Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kiracıyken satılan ev

goldone

Öne çıkan mesajlar

Merhaba, kiracı olarak oturduğum ev satılıktı ve alıcı çıktı. Yeni evi alan kişi kirada oturduğu için bu evde oturmak istiyormuş. Fakat ev sahibi bana beni çıkartmayacak şekilde satacağım dediği için daha önceden evden çıkmadım - ki taşınmaya + komisyona vs para verecek mantıklı bir ev bulamadım geçen aylarda.

Neyse, şu anki ev sahibi bana 30-40 güne çık, bu sürede de kira verme dedi. Ben de o sürede bulamayabilirim, yasal hakkım 6 ay dedim ve anlaşamadan telefonu kapadı. Sizce nasıl bir yol izleyeyim?

Ek olarak kira sözleşmem yıllık ve bu ay bitiyordu. Yenilemek istediğimde de ev satılacak yeni ev sahibiyle yaparsın diyip benle yeni sözleşme yapmadı. Son olarak ev satılma netleşene kadar kirayı vermeyeceğim. Acaba bunu bahane edip bana ihtar çekebilirler mi? Zaman ayırıp yol gösteren herkese çok teşekkürler 

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

6 ay süren var, sonra çıkmazsan önce ihtar eder sonra dava açar çıkartır. Yanında da mahkeme masraflarını, avukat masraflarını, ödenmemiş kiraları, tahliye masraflarını faiziyle senden alır. Kira ödemezsen daha da erken dava açabilir, 6 ay 2 aya iner.

Sözleşmenin bir önemi yok. İstersen 1-1,5 yıl daha oturmaya devam edersin ama bunlar bitene kadar.

Eğer sorun çıkartacaksan kiranı ödemeye devam et, en az zararı öyle görürsün.

Daha fazla bilgi ve yardım için avukata git ama, benden bu kadar.

Sosyal ağlarda paylaş

Adamlar önceden sana soylemis. Alan adam hem kendi de kiracı hem de yatırım yapmış evinde oturmak istiyor. Niye illa birilerini mağdur etmek zorundasınız ki. Süre de vermişler çıkman için. Ev araştır illa bulursun yani. Adam 40 gün için kira da istememiş. O parayla nakliye işini de halledersin. Eski ev sahibi ile aranızda yapmış oldugunuz "sözlü" anlaşma bağlamaz yeni ev sahibini. Tapuya şerh falan düşmemiştir eskisi. 

ahmedinejad tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

bence ustteki mesaj sadece elestiri, adam yardim istemis sen magdur edyor diyorsun. gercekten post-kapitalizm bu olmali.

adamin "kira verme" teklifi acik bir bait, bu sekilde uzlasma senin icin 'ideal' degil. ev bulamamamissin zaten.

kira verme = yasal ev bulma, ev arama surenden vazgec

yukarida GERGE'nin mesajini oku - cikis noktan olsun. avukat danismanlik ucreti cok cilgin degil, hangi ildesin? belki biri tavsiye bile verir OM. iyi bir insan, belki.

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

10 dakika önce, ahmedinejad dedi ki:

Adamlar önceden sana soylemis. Alan adam hem kendi de kiracı hem de yatırım yapmış evinde oturmak istiyor. Niye illa birilerini mağdur etmek zorundasınız ki. Süre de vermişler çıkman için. Ev araştır illa bulursun yani. Adam 40 gün için kira da istememiş. O parayla nakliye işini de halledersin. Eski ev sahibi ile aranızda yapmış oldugunuz "sözlü" anlaşma bağlamaz yeni ev sahibini. Tapuya şerh falan düşmemiştir eskisi. 

Tam anlatamadım sanırım. 3 günde bulursam 3 günde çıkarım ama bir süredir aramama rağmen nakliye + komisyon vermeye değen ev bulamadım. Benim derdim bana "hadi sana 30 gün süre, nereyi bulursan çık" dedikleri zaman haklarımı öğrenmek. 

Sosyal ağlarda paylaş

Abi kapitalizmle ne alakası var. Evi alan da bu adam gibi bir kiracı. Kredi cekmistir almıştır evi. Sanki şeytani şirket var karşıda gibi ölümüne kiracı yanında durmayı anlamıyorum. Adama önceden ihbarını yapmışlar. Sen cikmadigin için adam hem kira hem kredi ödeyecek. Mağdur olacak işte. Bunun kapitalizmle falan ne alakasi var. 

Sosyal ağlarda paylaş

1 dakika önce, goldone dedi ki:

Tam anlatamadım sanırım. 3 günde bulursam 3 günde çıkarım ama bir süredir aramama rağmen nakliye + komisyon vermeye değen ev bulamadım. Benim derdim bana "hadi sana 30 gün süre, nereyi bulursan çık" dedikleri zaman haklarımı öğrenmek. 

evi emlakçı gibi kirala, 1 kira + depozitoyu al ve kaybol. yeni evinin nakliye + komisyon masraflarını karşılamış olursun

Sosyal ağlarda paylaş

8 dakika önce, Goering dedi ki:

Ne alakası var: @ahmedinejad

yasal ev arama sürecinden vazgeçmiş olucak kira vermezse

devlet zaten kiracı yanında ama sen tam ters bir önermede bulunuyorsun, kapital sahibini savunuyorsun ama kiracının yasal hakları var - kapitalizm?

Hala kapital sahibi diyorsun yav. Kiracının ev sahibinden daha zengin ve kapitalist olduğu olmuyor sanki hiç. Yasal haklarini kullanırsa kullanır ama taşınacak durumun varsa niye illa bir çatışma bir mağduriyet yaratma peşinde koşsun diyorum ben de. İki taraf da güzelce anlaşıp değişim yapabilir şu durumda. 

Sosyal ağlarda paylaş

Şehir İstanbul bu arada. Bu alanda çalışan avukat arkadaşlar varsa ÖM'ye bakıyor olacağım.

14 dakika önce, ahmedinejad dedi ki:

Abi kapitalizmle ne alakası var. Evi alan da bu adam gibi bir kiracı. Kredi cekmistir almıştır evi. Sanki şeytani şirket var karşıda gibi ölümüne kiracı yanında durmayı anlamıyorum. Adama önceden ihbarını yapmışlar. Sen cikmadigin için adam hem kira hem kredi ödeyecek. Mağdur olacak işte. Bunun kapitalizmle falan ne alakasi var. 

Son olarak bana önceden bildirme yok ve ev sahibi kiracı kalacak şeklinde anlaşacağım demişti. Bildirmeden kasıt önümdeki 30-40 gün ise, fiyatı  uygun ev bulursam amenna. Fakat muhteşem bir gelirim yok, memurum, dolayısıyla 30 güne ilk bulduğum eve girerim gibi bir şansım yok ne yazık ki. 

Sosyal ağlarda paylaş

benzer bir durumu hem kiracı hem ev sahibi olarak yaşadım. kiracı olduğum durumda konuştuk, 3 ay içinde çıkacağım dedim, kiramı da bu süreçte ödedim, depozitomu aldım ayrıldım. hiç bir pazarlık falan olmadı yani. ev sahibi olduğum durumda çok aciliyetim vardı, elemanı 2 ay idare ettim, bu süreçte kira vermediği gibi gitsin diye üstüne 3 bin tl para verdim nakliyat için. ortada kontrat bile yoktu, polislik olacaktık tatlı dil + bir miktar parayla çözdük. adam en son kardeşim o kadar aciliyetin varsa gel küçük odada kal ben ev bulana kadar diyecek kadar yüzsüz bi tipti ahshsh

yasal haklar tam olarak gerge'nin belirttiği gibi. senin kriterlerine uyan ev olmaması senin sorunun, o bölgede kiralar çok arttıysa daha ucuz bölgelere bakacaksın. ben olsam pazarlık yapar, orta bir yerde buluşur, dediğim tarihte de çıkarım, öyle yapmayan uğraştıran çirkef tipler de var, benim gibi birine denk gelirsen para koparırsın ama ters birine denk gelirsen de polislik olabilirsin. 1-2 ay kira almaması demek de aslında bir nevi nakliyatı ödüyor demek, bence iyi bir teklif. 

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...