Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

Peki tadı güzel protein bar bilen var mı?

Kas yapsın falan diye değil de, şimdi sıkı diyetteyim diye pek çikolata, tatlı falan yemiyorum. En azından böyle canım bu tür bir şey çekince ara öğün yerine bir protein bar yerim diye düşündüm.

Multipower Power Pack bi de Powerbar® Protein Plus diye iki çeşit denedim. İkisi de tad olarak benziyor. İyi de sayılır ama tadı daha güzel bir şey arıyorum. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Protein yoktur ki onda. Var mı? Gerçi Almanya'da bulamam zaten.

Geçen süpermarkette her türlü bar (Mars, Snickers vs) ve bisküvi çeşitlerine baktım. Hiç birinde adam gibi protein yok. Hepsi yağ ve şeker bombası. Bazısında yağ az ama sırf karbonhidrat dolu.

Bu arada Almanya'da ürünlerin paketlerinde besin değerleri için tablo olması zorunlu galiba. Bu tabloda kalori yazıyor ve en azından karbonhidrat/protein/yağ dağılımı da oluyor. Nerdeyse bütün ürünlerde var. Türkiye nasıl bu durum?
Sosyal ağlarda paylaş

Valeron, birim başına düşen miktarlara bakman lazım. Yani üründe yüzde kaç protein, yüzde kaç karbonhidrat ve yüzde kaç yağ var. Bunun da en kolay yolu 100 gr'daki besin değerlerine bakmak. Kalkıp da 100 gr bisküvi ile 25 gr protein tozunu karıştırırsan olmaz tabi.

100 gr eti form'da 9 gr protein, 73 gr karbonhidrat, 3 gr yağ varmış.
100 gr protein tozunda 85 gr protein, 10 gr karbonhidrat, 5 gr yağ var
(kendi kullandığım Multipower Formula 80 için bu değer, ama diğerleri de benziyordur)

Sonuç olarak ne oluyor? Sen o bisküviyi yiyerek 20 gr protein almaya kalksan mecbur 150 gr karbonhidrat almış oluyorsun. Bu da 20 gr protein için 700 kalori civarı eder. Günde en az 80 gr protein almak istediğini düşün. Protein ihtiyacını bu ürünlerden almaya kalksan iki haftada davula dönersin. Yani içinde protein olduğu için yenecek şeyler değil.

Aynı miktar proteini protein tozu ve az yağlı sütten yapacağın bir shake ile alırsan 200 kalori falan eder ancak. Her türlü diet içinde kullanabilirsin.

İçinde 6 gr protein var dediğin bar muhtemelen 25 gr falandır. O eti form tahıllı bar da 25 gr'dır diye tahmin ediyorum. Yani bir barda anca 2-3 gr falan protein var.

Özetle, önemli olan protein/karbonhidrat/yağ dağılımı. Mesela aldığım Multipower Power Pack bar içinde 10 gram protein, 16 gr karbonhidrat ve 4 gr yağ var. Tam ideal bir dağılım.
Sosyal ağlarda paylaş

abi zaten şmdi baktım ürüne 1 paketinde 2 gr protein var gözüküyo ürünlere baktıımda bu diyet ürünlerine,max 4 gr protein var gözüküyo ve 1 paket falan yencek şeyler diil onlar.Bu protein çikolatalraına bakcam da onlarda çok maliyetli olucak muhtemelen.Peki aklıma şöle bişi geldi benim başka bi soru :d
6.5 kg fazla yağ varmış bende ben diyet yapmıyorum zayıflamıyorum yani ama spora gidiyorum protein tozumuda falan içiyorum,diyelim ki yağ yakmıyorum kg vermiorum yani görüntü anlamında nası olcak o zaman görünüş :d
Sosyal ağlarda paylaş

Spora gidiyorsan ve düzgün besleniyorsan kasların gelişiyordur. Eh kasın da belli bir ağırlığı var. Vücudundaki yağ miktarı değişmeden kas yapıyor olsaydın kilo alıyor olurdun. Kilon değişmediğine göre yağ da yakıyorsun yani. Dolayısıyla kilon aynı kalıyor olsa da yağ oranın azalıyor.

Sadece kilonu ölçmek yerine vücundaki yağ oranını da ölçersen daha iyi takip edebilirsin gelişmeni. 6. sayfadaki ilk mesajıma bakarsan daha rahat anlarsın demek istediğimi.
Sosyal ağlarda paylaş

baya bi sayfasını okudum başlığın ve de güzel gelişmiş güzel bilgiler verilmiş. şimdi ben düşük kilolu olan ve de kilo alarak kas yapmayı planlayan biriyim. yukarıdaki min. yağ karbonhidrat lı yiyecekler pek işime yaramaz sanırım zira bana biraz yağ lazım. var mıdır tavsiye edeceğiniz bi supplement.

dipnot: sigarayı bırakmaya kasıyorum. o zaman ihtiyacım kalmaz ayı gibi olurum iki ayda da siz yine de bırakamayacağım yüksek ihtimal olduğu için yazın.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır tam aksine, sana da karbonhidrat ve protein lazım. Kilo almak isteyen için de vermek isteyen için de alınması gereken yağ oranı aşağı yukarı aynı. Bol yağ tüketerek yüksek kalorili bir besin programı hazırlaman çok daha kolay tabi, ama yağ ne kas yapımına doğrudan etki ediyor ne de karbonhidrat kadar iyi bir enerji kaynağı. Az miktarda alınan yağın bir çok pozitif etkisi var, ama fazlası depolanır sadece.

Spora başladın diyelim. Kas yaparak kilo almak için günde yaktığın kalori miktarını bulacaksın önce. Sonra her gün o miktardan 500kcal fazla kalori alacak şekilde sağlıklı bir diyet programı hazırlayacaksın. Bu programda düzgün bir karbonhidrat/protein/yağ dağılımı olacak.

Örnek veriyorum, düşük kilolu olduğun için metabolizman hızlı çalışıyor diyelim. Sallıyorum günde 2000 kalori yakıyorsun. Spora başlayınca 2300 kalori yakmaya başlayacaksın (yine örnek, o rakamlar sallama yani). Alman gereken kalori günde 2800kcal falan. Bu da %45-65 karbonhidrat, 15-35% protein and 20-35% de yağ şeklinde olacak.

Cidden o kadar yüksek kalori alman gerekirse, epey protein (150 gr üstü) alman da gerekebilir. Bu durumda da protein tozu baya rahatlatır. Yalnız dikkat etmen gereken şey, eğer alman gerekenden kalorinin çok üstünde alırsan fazlalıklar yağ olarak depolanır. İster protein al ister yağ farketmez.
Sosyal ağlarda paylaş

abi sölediğini anladımda şmdi hergün spor yerinde kas ve yağ oranımı falan ölçtürtmek istemiyorum çnkü hani 1-2 günde bişi değişmicek muhtemelen 6 hyaftada 1 ölçüolar onlar ama ben konuşcam 2 haftada 1 ölçtürtücem kendi yağ oranımı falan.bu arada şey konu gerçekten güzel noktaya taşındı ha bayağa bayağa vücutla ilgili her daldan bilgi var içerisinde :d
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam her gün ölçtür diyen yok zaten. Dediğin gibi, her gün ölçmenin pek bir anlamı da yok. Haftada bir olur, iki haftada bir olur falan.

Bir iki hafta içinde vücudunda değişim göremesen de yapacağın ölçümler sonucu yağ oranındaki ve kilondaki değişiklikleri görebilirsin. Yağ oranındaki ve kilondaki farkları kullanarak ne kadar yağ erittiğini ve ne kadar kas yaptığını çıkartabiliyorsun yaklaşık olarak.

Gelişmeyi yağ oranını ve kiloyu ölçerek takip etmek motive ediyor insanı. Ayna karşısında değişiklik göremesen de bir şeylerin geliştiğini anlıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Beslenme çok önemli ya body buildingte.

Kas yapmak için değil, kas yapmak kolay. Ağırlık çalış öküz gibi ye. Kaslı öküz gibi bi adam olursun pehlivanlar inşaat ameleleri gibi.

Ağırlık çalışmasının yanında karbonhidrat, yağ ve protein değerlerini optimum düzeyde alarak beslenirsen kas yaparken yağ oranını da düşürürsün.

O yüzden ağırlık programı yazdırırken verdiğiniz önemi diyetisyene de verin. Beslenmeniz için de iyi bir programınız olsun.

Öyle ülker gofretteki proteinle kas yapmaya çalışırsanız ohooo.

Hayvansal protein lazım bi kere. Et ürünleri süt ürünleri vs.

Günde 3 öğün et yemekte hem bayar hemde masraflı. Pahalı dediğiniz protein tozları ve barları aslında öğüne böldüğünüzde çok ucuza geliyor. 30g proteini etten almak için gidip 1 porsiyon dana külbastı yemen lazım ki 10-15 lira civarıdır ortalama restoran fiyatı. 100 liraya aldığın 1kg lık protein tozunun 1 ölçeği ise 2-3 liraya geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

MrMarvelous said:

Ağırlık çalışmasının yanında karbonhidrat, yağ ve protein değerlerini optimum düzeyde alarak beslenirsen kas yaparken yağ oranını da düşürürsün.

Marv hem kilo verip hem kas yapamazsın. Iyi beslenmeyle kilo verirken bitaraftan kasları sabit tutabilirsin ancak. Ha sabit tutup kilo verdikçe daha kaslı, lean görünürsün o ayrı.

Diğerleri konusunda haklısın
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...