Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cities Skylines 2

razzRaziel

Öne çıkan mesajlar

Kisi bazinda hayat hikayesine, basindan gecen olaylara falan gerek yok yahu. 100k kisilik sehirde hangi birini takip edip bakacaksin. 
Dogru duzgun ayaklari yere basan bi popülasyon simülasyonu daha anlamlı. Ama becerebileceklerine cok emin degilim, ilk oyunda agent limit yuzunden sacma sapan hal aliyordu end game. 

Sosyal ağlarda paylaş

• 5 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...

Donanim artirimini “bu oyun next gen” diye baslamislar savunmaya. Bi de performans sorunlari icin “projenin geneline bakinca cikmak mantikli geldi knkss” demisler. Anlasildi kervani yolda düzecekler. 
Mod destegi icin de sadece paradox mod sistemi kullanilacakmis, steam workshop entegrasyonu falan yok. Konsol icin modlar yalniz kozmetik. 

Sosyal ağlarda paylaş

bence konsol cikis tarihi ayni zamanda optimizasyon gelistirmelerinin ne zamana yetisecegini sinyalliyor. 

optimizasyon bu kadar yerlerdeyken bazi ayarlarin gereginden fazla sistem kaynagi kullanacagi asikar o yuzden preset settings kullanmayan testler iyi olurdu. mesela minimum ve recommended kartlarla performance hog ayarlardan kacinan bir custom medium preset. bu kadar kisi onceden oynarken sifir veri olmasi ilginc.

bu videoda detayli oynanis karsilastirmasi var. ayni zamanda 3080'in kotu performansini gozlemlemek de mumkun

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Şimdi en odun soruları soruyorum. Simcity 2000'den beri bu tarz oyun oynamadım, şimdi girsem ne kadar zorlar, kaç saat emek gerekli öğrenebilmek için? Bir de, FPS modunda şehre girip, gezip, araba, otobüs filan kullanabiliyor muyuz?

Sosyal ağlarda paylaş

ilk oyun bayağı sim city gibiydi ama trafik işi ekstra zahmetliydi. özel öğrenmelik birşey yoktu işte aynı tarzda şehri yapıyorsun ve geliştiriyorsun. deneye-yanıla nelerin daha çok işe yaradığı belli oluyor oynarken zaten. fps modu yoktu, bunda da o tarz birşey gösterdiklerini hatırlamıyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

GERGE, 20.10.2023 17:08 tarihinde dedi ki:

Şimdi en odun soruları soruyorum. Simcity 2000'den beri bu tarz oyun oynamadım, şimdi girsem ne kadar zorlar, kaç saat emek gerekli öğrenebilmek için? Bir de, FPS modunda şehre girip, gezip, araba, otobüs filan kullanabiliyor muyuz?

Abi oyun bu ya relax

Sosyal ağlarda paylaş

arcane, 20.10.2023 13:36 tarihinde dedi ki:

bence konsol cikis tarihi ayni zamanda optimizasyon gelistirmelerinin ne zamana yetisecegini sinyalliyor. 

optimizasyon bu kadar yerlerdeyken bazi ayarlarin gereginden fazla sistem kaynagi kullanacagi asikar o yuzden preset settings kullanmayan testler iyi olurdu. mesela minimum ve recommended kartlarla performance hog ayarlardan kacinan bir custom medium preset. bu kadar kisi onceden oynarken sifir veri olmasi ilginc.

bu videoda detayli oynanis karsilastirmasi var. ayni zamanda 3080'in kotu performansini gozlemlemek de mumkun

videodan görüldüğü kadarıyla detaylar trailer'dakilerden çok daha fazla ve güzel.

ama işte çok fazla obje kullanmışlar. detaylar için bina çıkıntısı parkın köşesi vs sayılamayacak obje var. adamlar çöp sahasının üzerine zilyon tane ekstra çöp koymuş falan. o yüzden de grafikleri düşürsen de kasmaya devam ediyor. yani unity'de zaten primitive küplerden 10k koydun mu engine pert oluyor. artık gerisi bunların akıllıca kapatılıp açılacağı bi optimizasyon sistemi için yapımcıya bakıyor.

grafikler hoş güzel de grafik dediğin 2-3 haftalık olay, sonra zaten gözün alışıyor. oyunun senelerce oynanmasını sağlayan şey gameplay.

bakalım bu zamana kadar herşeyi full oynadığım 1080ti ile nasıl çalışacak.

Sosyal ağlarda paylaş

GERGE, 20.10.2023 17:08 tarihinde dedi ki:

sıkıntı yok ya baya noob friendly bi oyun zaten. ki istanbul daha kötülerini görmüştür emin ol. giricen pat pat koyup takılacan işte. en kötü trafiğin sıkışır onu da çözecem derken spagetti yaparsın ama çözersin.

fp vardı ilk oyunda ama araç kullanma falan yok (gerçi mod muydu hatırlamıyorum). zaten gerek de yok, keyifli olmaz yani midtown madness styla fiziğin olmadığı yerde araç kullanmak. ama en keyiflisi yaptığın şehirde milleti takibe alıp evden işe gitmelerini falan izlemek. dev şehrinde toplu ulaşımla 3 aktarma yapıp giderken veya aracıyla yeni yaptığın otobana çıktığını görünce falan halka ne kadar da faydalıyım diye etrafı izleyip mest oluyosun sdf.

Sosyal ağlarda paylaş

şu dediğimi destekliyor, karakterleri ai tool ile oluşturmuşlar ve her karakterde zilyon gereksiz obje ve poly varmış.

https://old.reddit.com/r/CitiesSkylines/comments/17d9qio/if_youre_wondering_why_the_cims_are_so_bad_they/

Alıntı

The main issue here is the assets generated with AI (procedural generation) were not optimized for the game. The cims in game have fully modeled underwear and individual teeth.

EDIT: documentation confirms 18.9k tris per CIM

0BjRCNd.png

her body için 20k poly çılgın bir miktar city sim için, kıyafetlerin altı ve dişleri gibi hiç görünmeyecek yerleri falan var. ki bu sadece vücutları için, üzerine saçları ve kıyafetleri var. 20k üstü karakterlerle fps oyunu yaparsın. eğer doğruysa direkt developer sin şu olay.

razzRaziel tarafından düzenlendi
  • Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

Karakterin ağzının içine girmen lazım dişlerini görmek için. Ya da kıyafetlerinin altına falan. Diş diyip geçme bu arada, bazen ağız içi karakterin çeyreğini yiyor. Yani performana etkisi olsun olmasın ya da sadece kamera yakınlaşınca bu modellere geçsin fark etmez. En amele yapımcı bile bilir bunları best practice için silmesi gerektiğini. Çünkü hiç bir zaman gözükmeyecek şeyler.

Yani karakterler böyleyse başka şeylerde de sıkıntı vardır. Bi çıksın da sonra konuşmak daha doğru olur. Zaten dibine girip bulurlar ne olduğunu.

Sosyal ağlarda paylaş

o reddit posta itimat etmek zor. varsayimlarla sonuctan nedene gitmis.

youtuber performans icin optimal ayarlarla, farkli kartlarla test etmis:

direkt sonuclara bakabilirsiniz:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1JIUokAXWOvHYsVZzJv7Skju5oKgm0-r4/edit#gid=1737240722

son optimizasyon guncellemesiyle amd gpu icin daha sorunlu hale gelmis.

bir baska sorun da oyunun low'da anormal kotu gozukmesi.

hazir gelmisken oynanisa dair bir sey de koyayim :

lpT5djL.png

yanlis anlasilmasin desteklemiyorum, yapabiliyor olabilmek guzel

arcane tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...