Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Apple M İşlemcili Mac'ler

cabiria

Öne çıkan mesajlar

Şirkete bi tane aldık, kullanan arkadaşın da data model (power query) kullanan bir tane excel raporu var ve tabii ki macler power query bağlantılı hiç bi fonksyonu çalıştırmıyor, internaktif olmak yerine öyle mal gibi son kaydedildiği haliyle kalıyor rapor. Exceli windows ortamında açabilmek için parallels alternatifi ne yükleyebiliriz? Parallels çok pahalı, internette direk türkçe kırekli yükleme vidyosu falan da var ama emin olamıyorum onlardan. UTM için iyi bi alternatif diyorlar, var mı başka tavsiye?

Öğrenmiş olduk ciddi excel işi varsa mac alınmayacağını. Yani kendim için almazdım zaten bütün işim gücüm excel ve power bi ama mac in basit bi power pivot bile desteklemeyeceğini düşünemedim.

Sosyal ağlarda paylaş

28 dakika önce, axedice dedi ki:

Öğrenmiş olduk ciddi excel işi varsa mac alınmayacağını. Yani kendim için almazdım zaten bütün işim gücüm excel ve power bi ama mac in basit bi power pivot bile desteklemeyeceğini düşünemedim.

Bir önceki sayfada yazmıştım da mac fanatikleri olur mu ölle şey ya mek candır diye gömmüştü beni ahshshsh. Parallels yükle de şimdi bir de M1 üstünde Windows for Arm tecrübe et bakalım Mac'i ne zaman satacaksınız ?

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

m2 macbook aldım ben de. iş için imac var i9'lu gayet iyi aslında ama hayvan gibi hızlı geldi şimdi bu. O kadar güzel kullanışlı olmuş ki dokunmatik ekranından bir çok şeyi yapıyorsun. Trackpad ine bayıldım zaten laptoplarda en kullanışsız bulduğum özelliğidir ama bunda müthiş çalışıyor tebrik ettim. Mouse kullanmam ben bunla gerek kalmamış.
Pc kıyasında bir şey demem ama laptop için piyasada şuna yakın bir windows tarafında yok.

Sosyal ağlarda paylaş

docker konusunda sıkıntı yok ama m işlemciler arm tabanlı olduğu için x86 uyumlu container lar emulator üzerinden çalışıp yavaş olabiliyor vs. özellikle dotnet in eski versiyonları fln. ama netcore 5-6 vs gibi güncel versiyonlarda arm desteği de var. sdk güncelleyip gayet sorunsuz kullanıyoruz.

legacy sdk kullanmanın zorunlu olduğu ve upgrade edilemeyen projelerle çalışıyorsan biraz sıkıntı olabilir kısaca. onun dışında temiz çalışıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

13 saat önce, Laorx dedi ki:

Docker vs calistiramadigi için i7 Macbook ile takiliuodum ama sanırım m2ye gecicem ben de, tek merak ettiğim işlemciye yuklenildigi zaman Intel kadar ısınıyor mu 

mumkun degil o kadar isinma enerjisi direkt guc tuketiminin lineer fonksiyonu.

max wattage'a bak 2 islemcinin fikir verir ne kadar isinacagi

Sosyal ağlarda paylaş

aynı kasa ve soğutucu ile farklı cpu/gpu varsa bu şekilde değerlendirilebilir ama m1 pro lar kasa olarak 2 katına çıktı. kasayı büyüttükleri için büyük ihtimalle daha büyük ve iyi soğutucu da koyabildiler. o yüzden belki çıkan ısı daha çoksa bile intellere göre sıcaklık olarak çok daha az oluyor.

development sırasında intel el yakarken bu bildiğin buz gibi çalışıyor. oyun vs ile gpu yu zorlamadım ama. o zaman bu da ısınır belki. ama ikisininde development sırasındaki değerleri kıyasladığım için benzer şekilde olacaktır ikisi de oyundayken.

Sosyal ağlarda paylaş

Wow classic oynuyorum ben M1 macbook pro ile, kesinlikle performans kötü. 25 kişilik raidde soğutma yetersiz kaldığı için donmalar yapıyor, önceden 2015 macbook pro vardı, tik demiyordu alet. Tek başına oynayacaksan yada 5 kişilik parti ile son ayarda bile stabil fps veriyor ama raid çok kötü 

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, df dedi ki:

kasayı büyüttükleri için büyük ihtimalle daha büyük ve iyi soğutucu da koyabildiler

ben tersini dusunuyordum, zira fansiz laptop cikarmalari cok buyuk bir govde gosterisi.

ki ben de apple'a guvenerek macbook air aldim fansiz.

daha xcode buildlere dockerlara falan girmedim bakalim yanacak mi alet..

Sosyal ağlarda paylaş

21 saat önce, roket adam dedi ki:

Bir önceki sayfada yazmıştım da mac fanatikleri olur mu ölle şey ya mek candır diye gömmüştü beni ahshshsh. Parallels yükle de şimdi bir de M1 üstünde Windows for Arm tecrübe et bakalım Mac'i ne zaman satacaksınız ?

patronun gelinlik çağda kızı varsa maci o kullansın, pc alın rahat edin.

Sosyal ağlarda paylaş

xSLnAcZ.png

Hay allah bin türlü belanı versin apple gibi, çıktıyı da parallelsden alıcaz.

Almayın aldırmayın.

inb4 canon sürücü çıkarmadıysa apple'ın suçu yok, ben çıktı alıp alamadığıma bakarım, windows 1980den beri milyon tane donanımla uyumlu olmak için boşuna takla atmıyor.

+ üç kuruşluk android telefon hiçbir sürücü ya da app kurmadan anında çıktı alabiliyor.

aktiftablet tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

su baltazar ve aktif[in yazdiklarini okuyunca kesinlikle vazgectim...

ofis calisani icin uygun urun degilmis demek ki.

excel calismayacak, basit printer tanimayacak ise sadece fashion statement olarak uretilmis islemci alinmaz ki. ne kadar verimli olursa olsun, meyvesiz agac yapmislar.

Sosyal ağlarda paylaş

yok be adi ustunde, bilgi sayar bir aletin, basit bir excel calistirmasini bekliyoruz.

spreadsheet dedigin seyi  ilk sunanlarin birisi 1979'da appl ii idi. dusununce at ile deve degil yani soylenilen sey.

printer ise yine ayni sekilde apple ii'nin bir parcasi idi.

basit, gunluk olaylar istenilen.

mesela ben primavera p6, asta falan kullaniyorum. destegi olup olmamasini sorsam dersin patlican kabak ama bu excel ve printeri kreatif sektorler dahi kullaniyor hani. gunluk hayatin olmazsa olmazi.

apple bir fashion statement cihazi idi, hala da oyle demek ki. hani gorsel olarak zengin oldugum anlasilsin ama bir ise yaramasa da olur. vertu gibi bir sey, balenciaga gibi.

Sosyal ağlarda paylaş

ben buna katılmıyorum, m1 öncesi x86 applelar gayet de her işi görüyordu, benim 2013 mac proyu hala kullanıyorum canavar gibi her taklaya geliyor.

m1 dönemiyle birlikte uzunca bir süre bu cihazlarda yapılabilecek max profesyonel iş wordde makale yazmak falan olur (app geliştirme ve videoyu saymıyorum zaten) o yüzden hep diyorum ev hanımı değilseniz m serisi işlemcili maclere mesafeli davranmak lazım diye. şu an fashion cihazı oldu denebilir yanş 

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...