Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Süper Lig Genel Tartışma

Archangel_

Öne çıkan mesajlar

Yaani öncesini düşünmek akıl karı değil zaten. Toplam 3 maç yapıp grup birincisi olunmuş mahalli grupları falan şampiyonluk sayma çabası var orada.

Ama bu mantıklı kararı mantıkla verdiğini sanmıyorum tabii adamın. Olur da bi şekilde seçilirse gerçekten 2010-11 şampiyonluğunu değiştirmeyi deneyebilir ha TFF şeysiyle.

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Insanlarin karakteri cidden yuzune yansiyor ya. Bu adam direk ozeti gibi.

Turkiyede herseyde oldugu gibi sistemler yerine bireyler uzerinden gittigi icin hersey, TFF baskanligi asiri onemli oldu. Halbuki hic farketmemesi lazim ama iste malesef. Hic bir zaman demokratik olamayan bir ulke olarak devam ediyoruz her konuda oldugu gibi.

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Geçenlerde Sergen bi saydırıyordu. "Ya çocuklar çıkmış maç kazanmış, futbolculardan önce bakıyosun Spor bakanı, TFF başkanı kameralar önünde. Hep bi en önde olacam çabası, esas başarıyı kazananı geriye atıyolar. Hayırdır ya, bırakın esas kazanan çıksın. Herkeste bi kendini gösterme merakı. Hollandalı adamlar Hollanda spor bakanının futbol federasyon başkanının ismini biliyo mu? Bilmez" diye.

Sosyal ağlarda paylaş

Shadow, 13.07.2024 22:47 tarihinde dedi ki:

1959 öncesi şampiyonlukları düşünmüyoruz diyor. tabii düşünmez dangoz, 67'de kurulmuş kulüp lel

bilmemne kulüplerinin birleşimi ile trabzonspor oluşmuş. fenerbahçe başvuru yaptığında onlar da bu listeyi çıkartmıştı. o kulüplerin aldıkları şampiyonlukları bize yazmanız lazım o zaman diye bir şeyler vardı. 

Sosyal ağlarda paylaş

59 öncesi şampiyonluk olayı tamamen beşiktaş yüzünden olmuştur. Haksız yere 2 şampiyonluk yazıldı adamlara. Eğer onlara yazılıyosa Fenerbahçe de haklı olarak bize de yazılsın diyor. Mantık düz ve doğru. 

Ama genel olarak bakıldığında baya saçmalık 59 öncesi işleri hesaba katmak çünkü 3-5 takımlı gruplarda 3-5 maçla şmpiyon olunmuş. O yüzden en doğrusu beşiktaşın haksız bi şekilde aldığı şampiyonlukları iade etmesi olur. 

TheGreatWall tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Buna gerek yok bence, sadece terörist oyuncusu ülke dışına kaçmış olanların, kulüplerinde ve avrupada attıkları goller iptal edilse zaten kupa sayısı el değiştirir. 

Kulüp tarafından Fotoğraftan çıkartılıyorsa golleri de iptal edilebilir. Son derece mantıklı, sıralama buna göre belirlenebilir.

Ek olarak gs 15 temmuzda her hangi bir hazırlık maçı vs koymasın. 

Daha 15 temmuzda kazandıkları bir mücadele olmadı sdf

5-2 yenilmek nedir ya

• Haha 1
  • Uzuldum 1
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen halilagic le fevzi de fetocuydu zaten. 

90-2000 arasi 4 tane sampiyonlugunuz var bir tane avrupa kupasi maci say desen sayamazsin, bir tane elle tutulur tur gecmisliginiz yok helal melal diyor. Edirneden disari cikmaya korkarken gs kupa 1 de yari final oynuyordu o yuzden tarihiniz yetmez boy olcusmeye. 

yakin tarihi bilmiyorsun belli git bir de gs lisesi ne zaman kimler tarafindan kurulmus ona bak istersen. 

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada benim bildiğim şu 3-5 maçla şampiyon olmuşlar onun kupasını istiyorlar kısmı başka bir algının parçası.

çünkü o 3-5 maçlık lige katılabilmek için bölgesel ligde şampiyon olmak gerekiyordu. (aynı sene içerisinde) 

aslında o 3-5 maç olayı , geçmiş senelerde süper final miydi neydi (orda da 4-5 maç yapıldı diye hatırlıyorum ) ondan farklı bir durum değil. 

tabiki isteğin saçma kısımları vardır elbet. ama amaç zaten bir komisyon kurulup bunu gerçekten işi bilenler tarafından bütünüyle araştırılması.

tabi ülkemizde süreçler farklı işliyor çekinceler olması normal. güç kimde ise genelde sonuçta o yönde çıkıyor maalesef.

yusema tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1954'te UEFA kuruluyor,  1955'ten itibaren UEFA Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasını düzenlemeye başlarıyor, 1955'te İstanbul Ligini kazanan ilk defa Türkiye'yi temsilen bu kupaya katılıyor, ama ondan sonra Federasyon bu kupaya temsilci göndermek için mahali liglerin temsilcilerinin yarıştığı bir federasyon kupası düzenlemeye başlıyor. 1959'dan itibaren ise bugüne kadar kesintisiz gelen milli lig kuruluyor, onu kazanan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasına katılmaya başlıyor, 1960'ta mahalli ligler kaldırılıyor, tek lig milli lig kalıyor.

2002'de tv ihalesi yapılırken şampiyonluk sayısına göre maç geliri dağılımı yapılırken Beşiktaş'ın itirazı var. 1955 sonrası biz 2 defa Avrupa Kulüpler şampiyonasına katılma hakkı elde ettik federasyon kupasını kazanarak, bu yüzden bu iki kupa şampiyonluğu ulusal şampiyonluk sayılmalı. Tahkim bu iki şampiyonluğu da sayıyor. Fakat başka bir kulübün bir itirazı olmuyor, çünkü meşru bir itiraz zemini yok.

Burada araştırıp bulunacak saklı bir şey yok. Veya sonradan bulunmuş ortaya çıkmış bir şey yok. Her şey ortada açıkçası.

Sosyal ağlarda paylaş

eldar, 17.07.2024 10:15 tarihinde dedi ki:

1955 sonrası biz 2 defa Avrupa Kulüpler şampiyonasına katılma hakkı elde ettik

1955-1956'da Türk göremiyorum. 1956-1957'de Galatasaray, 1958-1959'da Beşiktaş, 1959-1960'da Fenerbahçe gitmiş Şampiyonlar Ligi'ne. Herkese 1 şampiyonluk eklendi de ben mi hatırlamıyorum? 

eldar, 17.07.2024 10:15 tarihinde dedi ki:

2002'de tv ihalesi yapılırken şampiyonluk sayısına göre maç geliri dağılımı yapılırken Beşiktaş'ın itirazı var.

Ayrıca yayın ihalesi için ya diye yumuşatma çabanızı anlıyorum ama asıl dert diğer rakiplerin 3. yıldız kavgası verirken beşiktaşın cücük gibi kalmasıydı. Tek dert yayın ihalesi olsa zaten yıldız hesabına dahil etmeden de bir çözüm bulunabilirdi. 

Cthulhu tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

İlk katılım 1956-57'de Galatasaray ile, Galatasaray bir önceki yılın İstanbul Ligi şampiyonu olarak gidiyor, Türkiye'nin o zaman en önemli futbol organizasyonu İstanbul ligi, ancak ulusal bir organizasyon değil.

57-58 için  ilk defa Federasyon Kupası(56-57) düzenleniyor, Beşiktaş kazanıyor, ancak UEFA'ya ismi geç bildirildiği için Beşiktaş Avrupa Kupasına katılamıyor.

58-59'da Beşiktaş Federasyon kupasını (57-58) tekrar kazanıyor ve Avrupa Kupasına gidiyor

59-60'ta Fenerbahçe Milli Lig'in ilk şampiyonu(1959) olarak katılıyor.

Bunlar somut bilgi, tartışma için yazmamıştım.

Yayın ihalesi yumuşatılacak bir şey değil, tam tersine direkt kulübün cebine giren para olduğu için çok önemli, zaten Beşiktaş'ın mahkemeye yaptığı başvurunun o zaman olması da tesadüf değil. 1959 öncesi herhangi bir futbol organizasyonunda şampiyonluğu olan başka kimse başvurmamış. Bence bu da önemli, ciddi bir iddiası olan herkes başvururdu diye düşünüyorum.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

eldar, 17.07.2024 10:51 tarihinde dedi ki:

Bunlar somut bilgi, tartışma için yazmamıştım

ben de at gibi yazmışım ama tartışmak değildi amacım 🙂 geç isim bildirme güzelmiş, tam türk usulü.

eldar, 17.07.2024 10:51 tarihinde dedi ki:

Yayın ihalesi yumuşatılacak bir şey değil

değil evet ama bir şampiyonlukla %kaç değişiyormuş ki alacağın para? Geçrekten asıl dert yıldız değil o paraydı mı diyorsun? Diyorsan eğer 5 yıldızlı formayla gezen fenerbahçeliler gibi değerlendireceğim seni de. 

Sosyal ağlarda paylaş

Yayın ihalesi geliri devede kulak, esas dert yıldızların gelmesiydi. Yıldızlar gelince BJK kendi yıldız sayısından dolayı gurur yaptı da girdi bu işe. Yoksa Seba falan tam tersine böyle çingene pazarlığına girmeyelim diyordu eskiden.

Hatta ilk başta ret aldılar diye yıldızlarının üzerini kartal figürüyle kapattılar gözükmeyecek şekilde az durmasın diye.

Daha sonra BJK'ya 2 tane daha hediye edilince, o dönemki FB en çok tepki gösterendi. Aziz "Böyle yapacaksanız yıldızın bir anlamı kalmıyor" falan diye tüm hafta eleştirdi, Ertesi maça FB buna tepki olarak normal kitinde olmayan her tarafı yıldız desenli bir formayla çıktı sahaya al sana yıldız diye.

Aynı Fener'in çok daha dayanaksız olarak bugün çok daha leş harekete girmesi de Ali Koç'un beceriksizliği işte. Ve diğer beceriksizliklerini örtme çabası. Çünkü bu sefer Fener aynı korkuya teslim oldu GS ile fark açılıyor diye.

Bahsettiğim tepki forması, sanırım sadece tek maç, belki iki maç giyildi, bi daha giyilmedi:

1194354.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

Hani bu istifaya davet ediyordu? ibra etmek icin ceketin koltuk altını yırtacakmış nerdeyse sdf

İstifaya davet ettiğin adamı ibra etmezsin ya ne bileyim bir duruşun olur en azından. Ben şaşırmıyorum gerçi yine anlaşılan tff ile sezona kol kola, arada çıkış yapar büyükekşi ile anlaşmalı. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...