Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yüzüm kızarıyor.

roket adam

Öne çıkan mesajlar

"roket adam" said:

amma atar yapmışım. gören de amansız hastalığa yakalandım 1 ay ömrüm kaldı sanacak.
ufak bi özet geçeyim de benzer şeyler yaşayanlar varsa rahatlasın.

tıbbi adı seboreik dermatit ve rosacea.
kronik bir durum, yıllardır sürüyor, belki hayatım boyunca da sürecek. net bir tedavisi yok.
her insanda farklı bi sebepten dolayı 'azıyor. o sebebi bulman lazım.
benim yüzüm uykusuz kalınca, stresli günler geçirince, hamburger yiyince ve birden çok içki içince kızarıyor. ancak o tarz baskın anlarında hafifletecek birkaç krem var.
kortizonlu ilaç kullanmayın bunlar için.

özeti bu.

seboreik dermatit bende de var da yıllardır kortizonlu krem sürerek geçiriyorum. düzenli kortizon basıyorum suratıma resmen. kortizonsuz, iyi gelen krem ne var?
Sosyal ağlarda paylaş

sürekli kortizon kullanırsan yüz derin inceliyor git gide, ve kızarıklık daha da yayılıyor. ben uzunca bi süredir la roche posay'ın bi köpüğünü kullanıyorum, bi de ducray kelual ds diye bi kremi.

o kadar korkunç berbat bişi değil ya özünde, sadece insanı kısıtlıyor. yani kızın yanında hamburger yersen on beş dakikaya yüzünün burun bölgesi kızarıyo, noldu ya alala diye şaşırıyo insanlar sdflkşjsdf. allah göktanrı tüm eski yunan tanrıları ve uçan spaghetti canavarı beterinden korusun :)
Sosyal ağlarda paylaş

tiLi said:
seboreik dermatit bende de var da yıllardır kortizonlu krem sürerek geçiriyorum. düzenli kortizon basıyorum suratıma resmen. kortizonsuz, iyi gelen krem ne var?

protopic denen 70liralık bi krem duydum kortizonsuz diyolar bakalm araştırcam
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/f/f8/Protopic.JPG
Sosyal ağlarda paylaş

anlatılanların hepsi bende de var :S su an saçlarıma kar yağmış gibi, şöyle hafif salladığımda toz bulutu kaplıyor ortalığı. önceden kullandığım ilaçlar geçici olarak işime yarıyordu fakat artık randıman alamıyorum. özellikle mevsim değişikliklerinde, sinir stres yaptığımda ve abur cuburu fazla kaçırdığımda azıyor. Birde ilginç olarak soğuk bi ortamdan sıcak bi ortama girdiğimde kafam deli gibi kaşınıyor. bi çok kez doktora gittim hepsi aynı şeyleri söyler oldu artık hiç biride fayda etmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
Bu iri kepek, favorilerde kızarıklık ve kepek olayının çözümü yok bildiğim. Literatürde adı ne bu hastalığın bilmiyorum ama en büyük nedeni stres.
Çünkü 1 ay boyunca yaşıyorum bu durumu, sonra 1 hafta 10 gün tatile çıkıyorum kendi kendi geçiyor, sonra tekrar başlıyor. 2-3 sefer yaşadım bu durumu.

O yüzden confirme ediyorum. Nedeni 99% stres.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...