Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

Peki bu basenleri nasıl yokedeceğim ben? Yıllardır spor yapıyorum ama basenlerim hep vardı.

1.92'yim 80 kiloyum. İlk yaklaşık 4 yıl önce body'e başladım, takviye vs. hiç birşey kullanmadım ama düzenli beslendim. En alttakiler (basen kısmına denk gelenler) hariç packleri bile çıkarttım, o kadar yağ oranımı düşürdüm, baya sıkılaşmıştım. Ama özellikle böbrek kısmı yine de yağlıydı. Sonra rugby oynamaya başladım. Salona da devam ettim ama çok yorucuydu, salonu bıraktım vs. Sonra sakatlandım, mis gibi yattım evde bi süre, baktım vücudum harap olmuş, 6 ay önce yine salona gitmeye başladım, haftada 3 gün;

-1000x2 mekik
-20dk bisiklet
-20dk eliptik
- 250 sıkıştırma (dizleri çekiyorsun işte kol dirseklerini sabitleyip adını unuttum sıkıştırma hedesi)
- 300 civarı twist, sopa vs.
- 20x4 hafif ağırlıkla enseye çekiş
- 20x4 hafif ağırlıkla karna çekiş

Gibi ütopik bir program verdi hocam. Hazır meyvesularını, çikolatayı vs. yasakladı (en çok tükettiğim ikili)
Sürekli sebze ve hazır olmayan yemekler yedim.

Bu şekilde 2 ay kadar devam ettim salona, ama ilk 2 haftada 3 cm incelen belim sonra 90da sabitlenince ve bu programı yaparken nasıl becerdiysem 2 kilo alınca sinirlerim bozuldum bıraktım.

Yıllardır ne yaptıysam basenlerim yok olmadı. Vücudumun basen bölgesi hariç gayet fitim şu anda basit egzersizlerle, ama ne yapsam yok edemedim basenleri, yazın kum saati gibi vücutla kalmak istemiyorum. (Üçgen vücuda eklenmiş kocaman basenler düşünün işte xD )
Sosyal ağlarda paylaş

Stifler said:
MrMarvelous said:

Ağırlık çalışmasının yanında karbonhidrat, yağ ve protein değerlerini optimum düzeyde alarak beslenirsen kas yaparken yağ oranını da düşürürsün.

Marv hem kilo verip hem kas yapamazsın. Iyi beslenmeyle kilo verirken bitaraftan kasları sabit tutabilirsin ancak. Ha sabit tutup kilo verdikçe daha kaslı, lean görünürsün o ayrı.

Diğerleri konusunda haklısın

Gayet de yapılıyor. Mesela üç hafta önce yağ oranım bir hafta içinde %1 (80 kilo için 800 gr yağ) azalmıştı ve tartı üstünde yarım kilo vermiştim. Yani aynı anda 800 gr yağ yakıp, 300 gr civarı da kas yapmışım.

Son iki haftadır kilom sabit, ama yağ oranım her hafta yaklaşık %1 azaldı. Kilom sabit kaldığına göre yaktığım yağ ile aynı anda kas da gelişiyor.

Ayrıca yapılmaması için bir sebep göremiyorum. Kaslara yeterli proteini veriyorsun ve ağırlık çalışıp kaslardaki gelişmeyi de tetikliyorsun. Vücut gerekli enerjiyi sağlamak için yağ yakmak zorunda kalıyor diye bütün kaslar protesto edip gelişmeyi durduracak mı yani. Sonuçta yağ yakarak da olsa vücut alıyor gereken enerjiyi.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:
Yıllardır ne yaptıysam basenlerim yok olmadı. Vücudumun basen bölgesi hariç gayet fitim şu anda basit egzersizlerle, ama ne yapsam yok edemedim basenleri, yazın kum saati gibi vücutla kalmak istemiyorum. (Üçgen vücuda eklenmiş kocaman basenler düşünün işte xD )

Basenlerde çok yağ olmamasına rağmen çok mu geniş? Öyleyse genetik olarak geniş basenlere sahipsindir belki. Basen bölgesindeki kasları şişirmeden çalışarak sıkılaştırılır ama tamamen yok olmaz diye tahmin ediyorum.

Ayrıca hareketler ve program konusunda iyi bilgim yoktur ama hocanın verdiği program (bisiklet hariç) daha çok karın ve bel için değil mi? Basen bölgeleri için şurdan http://www.bodybuilding.com/fun/bbmaintrain.htm glutes ve hamstring makalelerine bir bak istersen. Glutes kalça kısmı, hamstring de üst bacak diye biliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Mirage said:
Stifler said:
MrMarvelous said:

Ağırlık çalışmasının yanında karbonhidrat, yağ ve protein değerlerini optimum düzeyde alarak beslenirsen kas yaparken yağ oranını da düşürürsün.

Marv hem kilo verip hem kas yapamazsın. Iyi beslenmeyle kilo verirken bitaraftan kasları sabit tutabilirsin ancak. Ha sabit tutup kilo verdikçe daha kaslı, lean görünürsün o ayrı.

Gayet de yapılıyor. Mesela üç hafta önce yağ oranım bir hafta içinde %1 (80 kilo için 800 gr yağ) azalmıştı ve tartı üstünde yarım kilo vermiştim. Yani aynı anda 800 gr yağ yakıp, 300 gr civarı da kas yapmışım.

Son iki haftadır kilom sabit, ama yağ oranım her hafta yaklaşık %1 azaldı. Kilom sabit kaldığına göre yaktığım yağ ile aynı anda kas da gelişiyor.

Ayrıca yapılmaması için bir sebep göremiyorum. Kaslara yeterli proteini veriyorsun ve ağırlık çalışıp kaslardaki gelişmeyi de tetikliyorsun. Vücut gerekli enerjiyi sağlamak için yağ yakmak zorunda kalıyor diye bütün kaslar protesto edip gelişmeyi durduracak mı yani. Sonuçta yağ yakarak da olsa vücut alıyor gereken enerjiyi.

Wall of text kondurcaktım buraya ama vazgeçtim.
Öyle olduğunu düşünüyorsan yapmaya devam et seni bağlar
Sonuç noktasına geldiğinde anlayacaksın
Sosyal ağlarda paylaş

ha bir de şeyi sorayım; ben zamanında kısa bir süreliğine body building e gitmiştim ve de oradaki hoca bu supplement kullanımına ciddi bir şekilde karşıydı. ya ben de az çok bilirim bu protein abarması karaciğerlerde herhangi bir hasara yol açmıyor mu? yani biraz daha spesifik olayım dedim "pis supplement, kaka supplement" demektense...
Sosyal ağlarda paylaş

yağ mı abi 28 grmı ? :d bu arada 500ml lik sütte 17.5 gr protein varmış protein tozunu 500ml'lik süte karıştırıp içiorum.20 o 17.5 da bu 37.5 eder.37 gr protein kafadan alıyorum ha :d 40 gr protein alıyorum kafadan 20 de ton balıından alsak ne etti 60 bu kafadan sabit aldığım onun haricinde eti yumurtası sütü oho iiidir ya :d
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:
ha bir de şeyi sorayım; ben zamanında kısa bir süreliğine body building e gitmiştim ve de oradaki hoca bu supplement kullanımına ciddi bir şekilde karşıydı. ya ben de az çok bilirim bu protein abarması karaciğerlerde herhangi bir hasara yol açmıyor mu? yani biraz daha spesifik olayım dedim "pis supplement, kaka supplement" demektense...

karaciğer zor tedavi olur. Hatta kalıcı hasarlara neden olur. Bende ilaçlara karşıyım. Birde bıraktınızmı böyle hamur kıvamında yağ sarkıyor yumuşacık... Eski halina dönmüyor kolay kolay
Sosyal ağlarda paylaş

Stifler said:
MrMarvelous said:

ben kilo verirsin demedim ki, yağ oranını düşürürsün dedim. Başka şeyler bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Masticore said:
calimero said:

karaciğer zor tedavi olur. Hatta kalıcı hasarlara neden olur. Bende ilaçlara karşıyım. Birde bıraktınızmı böyle hamur kıvamında yağ sarkıyor yumuşacık... Eski halina dönmüyor kolay kolay

Karaciğer vücutta kendini en iyi rejenere eden organdır. Karaciğerini ikiye bölsünler içindeyken, 2 ay sonra 2 karaciğerin olur o kadar iyidir rejenerasyonu. Karaciğer rahatsızlıkları erken tehşis edilirse tamamen eskisine döndürülebilir. Siroz falanda olmazsınız protein tozundan, karaciğere yüklense bile tehlikeli derecede değil yani. Korkutmayın insanların gözünü.

Ayrıyeten ben protein tozunu sadece 1 ay kullandım ve bıraktım. 1 aydır kullanmıyorum yani. Hiç bir sarkma, yumuşama, ekmek hamuru kıvamı olmadı dediğin gibi.

Yineliyorum, korkutmayın insanları bilinçsizce lütfen.
Sosyal ağlarda paylaş

valla ben 5-6 sefer kullandım henüz,yaklaşık 2 ay kadar kullanıcam bu tozu,yalnız hani bi sürü şeyin yan etkisi falan olabilir bi sürü şeyide okudum ama bugüne kadar protein tozuyla ilgili aldığım tek yan etki demiri yükselmiş birisinin o kadar.onun haricinde gaz yapıyomuş oymuş buymuş ufak tefe şeyler oluyomuş ki çokta normal şeyler bunlar bende 2 sefer gaz yaptı mesela daha yapmadı gaz yani bunlar bünyeye göre değişkenlik gösterecek şeyler ama ne karaciğre bi yüklenmesini okudum nede başka bişey.doktoruma da sordum whey proteini önerdi zaten.devamlı kullanmasın dedi o kadar.e neticesinde her günde 5 er tane portakal yemekte zararlı yani herşeyin fazlası zararlı dolayısıyla bi sıkıntı yaşamadım şu ana kadar.aksine çok açık yüreklilikle söylüyorum bu tozla birlikte beslenmemede devam ediyorum eskisi gibi ve gerçekten kolumda gözle görülür bi genişleme gördüm ben eskiye göre.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...