Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

korsan indirenlerin internetinin askıya alınması

rahatsiz

Öne çıkan mesajlar

5651 gerçekten korkutucu bir yasa. şirketin biri geldi işyerine bi sistem satmaya çalıştı. işte her şeyinizi (bütün net aktivitesini) loglayalım. bir kopyası sizde dursun diğer kopyası bizde noter onaylı olarak koruma altında filan dedi. hazırlamış adamlar bütün sistemi, aylık ücret filan. detaylarına baktık 5651 böyle birşey isteyebiliyor duruma göre. daha her şey net olmadığı için bişi yapmadık ama istenen bu.
Sosyal ağlarda paylaş

haberden said:

İsveç de Fransa gibi internet servis sağlayıcılarını sorumlu hale getirdi. Uygulamanın başladığı ilk gün internet trafiği yüzde 45 oranında düştü. Uygulamadan sonraki dönemde de CD ve internetten yasal müzik indirme gelirleri tavan yaptı.

kazanıyorlar yani.
Sosyal ağlarda paylaş

korsan gayet hırsızlık. istediğiniz kadar giflerle, jpglerle manipüle etmeye çalışın durumu. bende film/dizi indiriyorum netten haliyle ama yapılan şeyin yanlış olduğunun farkındayım en azından.

ha netten indirilen film , dizi, yazılım vs hırsızlık gibi gelmiyor insana doğal olarak. bunun nedeni engelle karşılaşmamanız ve kolay ulaşmanız. bulunduğunuz ortam internet olduğundan ve internetin çok büyük bir bölümü sizle aynı haltı yediğinden yapılan normalmiş gibi geliyor insana.
Sosyal ağlarda paylaş

korsandan çekinen sevgili sanatçılarımız(!) lütfen artık albüm-film-dizi çıkarmasınlar. hem biz mutlu oluruz hem de onların emekleri(!) çalınmamış olur. sıkıyorsa çıkarmasınlar bakalım, para için her tarafını açan sanatçılarımız(!) ne hale düşecek?

sanat denilen şeyden para kazanan birisinin çıkıp da korsan bıdıbıdısı yapması o kadar itici ki, elimde olsa sonsuza kadar yasaklayacağım onun kendince sanat icra etmesini.
Sosyal ağlarda paylaş

tv'de yayınlanan dizileri indirmek korsana girmez ki?
sonuçta tv'de yayınlanmış.

müzik için de mesela radyodan kaydettim ben dersem yemezler mi?
ha türk şarkıcılarıyla çok fazla işim yok zaten de, yabancılar için mesela böyle bir konuda nasıl bir yaptırım uygulanıyor?

radyoda da çalmasınlar o zaman para vermeden dinlemiş oluyoruz sonuçta.
Sosyal ağlarda paylaş

izinsiz kopyalamak suç sonuçta. radyo dan kayıt etmekte herhalde suçtur ama çok büyük rakamlar olmadığından peşine düşülmeye değer görülmüyordur herhalde. sonuçta bir eserin tüm kopyalama, dağıtma vs hakları belli bir firmada yada kişide toplanıyor yasal olarak. bireysel kullanıcılar sadece sahip oldukları ürünü yasal olarak izin verildiyse belli sayıda kopyalayabiliyorlar vs.

bu korsan hırsızlık değildir vs olayı şurdan geliyor birde. şimdi teknoloji çok hızlı gelişiyor. insanlar buna çok çabuk adapte oluyor ama bunu denetleyecek olan yasalar çok yavaş kalıyor haliyle. o yüzden insanların kanıksıyor artık birçok şeyi. daha sonra yasal düzeleme gelince haliyle karşı çıkıyorsun. kabul edemiyorsun.

ben bu işin sonunu şöyle görüyorum. 10-15 yıl içinde film ve müzik şirketleri bu işin peşine baya düşecek. ibreti alem olsun diye baya bi insana tazminat davası açılacak yüklü miktarlarda. ki zaten yapılıyor bu olay şuanda. isp lerden baskı yiyecek kullanıcılar ve doğal olarak korsan işi yavaşlayacak sıradan internet kullanıcıları arasında. bir süre sonra korsan film/müzik indirenler kendilerini gerçek anlamda yasal olmayan birşeyin parçası gibi hissedecekler. kısacası psikolojik olarak film müzik endüstrisi kazanacak bu savaşı öyle yada böyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Müziğinde, oyununda değilim ama zaten televizyonda yayınlanan (ama ya sansürlenen ya da öyle dizi vaktinde evde olmadığım için tvden izleyemediğim) dizilere falan dokunurlarsa... Muziği neredeyse beleşe last.fm gibi kaynaklardan deneyip de sonradan amazon'dan vs. çok da kazık yemeden indirmek mümkün, oyun için de steam vs. var zaten ikisini de kullanıyorum aslında değer verdiğim eserlerde ama ne diyeyim daha fazla bilemiyorum. Korsan partisine gidip de üye falan mı olsam.
Sosyal ağlarda paylaş

avrupa ülkelerinde yasal olarak işleri devlet açısından, film/müzik şirketleri açısından zorlaştırır. ama türkiye için zor. mesela birgün kapıya dayanıp aylık 500gb download yapmışsınız arama iznimiz var diyebilir polis hehe. o yüzden ben bizim devletten korkuyorum bu açıdan.
Sosyal ağlarda paylaş

DoruK said:

lan bu türk müzik endüstrisine noluyor arkadaş? sanki çok imba sanatçılarla dolu memleketiz de hakettikleri değeri vermiyoruz yani. zannediyorlar ki internetten müzik indirmeyi engelleyince millet gidip deli gibi petek dinçöz uğba ekinci albümleri satın alacak. hadi lan ordan.

asgasdeasdastaytaw5rtaw
Sosyal ağlarda paylaş

bence sanat, korsanını dinlediğimde/izlediğimde "ulan benim buna bi katkım olsun, gideyim alayım" diyebildiğim müzik/film vs.dir. Bunu dediğim müziğe/filme en kısa zamanda da orjinalini alıp katkı sağlamaya çalışırım. Bu gerçek sanattır bence. Ama, asenanın bile şarkıcı olabildiği piyasada sanat kavramı biraz komik değil mi sizce? Doruk demiş sanırım yukarıda, korsan bıdıbıdısı yapanlar tepki olarak çıkarmasın bakayım albüm, ne oluyor. Ya da çıkmasınlar konserlere, hadi?

Yurt dışındaki baba bi grup, albümü satılmasa bile gelip konser veriyor mu? Hadi bizimkiler de vermesin, mahrum kalalım o güzel seslerinden. Ama internet yasaklamak ne onu anlayamıyorum. Bırak sanatçı(!), mağra adamı olsa, hayır o da insan, öküz olsa afedersiniz, internet gibi hayatın parçası olmuş birşeyi yasaklatma yolunda bıdıbıdı edip saç baş yolmaz. Bak öküz diyorum, o yapmaz yani.

Ha ayrıca, korsanı tamamen engelleseler dahi birçok sanatçı geçinen dallamanın satışında bi artış olmaz. Belki bi kadeh şarap daha fazla içebilirler, başka da birşey olmaz. Olan senin benim internetime olur.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...