Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diri diri gömmüşler

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

bu tarz insanlara rastladığımda hep onlarla konuşmak iletişime geçmek istemişimdir. kişilik çözümlemesi yapmak istemişimdir. çocukluklarına inmek istemişimdir. ama onlarında çocukluğunda bu tarz olayların var olduğunu öğrendiğim zamanda o ortamdan çekip gitmişimdir.
Sosyal ağlarda paylaş

Tamamen yoketmez tabii. Ama caydırıcılığın yoksa, adamlar daha korkusuz olur.
Mesela, herifin kızını, oğluyla breraber öldürüp,

sonra 22 yıllık cezalarının iyi hal/kışkırtma (kızın "beni rahat bırak" demesi kışkırtma olarak görülmüş), af gibi sebeblerden 6 yıla düşmesiden daha iyi bir örnek bulamıyorum şu an için.
Sosyal ağlarda paylaş

bazı topluluklar bazı olaylara daha fazla taviz tanıyor.. benim babam karadenizli. karadenizde aile içi kavgalara fazlaca rastlanır. biz öle yetiştirilmedik.. gördüğümde süper salakça gelmişti bana. ama orada yaşayan aileler sorunlarını garip şekillerde çözmeye alışıklar. kimse yadırgamıyor.

aynı şekilde bu gibi töre geyikleri ile ege'de trakya'da karşılaşma olasılığınız azdır. halk arasında kabul görmez çünkü bu gibi davranışlar. haberi lokasyon vermeden yayımlasak, neresi sizce burası desek bölgeyi tutturursunuz..

her neyse işte demek istediğim asıp kesmek yerine zihinlere bir şekilde etki etmek gerek. e batıdaki adam bu pisliğe hiç girmiyorsa, doğudaki adam hayatını bu pisliğe bağladıysa ve her hafta her hafta bu gibi rezillikler yaşanıyorsa engellenmesi gerek şeyler de bellidir.

düşünce yapısını bir şekilde değiştirmek lazım..
Sosyal ağlarda paylaş

1- Şu iğrenç "tahrik indirimi" yasadan çıkartılmalı. Her şey mi tahrik ediyor kardeşim sizi. Ben niye tahrik olup 1-2 kişiyi kesmiyorum? Bütün kadın/kız kasapları kampanya var gibi böyle bi indirim alıyor.

2- Hepinizin aklına gelmiştir, islam kızlar diri diri gömülmesin diye gelmedi mi? Bi de kızın ismi medine.

3- Gidip dilekçe verilse bu kız karakola şikayet ettiğinde, alıp aileye geri teslim eden polis hakkında su duyurusunda bulunsan, kaymakam (veya vali) soruşturma için bile izin vermez. Babayla dedeyi attın hapise tamam mı şimdi?

üzüldüm ama çok üzüldüm.
Sosyal ağlarda paylaş

sostizm said:

Nil, daha geçen hafta askılı giydi diye karısını öldüren adama verdiler tahrik indirimi. Bu da erkeklerle konuşmuş. KONUŞMUŞ bak daha da tahrik edici bulabilirler.

Umarım sen haklısındır.

ya demek istedigim sirf neden öldürdügü degil, nasil yaptiginin da büyük etkisi var.
askili giydigi icin sirf bogazini ellerinle sikmakla kalmayip ipi alip bi de onla siksaydi yine planli cinayet diyebilirlerdi buna normal sartlarda. tabi bilmiyorum bu tip detaylari türkiyede gözardi ediyo olabilirler.
Sosyal ağlarda paylaş

Cinnet, planlı adam öldürmek bunları anlayabilirim. herkesin başına gelmesi olası şeyler, kimse şiddetten bu kadar uzak değil. tahrik gerçekten manası olan bir şey olabiliyor kimi durumlarda (askılı giymek değil tabiki). ama bu durumda kızını canlı canlı toprağa gömmek başka bişi.
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

KEsin akrabası ile evlenmeyi reddetmiştir kızcagız sonucunda da aile kararı ile...

akraba evliliği yok artık pek o taraflarda. babaların seçtiği kişilerle evlenmeleri lazım kızların. ya başlık parası ya toprak(torpak). illa evliliğe bağlamamak lazım. aile içinde iki kişiyi birbirine düşüren veya kavga etmesine sebep olanada cezalar vardır o taraflarda.
Sosyal ağlarda paylaş

tabii ki bir düşünce yapısı. orada ailede kan dökmek, cezalandırmak normal şeyler. bıraksanız aileyi, etrafındaki aileler onları soyutlamazlar. görüşmeye devam ederler..

keza büyük bir kısmı farklı şekillerde de olsa aynı davranışlarla karşılaşmış ve kanıksamıştır.

sana bana birisini, hele hele kardeşini vurmak-öldürmek iğrenç ve saçma gelirken adamlara "biz aile meclisi olarak karar aldık. ablanı vuracan be evlat.. haydi eve gelirken iki de ekmek al" diye emir verilebiliyor.. infazcı malın diğer mal kardeşleri de bu olaya yardım edebiliyor..

böle salakça bi kanıksama var adamlarda..

ha unutmadan bu adamlar biz bi toplum haline gelmeden uzuun uzuun yıllar önce uzak uzak köylerde kendi ailelerinden fertleri kesmeye, biçmeye ya da mal olarak takas yapmaya devam ediyorlardı..

al kızımı ve inekleri..

ruhsal bir bozulmadan çok onlarda bu gibi olayları normal karşılama, hayatın tam içinden bulma durumu var..
Sosyal ağlarda paylaş

İdama karşı olan arkadaşlar: O kızın canı can değil miydi? Caydırıcılık rolüyle bir çok mağdur kazanılabilirdi. Cinayet işlemeden önce insanlar 1x yerine 1234324234324x düşünürlerdi. Çünkü sonucunda ölecek olmak bambaşka bir olay. 99 yıl hapis başka bir his, idam edilecek olmak başka bir his.

Bence idam olsa totalde daha az insan ölür. Daha çok rehabilite şansımız olur. Baskı ve zulüm altındaki bu kız gibi bireyleri kurtarma ihtimalimiz bile doğabilir. Kızı oturur pozisyonda diri diri gömen adamın yaşamasının ne faydası olabilir ki o masum kız öldükten sonra?

Bakın, mevcut düzende masum öldü cani yaşıyor. Pek çok olayda olduğu gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...