Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Micro-Fasizm is basinda

Laurelin

Öne çıkan mesajlar

Ben şunu düşünürdüm ondan kavga çıkarmazdım yasal yollarla çözmeye çalışırdım. Annem var orda bir kere. Hadi ben kavgayı çıkardım bu adamda büyük ihtimalle tutardı ileri götürürdü kavgayı evi mevi basar anneme zarar gelirdi. E yemin ediyorum o adamın 7 sülalesini yakardım ama annemi geri getirmezdi. Tek başına olsaydı viktor büyük ihtimalle ağız burun bırakmazdı ama koşullar için en mantıklısını yapmış.
Sosyal ağlarda paylaş

En güzeli evi doğudan yeni göç eden bir aileye vermek olur, öyle bir şey olursa. Zaten min 6 kişi yaşıyorlar, her hafta akrabaları geliyor, daha sonra yeni göç eden olunca aileden bir kaç ay yanlarında yaşıyorlar.

Üstelik max. 1 ay içerisinde o hacı hocayla kavga eder onu kaçırtırlar oradan. Ne de olsa dinsizin hakkından imansız gelir ^^

Bu arada bunları haybeye yazmıyorum, benim vaktiyle oturduğum semti 2 sene içerisinde fethettiler. Kaçırdılar herkesi.

Ciddiyete dönersek, geçmiş olsun. Din, Allah diye insanları gazladıklarından işiniz çok zor gerçekten. Ama böyle ufak torpil sahibi adamlar hukukun elinden kurtulamıyor henüz, içiniz rahat olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

bi de bu tam olarak micro faşizm değil. mikro milliyetçilik hic degil (kavramsal olarak).

fakirlikten zenginliğe hızlı ulaşanların, gücü kontrol etme mekanizmalarının gelişmemesi sonucunda , ahlakın da militarist anlayışla pekişmesiyle oynadıkları bir mikro-mafyacılık

toplumun her alanında var bu, mesela futbolcularda. ayda 500 lira maaş alırken, yılda 1.5milyona zıplayan topçuların bu gücü nasıl sırtlayamadıklarını medyadaki haberlerine bakarak anlayabilirsiniz. daha sonra o kalender topçu sahada da mafyalaşmaya başlıyor, ona buna dikleniyıor kendini bibok zannediyor v.s
Sosyal ağlarda paylaş

Geçmiş olsun. Başta kadınlara diklenmesinden dolayı "erkek kadından üstün, kadın benle muhattap olamaz" kafasındaki yobazlardan sandım adamı. Bizim yazlıkta da aynı sokakta öyle bi denyo var çünkü. Hatta bayağı kavgamız oldu, anneme aynı şekilde diklenirken babama "doktor bey tabii siz okumuş adamsınız" diye alttan alıyor. (Bu arada annem de doktor). Ama aşağı kattaki komşuya da böyle dellendiğine göre kendini kaybetmiş iyice.

Böyle bir durum varsa bütün dairelerle (gördüğüm kadarıyla sadece size ya da başkasına değil herkese karşı sorunlu bi herif) ortaklaşa dilekçe yazıp hep beraber şikayetçi olur birbirinize de şahitlik ederseniz muhtemelen adam cevabını alır zaten. AKP'li de olsa o kadar ufak bir çer çöple uğraşacaklarını sanmıyorum.

Hatta daha güzeli mahalle ya da semtteki akp binasına gidip "bakın biz böyle bir apartmandayız, bu adamınız tüm apartmanı böyle rahatsız ediyor, hepimiz şikayetçiyiz kendisinden. sizin partinizi de küçük düşürüyor. E şimdi bir apartman dolusu seçmen tam seçim arifesi sırf bu adam yüzünden akp böylelerini kolluyor diyip de size karşı dönerse iyi bir şey mi? Sizi temsil ettiğini söylüyor parti üyesi ama tavırları bu yönde. Bir adam yüzünden apartmanı kaybedeceksiniz." dersen jet hızıyla adamın tepesine öyle bir binerler ki muma döner.

BonePART said:

afedersin viktorda
peygamber sabri warmis sende
biri benim anneme gelip sus kes lan ben konusurken susucan dese
afedersin evini yakarim anasini satarim o herifin

abi walla bak aklima geldi deirdim ya
buna benzer bi dava oldu bizim arkadas yoneticinin on 3 disini elin everdi
simdi adam arkadasin katina cikmiyor korkudan

şuna ben de katılıyorum, ama doğrusu viktorun yaptığı. ben viktor kadar sabırlı erdemli olamadığımdan kavgaya dönüştürürdüm işi okurken bile delirdim.
Sosyal ağlarda paylaş

Bakın size başımızdan geçen bir iki hadiseyi anlatayım. Özellikle ikinci olaya dikkat.

Varan 1;

5-6 yıl önce, daha muayenehane açıkken bir gün babama muayene için bir hasta geliyor. Muaeyen bittikten sonra babam da muayene ücretimiz şu kadar (ki diğer jinekologlar ile aynı, profesörlere göre ise daha cüzi bir miktar) diyor. Hastanın eşi de bunun kontrol olduğunu sandıklarını o yüzden yanlarında para olmadığını söylüyor. Kontrollerden ücret alınmaz bu arada. Babam da ne yapsın adamın sırtından ceketini alacak hali yok sorun değil bir daha ki kontrole geldiğinizde getirirsinzi acelesi yok diyor.

Ertesi gün hastaneye bir kağıt geliyor ve kağıtta babamın hastadan ameliyat için para istediğine dair bir laf var. Meğerse Bursa'nın bir ilçesinden olan bu hasta oradaki AKP teşkilatı ile çok yakınmış ve muayene için para vermek istemiyormuş. Tekrarlayayım bu muayene hastanede değil muayenehanede oluyor.

Bu işten dolayı babam durup dururken 1 hafta başka bir yere gönderildi, bir anlamda sürgün gibi birşeydi.

Bu sürgün esnasında birgün marketteyken hastanedeki bir hastabakıcı ile karşılaştık. Doktor bey nerelerdesiniz bir şey mi oldu yoksunuz ortalarda hasta mısınız? falan dedi adam. Babam da durumu anlattı. Adam delirdi. Olur mu böyle şey, nasıl olur bu ben halledicem bu işi dedi. Meğerse onun tanıdıkları hastanın tanıdıklarından daha üst kademeymiş , o şekilde halloldu bu iş.

AKPli bir aile değiliz, bizim o derece tanıdğımız yok. O gün o adamla orada karşılaşmamış olsaydık babam belki o sürgünde kalacaktı ve hatta mahkemeye bile çıkmak zorunda kalacaktı. Hepsi sadece işinin karşılığı olan parayı istediği için.

Varan 2;

Bu biraz daha tartışmalı bir durum gerçi. Sonuna kadar okuyun da işin nereye geldiğini öğrenin. Yine bir 4-5 yıl öncesi bu.

Bir doktor tanıdığımız vardı.

O da jinekolog, kürtaj konusunda baya iyiydi. Kişilk olarak da dünyada gördüğüm en tatlı insanlardan biriydi. Kızı benim ilkokulda sınıf arkadadşımdı. Baya yakındık ailecek, onlar bize gelirdi biz onlara giderdik sürekli.

Bir gün İznik'İn bir köyünden bir hasta geliyor. (Bilmeyenler için İznikliler barzoluğun sınırlarında dolaşan insanlardır genelde.) Tam emin değilim ama ya yasal sınıra yakın ya da biraz üstünde. Hamile olduğunu ama evliliğinin iyi gitmediğini, eşi ile ayrı yaşadıklarını ve çocuğu doğurmak istemediğini söylüyor. Yanında da babası var, o da olayları anlatıyor biraz. Boşanmak için başvurmak üzereler, ama çocuğun allahın belası babası baya arıza bir adam rahat bırakmıyor çocuk doğarsa sefil bir hayatı olacak o yüzden çocuğun doğmasını istemiyorlar. Doktor da onlara "bu kürtaj tamamen kendi rızam iledir" tarzı bir kağıt imzalatıp kürtajı yapıyor. Biraz da çocuk sefillik içinde yaşayacağına hiç doğmaması daha iyidir diye düşünerek.

Sonra baba çıkageliyor. Ortalığı dağıtıyor, benim eşimle aramda hiçbir derdim yoktu benim çocuğumu benden izinsiz öldürdünüz falan diye baya bir yaygara koparıyor zar zor polis çağırıp götürüyolar adamı.

Meğerse o adamın da AKPden tanıdıkları varmış, çat diye bu doktor zorla kürtaj yapmaktan gözaltına alınıyor. Bir gün falan nezarette kalıyor ki o esnada 55-60 yaşlarında.

Nezaretten çıkınca da hastanede baya morali bozuk bir halde dolşaıyor. Herkes tarafından çok sevilen biri olduğu için de insanlar sürekli teselli etmeye çalışıyor ama adam bu yaşımda mahkemeye çıkmak benim onuruma dokunuyor, hırsız değilim katil değilim diye kendi kendini yiyip bitiriyor.

Birkaç gün sonra babam bir iş için kendisini arıyor, telefonu kapalı olunca da dur bir muayenehaneye gideyim diyor. Kapı da kapalı, çilingir çağırıp açtırınca içeride İsmail amcanın ipteki cansız bedeni ile karşılaşıyorlar.

Alın buyrun.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

Bakın size başımızdan geçen bir iki hadiseyi anlatayım. Özellikle ikinci olaya dikkat.

Varan 1;

5-6 yıl önce, daha muayenehane açıkken bir gün babama muayene için bir hasta geliyor. Muaeyen bittikten sonra babam da muayene ücretimiz şu kadar (ki diğer jinekologlar ile aynı, profesörlere göre ise daha cüzi bir miktar) diyor. Hastanın eşi de bunun kontrol olduğunu sandıklarını o yüzden yanlarında para olmadığını söylüyor. Kontrollerden ücret alınmaz bu arada. Babam da ne yapsın adamın sırtından ceketini alacak hali yok sorun değil bir daha ki kontrole geldiğinizde getirirsinzi acelesi yok diyor.

Ertesi gün hastaneye bir kağıt geliyor ve kağıtta babamın hastadan ameliyat için para istediğine dair bir laf var. Meğerse Bursa'nın bir ilçesinden olan bu hasta oradaki AKP teşkilatı ile çok yakınmış ve muayene için para vermek istemiyormuş. Tekrarlayayım bu muayene hastanede değil muayenehanede oluyor.

Bu işten dolayı babam durup dururken 1 hafta başka bir yere gönderildi, bir anlamda sürgün gibi birşeydi.

Bu sürgün esnasında birgün marketteyken hastanedeki bir hastabakıcı ile karşılaştık. Doktor bey nerelerdesiniz bir şey mi oldu yoksunuz ortalarda hasta mısınız? falan dedi adam. Babam da durumu anlattı. Adam delirdi. Olur mu böyle şey, nasıl olur bu ben halledicem bu işi dedi. Meğerse onun tanıdıkları hastanın tanıdıklarından daha üst kademeymiş , o şekilde halloldu bu iş.

AKPli bir aile değiliz, bizim o derece tanıdğımız yok. O gün o adamla orada karşılaşmamış olsaydık babam belki o sürgünde kalacaktı ve hatta mahkemeye bile çıkmak zorunda kalacaktı. Hepsi sadece işinin karşılığı olan parayı istediği için.

Varan 2;

Bu biraz daha tartışmalı bir durum gerçi. Sonuna kadar okuyun da işin nereye geldiğini öğrenin. Yine bir 4-5 yıl öncesi bu.

Bir doktor tanıdığımız vardı.

O da jinekolog, kürtaj konusunda baya iyiydi. Kişilk olarak da dünyada gördüğüm en tatlı insanlardan biriydi. Kızı benim ilkokulda sınıf arkadadşımdı. Baya yakındık ailecek, onlar bize gelirdi biz onlara giderdik sürekli.

Bir gün İznik'İn bir köyünden bir hasta geliyor. (Bilmeyenler için İznikliler barzoluğun sınırlarında dolaşan insanlardır genelde.) Tam emin değilim ama ya yasal sınıra yakın ya da biraz üstünde. Hamile olduğunu ama evliliğinin iyi gitmediğini, eşi ile ayrı yaşadıklarını ve çocuğu doğurmak istemediğini söylüyor. Yanında da babası var, o da olayları anlatıyor biraz. Boşanmak için başvurmak üzereler, ama çocuğun allahın belası babası baya arıza bir adam rahat bırakmıyor çocuk doğarsa sefil bir hayatı olacak o yüzden çocuğun doğmasını istemiyorlar. Doktor da onlara "bu kürtaj tamamen kendi rızam iledir" tarzı bir kağıt imzalatıp kürtajı yapıyor. Biraz da çocuk sefillik içinde yaşayacağına hiç doğmaması daha iyidir diye düşünerek.

Sonra baba çıkageliyor. Ortalığı dağıtıyor, benim eşimle aramda hiçbir derdim yoktu benim çocuğumu benden izinsiz öldürdünüz falan diye baya bir yaygara koparıyor zar zor polis çağırıp götürüyolar adamı.

Meğerse o adamın da AKPden tanıdıkları varmış, çat diye bu doktor zorla kürtaj yapmaktan gözaltına alınıyor. Bir gün falan nezarette kalıyor ki o esnada 55-60 yaşlarında.

Nezaretten çıkınca da hastanede baya morali bozuk bir halde dolşaıyor. Herkes tarafından çok sevilen biri olduğu için de insanlar sürekli teselli etmeye çalışıyor ama adam bu yaşımda mahkemeye çıkmak benim onuruma dokunuyor, hırsız değilim katil değilim diye kendi kendini yiyip bitiriyor.

Birkaç gün sonra babam bir iş için kendisini arıyor, telefonu kapalı olunca da dur bir muayenehaneye gideyim diyor. Kapı da kapalı, çilingir çağırıp açtırınca içeride İsmail amcanın ipteki cansız bedeni ile karşılaşıyorlar.

Alın buyrun.

2.dediğin de akp den tanıdığı olması gerekmiyor yanlış hatırlamıyorsam kürtaj için eşininde rızası olması gerekiyor yoksa jinekolog aleyhinde dava açabilir adam.Yani olay tamamen yasa ile alakalı.
(biraz önce tekrar arattım evet böyle bir yasa var hatta linki de veriyim http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=11756) Yani adam belki iyi niyetli bir insiyatif kullanmış ama yasa bu.

İlk dediğine gelirsek jinekologlar ve özel muayenehaneleri benim için ayrı bir tartışma konusudur.Parası olmayan kimsenin jinekologların eline düşmemesini canı gönülden isterim.
Sosyal ağlarda paylaş

Haklısın eksik anlatmışım biraz. İlk olayda hasta muayenenin ücretli olduğunu bilerek geliyor oraya. Sanırım önceden de bir ya da iki kere muayene olmuşlar. Zaten biz o hastayı illa muayenehaneye gel diye zorlamadık ve kontrol sanıyoruz demesinden de olayın nasıl olduğunu bildiği ortada.

edit: ayrıca parası olmayan insanlar da devlet hastanelerinde tedavi görebilirler. bu lafımla konu şimdi klasik bir iyi doktor kötü doktor konusunaa dönüşmesin de.
Sosyal ağlarda paylaş

Dediğin öyleyse haklısınız özel muayenehaneye gelip de olayı da bilip,biz bunu kontrol saydık olayı ayrı bir üçkağıtçılık.

Ancak şöyle bir durum var çoğu jinekolog özel muayenehanelerine yönlendirmek için devlette ki kadroları kitliyorlar yani önceden arkadaşlar derdi de inanmazdım doğruymuş eğer jinekoloğun özel muayenehanesine gittiyseniz sizi devlette güler yüzle karşılayıp işlerinizi çabuk hallediyorlar hatta çoğu zaman sizi önce alıyorlar diğer insanlardan.Ben ve eşim o insanları görünce açık ve net yüzümüz kızardı o yüzden de sırada bekledik bizi önce çağırmalarına rağmen.

Zaten hamileyseniz prosedür bu yönde işliyor ilk önce özel muayenehaneye gidiliyor sonra jinekoloğun çalıştığı devlet hastanesine.Bir zorlama yok ama aslında var.Hem genç jinekologlara büyük şehirlerde bu yüzden kadro açılmıyor (çünkü artık olay ticaret boyutuna dönüşüyor) hemde insanlar mağdur oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...