Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yüzüm kızarıyor.

roket adam

Öne çıkan mesajlar

annemde var SLE, o kadar abartı kızarıklık olmuyo, yazın güneşte kalırsa artıyo şu an yok mesela hiç, netten belirtilere bakmakla olmaz orda yazanların çoğu yok mesela annemde ama SLE tanısı kondu. İlaçları falan da çok fena gözlerinde kalıcı hasar bıraktı. Yıllar önce cildiyeye gitti cildin hassas falan dediler en sonunda bi hematolog buldu. Git hematologa için rahatlasın
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
Allah kahretsin böyle kızarıklığı. Hatta şansıma sıçayım yani. O derece. Yazayım da rahatlayayım.

Mart 2009 da açmışım konuyu. O zamanlardan bir resmime baktım ki yukarıdaki malar rash'ın birkaç ton açığı vardı yüzümde ve o kadar da rahatsız edici değildi. Doktora gittim, ilaç verdi vs., bi boka yaramadı tabii. travozol , bepanthene falan. Yazın bir tanıdık tavsiyesiyle dermovate kullandım. Kortizon içerikli, uzun süre kullanılmaması gereken bir ilaç. Bütün şikayetlerimi dindirdi, fakat uzun süre kullandım ve birkaç ay sonra tekrardan arttı ve kızarık bölgede hafif bir yayılma oldu. Bırakayım dedim, aşırı kızardı, döküldü, saçmaladı iyicene.

Şimdiki doktoruma gittim, rosacea ve seboreik dermatit dedi ki nette gördüğüm kadarıyla ikisinin de adam gibi bir tedavisi yok. Dermovate ı uzun süre kullanmakla büyük hata etmişsin, biz 1 haftadan uzun süre kullandırmıyoruz, ne yaptın sen dedi. Bana travogen, tetradox, imex ve rosa diye bi jel verdi. İlk haftanın sonunda kızarıklık iyicene yardırdığı gibi o bölge çılgınca dökülmeye başladı, kepek gibi böyle eriyordu resmen. 5 günde tedavinin iyicene boku çıktı, hemen doktora gittim. Pardon, ilaçlar daha da artırmış seninkini dedi, katran benzeri bir karışım yazdı, bir de funit diye bi hap yazdı. Bir süre o ikisini kullandım. İyi kötü idare ettik.

Geçen hafta kontrole gittim. Yine devam et dedi ilaçlara. Yaklaşık 4 ay oluyor ve dişe dokunur bir gelişme hala yok.

"Kızarıklık" diye en az 3 farklı doktora gittim, bir sürü test yaptırdım, tetradox ve funit diye iki hap, dermovate, travozol, travogen, imex, rosa, pantenol, bepanthene ve bepanthene plus olmak üzere 8 krem - jel ve garip bir karışım kullandım. Sıcak duş alma alışkanlığımdan vazgeçtim, olmadı. Erken yattım, düzelir gibi oldu, devam ettiremedim. Fast food'u bıraktım, düzelir gibi oldu, olmadı.

İşin kötüsü, kodumun doktoruna her gittiğimde, dediklerini her yaptığımda daha kötü oluyorum, ne lan bu? 2 gün önce, 3 birim kızarıklık varken gittiğimde "şu karışımı da kullan" diyo karı, o gece kullanıyorum, ertesi gün 360 birim kızarıklıkla uyanıyorum. Böyle aptal bişi var mı ya.

Sinir oluyorum lan. Valla. İlaç falan değil, çekip vurucam karıyı. Bi doktor daha değiştireyim ben bari. Medical Park ismine koyayım. Adi karı.

edit: wikipedia da hastalıklar arasıdna öyle gezikirken bi daha okudum yazdıklarımı da, "lan mal millet kanser oluyo, sen neyi kafana takıp isyan ediyosun" dedim, rahatladım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 yıl sonra ...
"roket adam" said:
Şimdiki doktoruma gittim, rosacea ve seboreik dermatit dedi ki nette gördüğüm kadarıyla ikisinin de adam gibi bir tedavisi yok.

10 seneden fazladır çekiyom bu hastalığı. göğüsün ortasında bir egzama ile başladı kafada iri kepek ve yüzde kızarıklık döküntü yapıyor. cildi hassaslaştırıyo falan.
anca bugün adını örenebildim tonla cidiciye gittim ama adını söyleyen olmadı. anca kepek şampuanı mantar hapı ve advantan-elocon-dermovat yazıolar bunlarında kullanımı sakat:S en son protopic denen 70liralık bi krem duydum kortizonsuzmuş bakalm araştırcam
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/f/f8/Protopic.JPG
Sosyal ağlarda paylaş

erdalz said:

"roket adam" said:
Şimdiki doktoruma gittim, rosacea ve seboreik dermatit dedi ki nette gördüğüm kadarıyla ikisinin de adam gibi bir tedavisi yok.

10 seneden fazladır çekiyom bu hastalığı. göğüsün ortasında bir egzama ile başladı kafada iri kepek ve yüzde kızarıklık döküntü yapıyor.

aynısı lya kafamda. çaresi yok ilaç kullanınca 1 ay geçiyo sonra daha beter dönüyo, bıraktım uğraşmayı dönem dönem deri döküyorum pul pul :(
Sosyal ağlarda paylaş

ben de de aynısı var stres im azaldıgında azalıyo tum kızarıklıklarım sac kepegim artarsa artıyo. baska hic biseye baglı degil eh tabi yediklerim uyku duzenim tabi biraz bi ise yarıyo. hic oyle ilaclar kullanmadım doktorum bi tek gogsumdeki egzama icin ilac vermisti sonra bu stresse baglı dedi gectik.
Sosyal ağlarda paylaş

amma atar yapmışım. gören de amansız hastalığa yakalandım 1 ay ömrüm kaldı sanacak.
ufak bi özet geçeyim de benzer şeyler yaşayanlar varsa rahatlasın.

tıbbi adı seboreik dermatit ve rosacea.
kronik bir durum, yıllardır sürüyor, belki hayatım boyunca da sürecek. net bir tedavisi yok.
her insanda farklı bi sebepten dolayı 'azıyor. o sebebi bulman lazım.
benim yüzüm uykusuz kalınca, stresli günler geçirince, hamburger yiyince ve birden çok içki içince kızarıyor. ancak o tarz baskın anlarında hafifletecek birkaç krem var.
kortizonlu ilaç kullanmayın bunlar için.

özeti bu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...