Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bethesda Buys id Software!

Silphatos

Öne çıkan mesajlar

Bethesda oyun aleminin en kalite sirketi be (Oblivion bok gibiydi gerci ama olsun), niye uzuluyorsunuz.
Ayrica Hitler amcadan korkarlar yamuk yapamazlar merak etmeyin

http://cs.brown.edu/~ilke/w3d.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Eralp said:

en çok iş yapan
ancak o kadar da kaliteli oyunlar üretmiyor

Oha tamam Fallout ve Oblivion yüzünden bize Bethesda nefreti aşılamaya çalışan bir güruh var bu kabul de, sallarken en azından düzgün sallayın da oyunlar konusunda bilgili sansınlar.

http://www.gamespot.com/games.html?type=company&platform=5&mode=2218&sort=release&dlx_type=all&sortdir=desc&official=all

Bethesda tek tük oyun çıkartan firmalardan biri. Zaten yapmış olduğu oyunların yarısından fazlası Elder Scrolls serisi ve Fallout.

Kaliteli oyunlar üretmiyor demek, direk Daggerfall'a haksızlık. Zamanında bizi bilgisayar başında kilitlemiş ve yıllar boyunca oynamamızı sağlayan bir oyundu.
Morrowind de bir o kadar başarılı oyundur. Alternatif fantastik şehirleri ve eğlenceli questleriyle kendisine hapsetmişti.
Bethesda'dan çıkan Future Shock da döneminin en etkileyici FPS'lerinden biriydi. O zamanlar deli gibi FPS yapılmasına karşın aradan sıyrılmıştı. Şimdiki Terminator 4 oyununun grafikleriyle bu oyunu remake etseler tekrar oynanır.
Redguard döneminin en zevkli oyunlarından biriydi.
Son çıkan Fallout 3 oyunu da umduğumdan iyiydi. Çok fazla alternatif gidişat yoktu belki ama yine de hakkını vermişler oyunda.

Daha ne yapsın adamlar.
Sırada ne var? "Bullfrog çok kalitesiz oyunlar üretiyordu" demek mi?
Sosyal ağlarda paylaş

abi gozunu seviyim
fallout 2 oynamadin mi
1 oynamadin mi
hatta onnari gectim tactics oynamadin mi
senaryo derinligi tacticsin bile dah aiyiydi ya

3 dakka once ben mutandm bana bisi olmaz ben girip kapiyim radyasyonu diyo herif
2 dakka sonra sen gir snein kaderind iyo
hadeee lan

companion yok
konusma yok
questler yarim yamalak
angut angut loadingler war(gemide bi oda ariyosun 45 dakka her adimda load)
yarim yamalak silahlar yarim yamalak skiller
persuasion aliyoun hic bi ise yaramiyo
konusarak hic bisi yapmak mumkun deil
abi eski oyunnardaki text optionlari bi dusun sonra f3 e bak
Sosyal ağlarda paylaş

Mirage said:

Çarkıfelekli duke nukem yaparlar.

bir oyunu 15 senede yapamamaktan iyidir :P
BonePART said:
abi eski oyunnardaki text optionlari bi dusun sonra f3 e bak

eksikleri yok demiyorum var tabii.
ama fallout 1 carboncopy değil diye "bok gibi, rezalet" demek mümkün değil. nerenle oynadın diye sorarlar adama.
fallout 1'deki herşeyi kopyalıyıp koymamışlar oyuna ama,
fallout'u fallout yapan postapocalyptic atmosferini fallout 1-2'den daha iyi aktarmışlar.
gameplay de oldukça akıcı. oblivion'dan sonra insan çok daha keyifli bir oyun hissediyor.
ayrıca bu oyunu sürekli fallout 1 ile kıyaslamak yerine dönemin oyunlarıyla kıyaslayın derim. gameplay en iyi o şekilde anlaşılabilir çünkü. pixel art gibi hazırlanmış bir oyunla 3d bir oyun arasında elbet tonaj farkı olacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
Oha tamam Fallout ve Oblivion yüzünden bize Bethesda nefreti aşılamaya çalışan bir güruh var bu kabul de, sallarken en azından düzgün sallayın da oyunlar konusunda bilgili sansınlar.
Ooo çok iyiymiş bu. Bethesda tartışmalarına yeni girenleri görünce kaplan kesilenleri arada bir Fallout topiklerine bekleriz, bu bölümde var bir tane mesela. ;)
Sosyal ağlarda paylaş

fallout, tes başlıklarında ben hep varım zaten heh. 10 yıllık oyunları çözünürlük modlarıyla 10uncu kere bitirmekten bıkmayanlar 2020'de qxga oynamaya devam ededursun, ben fallout dünyasında gezmeye devam ederim. herkes mutlu olur.

id'nin satın alınmasına üzüldüm esasen satın alandan ziyade, bir dönemin ne çıkarsa deli satan şirketi bu hale düşmüş demek ki. çok yazık doğrusu. umarım kendilerini toparlayabilirler ileride, doom 4'ün daha başarılı olmasını umuyorum halen.

öte taraftan id'nin yaptığı motordan bethesda'ya hayır geleceğini pek sanmam çünkü adamların motorları ezelden beri açık mekanlar içeren oyunlarda başarısız. bu nedenle unreal engine elinden bütün pazarı kaptı oyunlardaki trend eskisi gibi dört duvarda geçmeyi bırakınca. bethesda da görüp görülebilecek en geniş mekanları, ufka kadar aynı ekrana doldurmaya çalışan bir şirket. bu kadar alakasız olur yani id'nin motorlarıyla. sırf onlara yarasın diye dar alanda kısa paslaşma shooter motorunu değiştireceklerini hiç sanmam.
Sosyal ağlarda paylaş

Seni zaten biliyoruz. Bilmeyenler için şakayla karışık Sam'in bir RPG'den beklentileri:

- Yönettiği karakterin Brad Pitt kadar yakışıklı olması
- Holivud başrol yıldızı gibi (tercihen Terminator'dan Terminatör veya Troy'dan Achilles) hissettirmesi
- Her konseptin kendiyle tutarlılık gözetmeksizin kendi beklentilerine uyması (Sam beğendiyse canondur)
- Hem çok kuvvetli hem çok çevik hem de çok zeki karaktere sahip olabilmek (ve çook çok yakışıklı, unutmayalım)

Fallout dünyasında gezmek yeterliyse bir sonraki Fallout oyunu FPS yerine araba yarışı olsun, daha rahat gezeriz. :P

ID'nın son tech demosu outdoor değil miydi? Bethesda'nın motor namına eksiği yok ama kim ID'yi yutmanın getirisi olmayacağını iddia edebilir ki? Epic'in en son sağlam ağlayıp PC'den elimi ayağımı çekeceğim diye trip attığını hatırlatırım. Bethesda ufka kadar ekranı dolduruyor olabilir ama henüz ID kadar güzel oda doldurmadı. İkisi de lazım. Bir de şu var. Hemen birlikte oyun yapacakları varsayılmış. Carmack diyor ki adamlar kral publisher, ID olarak elimiz güçlenecek.
Sosyal ağlarda paylaş

valla benim en büyük beklentim oyunun bana hazır chosen one/marked adventurer/son of god rolü verip "al bunu oyna" dememesi. benim istediğim karakteri keyfime göre yapabilmem, bu memet emmi olur ya da maykıl ceksın olur. görünüşü bir yana, karakterimin geçmişi ve geleceği üzerindeki kontrolüm. neyi yapmak isteyip neyi yapmamak istediğime karar verebilmem.

evet ben fallout dünyasında istediğimi yapıp istediğimi yapmamaktan gayet memnunum, fo3'te de hoşuma gitmeyen kısımları detayıyla yazmışım zaten. burada tekrarlayacak halim yok. fo1 & fo2'den alamadığı güzellikler olmakla beraber onlarda olmayan güzellikler var, pc'ye rpg çıkaran üç tane filan kalburüstü oyun şirketi (geri kalan avrupa malı rpg'leri de beğenmiyor zaten arkadaşlar lol) kaldığını düşünürsek en azından umutsuzluk içinde kendimi 640x480 piksele vurup "buralar bööööyle bostandı" edebiyatı yapmıyorum. 'infinity'e kadar infinity' isteyene iyi eğlenceler.

evet demo outdoor, ama kanyon gene iki tarafı hemen kapalı! sonra içeri girip cem yılmaz'ın tabiriyle 'iki dönümlük' mekanda karakter gösteriyor. id motorları 3d'ye geçtiğinden beri hep böyle olageldi. meşhurdur hatta tartışmaları olurdu ut vs q3 döneminde. oda doldurur güzel çünkü zaten odanın ötesini göstermiyor motor! ben motordan faydalanırlar demedim zaten, diyenlere yönelikti yazım.
Sosyal ağlarda paylaş

abicim izometrik yapmayin tamam fps modlei olsunda
gozunu seviyim sam fo3 teki konusmalarla fo2 dekiler bir mi ya
hic mi oynamadin
skilli fps yapinca rpg mi oluyor ya
al bak vampires da 3d ydi kimse gelip bu rpg deil dedi mi
ki suda war fo3 e sen genis ve acik konsept diyosan yuh derim be arkadas
bi senaryo war zorla onu oynatiyo oynamassan yeni bisi yapamiyosun
Sosyal ağlarda paylaş

@Sam: Fallout 3'de farklı mı başlıyoruz?... Liam Neeson'ın oğlu değil mi yönettiğimiz karakter. Genelde en sandbox oyunda bile bir ana hikaye oluyor. Morrowind'de birinin reankarnasyonu gibi birşey değil miydik ben mi yanlış hatırlıyorum? Fallout 3'de karakterin geleceği o kadar iyi ayarlanmış ki ana hikayeyi bitirirsen oyun bitiyor. :P

Motor ile ilgili kısmı sana cevaben yazmamıştım. :) ID'nin motor alanında yaptıklarını görmezden gelmek yanlış olur. Unreal Engine veya Gamebryo'yu daha fazla sevin sevmeyin bu böyle. Bethesda da benle hemfikir olsa gerek ki ID'yi satın almış.

Dipnot olarak Black Isle oyunlarını özetle "eski" olmakla eleştirmen forumun vazgeçilmezlerinden.
Sosyal ağlarda paylaş

Penthesilea said:

Abi Morrowind'i yapan bi sirket benim hayat boyu hayranligimi kazanmis oluyo otomatikman valla

+1

Oblivion çok başarılı bir oyun değil belki ama açıkçası ben keyifle oynadım. Morrowind'den daha iyi olsaydı hala onu oynuyor olucaktım ama olamadı diyede BOK GİBİ ÇOK KAHVERENGİ BOKBOKBOKBOKBOK demek gerekmiyor. ben bethesda'nın morrowindle aynı kalitede oyunlar yapacağına inanıyorum. falloutla ilgili yorum yapamam çünkü alakam yok. bethesdanın her çıkardığı oyun %100000000000 tatmin edecek diye birşey yok. hangi firmanın çıkardığı tüm oyunlar tatmin etmiş tamamen? eminim bethesda'nın yapacağı bir sonraki oyun çok başarılı olcak. ahanda buraya yazıyorum. olmazsa hatırlatın bana, popo şeklinde maske takıp gezicem.
Sosyal ağlarda paylaş

Xenocide said:

Penthesilea said:

Abi Morrowind'i yapan bi sirket benim hayat boyu hayranligimi kazanmis oluyo otomatikman valla

+1

Oblivion çok başarılı bir oyun değil belki ama açıkçası ben keyifle oynadım. Morrowind'den daha iyi olsaydı hala onu oynuyor olucaktım ama olamadı diyede BOK GİBİ ÇOK KAHVERENGİ BOKBOKBOKBOKBOK demek gerekmiyor. ben bethesda'nın morrowindle aynı kalitede oyunlar yapacağına inanıyorum. falloutla ilgili yorum yapamam çünkü alakam yok. bethesdanın her çıkardığı oyun %100000000000 tatmin edecek diye birşey yok. hangi firmanın çıkardığı tüm oyunlar tatmin etmiş tamamen? eminim bethesda'nın yapacağı bir sonraki oyun çok başarılı olcak. ahanda buraya yazıyorum. olmazsa hatırlatın bana, popo şeklinde maske takıp gezicem.

abicim ben hep sunu soluyorum
hack and slashle ornegin mesela bi diabloyla bi rpgyi yane mesela bi neverwinter nighti ayiran sey dialoglardir karakter yapisidir yane bu minsc dir bi jaheiradir. role playing game adi ustunde role yama oyunu.

ama ne yazikki obliviondaki rg kismi diablodan bile az.
hep ayni seyi anlatirim ama vampir olup kactigin bi guard kacarken "KILL THE BEAST KILL THE DAMN ANIMAL" felan diye bagirirken 3 saniye hizli hosup bi dilenci emip tekrar karsilasinca SAVIOR OF KORKHAN WELCOME MY LORD felan diyosa bi rpg deil abi. bu mmorpg anca hafiza sifir npcler.

ben dunya dengeli olsun herkes esit olsun istemiyorum ki bisi yaptiysam bunun bi cezasi yada odulu olmali.
Sosyal ağlarda paylaş

oblivion oynarken, o bahsettiğin gerzeklikleri malesef gözardı etmek zorunda kalıyorsun. çok başarılı bi oyun olmadığını söyledim zaten ama eğerki o tür gerzeklikler olmayaydı, zaten kocaman bi dünya güzel bi oyun sistemi, oynanabilirliği keyifli olan bi oyunken, harika bir oyun olurdu. ama bethesdanın huyu işte bi tarafını tam yapar diğer tarafını mutlaka yarım bırakır. yoksa bende bayılmıyorum THIEF!!! diye bana bağırdıktan sonra diyalog menüsünü açtığımda go ahead demesine, ya da bana saygısı 0'a inmiş birine 3 kere persuade 2-3 kere rüşvet vererek 80'e 90'a çıkarabilmeye vs.vs. saçmalıkları hernekadar zor olsada gözardı edilebilirse keyif alınabilir bir oyun oblivion. umarımki 5. elder scrolls oyunu morrowind kalitesinde olur. hatta morrowind'i geçerse yüzyılın oyunu olur. sonuçta morrowind'i başka bir firma yapmadı. mutlaka ders çıkarmışlardır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...