Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1440p monitörde 1440p kullanamamak

Bone

Öne çıkan mesajlar

durduk yere monitörün ayarları bozuldu. 2560x1080p için "doğal" seçeneği vara ama 1440p seçemiyorum. 1920x1080 ve 60 hz kullanmak zorunda kalıyorum.

GeForce driverlarını clean yeniden kurmaya çalışınca yine fayda etmedi.

Monitör displayport üzerinden bağlı. kabloyu çıkartıp geri taktım ama bir faydası olmadı.

Monitör bana "the screen is not currently set to the recommended resolution, configure the pc resolution to 2560x1440" uyarısı veriyor.

Windows ayarlarında bir şey mi değiştirdim diye bakınıyorum da çöüm bulamıyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

LG Ultragear sürücüsü buldum. kurdum. ama bir boka yaramadı. Genel PnP monitör gözüküyor hâlâ. Windows'ta HDR seçeneği de gitmiş, monitörün hiçbir özelliğini kullanmaya izin vermiyor.

Nvidia denetim masasında ekranın görüntüleyemediği çözünürlüklere izin ver diyip 2560x1440 koymaya çalıştım. ama o şekillde kullanmaya çalışınca Windows engelliyor.

durduk yere niye böyle bir sorun çıktı anlamış bile değilim.

Google'da benzeri sorunla karşılaşan kimse yok sanırım ama burada da çözüm bilen yok herhalde.

Sosyal ağlarda paylaş

nvidia sürücüsünü clean kurdum demişsin de ddu denedin mi? denemediysen bir de onu dene.

makine ve monitöre power cycle da dene fişten çekip 60sn. hani olacak iş değil ama durduk yerde deyince akla fazla birşey gelmedi maalesef. monitör driver işe yaramadıysa sanki sıkıntı orada gibi. monitörün yeteneklerini anlayamıyor sanki windows. değişik kabloyu iki ucundan da sökme takma olabilir.

ekran kartında sıkıntı olabilir ya da diğer ihtimal ama sanki monitör gibi.

Sosyal ağlarda paylaş

Dynun, 10.02.2024 21:06 tarihinde dedi ki:

ilgiyle takip ediyorum bende de 2k lg ultragear var, çözüm gelirse kulağa küpe olsun

bu arada farklı kablo kullanmayi denemişsindir değil mi

senin de mi bu sorun var, yoksa benim de başıma mı gelir diye düşündün?

bence LG ile alakalı bir şey değil, yazılımsal gibi. çünkü LG'nin on screen displayinde "senin monitörün 1440p olması lazım, niye gittin de böyle kıytırık bir çözünürlük seçtin, düzelt hemen onu" diye uyarı veriyor. Windows anlamıyor ama onu 😄

displayport kablosu kullanıyorum. acaba monitörü hareket ettirirken DP kablosunda veya DP girişinde bir sıkıntı mı çıktı dedim. evde yedek bir DP kablosu bir de HDMI kablosu var, ikisiyle de denedim ve sorun değişmedi.

Sam, 10.02.2024 21:47 tarihinde dedi ki:

nvidia sürücüsünü clean kurdum demişsin de ddu denedin mi? denemediysen bir de onu dene.

makine ve monitöre power cycle da dene fişten çekip 60sn. hani olacak iş değil ama durduk yerde deyince akla fazla birşey gelmedi maalesef. monitör driver işe yaramadıysa sanki sıkıntı orada gibi. monitörün yeteneklerini anlayamıyor sanki windows. değişik kabloyu iki ucundan da sökme takma olabilir.

ekran kartında sıkıntı olabilir ya da diğer ihtimal ama sanki monitör gibi.

Display Driver Uninstaller mı? deneyelim bakalım.

Sosyal ağlarda paylaş

CRU - custom resolution utility yükle. 

+

bence kablo ile bir problemin var, yazıldığı gibi power'ı çek öyle tak DP ve HDMI neyse

OSD'den monitoru factory ayarlarına döndür

monitorun OSD ayarlarından DP kablo versiyonunu ayarla

https://superuser.com/questions/1396229/windows-10-v1803-how-to-change-active-signal-resolution-to-match-desktop-res

Dekstop mode ve Active Signal Mode birbirini tutuyor mu?

Spoiler

image.png

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...

DP kablosuyla da denedim HDMI kablosuyla da, ikisi de aynı görüntüyü veriyor.
CRU Custom Resolution Utility ile 2560x1440 çözünürlük eklemeye çalıştım ama siyah ekran verdi, mecburen format atmak zorunda kaldım.

Ama format attıktan sonra da yine aynı şekilde 2560x1080, 8-bit, 75Hz monitör olarak görmeye devam ediyor...

acaba ekran kartına yeterince güç mü gitmiyor diyeceğim de, oyunlarda da da problem çıkarması gerekirdi öyle olsa.

a0D0QC3.png

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...

Islemcinin integrated GPUsu varsa Intel habire bozuk driver cikarip sacma sapan problemlere yol acabiliyor, monitor gercek GPU'ya bagli olsa bile. Bir sefer eski surum driverini yukleyerek bir sefer de windows update seceneklerinde additional updates kismindaki intel driver'i yukleyerek duzeltmistim.

Sosyal ağlarda paylaş

spompas, 04.06.2024 17:27 tarihinde dedi ki:

tam model yazabilirmisin?

tam model LG 27GL850-B.  Windows'un algıladığı monitör ise GSM76FA. LG 34UM69G-B yani.
Google'da arayınca şu link çıkıyor, orada da çözülememiş.
https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/dgaxhh/lg_27gl850_stuck_in_ultrawide_mode/

GONDARCENGIZ, 04.06.2024 21:13 tarihinde dedi ki:

saçma gelebilir ama 3lü 5li priz vs kullanıyorsan direk normal prizlere tek tek takıp çalıştır hem pc hem monitörü birde öyle dene.

edit : konu eskiymiş dfgdfg, sorun neymiş çözülmüştür herhalde.

konu eski değil, birkaç aylık sadece. sorun neyin çözülmedi de, öyle kaldı. monitör'ün drive güncellemesi, driveları komple silip tekrar yüklemek, orjinal drive'ı bulup yüklemek, driveların hepsini güncellemek, windows format sonra tekrar drive güncellemek felan her şeyi denedim de yok, inatla Windows monitörü algılamıyor.

onun yerine başka bir monitör koydum onu kullanıyorum.

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...