Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Starfield

pattisliborek

Öne çıkan mesajlar

Dark_Soul, 6.09.2023 20:08 tarihinde dedi ki:

board ın asıl olayı sanırım gemiyi register layıp satmak.

Bu arada new atlantis de fsr %75 upscale ile fps 50-60 arası bende 4070ti ile. 2k çözünürlükte önceki sayfadaki optimized quality ayarlarını kullanıyorum. Herhalde dünkü releaseden önce patch gelmiş biraz düzelmiş. Yalnız atlantis de özellikle responsiveness baya kötü , 30ms lere çıkıyor bunu herhalde dlss modu çözüyor

frame generation için ücretsiz mod çıktı nexus’ta geçen sayfada linklemiştim. onu denemeyi düşünebilirsin ama input lag’e iyi gelmeyebilir tabii rahatsız ediyorsa.

@reampage’ın dediğinin benchmark’ı, ben de bir deneyeyim madem. bazı oyunlarda tersi etki yapıyor diye dokunmuyordum ama bunda taşı sıkıp frame çıkarmak lazım:

https://reddit.com/r/nvidia/s/mCPyaBuFCV

evet ben de yaptım, gerçekten %10 gibi bir faydası oldu mesela new atlantis mast yokuşunda. 50’lerde gezdiğim yerlerde şimdi 60 altına düşmüyor en azından. teşekkürler reampage. tembel nvidia ya, şunları test edip hemen ayarlamaları lazım game ready sürücüde.

Sam tarafından düzenlendi
  • Like 2
Sosyal ağlarda paylaş

bütün varlıklar ve ilişkiler resetleniyor ama benim tavsiyem tam tersi.

main quest'i rush'layıp bitirin. çünkü eninde sonunda yapacaksınız ve yaptığınız herşey gidecek. tüm outpost'lar, ilişkiler, mallar paralar vs. ama illa ki yapacaksınız ve yapmanın da eşsiz artıları var. sonra ikinci gameplay'de ne kuracaksanız kurun, yan görevleri oynamadıysanız aynı heyecanla devam edersiniz. yeni oyuna başlar gibi ama karakter kalıyor. hem eşsiz şeylere sahip olurken hem de kalıcı bir dünyanız olur.

çünkü öbür türlü hem main quest'in sonunda ne olacak diye merak edip, hem de bu eşsiz şeylere sahip olmak için onca emek verdiğiniz herşeyi resetleyeceksiniz. en azından ikinci turda hem isterseniz yine main quest kasabilecek, hem tüm yan görevleri ilk defa oynayabilecek ve hem de en önemlisi kalıcı bir dünyaya sahip olacaksınız.

sonraki new game pluslar gereksiz. bir kere kafi.

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

hmmm bu dediğin de çok mantıklı aslında. şahsen bir kere bitirmek isterim ama herşeyimin gitmesini de istemem. senin dediğin daha makul geliyor bana da.

persuasion sistemini çok beğendim bu arada, tek satırla ikna etmek yerine birkaç ayrı şey söyleyip fikir değiştirmek daha gerçekçi. hatta tam geçen hafta bunu düşünmüştüm başka oyunların da ihtiyacı var diye.

video yorumlarında birisi “10’uncu sefere gidiyorum çünkü daha fazla yapmaya gerek yok” demiş. ne kazanıldığını bilmiyorum tabii ama 10 kere de üstüste aynı main quest’i yapmak istemem hani.

neyse razz’ın dediğini deneyeyim madem, değip değmediğini insan kendi görmeden anlayamaz herhalde.

Sosyal ağlarda paylaş

yani ben bilmiyordum böyle olacağını ve çotank diye gitti herşey. açıkçası onca emek verip kastığım hayvani gemim ve item'larım için üzüldüm. penthouse'lar falan da gitti ama neyse ki içini döşememiştim. outpost da yapmıştım ama öyle özenmemiştim. yani herşeyi hayvan gibi kasan biriyseniz oyunu bitirmek acayip koyar.

şimdi misler gibi özene özene yapabilirim. istersen yeni turlarda main quest'i skipleyebiliyorsun da.

tavsiyem rush'la, main quest'le açılan companion'larla da ne yapacaksan yap. ama yan görevlere, zorla olmadıkça diğer gezegenlere, faction'lara, build olaylarına, satın almalara, ship/mürettebat kasmaya, legendary item bulmaya falan hiç elleme. yeni turda onları yavaş yavaş keşfede keşfede yaparsın.

razzRaziel tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ben de o halde hiçbirşey toplamadan bamgüm girişip bitireyim, yeni oyunda yaparım herşeyi.

ammo yapılamıyormuş ya tüh, fo76’taki gibi minigun vs’yi besleyecektim öyle. otomatik silahlar süper verimsiz aynı ammoları kullandıkları halde, vendordan alınıyormuş sadece. fo76’ta çözdükleri şeyi burada yeniden görmek hiç yakışmadı. outpost madenciliği geliriyle vendorlardan ammo almak gerekecek herhalde.

Sosyal ağlarda paylaş

İlk gameplay'de oynadığımız karakterin buildindeki tüm skilleri açabilecek kadar ilerleyebiliyorsak, yan görevler, outpost, factionlar ıvır zıvır vs ile uğraşıp max lvl'a gelip, mainquesti en sona bırakmak bence daha doğru, zaten bu durumda ng+'a gerek yok. Tüm contenti bitirmiş ve buildi tamamlamış oluyoruz. Yeni skills, items açmaktan başka contente ne etkisi var ng+ ın? Bildiğim kadarıyla tüm factionlara conflict olmadan giriliyor, main missionda tek son var, belki side questlerde verdiğin kararlar ilişkileri falan etkiliyordur. Ha belki main mission rushlayıp ordan gelen skills ve powerlar ile ng+ yapıp 2. gameplayde daha rahat ilerlenebiliyordur da bence yine gereksiz.

Aklıma gelen tek mantıklı şey, mainquest'in zorunlu olarak ng+'da devam etmesi, yeni side questlerin vs açılması 

Dark_Soul tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

bende mesela bitmiş 80 quest var ve bunun sadece 20'si main quest. ona göre yap hesabını. ve daha faction'ları ve diğer gezegenleri falan da yapmadım.

o şekilde tüm content'i bitirmek için çook uzun zaman gerekiyor. ve bu süreçte oyuna çok fazla emek vermiş olacaksın. eğer hafiften koleksiyonculuk varsa (ki bethesda oyunu oynayan herkeste az çok vardır) ordan burdan bulduğun şeyleri biriktirmek isteyeceksin. ha yine oyunu yaya yaya oynarsın sonra tamamen bitirdim diyip uninstall edeceksen evet gerek yok yeni tura. yeni turun avantajı var ve o avantajla da en azından bi süre oynamak isteyeceksin ama, daha fazla ayrıntı veremem.

benim dediğim gibi yaparsan yine hiç bir şey kaybetmiyorsun ve herşeyin de elinde kalıyor. sonra belki oyunu yine açıp kaçakçılık rp'si veya bounty hunterlık yaparsın falan. yani bu şekilde dezavantajı var mı diye düşünüyorum ama aklıma gelen bişey yok.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada oyunun evreni olamamış ya. yani esasen bethesda bu temanın altından kalkamamış. oyunun evrenini fallout veya elder scrolls'un yarısı kadar yaşayamadım ne yazık ki.

bunun sebebi de bethesda'nın teknik yetersizliği. gelecek teması bu kadar basit olunca benim gözüme çok batıyor. yani gerçekçilikten çok uzaklaşmalarına neden olmuş. bu limitasyonlar doğal olarak küçük yerleşkeli fallout ve elder scrolls evrenlerinde sıkıntı değil. ama geleceğin şehirleri 10-15 penceresiz binayla, saçma sapan kıyafetler giyen fazla copy paste insanlarla dolu köyler olunca beni soğutuyor. bir de daha büyük hissettirsin diye şehirlerden bölümlere her yeri labirent gibi yapmışlar o da deli etti biraz.

bunun olması gerekeni her ne kadar her girişimde küfürler etsem de star citizen. şehirlerde dolaşılabilen yer bazında yine büyük değil o da ama en azından şehrin görüntüsü ve işleyişi seni ikna ediyor. adamlar single player yapıyor olsaydı muhtemelen altından rahat kalkacaklardı. ya da ne bileyim cyberpunk da çok daha iyi vermişti evrenini, o da küçük sayılırdı ama gerçeğe daha yakındı kendi temasında, ikna ediciydi yani.

bazı tasarımlar çok güzel (gemi içleri, odalar, ofisler ve içindeki eşyalar çok çok iyi), bazıları da komik seviyesinde. tüm kıyafetlerin çirkinliğini geçtim, ne bileyim alnında mikroçip yapıştırmış gezen tipler var mesela, bu mu lan olm gelecek kafanız diyosun. veya tüm oyunda çalışan tek bir yer aracı yok, hatta uzay gemisinden başka araç yok sanırım sdf. new atlantis'in en yüksek binasının tepesinden şehre bakınca bomboş gezegenin saçma bir noktasında cücük gibi durduğunu görüyosun, coğrafya da kötü. uzayın içinden geçmişiz sözde ama gezegenleri es geçmişiz resmen.

teknik kısıtlama dışında çok şey koyalım kafası da buna etki etmiş. outpost ve resource olayı tamamen gereksiz bence mesela. yani sırf o kadar procedural gezegen koyduk, patlak ama biraz daha anlamlı kılalım diye yapmışlar. her şehirde otel falan var ama otele giriyosun 2 kat var, her katta 1 oda ve biri açılmıyor wtf. outpost yerine doğru düzgün doldur binaları, şehirde bomboş gezen citizen'ları da ata, odalarına gidip gelsinler şehirde bişeyler yapsınlar falan. biraz rp yapalım, soyalım, basalım araştıralım vs. bunlar doğru düzgün yok oyunda, yani yaşayan dünya olayı.

çok daha zor bir tema o da var tabii.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Sam, 06.09.2023 22:25 tarihinde dedi ki:

frame generation için ücretsiz mod çıktı nexus’ta geçen sayfada linklemiştim. onu denemeyi düşünebilirsin ama input lag’e iyi gelmeyebilir tabii rahatsız ediyorsa.

@reampage’ın dediğinin benchmark’ı, ben de bir deneyeyim madem. bazı oyunlarda tersi etki yapıyor diye dokunmuyordum ama bunda taşı sıkıp frame çıkarmak lazım:

https://reddit.com/r/nvidia/s/mCPyaBuFCV

evet ben de yaptım, gerçekten %10 gibi bir faydası oldu mesela new atlantis mast yokuşunda. 50’lerde gezdiğim yerlerde şimdi 60 altına düşmüyor en azından. teşekkürler reampage. tembel nvidia ya, şunları test edip hemen ayarlamaları lazım game ready sürücüde.

Nexusdaki dlss 3 fg modu ile birlikte nvdia rexlef de geliyormuş, input latency baya düştü bende, config.json şu şekilde olması gerekiyor:

spacer.png

Bir de gsync monitör varsa, sorunsuz faydalanmak için:

C:\Users\{username}\Documents\My Games\Starfield klasöründeki StarfieldPrefs.ini içinde

"bBorderless" ayarını 0 yapıp bFull Screen = 1 de olması gerekiyor

Dark_Soul tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Sağol ona da bakayım evet reflex çok iyi olur. Keşke şunları her şirket koysa artık default bu devirde. Ya da ortak standarda getirseler freesync ve gsync gibi.

frame gen dll koyunca çöküyormuş filan diye okuyunca vazgeçmiştim ama tekrar bakayım belki yapılıyordur onsuz.

razz’a araba vs konusunda katılıyorum ama bu oyunlarda şehirler hep olması gerekenin çok ufak boyutta olanı. Bg3’te de öyle (kuleye çıkıyorsun 1000 tane bina var background, aşağı iniyorsun 20-30 bina var belki oyunun geçtiği, hatta şimdi baktım gerçek haritadaki binaları taşıyıp sıkıştırmışlar bir bölgeye) başka yerde de yani kaçış yok. Ne kadar çok yer yapılırsa o kadar dağılacak. night city mükemmel görüntüde ama içine girilemeyen binalar neredeyse hepsi, set piece'de geziyoruz büyük ölçüde. böyle kabullenmek gerekiyor.

yoksa new atlantis’in istanbul filan gibi birşey olması lazım. Cyberpunkta bütün oyun tek şehir, bir sürü şehir olan oyunda bu içerik dağılıyor öyle veya böyle. Suspension of disbelief her halükarda. Ben mekanların çeşitliliğini sevdim gerçi, bir total recall havasına girdim gezerken.

total-recall-arnold.jpg

direkt bağlar kuruyorum en başından itibaren lol.

Sosyal ağlarda paylaş

razzRaziel, 06.09.2023 22:44 tarihinde dedi ki:

yani ben bilmiyordum böyle olacağını ve çotank diye gitti herşey. açıkçası onca emek verip kastığım hayvani gemim ve item'larım için üzüldüm. penthouse'lar falan da gitti ama neyse ki içini döşememiştim. outpost da yapmıştım ama öyle özenmemiştim. yani herşeyi hayvan gibi kasan biriyseniz oyunu bitirmek acayip koyar.

şimdi misler gibi özene özene yapabilirim. istersen yeni turlarda main quest'i skipleyebiliyorsun da.

tavsiyem rush'la, main quest'le açılan companion'larla da ne yapacaksan yap. ama yan görevlere, zorla olmadıkça diğer gezegenlere, faction'lara, build olaylarına, satın almalara, ship/mürettebat kasmaya, legendary item bulmaya falan hiç elleme. yeni turda onları yavaş yavaş keşfede keşfede yaparsın.

olm oyun daha yeni cikmadi mi nasil bitirdiniz la

Sosyal ağlarda paylaş

https://knowyourmeme.com/memes/events/starfield-pronoun-options-controversy

lmao baştaki he/she seçiminden de olay çıkmış. refund edenler filan, ne kafalar var.

yalnız main quest'i rushlayınca tadı bayağı kaçtı gerçekten. main quest'in değil ama "bunu bir daha sefere nasılsa yapacağım" diye başka birşeye dokunmamaktan. yavaşa yavaş o anda neyi merak edersem ona giderek oynuyordum normalde. neyse bir kere bu yola girdim artık ng+'ta kafama göre oynarım.

Sosyal ağlarda paylaş

@Sam olm sen istiyosan normal kafana göre oyna benim dediğime bakma. yani yan görevlere, keşfetme arzuna falan engel olma keyfini kaçıracaksa. sonuçta 40 yılda bir çıkan oyun, içine edilsin istemem, herkesin oyun stili farklı. ama yani biliyorum sen şimdi en az 100-200 saat gömeceksin buna, bu şekilde daha rahat edeceksin gibi geliyor.

[+3 Persuade Bastım]

@cicibeybe 1'inde erken çıktı

razzRaziel tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Sam, 07.09.2023 13:52 tarihinde dedi ki:

https://knowyourmeme.com/memes/events/starfield-pronoun-options-controversy

lmao baştaki he/she seçiminden de olay çıkmış. refund edenler filan, ne kafalar var.

yalnız main quest'i rushlayınca tadı bayağı kaçtı gerçekten. main quest'in değil ama "bunu bir daha sefere nasılsa yapacağım" diye başka birşeye dokunmamaktan. yavaşa yavaş o anda neyi merak edersem ona giderek oynuyordum normalde. neyse bir kere bu yola girdim artık ng+'ta kafama göre oynarım.

faction gorevlerini ilerletirsen main goreve yeni dialog opsionlari geliyor ya, bende bi rushliyim dedim ama cilki cikiyor, bu arada crimson fleet factiona girerseniz oranin bountyleri ile freespace ve ucnin bounty gorevleri cakisiyor. faction storyline da sorun olmuyor ama .

Sosyal ağlarda paylaş

razzRaziel, 7.09.2023 14:22 tarihinde dedi ki:

@Sam olm sen istiyosan normal kafana göre oyna benim dediğime bakma. yani yan görevlere, keşfetme arzuna falan engel olma keyfini kaçıracaksa. sonuçta 40 yılda bir çıkan oyun, içine edilsin istemem, herkesin oyun stili farklı. ama yani biliyorum sen şimdi en az 100-200 saat gömeceksin buna, bu şekilde daha rahat edeceksin gibi geliyor.

[+3 Persuade Bastım]

@cicibeybe 1'inde erken çıktı

yok haklısın zaten ikna olmasam normalde yapmazdım ama oyunda dünyaları topladıktan sonra bitirince herşey gidince soğurum, bir daha sıfırdan yapasım gelmez hani. +6 bastın aslında ahah. başka ng+ jrpg’lerde filan oldu aynısı, max gazla da girsem devam edemedim.

reampage, 7.09.2023 14:31 tarihinde dedi ki:

faction gorevlerini ilerletirsen main goreve yeni dialog opsionlari geliyor ya, bende bi rushliyim dedim ama cilki cikiyor, bu arada crimson fleet factiona girerseniz oranin bountyleri ile freespace ve ucnin bounty gorevleri cakisiyor. faction storyline da sorun olmuyor ama .

main quest de bayağı uzun soluklu gibi bakalım, en kestirmeden gidiyorum ama normalde oynadığım gibi oynasam bu yıl bitirmeyebilirdim bile lol. morrowind’de bütün yaz oynamıştım bitirmeden önce. neyse şimdi normalde seçmeyeceğim dialog  seçeneklerini seçiyorum bu sefer tersinden oldu. bir sonrakinde jrpg true ending ahah.

seçilen skillerden de dialog seçenekleri açılıyor. bazen biri birşey anlatırken

afoeeee.jpg

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.nexusmods.com/starfield/mods/761

dlss 3 mode bunu indirdim kurdum. 3070te devamlı %100 çalışma %70-80 e düştü.  Medium ayarlarda %100 resolution scale de. 55-60 fps gidiyordu ilk pirate base de sonra  new atlantis'e girince gpu kullanım aynı kaldı da cpu 6700k %95-%100 e çıktı fps de 30 a indi sdf. Res scale %80 yapınca 40 fps fln oldu. Bi oynanabilir oldu gibi. Üstüne fov ayarını da documentta text file açıp yaptım. Şimdi gidip Baldurs Gate 3 e devam edicem sdf. Çok oynamadım daha da sarmadı beni pek oyun. 

Bide menüler çok kötü geldi. Gameplay de kokpitten lightspeed açamamak devamlı menüye gitmek filan olmamış harbiden. Inventoryde menüsüde çok kötü. Çok fazla ışınlanma var gibiymiş gerçekten.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...