Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Aion

Sparkcaster

Öne çıkan mesajlar

BlackRose said:

bu collector's versiyonu için account management sayfasında actions bölümünde apply in game items vs gibi bir şey olması gerekiyor (clientta dediğine göre) ama bende yok, olan var mı?

yoksa niye yok bilen var mı? (steam'den almıştım aionu satıştan kaldırılmadan çok önce)

O bir yerde yazıyordu rose, yetiştiremediğimizden oyun için pre-order gibi in-game itemları anca release de alabileceksiniz diye.
Sosyal ağlarda paylaş

MMO hayatim boyunca COK nadiren "random" insanlarla oynamisimdir, ve bunun 90%'i WoW'da olmustur.. Turklerin agirligi cektigi serverda baslama gibi bir hatada bulunmustu arkadaslar.. Burning Legion'di galiba yanlis hatirlamiyorsam.

Her neyse.. MMO hayatim hic gormedigim scamler yedim o random runlarda.. Bosslardan once loot'u main looter'a cevirip, istedigini alip cikma mi dersin.. Dusen her itema need atma mi dersin.. Arkadaslarina itemlarda oncelik tanima mi dersin.. Kullanamadigi BOP itemlari "BENIM DIGER KARAKTERE LAZIM" diye alanlar mi dersin.. Yoksa "PARA LAZIM KANKA" diyen ve senin ihtiyacin olan bop'lari rollayip vendora satanlar mi dersin..

Hatta hic unutmam.. Bir keresinde, haftalarca farmladigim bir item vardi instanceda.. 4 kisiydik, hepsi tanidik ve guilddendi.. Sadece bana yardim etmek icin geliyordu arkadaslar.. Neyse son slot'a random rogue aldik bir tane hizlansin runlar diye.. Istedigim tank trinketi dustu epic, ve ML'e ihtiyac duymadigimiz icin (sonucta tek random disinda herkes randomdi ve hani rogue'un dusen herseye need atmasi bizim icin sorun degildi ihtiyaci oldugu surece) kullanmamistik, o random rogue epic tank trinketine need atip kazandi. O kadar sinirlenmistim ki.. Sirf sinir atmak icin chatte turkce 32 harftan kisa olmamak uzere kufurler yazmaya basladim.. Ve o rogue'dan soyle bir mesaj geldi; "Ne diyosun lan sen?"

Tabii bunlarin hicbirini ben Turkleri veya Turklugu kotulemek amacli soylemiyorum. Sonucta bende bir Turkum ve gurur duyuyorum. Insanlar bunu anlamiyor. Milliyetcilik guzel bir sey, ama bunu sanal ortamda yapmak biraz mantiksiz. Cunku sen sanal ortamda bir Turk degilsin. Sanal ortamda senin hicbir seye sorumlulugun veya bagliligin yok. Istedigin her seyi yapip, gercek hayatta hic olmadigin gibi bir kimlige burunebilirsin ve kimse senin bu sanal ortamdaki hareketlerinden dolayi gercek hayatta sorumlu tutumaz. Demek istedigimi eminim anlayan arkadaslar vardir, sonucta bunu hepiniz deneyim ediyosunuz. Ve ne yaziktir ki, sanal ortamda ne zaman turk arkadaslari gorsem, ne kadar ayni millete mensupta olsak, tuylerim diken diken oluyor ve aman benden uzak allahina yakin olsun felsefesiyle yaklasiyorum..

Bunun turk olmakla, yabanci olmakla, ecnebi olmakla hicbir alakasi yok. Ben sanal ortamdaki turklerin davranis bicimlerinden hoslanmiyorum. Cunku ne zaman ki sanal ortama girildi, o zaman ki kisilikler cat diye degisiyor..

Tabii bu bir genellemedir, hepsi boyle veya herkes boyle demek cok yanlistir, bu sadece benim kisisel gorusum ve deneyimlerimdir. Herkes karsi cikip, aksini iddia edebilir.

Sahsen baska milletlerle de cok problem yasadim. Ornek vericek olursak ruslar.. Hemen hemen her zaman sorun cikaran ve anlasmasi imkansiz olan tipler. Ayni sekilde Chinese tipler, kafasina eseni yapan ve grup anlayisindan tamamen uzak kisilikler. En azindan benim bu insanlarla deneyimim boyle olmustur.

Diger yanda, en iyi guild deneyimlerimin core memberlarinin cogunlulugunu isvecliler olusturmustur hep. Bunun altindada kendimce yatan bir fikre sahibim.. Ilk olarak hemen hemen hepsi cok iyi ingilizce konusabiliyor. Egitim sistemleri malum. Ortamda 9 tane SWE, 1 tane baska milleye mensup insan olsa bile ingilizce konusurlar. Aclik yaptiklarini cok nadiren gordum. Bazilarin fena drama queen olabiliyor ama azinligi olusturuyor boyle tipler ve hemen ciban basi gibi kesiliyorlar. Ama benim icin en onemlisi, oyunu hakkini vererek oynuyorlar. Grup olarak hareket edip, grupta nasil davranilcagini (hem sosyal hem oyun becerisi olarak) biliyorlar.

Tabii bununda diger bir yuzu var, arkadasin dedigi gibi genellikler SWE gencleri cok erken yasta MMO oynamaya basliyor (bizimkilerde basliyor ama kredi karti vs. gibi problemlerden dolayi F2P oyunlar secmeye yegliyor, bu da sizi etkilemiyor) ve genc yasin verdigi "noobluklari" her turlu oyuna yansitip, insanlari rahatsiz ediyorlar..

Flame almadan once hemen tekrar edeyim, bu benim kisisel deneyimimdir, ve hepsi genellemedir, eminim dediklerimin tam zittini yansitanlar da mevcuttur, ne mutlu onlara. Perento serverinin altinda yatan sevincim bu fikirlerden gelmektedir :)
Sosyal ağlarda paylaş

Ben tanımadığım türkle bir bok yapmam arkadaş bu kadar açık ve net söylüyorum. Bütün oyunlara KO'dan yayılıyor adamlar, internet kafede burunlarını karıştırıp BAA BAAA NASIL KANDIRDIM ADAM ITEMINA ÇÖKTÜM BAAA BAAA diye insan kandırmayı çok büyük başarı sanan gerizekalı adamlardan oluşuyorlar. Bu bir genelleme değil, bur bir fact arkadaşlar.

Öptüm.
Sosyal ağlarda paylaş

ne flame yapıcaz yaw ^^ senin yaşadıkların sende bi önyargı oluşturmuş, benim yaşadıklarım da swe vs tayfasına karşı işte fark yok. o ninjalar, grupta 2 swe olunca muhabbete başlamalar, raidin ortasında çıkmalar aynen ben başka milletlerde de gördüm, hatta daha çok gördüm. o yüzden türklere karşı "ayrı" bi önyargım yok hiç.

zaten o listeye de çok güvenmeyin. çünkü onlar fansitelerindeki anketlere göre hazırlanmış belirtildiği gibi. ee şimdi 1 mi 2 mi ufacık fan sitesi var, oy atanları toplasan 50 anca eder. diğer serverlarda da oynayacağını belirten baya insan var. 5 server var zaten. o yüzden 1 yere toplanma olmaz.

edit, ayrıca toplanma olsa bile swe, fin, danish hepsinin olduğu server aman allah korusun, şer ekseni olur hepsi bir arada.

-hi where r u from
-swe
-swe
-fin
-dan
-fin
-tur
sonra şenlik başlar işte chatte.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...