Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ücretli çalışırken, ücretli eğitim de vermek

paspatur

Öne çıkan mesajlar

Merhaba,
Bilgi sahibi olan var mı? IK cı veya benzer bir tecrübe edinmiş biri..

Kurumsal bir firmada tam zamanlı çalışıyorum. Hafta sonları bir eğitim programına ücreti karşılığında eğitmen olmam için bir teklif aldım.

SGK, iş kanunu falan filan noktasında buna mani bir durum var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

Sonuçta işverenine karşı sadakat borcun var, tam zamanlı olduğun için başka yerde çalışmamanı da bekliyorlar bu sadakat borcu kapsamında. Hafta tatilinde dinlenmek yerine zamanını ve enerjini başka yerde çalışmaya harcarsan sonraki haftalarda performans düşüşü yaşaman çok muhtemel sonuçta mantıken.
Sosyal ağlarda paylaş

Yani dana'nın dediği gibi kimse o topa girmek istemez, ha oldu ki müdürün veya İK müdürü ok diyiverdi bir şekilde, 2 ay sonra "kanka sözleşmende yazıyor sonuçta kim ok dediyse dedi" durumuna gelebilir olay. Yasal olarak haksız olursun. Sözleşmende öyle bir madde yoksa da zaten sormana gerek yok ama epey matbu maddelerden biridir, vardır muhtemelen.
Sosyal ağlarda paylaş

Kurumsal bir firmaysa ve yapacağın ek işin şirkette yaptıklarınla alakası yoksa, şirketine zarar getirecek bir durum değilse performansının düşmemesi şartıyla kabul edebilir IK.

Kendi kafanı dağıtmak, iş dışında başka şeylerle ve sevdiğin şeyi yaparak vakit geçirmene bir şey diyemezler, bunun ucunda para olup olmaması seni ilgilendirir, gönüllü bir etkinliğe de gidiyor olabilirsin sonuçta. Ama şirketten şirkete değişir işte bunu anlamaları. Bir de şirkette yaptığın işle diğer yapacağın işin alakası da soru işareti olacak IK'ya ve iş verenine.
Sosyal ağlarda paylaş

paspatur said:

Bunu IK yla konuşacağım zaten.
Onay almadan böyle bir şey yapmam. Yasal bir engel olup olmadığını merak ettim.

Eğer yasal bir engel yoksa IK insiyatifinde diye değerlendiriyorum o halde. Tabi onlar "istemiyoruz" derlerse konu kapanır maalesef.

Geçen bizim öğle yemeginde de ek iş muhabbeti açıldı. Alt seviye yönetici acayip gaza geldi.

Yasal olarak başka bir yerde bordron olmasa da, açıktan para alıyo olsan veya para almayıp hayrıca bile yepıyo olsan, biri seni orda görse, duysa şirkette şikayet etse şirket yine de "başka yerde çalıştığın için" kovabilir diyor.

Şimdi sizin şirkette de böyle bi tip olma ihtimali var. Hakiakten eşine dostuna söylersin bi şekilde duyulur bu bile sana gıcıklık yapmalarına yeter.

Zaten illa beni kovarlar mı diye de düşünme, TRde çoğu insan kovulmak yerine mobbing ile bıktırılıyor. Yani şirketin seni kovmaya yasal olarak hak kazanamasa dahi, kendi haklı olduğuna kanaat getirirse bu yönteme başvurabilir.

Yapacaksan da bence parayı açıktan al, şirketi olan bi arkadaşına fatura kestir vs. Ve de gizli bi şekilde yap.

IKyla hiç konuşma, çünkü "sıkıntı yok takıl" demeyecekleri kesin, hatta sırf sorduğun için bile gıcık olacaklardır sana.
Sosyal ağlarda paylaş

paspatur said:

Bunu IK yla konuşacağım zaten.
Onay almadan böyle bir şey yapmam. Yasal bir engel olup olmadığını merak ettim.

Eğer yasal bir engel yoksa IK insiyatifinde diye değerlendiriyorum o halde. Tabi onlar "istemiyoruz" derlerse konu kapanır maalesef.

Geçen bizim öğle yemeginde de ek iş muhabbeti açıldı. Alt seviye yönetici acayip gaza geldi.

Yasal olarak başka bir yerde bordron olmasa da, açıktan para alıyo olsan veya para almayıp hayrıca bile yepıyo olsan, biri seni orda görse, duysa şirkette şikayet etse şirket yine de "başka yerde çalıştığın için" kovabilir diyor.

Şimdi sizin şirkette de böyle bi tip olma ihtimali var. Hakiakten eşine dostuna söylersin bi şekilde duyulur bu bile sana gıcıklık yapmalarına yeter.

Zaten illa beni kovarlar mı diye de düşünme, TRde çoğu insan kovulmak yerine mobbing ile bıktırılıyor.

Yapacaksan da bence parayı açıktan al, şirketi olan bi arkadaşına fatura kestir vs. Ve de gizli bi şekilde yap.

IKya fikir bile sorma. "Sıkıntı yok takıl" deme ihtimalleri yok çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Senin muhtemelen şu an belirsiz süreli iş sözleşmen var mevcut firman ile çoğu kişi gibi.

Yan iş ilişkisinde işçinin asıl işiyle birlikte yasal azami çalışma süresini(haftada 45 saat)aşmaman lazım

İş sözleşmeni incelemende yarar var. "Sadakat borcu" diye bir kavram var, bahsedilmiş mi bilmiyorum sende, ek işinin asıl işini etkilediği veya asıl işin sebepli birikiminin 3. kişilere sunulduğu saptanırsa buna göre fesih edilebilir

Ek işini yaparken halk ağzında part-time yasal adı ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapacaksan bence sorun olabilir paranoyak yaklaşmak gerekir ise. Çünkü her türlü 45 saat üstü kalırsın bence yasal olarak. Ama sözleşme falan yok elden ödeme alacağım vs diyorsan iş yerinle konuş böyle böyle bir durum var. Bence sorun etmezler.

Ama firman kurumsal ve paranoyak ise ve vereceğin eğitimde mevcut işin ile ilgili bilgilerin de kullanılacağını düşünürler ise bir gizlilik sözleşmesi yapabilirsin ayrıca
Sosyal ağlarda paylaş

Onun takibi zor. Zaten yılda 270 saat overtime sınırı. Ama bizim ülkede Overtime'ı ödedikçe kimse şikayet etmiyor hatta fazla mesai olsa da kalsak diyor çoğu, özellikle 1'e 2 ödeniyor ise. Yani iş kanunu açısından zaten arkadaşın durumunun tespiti zor, tek sorun mevcut firması ile fesih durumuna düşmesi olabilir sadakat, gizlilik, performans vb. konularda. Ben yönetici olarak bir personelim dışarda iş yapsa problem etmiyorum ama performansını daha dikkatli izliyorum açıkçası. En basitinden normal mesai saatlerinde soteye geçip dışarıda vereceği eğitimin sunumunu falan hazırlıyor olabilir işini aksatıp
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
O biraz bize yabancı. Personel müdürlüğünü, İnsan Kaynakları müdürlüğünden ayıran nokta aslında eğitim, yetenek yönetimi ve bu ihtiyaçlarının belirlenmesi, polivalans vs. Kısacası işe mühendis alırken ODTÜ mezunu olsun, üretim tecrübesi olsun, proje okumayı bilsinden öte liderlik yönü olsun, iletişimi güçlü olsun, çözüm odaklı olsun vb. özelliklere yönelmek ve kişilerin bu özelliklerinin üstüne giderek hem çalışanını tatmin etmek hem fayda sağlamak hem de şirket turnover'ını düşürmek ve win-win durumu yaratmak. Critical talent tabii işe ve şirkete göre değişir, kişilik envanteri çıkarmak ve profesyonel destek alarak özellikle orta düzey ve üstü beyaz yaka tayfasında bunlara yönelmek mantıklı ve performans artırıcıdır. Bu sistemler ile her kişinin ayrı karnesi oluyor kısacası; devlet düzeni gibi adamın izin hakkı, disiplin cezaları, bordrosunu vs takip etmektense nasıl bir çalışma ortamında verimli olabiliyor, hangi liderlik özelliklerine sahip ve bunun ne kadarını nasıl yansıtabilir gibi şeylerin üstüne gidiyorsun. Atıyorum bir mühendisin iş emri verilmeksizin tanımlı prosedür ve talimatları kendince yorumlayarak özgür bir çalışma ortamında verimli olabiliyorken, aynı şirkette ve eşdeğer pozisyondaki başka bir mühendis düzenli olarak raporlamalar yaptırılarak ve takip edilerek üstdüzey bir verime ulaşabiliyor.

Burada aslında kişiye göre yönetim gibi bir durum da ortaya çıkıyor fakat adil oldukça problem yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...