Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

abi 2 günle 15 günle ne ilacı ya vücuduna yazık

haftada 4 günden fazla gitme vücudun dinlenirse daha güzel gelişir

biraz proteinli beslen umurta beyazı falan ama supplement kullanma
boş günlerinde bir birbuçuk saat cardio yap antremanın 1 saati en fazla 1 buçuk saati geçmesin ve antrenmanda vücudu iyi yor kaldırabildiğin en ağırı kaldır
ilk iki ay her gün tüm vucudu çalıştır sadece ana hareketler, o evre sadece vücudun alışma ve altyapı evresi
sonra vücudun her bölgesini haftada bir gün çalştıracağın ayrıntılı programa geç

yağ beyaz un şeker kızartma şarküteri ekmek arası menuden kaldr, akşam 4-5 ten sonra yemek yeme (sadece meyve yoğurt)

bu iş şu sırayla ilerler:
1-diyet
2-dinlenme
3-antrenman

hadi iyi vücutlar 6 ay sora fotonu koy :)
Sosyal ağlarda paylaş

Efsane derken, bodye yeni başlayan bir insan zaten ilk 3 4 ay giriş şeklinde bir program yapıcak, sonra biraz daha ileri bir program uygulayacak. Yeni bir insanın orta düzeyde bir programa başlaması 6 ayı rahat buluyor zaten, bundan önce ek besin kullanmanın yararını zaten görmeyecektir, hele bu besinlerin Türkiye'de fahiş fiyatlara satıldığını hesaba katarsak gayet gereksiz bana göre.
Sosyal ağlarda paylaş

Eline ağırlık almamış kişiler bu spor hakkında yorum yapınca böyle şeyler çıkıyor işte. Şaşırmıyorum ama artık ülkede bilgisi olmadan fikri olan kişi oranı o kadar yüksek olunca paticik'te rastlamıcaz diye bir şey yok yani. Cahille tartışılmaz diyip geçmek lazım.

Konuya gelince 6 ay muhabbeti bana görede zırvadır. Spora başlar başlamaz gayette güzel supplement kullanılabilir ancak kullanabileceğin supplement çeşitliliği sınırlıdır. Sadece en temel ek besinleri kullanabilirsin.

Protein bar konusuna dönersek, Redis'in wheybar-r diye bir protein bar'ı var biraz yağ oranı yüksektir ancak büyük bir oranı bitkisel yağlar yani doymamışlık oranı yüksek ve vücudunun bu yağlara'da ihtiyacı var. En önemli özelliğide fiyatı geçenlerde 100 tanesini 99 liraya aldım. Tavsiye ederim. Bunun dışında MRP denilen meal replacement protein şeklinde açılımı olan proteinlere yönelebilirsin porsiyon olarak daha ucuza gelir ve içeriği bir ara öğünde alman gereken protein, karbonhidrat, yağ'ı içerir. Protein bar'dan tek farkı sıvı olması ve fiyatının ucuz olması.

Bana ters geliyor 20 gram proteine (100 g tavuk) 5 lira vermek, onun yerine giderim max 200 liraya en kaliteli protein tozunu alırım. Beni min 20 gün idare eder.
Sosyal ağlarda paylaş

Şu vücut geliştirme ile ilgili de ne kadar farklı görüş var yahu.

Ben düzgün bir diyet dışında ekstra protein hapı filan almayı pek iyi görmüyorum. Mümkün olduğunca normal aldığım besin ile kendimi geliştirebilmeliyim ki, ileride o tür hapları bıraktığımda vücut madde eksikliği yaşayıp sönmesin. Yavaş mavaş olur ama daha kalıcı olur en azından.
Sosyal ağlarda paylaş

Eralp said:
Şu vücut geliştirme ile ilgili de ne kadar farklı görüş var yahu.

Ben düzgün bir diyet dışında ekstra protein hapı filan almayı pek iyi görmüyorum. Mümkün olduğunca normal aldığım besin ile kendimi geliştirebilmeliyim ki, ileride o tür hapları bıraktığımda vücut madde eksikliği yaşayıp sönmesin. Yavaş mavaş olur ama daha kalıcı olur en azından.

İyide supplement olarak aldığın da protein, tavukta yediğin de protein. Temel yapı taşı olarak bir farkları yokki. Madde eksikliği yaşayıp sönmek diye birşey olmaz. Ömründe protein tozu kullanmamış bi adam olarak body yap, sonra et yemeyi bırak gene aynı sonuçla karşılaşırsın.

Kaldı ki protein tozunun vücut gelişiminde bariz avantajları var. Bir kere body building antremanı sırasında yaptığın şey kaslarını geliştirmek değil parçalamaktır. Parçalanan kas liflerinin daha güçlü bir şekilde iyileşmesi içinde proteine ihtiyacın var. Protein tozu olarak spordan hemen sonra aldığında protein tozunun sindirilip kana karışması etten tavuktan vs. çok daha hızlı olduğu için direkman onarım için kullanılır.

Öbür türlü spordan çıktın, gittin tavuk külbastı yedin. 30g saf protein alabilmek için rahat 150g tavuk eti yemen lazım. Tavuğu da sade yemiyorsun, yanında pilav ekmek vs. ne koydularsa onu da götürüyosun. Sonra bunların sinirimi 2-3 saat alıyor. Kafadan kaslarını antreman sonrası 3-4 saat besinsiz bırakıyorsun.

Bende zamanında çok tereddüt ettim protein tozu kullanıp kullanmama konusunda. En sonunda araştırmalarım sonucunda baktım ki öyle bi zararı yok. Kullanmaya başladım ve 2 haftada bariz farkını gördüm. 3 senedir body yapıyorum, bugüne kadar boşuna kürek çekmişim diye düşünüyorum yani o kadar fark var.
Sosyal ağlarda paylaş

MrMarvelous said:
İyide supplement olarak aldığın da protein, tavukta yediğin de protein. Temel yapı taşı olarak bir farkları yokki. Madde eksikliği yaşayıp sönmek diye birşey olmaz. Ömründe protein tozu kullanmamış bi adam olarak body yap, sonra et yemeyi bırak gene aynı sonuçla karşılaşırsın.

Kaldı ki protein tozunun vücut gelişiminde bariz avantajları var. Bir kere body building antremanı sırasında yaptığın şey kaslarını geliştirmek değil parçalamaktır. Parçalanan kas liflerinin daha güçlü bir şekilde iyileşmesi içinde proteine ihtiyacın var. Protein tozu olarak spordan hemen sonra aldığında protein tozunun sindirilip kana karışması etten tavuktan vs. çok daha hızlı olduğu için direkman onarım için kullanılır.

Öbür türlü spordan çıktın, gittin tavuk külbastı yedin. 30g saf protein alabilmek için rahat 150g tavuk eti yemen lazım. Tavuğu da sade yemiyorsun, yanında pilav ekmek vs. ne koydularsa onu da götürüyosun. Sonra bunların sinirimi 2-3 saat alıyor. Kafadan kaslarını antreman sonrası 3-4 saat besinsiz bırakıyorsun.

Bende zamanında çok tereddüt ettim protein tozu kullanıp kullanmama konusunda. En sonunda araştırmalarım sonucunda baktım ki öyle bi zararı yok. Kullanmaya başladım ve 2 haftada bariz farkını gördüm. 3 senedir body yapıyorum, bugüne kadar boşuna kürek çekmişim diye düşünüyorum yani o kadar fark var.

Hmm güzel yazmışsın. Kaslar daha çabuk gelişecek biliyorum, beni korkutan da bu aslında. Beni asıl düşündüren protein tozu gibi eklentilerle kasları geliştirdikten sonra protein tozunu bıraktığımda vücutta görüntü olarak sarkma olacak olması. Sonuçta hayatım boyunca vücut geliştirmeye gitmeyeceğim. Normal besinlerle kendimi geliştirdikten sonra olacak sarkmanın protein tozuyla geliştirmeye göre daha az olacağını düşünmekteyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Korkacak birşey yok. Millet "şişer kas kafalar gibi olurum bunları içersem" diye bi korkuya kapılmış. İstesende öyle kocaman olamazsın bi kaç ayda. Kolay birşey değil yani.

Ayrıca sporu bırakırsan yumuşar kasların, bunun protein tozu alıp almamanla hiç bir alakası yok.

Tavuk yiyerek yaptım bu kasları hayatta sarkmaz diye bi olay yok.
Sosyal ağlarda paylaş

MrMarvelous said:
Korkacak birşey yok. Millet "şişer kas kafalar gibi olurum bunları içersem" diye bi korkuya kapılmış. İstesende öyle kocaman olamazsın bi kaç ayda. Kolay birşey değil yani.

Ayrıca sporu bırakırsan yumuşar kasların, bunun protein tozu alıp almamanla hiç bir alakası yok.

Tavuk yiyerek yaptım bu kasları hayatta sarkmaz diye bi olay yok.

hatta yıl bile yapabiliriz bunu.
Sosyal ağlarda paylaş

Mirage said:
Tavuğun kilosu 5-10 lira değil mi? Hadi sırf yağsız göğüs istiyosun diye pahalı desek... Yine de kilosu 50 lira olmaz herhalde.

Lopeth said:
1 kilo tavuk ne ara 50 lira oldu yaw

Yanlışlık yapmışım cümlemde. 20 gram protein içeren protein barlar = 100 gram tavuk göğsü demek istemiştim. Yani 5 lira etmeyeceğini söylemek istemiştim ancak becerememişim kusura bakmayın. Tavuk göğsünün kilosu max 10 lira falan, yani 20 gram protein 1 liraya gelir. 5 lira vermenize gerek yok manasında söylemiştim.

Quadrophenia said:
@onurf

Klavye delikanlılığı yapma, karşında kankan yok. Kimse uzman olduğunu iddaa etmiyor burda, bu sporun doğrusu/yanlışı uzmanlara göre bile değişiyor. Adam gibi fikrini belirteceksen belirt, kimin cahil olduğunu okuyanlar anlayacaktır zaten.

Klavye delikanlılığı bu konuda yapacağım en son şey olur, ancak sen niye nem kaptın onu anlamadım. Kusura bakma ama kaslarım sporu bırakınca sosis gibi olur gibi bir düşüncen varsa kankamda olmasan sana cahil derim. Buna üzülüp üzülmemek senin elindedir.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...