişikliklerin neleri doğurabileceğini daha iyi anlarsınız.

referandumda paket değişikliği oylamak çok sakıncalı aslında. zira bazı şeyleri beğenip, bazı şeyleri beğenmeme şansı var (ki akp biraz bunu ittiriyor). yine de olumlu değişim teklifleri var.

neyse ARAŞTIRIN, değerlendirin işte. umarım ikiye bölünüp, "aha bizimkiler evet/hayır diyor, ben de ondan diyeceğim" demezsiniz. kolay gele.
Sosyal ağlarda paylaş

hangileriydi hatırlamıyorum, şimdi de bakmaya üşendim ama yargıda kadrolaşma üzerine kurulu kısımları vardı. güçler ayrılığı bıdısı filan işin içine giriyo işte.

/edit:ha, bi de işçiye nerf patrona buff maddeleri filan da vardı ama onu hiç hatırlamıyorum^^

//edit2:
parça parça yapsalar asıl amaçları olan maddeleri geçirememe ihtimalleri var(evet, tayyip öl dese ölecek kitleye rağmen, çünkü açık açık absürd maddeler vardı)
hatta o kısımlar haricinde geri kalanı neredeyse tamamen göstermelik, göz boyamalık maddeler demek abartı olmaz. bu şekilde yapınca "darbe anayasasını kaldırıyoruz biz" oluyo adı. öbür türlü yapsalar "darbe anayasasında işimize gelen kısımlara dokunmadık, geri kalanını kafamıza göre değiştiriyoruz işte" olduğu belli olucak.
Sosyal ağlarda paylaş

Ractamainus said:

neyse ARAŞTIRIN, değerlendirin işte. umarım ikiye bölünüp, "aha bizimkiler evet/hayır diyor, ben de ondan diyeceğim" demezsiniz. kolay gele.

Ben ofiste mesaideyim hala. Oturup uzun uzun okuyacak vaktim yok. Degil 12 Eylule kadar 12 Ocak 2011'e kadar boyle. Konuyu acarken de haberim yok nedir ne degildir ogrenme amaciyla actim.

Hani hali hazirda arastirmissaniz oturup yazin iste. Kafamiza takilan bir yer olursa gider uzun halini okuruz sonradan.
Sosyal ağlarda paylaş

Asker, yargıtay, anayasa mahkemesi ve hakimler savcılar yüksek kurulu.
Siyasetten mümkün olduğunca ellerini uzaklaştırmak.
Sivil irade tarafından kolayca bunları yargılayabilmek.
Hükümeti ve cumhurbaşkanını daha da aktifleştirmek.
Bunun yanında 3-5 demokratik şey dava var, memurların toplu sözleşme hakkı kazanması gibi. Bir de siyasi parti kapatma tarihe karışacak gibi bir şey.

Evet denirse devlet içindeki çöreklenme biticek.
Hayır denirse biz bu kurumların bu hallerinden gayet memnunuz, kimse de bunlarla elleşmesin gibi bir neticeye varılacak.

Genel olarak böyle.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

GEd said:

2 madde var o maddeleri çıkartırlarsa herkes evet diyecek ama ısrar ediyorlar :)

o 2 madde ne peki?

valla genelde belirli bir kesim hsyk ve anayasa mahkemesi değişiklikleri konusunda dertli. ben açıkçası o konuda teklifi daha tabana yayılmış ve demokratik buluyorum..

misal bir teklif var, yerindelik denetimini kaldıran. o biraz sakıncalı, zira şu anda devletin eşini dostunu beslediği ihalelerin çoğuna karşı açılan davaların temel dayanağı yerindelik. bu madde onanırsa, o ihalelere karşı açılan davalar iptal olacak.. bir daha da açılamayacak.

sonra bir maddede hakim kararı olmadan, yurt dışına çıkma yasağını kaldıran hüküm var. vergi kaçakçıları falan yaşar bunla da..

bir de sendikal haklarla ilgili değişiklikte "uzlaştırma kurulu" diye bir kuruldan bahsediyor ve yetkilerinin kanunla belirleneceği yazıyor. bunun da biraz ucu açık, zira kanunu bilmiyoruz(?)

beni rahatsız eden maddeler bu yukarıda saydıklarım.. olumlu maddeler de var ama üşengecim, yazamayacağım.

işte paket olmasının sakıncası burda. ülkeyi ileri götüreceğine inandığım değişikliklerle, geri götüreceğine inandığım değişiklere hep birden "evet" demek de istemiyorum. o yüzden biraz kafam karışık benim hala.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Ractamainus said:

Ben ofiste mesaideyim hala. Oturup uzun uzun okuyacak vaktim yok. Degil 12 Eylule kadar 12 Ocak 2011'e kadar boyle. Konuyu acarken de haberim yok nedir ne degildir ogrenme amaciyla actim.

Hani hali hazirda arastirmissaniz oturup yazin iste. Kafamiza takilan bir yer olursa gider uzun halini okuruz sonradan.

bu nasıl bahane tim? önünde bir ay var ve toplam 1-2 saatini bu konuya ayıramayacağını söyleme lütfen. hayır sizin gibi okuyan eden adamlar bu kadar ilgisiz kalırsa, toplumun büyük kesiminin "vay haline" zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...