Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Belirli süreli iş sözleşmesi hk.

Liebe

Öne çıkan mesajlar

Selam ahali,

Çok fena kazıklara geldim sanırım emin olamıyorum. Konu hakkında tecrübeli/bilgili patiler bir el atın sevabına.

2016 Temmuzda murica merkezli bir firmada 6 aylık sözleşmeli olarak işe başladım. Başlamadan önce kpssye girmiştim, sözleşmenin daha 2. ayında biz seni kadroya alıcaz memurluğu salla dediler, benim de işime geldi kaldım şirkette. 2017 Ocakta 1 yıllık kontrat daha önerdiler arada da senin kadro işi tamam yıl ortası gibi hallediyoruz dediler. Tam o arada ürünlerin satışları falan iyi merkezden baya yatırım alıyoruz, ofisi daha ciks bir yere taşıdık üstüne SAP geliyor falan derken bir anda yurtdışı zart diye her şeyi dondurdu. Yeni alınan personeller bile işten çıkarıldı vs. benim kadro işi de tam oldu derken göte geldi. Şimdi sürekli birileri çıkıyor şirketten satışlar dibe vurdu vs. derken benim kontratın son haftası geldi çattı. Bugün geldi önüme yeni kontrat koydu İK cı, direktörümüz sözde 2018'de benim kadro işi tamam demişmiş o zamana kadar idare etsin demiş. Ben kabul etmeyeceğimi söyledim, tam iş çıkış saatiydi zaten havada kaldı konu, yarın cfo ile görüşücez konuyu. Müdürümüz baya olm kabul et iş bul öyle git bari çıkıp ne bok yicen dedi. Şimdi kafama yatmayan bir durum var;

1- Belirli süreli iş sözleşmeleri 1'den fazla zincirleme olarak yapılamıyor. Yapılabilmesi için "haklı bir neden" olması gerektiği yazıyor iş kanununda. E tamam da bu haklı neden ne anasını satim? Paramız yok kadroya alamıyoruz anca sözleşmeli alıyoruz demeleri tamam mı kanunlara göre?

2- İş kanununa göre 1 den fazla zincirleme sözleşme yapılırsa direkt belirsiz süreli işçi statüsüne dahil oluyormuşmuşum. Ne yapabilirim ki bu durumda? Sadece işten çıkarılırsam tazminat talep etme hakkım mı doğuyor nedir? Sonuçta bana yine ne yıllık aldıkları primden verecekler ne de özel sağlık sigortası yapacaklar bana :/

3- İşsiz kalmaktan da korkuyorum ama yediremiyorum kendime bunların yine hikayelerine kanıp mal gibi sözleşmeli çalışmaktan. Bu moral bozukluğuyla zaten biliyorum adam gibi çalışamam daha burda ama ciddi tavsiyelerinize ihtiyacım var. Tabi ki yeni iş bulmak çok zor ama kalmak da bir o kadar zor artık benim için. Muhtemelen çok pişman olurum çıkarsam biliyorum bunu ama napsam bilemiyorum :(

Güzel fikirlerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Çok trollemeyin pls
Sosyal ağlarda paylaş

gurur yapmissin yok yere. sen sozlesmeyi kabul et, planini sonra yap.

adamlarin mavi ayda aldiklari karar degil belli ki. bi altyapisi varmis iste birsuru isten cikarmalar vs. sana yine insafli davranip sozlesme teklif etmisler asdf

yeni is bulabilmek zor diyosun. calm down and sign the damn contract.
Sosyal ağlarda paylaş

ben yıllarca bu tarz sözleşmelerle çalıştım,
şöyle biliyorum ki, 1. seneden itibaren artık sınırsız süreli oluyorsun, normal çalışansın yani.
Sana belki diğer çalışanlara tanıdıkları hakları tanımazlar ama normalsin yani.

işten çıkarırlarsa tazminatını verirler. Ama mass işten çıkarma varsa, sen iş aramaya bak. iş işteyken bulunur.
Elin güçlüyken aramaya bak.
Sosyal ağlarda paylaş

Liebe said:

1- Belirli süreli iş sözleşmeleri 1'den fazla zincirleme olarak yapılamıyor. Yapılabilmesi için "haklı bir neden" olması gerektiği yazıyor iş kanununda. E tamam da bu haklı neden ne anasını satim? Paramız yok kadroya alamıyoruz anca sözleşmeli alıyoruz demeleri tamam mı kanunlara göre?

2- İş kanununa göre 1 den fazla zincirleme sözleşme yapılırsa direkt belirsiz süreli işçi statüsüne dahil oluyormuşmuşum. Ne yapabilirim ki bu durumda? Sadece işten çıkarılırsam tazminat talep etme hakkım mı doğuyor nedir? Sonuçta bana yine ne yıllık aldıkları primden verecekler ne de özel sağlık sigortası yapacaklar bana :/

3- İşsiz kalmaktan da korkuyorum ama yediremiyorum kendime bunların yine hikayelerine kanıp mal gibi sözleşmeli çalışmaktan. Bu moral bozukluğuyla zaten biliyorum adam gibi çalışamam daha burda ama ciddi tavsiyelerinize ihtiyacım var. Tabi ki yeni iş bulmak çok zor ama kalmak da bir o kadar zor artık benim için. Muhtemelen çok pişman olurum çıkarsam biliyorum bunu ama napsam bilemiyorum :(

1- Evet böyle, belirli sürelide başı sonu kapsamı belli tek bir spesifik proje veya mevsimlik iş (tatil köyüne yazın fazladan garson almak mesela) gibi özel şartlar aranıyor. Sırf işime gelmezse rahat kovayım diye belirli süreli yapmak iş hukukunda kabul gören bir şey değil. Sen zaten belirsiz süreliye dönmüşsün teknik olarak.

2- Evet maalesef "belirsize çevirin" gibi bir dava şekli yok benim bildiğim, belirsizle aynı haklara sahipsin kağıt üzerinde ama bunu işverene söz geçirip kabul ettirmezsen hakkını anca "belirli süren bitti o yüzden kovduk" dediklerinde arayabilirsin. İlla tazminat değil, işe iade + işsiz kaldığın süredeki maaşını da talep edebilirsin.

3- Bir sürü adam çıkıp her şey dondurulurken bir sene daha dayan demişler alt tarafı, hani şirket gerçekten kötü bir duruma düşmese de sana yokuş yapsalar tamam da, şu durumda biraz gereksiz gurur yapmış gibisin. Kendin çıksan ne fark edecek ki, gene işsizsin. Şimdilik devam et, hala içine sinmiyorsa da bari çalışırken iş ara, boş otururken daha zor ve daha moral bozucu oluyor.

Kolay gelsin.
Sosyal ağlarda paylaş

sozlesmeyi imzala. kadroyu da cok sallama, tazminat hakkin ilk girdigin gunden itibaren isliyor o konuda cekincen olmasin. calismaya devam ettigin surece sozlesmenin tekrar yenilenmesinde bir sakinca yok bence. kadrolunun sozlesmeli calisandan daha fazla sosyal hakki falan varsa onlar bilemiyorum tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

sorman gereken tek soru burda müdüre gidip, "sözleşmeli çalışanlar 1 yıldan sonra artık kadroluya dönüyo, bu işin kitabı kanunu bu şekilde, neden bu şekilde çalıştırmak istiyosunuz ki ??" demen lazım.

sonrasını beraber konuşursunuz tabi, adam orda asıl niyetini belli eder.

ama iş bulmadan işi bırakma, sözleşmeyi imzala devam et, çıkarıcakları varsa da zaten çıkarırlar haklarını alırsın, vermezlerse mahkemeye gidersin belki 3-6 ay sürer ama fazla fazla alırsını bu kez. her türlü win win durumundasın, daha neyin şeyini yapıyosun anlayabilmiş değilim.

senin bir yılın doldu, bak senin yerine bu suriyeliyi getirdik hemde yarı maaşına diyip kapı önüne koysalar daha mı iyiydi yani.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar hepinize teşekkürler güzel yorumlarınız için. dün sabah cfo ile görüştük tatlıya bağlandı gibi durum, hemen gemileri yakmışsın gel konuşsana derdin varsa diye sitem etti. ben de madem böyle bir durum var tekrar kontrat önerilecek niye ikcı ile 1 yıllık kontrat öneriyorsunuz benim ne düşüneceğimi sandınız dedim, düşünemedim haklısın dedi. az daha sık dişini sen nolursa olsun kadrodasın yine güvenmiyorsan 1 aylık kontrat yapalım dedi, güvendim sözüne 1 yıllık kontratı imzalarım problem değil dedim uzatmayayım iyice diye.

şu anda konuyla ilgili olarak işten çıkarılma durumunda belirsiz süreli çalışanların her hakkından faydalanabileceğimi (kıdem ihbar işe iade gibi) öğrenmiş oldum. canım ne zaman isterse çıkabiliyor muyum emin değilim. belirsiz süreli çalışanların haklarından yine faydalanamıyorum tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

kontrat suresince ihbar suresi gecerli degildir zaten cunku onceki sozlesmen belirli sureli sozlesmeydi ..yani 1 ay seninle calisirim turevi birsey..orada kapiyi cekip cikabilirdin de once hakli bir sozlesme fesih nedeni gostermen gerekliydi..

yani belirli surelilerde hakli fesih sebebi gosterirsen sure sona ermeden de sozlesmeyi feshedip isi birakabiliyorsun ihbar icin zaman gecmesine gerek yok..yoksa cezayi maddeler ya da dava tazminat vs..
Sosyal ağlarda paylaş

Son zamanlarda İK soruları çok arttı burada dskfdskf. Ancak yaptığınız bir hata var derdinizi anlatırken ne iş yaptığınızı ve ne sektörde çalıştığınızı belirtmiyorsunuz.

Belirli süreli iş sözleşmelerinde ihbar tazminatı olmaz ama 1 sene geçtiğinde kıdem'e hak kazanmaya devam edersin. Fakat işveren seninle neden "belirli" süreli iş sözleşmesi yaptığını yasal olarak nasıl açıklayacak? Proje işi mi? Mevsimlik iş mi? Şantiye mi?

Atıyorum şirketime teknisyen lazım ama belirli süreli alayım her sene uzatırım kafası olmaz. İşveren'in net olarak neden belirli süreli sözleşme yaptığını ve süre bitimini yuvarlamadan belirtmesi lazım sözleşmende. Sallıyorum bir yazılım kurulacak işe IT'ci lazım ama uzun süreli olmasın diyorlar bu adam, 1 sene sürer programın kurulması/oturması diyerek yapıyorlar ok. Bu da bir proje işi neticede. Ama görev tanımı da ekinde olmalı ve bunun dışına asla çıkılmamalı. Ama senin örneğinde yaptığın işi bilmek lazım. Ha bir de işe iade davası hakkın yok tabii bu sözleşmeler ile.

Bir de kadroya alacağız seni yanlış ibare, sen taşeron değilsin bordrolu personelisin sözleşme süren belli olsa da.
Sosyal ağlarda paylaş

haklısın aslında niye belirtmediysem sdsf hijyenik ürünler üreten bir firmadayım muhasebe uzmanı olaraktan.

evet aslında kadro kelime olarak tam doğru değil, ben firmanın bordrolu elemanıyım zaten, belirsiz süreli çalışan haklarından faydalanabilmek diyebiliriz sanki.

tabi geçici bir pozisyon için çalışmıyorum haliyle. hep olan ve olmak zorunda olan bir pozisyonda belirli süreli olarak çalışıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

İşyeri bana muhasebe uzmanı geçici olarak lazımdı çünkü şöyle şöyle bir süreli iş vardı ve kesinlikle bu tarihte bu iş bitecekti vb. bir açıklama yapamaz ise ağlatırlar.

Gerekçe olarak iş hacminin büyümesi, şartların değişmesi ve teknoloji değişikliği vb. sayılmaz. Ha sayıldı diyelim mahkeme diyecek sen bu adamı düzenli olarak her sene kontrata bağlamışsın demek bu işin biteceği tarihi sen de kestiremiyorsun, olmaz öyle, belirsiz süreli sözleşmeye almalıydın der. En kötü görev tanımını göster, müfettiş zaten belirsiz süreli bir işçinin gt'si olduğunu anında anlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Liebe said:

arkadaşlar hepinize teşekkürler güzel yorumlarınız için. dün sabah cfo ile görüştük tatlıya bağlandı gibi durum, hemen gemileri yakmışsın gel konuşsana derdin varsa diye sitem etti. ben de madem böyle bir durum var tekrar kontrat önerilecek niye ikcı ile 1 yıllık kontrat öneriyorsunuz benim ne düşüneceğimi sandınız dedim, düşünemedim haklısın dedi. az daha sık dişini sen nolursa olsun kadrodasın yine güvenmiyorsan 1 aylık kontrat yapalım dedi, güvendim sözüne 1 yıllık kontratı imzalarım problem değil dedim uzatmayayım iyice diye.

şu anda konuyla ilgili olarak işten çıkarılma durumunda belirsiz süreli çalışanların her hakkından faydalanabileceğimi (kıdem ihbar işe iade gibi) öğrenmiş oldum. canım ne zaman isterse çıkabiliyor muyum emin değilim. belirsiz süreli çalışanların haklarından yine faydalanamıyorum tabi.

Belirli ve belirsiz süreli iş sözleşmesi
Madde 11 - İş ilişkisinin bir süreye bağlı olarak yapılmadığı halde sözleşme belirsiz
süreli sayılır. Belirli süreli işlerde veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya
çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak işveren ile işçi arasında yazılı şekilde yapılan iş
sözleşmesi belirli süreli iş sözleşmesidir.
Belirli süreli iş sözleşmesi, esaslı bir neden olmadıkça, birden fazla üst üste (zincirleme)
yapılamaz. Aksi halde iş sözleşmesi başlangıçtan itibaren belirsiz süreli kabul edilir.
Esaslı nedene dayalı zincirleme iş sözleşmeleri, belirli süreli olma özelliğini korurlar

maddesi uyarınca senin sözleşmen artık belirsiz süreli oldu gibi düşün.

İyi ki imzalamışsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya adam zaten bunca zamandır haklarını vs almıştır. Bu ikilem sadece işten çıkış veya işe iade davasında koz olur. Atıyorum işveren şu an ihbarını vermeden sadece kıdemini yatırıp anlaşmanı fesih etse mahkemede alacak davası açar alırsın ihbarını. Ya da işe iade davası kazandın ve adam seni başlatmazsa işe başlatmama tazminatını vermekle mükellef olur. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi zaten sözleşmen aslında belirsiz süreli olmuş artık senin.
Sosyal ağlarda paylaş

ilk mesajda yazmıştım :(

"Sonuçta bana yine ne yıllık aldıkları primden verecekler ne de özel sağlık sigortası yapacaklar bana :/"

benim bütün derdim nerdeyse şirketteki en çok çalışanlardan biri olmama rağmen özel sağlık sigortam olmaması ve yılda bir kez verilen, aşağı yukarı 2 maaşa denk gelen bir EMEA primi gibi bir şey var ondan faydalanamamam. kuduruyorum sinirden şunları düşündükçe.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...