Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Shogun Total War 2

Mighty_THoR

Öne çıkan mesajlar

• 1 ay sonra ...
Fall of the Samurai isminde yeni bir expansion duyuruldu:

http://blogs.sega.com/totalwar/2011/11/28/total-war-shogun-2-fall-of-the-samurai-announced/

"Well, we said we’d have some news coming “soon”, and here it is!

We’re delighted to announce a brand new standalone expansion for Total War: Shogun 2. Fall of the Samurai is a huge piece of new content and it’s coming March 2012. The scale of this expansion is significantly larger than anything we’ve produced so far for Shogun 2.

Fall of the Samurai explores the conflict between the Imperial throne and the last Shogunate in 19th century Japan, 400 years after the events of the original game – a dramatic clash of traditional Samurai culture with the explosive power of modern weaponry.

New on the scene will be America, Britain and France, whose arrival incites a ferocious civil war to decide the fate of the nation. You’ll be able to play one of six new playable clans, supporting either the Imperial throne or the last Shogunate.

In Fall of the Samurai, we’ll be supporting features like railway networks, ironclad warships, improved siege battle mechanics (with upgradable tower defences, each with their own speciality).

There will be whole new land and sea unit interactions, including the ability to call in offshore artillery support barrages. Coastal gun emplacements can conversely target enemy ships, bringing a new synergy to land and sea elements of gameplay. Players can even call in campaign map bombardments – bombarding armies and cities in adjacent coastal areas of the campaign map itself. It’s time to rethink your strategy…

You’ll also be able to get your hands on three new agent types: the Foreign Veteran, the Ishin Shishi and the Shinsengumi.

Mulltiplayer’s also had a major overhaul, ushering in the era of “Multiplayer 2.0”. We’ll be introducing a new Conquest map, reflecting the 19th century setting, bringing with it a brand new Fall of the Samurai avatar, including:

Over 40 new retainers

Over 30 new armour pieces

A new 19th century avatar skill tree

We’re also introducing multiple avatars for the first time, allowing players to enjoy multiple careers and progression across Shogun 2 and Fall of the Samurai.

This huge clash of eastern culture versus western culture promises to bring with it a vast new experience for players. Expect a big campaign to get your hands on. We’ll bring more information on it over the coming weeks and months, so be sure to stay tuned to the Total War blog, forums, Facebook, Twitter and Tumblr for more information as it’s released."

Sosyal ağlarda paylaş

Komutan said:

•Including modern ranged units - such as the Gatling gun and Armstrong gun - controllable in a new first-person mode.

Offf... Iste bunu yapmayacaklardi. Umarim dusundugum gibi olmaz.

Yeter be, her oyun fps'ye donmek zorunda mi?

hangi armstrong gun? :D

http://i606.photobucket.com/albums/tt149/nosferatu-chan/P1180242edit.png

http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/71137_126824287377344_5061469_n.jpg

kansei ga takei na oi!
Sosyal ağlarda paylaş

1.5 dolar için bu kadar düşeceğini düşünmezdim SEGA'nın, DLC satacam diye kan efekti eklemek nedir ya çocukça modlar gibi hey allaam.
Gül gibi seri nerelere gidiyor yarabbiii, sen duy sesimizi eyyy CA!! birileri şunları karşılarına oturtup, saçmalamayı bırakın adam gibi bir Rome 2 yapın ulan desin artık.
Sosyal ağlarda paylaş

Biz grafik için, efekt için sevmedik TW'yi, biz gönülden sevdik TW'yi...

Çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız, bizler TW'yi seviyoruz, biz bir aileyiz, biz güzel bir aileyiz.

Ama ben boşuna konuşuyorum. Sevgiyi tanımayan SEGA'ya sevgiyi anlatmaya çalışıyorum. Hiç birşey yapamayacaksın yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bu seriyi!

Eğer serinin kılına zarar gelirse ben, ömründe bir cdyi bile kopyalamamış olan ben Tatar Ramazan, hiç düşünmeden çeker indiririm korsan oyunlarını, anlıyor musun! Kopyalarım ve dönüp arkama bakmam bile...
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
bunu oynamak için yeni makineyi ve yılbaşı indirimini bekliyordum, iyi de yapmışım. çok güzel olmuş, empire'daki campaign map'in sorunlarını (bütün ülke tek region vs) düzeltmişler, savaşları da güzel yapmışlar ki sengoku jidai zaten total war'a uygun dönem. 1600'leri geçmemeleri lazım işte, kayıp çağ direkt.

shimazu ile full katana ordularla dağıtıyorum yalnız heh, blood pack olayını da şahane yapmışlar. rome ve medieval muhteşem olur burada düzgün yaptıklarını bozmadan uyarlarlarsa. skill tree'li rank sistemi süper olmuş, ansiklopedi güzel, grafikler muazzam. sanat yönetimi mükemmel her zamanki gibi. pc'de cidden iyi bir makineye şu seri için ihtiyaç var net.

birim dengesini de bu sefer makul yapmışlar genel olarak, rakamlar da net gücünü belirtiyor. medieval 2'deki "rakam anlamsız, animasyon çeşidine bak" durumu yok neyse ki. rome gibi wysiwyg tam.

tek eleştirim retrain imkanı olmaması oldu, ödül olarak verilen birimler direkt disband ve eski, xp'si köklenmiş birimler de çöp oluyor tech ilerleyip blacksmith upgrade filan köklenince zamanla. adamlara yeni zırh giydiremiyor olmak saçmalık bariz.

creative assembly kendini toparlamış görünen o ki, tebrik ediyorum. umarım sıradaki oyun rome 2 veya medieval 3 olur ve shogun 2'nin izinden gider.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
ya ben ısınamadım sanırsam bu japon olayına
isimler manasız geliyo belki ondandır

osmanlı olmak daha elenceliydi
bide bu haritadan tiksiniyorum ya rome total wardan beri
abi ordun azcık kuzeyde kalıyo herif sehrin yanından kosarak arkadaki sehre saldırıyo
turn basedde onu nasıl savuncam abi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...