Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bethesda Buys id Software!

Silphatos

Öne çıkan mesajlar

adamlar id'yi değil, carmack'ı satın almışlar. id ne oyun ne de motor olarak q3'ten sonra heyecan verici bir iş yapamadı.

carmack'ın, biz işimize bakacağız, bize karışmayacak kimse demesi de ne kadar saf olduğunu ya da ekibini dağıtmadan önce halletmesi gerekenleri henüz bitiremediğini gösteriyor. pc için oyun üreten firmaların hemen hepsinin sıkıntıda olduğu bir ortamda, son çıkardığı oyunları dandik olan bir id'yi kim kendi haline bırakır?

bathesda, carmack'tan sonra bir de adam gibi lead designer satın alabilirse elindeki isimlerle ve firma bilinirliği ile güzel birşeyler yapabilir belki.
Sosyal ağlarda paylaş

Silphatos said:

Fallout 3'ü id'ye yaptırsalar daha güzel oyun olurdu bence, hiç olmazsa fps diye severek oynardık. 500 kez fo1-2 bitirdikten sonra fo3ü 1 kez bitirdikten (o da sıkılarak) siliyosam bende mi sorun var anlamadım.

sırf fallout diye arada oynamaya çalışıyorum.. allah inandırsın 30dk oynatmıyor mendebur kendisini..

neden silmiyorsun diyeceklere; merak ediyorum da ondan
Sosyal ağlarda paylaş

razzRaziel said:

o değil de fallout3'un bethesda'ya geçmeden önceki halini oynayan var mı? iyi mi, oynanır mı?

Ben oynadım. Van buren hatta yanlış hatırlamıyorsam alias' ı. İnternette bolca hatası bulunan bir betası dolaşıyordı.

Özetlemek gerekirse, oynanış olarak daha çok fallout tactics' e benziyordu. Görüntüleri filan da o kadar iyi değildi.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

abicim izometrik yapmayin tamam fps modlei olsunda
gozunu seviyim sam fo3 teki konusmalarla fo2 dekiler bir mi ya
hic mi oynamadin
skilli fps yapinca rpg mi oluyor ya
al bak vampires da 3d ydi kimse gelip bu rpg deil dedi mi
ki suda war fo3 e sen genis ve acik konsept diyosan yuh derim be arkadas
bi senaryo war zorla onu oynatiyo oynamassan yeni bisi yapamiyosun

güzel abicim bak yukarıda yazmışım, "ilk oyunlardan alamadığı güzellikler var" diye. ben oyunun %100'ünü savunmadım hiçbir zaman, başlığında bak istersen ilk çıktığı zamanlar ne kadar eleştirmişim.

hayır fo3 için demedim, tes serisi için dedim ki hoş, onu da rpg saymamak için kırk takla atan gani forumda.

bu tartışmaların en büyük ironisi de şurada "badestaaa" naraları atıp infinity oyunlarını kutsal kitap addeden neredeyse herkesin halihazırda pc rpg'lerinin kökünün kurumasının ana nedeni olan ismilazımdeğil bir mmoRPG'yi keyifle oynamasıdır ki o oyunun ismindeki rpg adına laf attıklarını hiç görmedim. gerçek şu ki pc oyuncularının item toplama furyasıyla ayda 15$ sağılabildiğini farkeden bioware bile kotor'u sallayıp o işe bulaştı. pc rpg'lerini oblivion ya da fo3 çıkmadan önce öldüren başka bir şirket var. aynı oyuncu kitlesine hitap edip (forumda görüyoruz işte) ayda 15$'ını ve tüm vaktini gaspedince haliyle sen gidip adama satamıyorsun single-player rpg.

"yok olsa oynarız" demeden önce elini cebine koyup düşünsün herkes, oynadığı her oyuna 50$ veriyormuş gibi. pc rpg'leri dışında etkilenen başka türler de var ama mmorpg ve pc rpg'leri doğrudan aynı hedef demografik kitleyi paylaşıyor.
arcane said:

@Sam: Fallout 3'de farklı mı başlıyoruz?... Liam Neeson'ın oğlu değil mi yönettiğimiz karakter. Genelde en sandbox oyunda bile bir ana hikaye oluyor. Morrowind'de birinin reankarnasyonu gibi birşey değil miydik ben mi yanlış hatırlıyorum? Fallout 3'de karakterin geleceği o kadar iyi ayarlanmış ki ana hikayeyi bitirirsen oyun bitiyor. :P

Dipnot olarak Black Isle oyunlarını özetle "eski" olmakla eleştirmen forumun vazgeçilmezlerinden.

hayır ben tes serisine ithafen konuştum ki bethesda'nın kendi imza serisidir. fo3'te çoğu olaylar hayran kitlesine yaranabilmek için kondu sırf ve yanlış yapıldı. çarpık vats sistemi en güzel örnek buna.

eski olmakla eleştirmek nedir? ben 2020'de aynı oyunu yirminci defa oynayamayacağımı söylüyorum. "kepenklerimi kapadım bütün yeni oyunlara, nostaljide yaşayacağım" diyene yapacak bişi yok, kendi keyfi ama bugünü yaşamaya ve zevk almaya çalışanlara her fırsatta laf atmaları cidden komik.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
bu tartışmaların en büyük ironisi de şurada "badestaaa" naraları atıp infinity oyunlarını kutsal kitap addeden neredeyse herkesin halihazırda pc rpg'lerinin kökünün kurumasının ana nedeni olan ismilazımdeğil bir mmoRPG'yi keyifle oynamasıdır ki o oyunun ismindeki rpg adına laf attıklarını hiç görmedim.

Bi an alınasım geldi, sonra mmorpglerin hiç birinin rpg olmadığı gerçeğini mulgearın bile bildiğini hatırladım vazgeçtim. Ama belki sen bilmiyorsundur diye aradaki farkı bi kere daha tekrar edelim : Mmolar da tıpkı diablo yada mass effect gibi rpglerden bildiğimiz karakter geliştirme sistemini kullanırlar, birer rpg hibrididirler. Tıpkı ME gibi mmolarda da "rol yapmak", diye bi kavram yoktur. Bu ancak single player crpglerde yada bildiğin DMli MMli masaüstü oyunlarında olur.

said:
pc rpg'lerini oblivion ya da fo3 çıkmadan önce öldüren başka bir şirket var. aynı oyuncu kitlesine hitap edip (forumda görüyoruz işte) ayda 15$'ını ve tüm vaktini gaspedince haliyle sen gidip adama satamıyorsun single-player rpg.

Mantık doğru ama analiz hatalı. Yatırımcılar 1 koyup 5 almak varken 1e 2 almayı tercih etmiyor haliyle. Crpg pazarının mmolar yüzünden küçüldüğü yok, sadece mmolar kadar yatırım/gelir oranları yok.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Bi an alınasım geldi, sonra mmorpglerin hiç birinin rpg olmadığı gerçeğini mulgearın bile bildiğini hatırladım vazgeçtim. Ama belki sen bilmiyorsundur diye aradaki farkı bi kere daha tekrar edelim : Mmolar da tıpkı diablo yada mass effect gibi rpglerden bildiğimiz karakter geliştirme sistemini kullanırlar, birer rpg hibrididirler. Tıpkı ME gibi mmolarda da "rol yapmak", diye bi kavram yoktur. Bu ancak single player crpglerde yada bildiğin DMli MMli masaüstü oyunlarında olur.

e alınmaya gerek hissetmemişsen alınmana gerek yok o halde, zira ben de senin dediğinin farkındayım. farkında olmayıp da "hayır efendim rpg kısmını çıkarın, shooter bu" diyenlere yönelikti sözüm.
said:
Mantık doğru ama analiz hatalı. Yatırımcılar 1 koyup 5 almak varken 1e 2 almayı tercih etmiyor haliyle. Crpg pazarının mmolar yüzünden küçüldüğü yok, sadece mmolar kadar yatırım/gelir oranları yok.

eh pek öyle değil işin o kısmı, ben de kendim üç yıl oynadım, gayet iyi biliyorum kendimden ve beraberinde olduğum oyuncu kitlesinden. parasını geçtim, zamanı bile kalmıyor insanların eğer ultra bekledikleri bir oyun değilse. bu bakımdan oyuncu kısmında bir fast-food'umsu sağlıksız doyum oluşurken öbür taraftan da şirketler cephesinde durum senin dediğin gibi. sonuç ortada. crpg'leri öldüren şirket ve oyun belli, adları da bethesda ve oblivion değil buradaki çoğu arkadaşın iddia ettiği gibi.

ha elbette ki o çarkın içinde yaşarken bunu farketmek bir yana, birisi söylese de kabullenmek pek mümkün olmaz. büyük resimden kopuk günah keçisi aranır. bunu da anlarım.
Sosyal ağlarda paylaş

konuyla ilgili carmack söyleşisi
"john carmack" said:

How Fallout 3 rolled out was also extremely important to us. These guys took a second- or third-tier IP that some old-timers had a fondness for, and they turned [it] into a real triple-A brand that's got legs and is still pushing forward.

lol, ben buna benzer birşeyi 2-3 yıl önce söylemiştim, (eski satış rakamları kısıtlı bir serinin isim hakkına para yatırıp serüvene atıldıklarını söylemiştim) köpürmüştü millet. carmack direkt ezmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

"john carmack" said:

How Fallout 3 rolled out was also extremely important to us. These guys took a second- or third-tier IP that some old-timers had a fondness for, and they turned [it] into a real triple-A brand that's got legs and is still pushing forward.

ahaha adam direk badhesta köpeği olmuş bile
Sosyal ağlarda paylaş

O satırlar için "Carmack Fallout'un köpeği olsun" dışında bir yorum yapmak tıpkı Fallout'u satış rakamları dışında bir sebeple 3. sınıf bir marka olarak gösterebilmek gibi mümkün değil. ;)

Oyuncu olmanıza rağmen marka değeri sizin için bu kadar önemliyse mümkünse Pokemon'a falan yönelin de satışlarla değil nitelikleriyle değerlendiren bizler düzgün bir RPG görebilelim. :)

Bu da Carmack'in eski kankasının yorumu:
Romero said:

“ZENIMAX??????? Disgusting.”

topike renk katsın.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
"id Tech 5 is not a shooter-only technology. The engine will also work outside the shooter genre; Steve Nix from id Software said that "Not only do we think people can make games outside the action-shooter space with our technology, we encourage it. We'd actually like to see those games made."

"The teams are very much separate," Carmack said. "There is a lot of mutual respect there. There's going to be a lot of communication and cross-pollination. I doubt there's going to be any technology shifts between the two companies, but there's certainly going to be cooperation. And I wouldn't be shocked to see some hints of different things crossing over in different ways. That's just the kind of stuff when you have lots of people who think everybody is working on cool stuff together."
Sosyal ağlarda paylaş

heh adamın dediğini tasdikleyici mesajlar gelmiş tahmin ettiğim gibi.
arcane said:

O satırlar için "Carmack Fallout'un köpeği olsun" dışında bir yorum yapmak tıpkı Fallout'u satış rakamları dışında bir sebeple 3. sınıf bir marka olarak gösterebilmek gibi mümkün değil. ;)

sen neye göre değerlendiriyorsun marka değerini onu anlatsaydın keşke. carmack gereksiz ezmiş ama dediği çok yanlış değil, fallout franchise olarak gayet sınırlı bir kitlenin (rakamlar ortada) eskiden keyif aldığını düşündüğü bir oyun olarak hatıralarda kuruyup gidecekti. oyun denilen şey şarkı gibi yıllanıp değerlenmiyor sonuçta.
said:
Oyuncu olmanıza rağmen marka değeri sizin için bu kadar önemliyse mümkünse Pokemon'a falan yönelin de satışlarla değil nitelikleriyle değerlendiren bizler düzgün bir RPG görebilelim. :)

çarpıtmışsın çok alakasız, önceki sayfada ne dediğimi yazmışım. "oooo bethesda altın madeni buldu, fallout'a şükretsinler aç kalacaklardı" diye hayal dünyasından naralar atanların gözlerini açmaya yönelik bir tespit yapmışım yıllar önce, onu yazdım.
said:
Bu da Carmack'in eski kankasının yorumu:
Romero said:

“ZENIMAX??????? Disgusting.”

topike renk katsın.

linki okumadan (p)atlamışsın:
said:
[NOTE: Romero has since apologized for his comments. "i am positive about the ZeniMax deal," he said in a subsequent tweet. My initial reaction was harsh.]

BonePART said:

@sam: obliviona rpg diyeni futursuzca kiniyorum

skilli fpsdir oblivion

valla abicim, rpg'nin ana dalında olmasa bile bir dalında oyun. kimsenin demire metal demesine gerek yok, biz desek de demesek de öyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
[NOTE: Romero has since apologized for his comments. "i am positive about the ZeniMax deal," he said in a subsequent tweet. My initial reaction was harsh.]

Ahahaha abi bu açıklama kaç saat sonra geldi, adam resmen tükürdüğünü yalamış. Jason Anderson'ın fallout3 yorumları bile daha gerçekçiydi.

said:
valla abicim, rpg'nin ana dalında olmasa bile bir dalında oyun. kimsenin demire metal demesine gerek yok, biz desek de demesek de öyle.

Sam yine hatalı analoji kuruyosun. Suyu ısıttın kaynattın su buharı oldu. Sıvı mıdır gaz mıdır?
Sosyal ağlarda paylaş

Fallout'un neden mükemmel birşey olduğunu anlatmaya gerek yok herhalde? Gerçi Bethesda'nın Fallout'u hayrına aldığını düşünenler olduğuna göre gerek olabilir hmm...

Şahsen Fallout'un unutulup gideceğine dair bir düşüncem hiçbir zaman olmadı. Yalnız Bethesda'nın eline düşeceği de hiç aklıma gelmemişti. Eski mesajlarımda vardır, Bethesda'nın satın almış olması daha iyi kotarabilecek kişilerin önünü kapattı diye.

Sam kiminle dans ediyorsun yahu ehueh. Romero'nun özür dilediğini haliyle biliyorum. O twitter mesajında samimi olduğunu da herkes biliyor. Carmack aynı röportajda Romero'yu betimlemiş zaten. Dediğim gibi argüman olsun diye değil renk katsın diye koydum. :)

JRPG ayrı bir tür. Tıpkı Action-RPG gibi. Ama kutuya RPG yazarsan Müfettiş Gadget peşine düşer.
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:
Ama kutuya RPG yazarsan Müfettiş Gadget peşine düşer.

lol
fenris said:

Bone said:

obliviona rpg demiyceksek jrpg'lerin hepsi tbs oyunu
evet ama ufak bi bölümü de date sim :P

hazuazahuzhau

id vs beth. vs oyunculuk kısmının dışına kırarsak direksiyonu, engine hakları tamamen id'ye mi ait olacak. eğer öyle ise geniş bir satış rakamına ulaşabilecektir. bi de anlaşma detayları nedir kabaca? aslında id'nin farklı dallara el atacağı 1-2senedir belliydi ama farklı bi ağaç gövdesine geçeceği =) bak bu beklediğim bir şey değilmiş..

acaba iphone satışları ne alemde olacak?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...