Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Firefox Quantum (v. 57)

GERGE

Öne çıkan mesajlar

bak mozilla güzel güzel anlatmış değişikliğin nedenini, burada da linklenmiş.

https://blog.mozilla.org/addons/2016/03/14/webextensons-whats-in-it-for-developers/

ama işte okuyup da anlamayamayan sen olduğun için burada, aciz olan da sen oluyorsun otomatik olarak hala webextensions ühühü diye ağlayarak.
Sosyal ağlarda paylaş

okudum ve anladım bunu çok önceleri, anlattığı şey "güvenliği bahane ederek chrome'a kaptırdığımız müşterileri geri çekmeye çalışıyoruz, yersen". duyan da firefox kullanıcılarını ruslar hergün hackliyor filan sanır. bunların bu güvenlik palavralarını ben java ile sorun yaşarken çok dinledim ben, hem karnım tok hem kızgınım zaten 2-3 yıldır.

"chrome addon'u kullanabil diye ff addon'larını kırıyoruz" gibi gerizekalıca bir neden olabilir mi? şu pr zırvasını yuttuysan sana afiyet olsun derim ancak.

altındaki cevaplarda da var hatta, "çakmasını istesem gerçeğini kullanırdım" diyen.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Tychus_Kayle 18 points 5 months ago

Yeah, but also less flexibility. If I wanted a more stable browser that I couldn't customize my experience with as heavily, I'd use Chrome or Vivaldi. The add-ons were what made Firefox worth using. With web extensions, it's just another browser that I have no reason to use in place of any other.

şu başlıkta tonlarca var benim gibi "on milyon kişiden biri". mozilla'dan adam sorunca da "tek bir addon" var diye ühühü ağlamış:
said:
Basically anything changing the user interface or touching anything low-level. I know we have userChrome.css, but it is really a lot less user friendly than using an add-on (mainly: I need to manually find bugs and update my style, instead of being able to lift on a community effort by installing an auto-updating add-on). Examples are pretty well-known by now: Classic Theme Restorer, Tab Mix Plus, Status-4-Evar, Tab Groups, FindBar Tweak, Configuration Mania, Stylish (for UI tweaks without having to restart)... And those are only the add-ons I have installed. There's also DownThemAll!, FEBE, Download Statusbar, etc. And thinking about it, I wonder if add-ons like U2F Support are still possible with WebExtensions?

(Note: I'm not OP, and chances are slim that I stop using Firefox, and I definitely won't jump to Chrome. But a WebExtension only Firefox is going to hurt me and many people I know really hard.)
Sosyal ağlarda paylaş

57 sürüm çıkardıkları browser 57 sürümde addon devlerin yaptığını sunamamışken bir 57 kere daha keyiflerine göre güncelleseler gene bir cacık olmaz. hani bethesda'ya "addonları bozmayın, oyunu addon için oynuyoruz" diye kızan insanların olduğu forumda "bozun addonları biz sizin dandik ayda bir güncellenebilen vanilla oyununuzu oynayacağız mozilla" denmesi ironilerin ironisi olsa gerek. çünkü zaten firefox taa en başından beri addonları için kullanılıyor, ben addonlar için geçmiştim ie'den asırlar önce. chrome veya başka birşeye geçmediysem de gene addon ve awesomebar için geçmedim, awesomebar ve tab groups harici de düzgün yaptıkları birşey yok, tab groups'u da kaldırdılar sonra zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

"chrome addon'u kullanabil diye ff addon'larını kırıyoruz" gibi gerizekalıca bir neden olabilir mi? şu pr zırvasını yuttuysan sana afiyet olsun derim ancak.

valla abi abi benim PR'a filan baktığım yok. rust-lang benim için yeterince ikna edici neden bir developer olarak. Bi kaç senedir de aktif takip ediyor / kullanıyorum dili ve ekosistemini.

quantum'un mevcut halinde css engine (stylo) komple rust-lang. multi-core setuplarda parallel execution yapabilmesi, insanların silky-smooth lan bu browser demesine sebeb oluyor.

Bir yandan Firefox bütün engine'i rust-lang ile sıfırdan yazıyor (servo). Onuda sık sık takip ediyorum, source'dan derleyip testinge katılıyorum hatta.

stylo ile bile farkedilen hız değişikliğini göz önüne alıp, servo'ya geçildiğinde vereceği sonuç heyacanlandırıyor beni.

ek olarak rust-lang, çok hızlı bir dil olmasına rağmen security-first hedefliyor. bugün rust-lang ekosistemi ile neredeyse oyun programlamadan kernel geliştirmeye herşey yapılabiliyor ve dilin getirdiği yeni standartlar, security-first yaklaşımı devrim niteliğinde.

düz browser kullanıcısı için bunlar pek birşey ifade etmeyebilir katılıyorum ama Mozilla'nın yaptıkları önümüzde ki yeni dönem için çok şey ifade ediyor.

O yüzden evet, Quantum ile addon altyapısında yaptıkları değişiklikler, mevcut kullanıcılar için hayal kırıklığı olabilir ama bu boktan bu browser diyebilmek için yeter koşul değil.
Sosyal ağlarda paylaş

eski kullanım deneyimini sunamıyorsa benim için yeterli. 'silky smooth' olmasının benim açımdan hiçbir anlamı yok arayüzde benim günlük kullanımımı zorlaştırıyorsa. hızın yanında kullanım kolaylaştıran, son kullanıcıyı güçlendiren özellikler sunamıyorlarsa bu geri bir adımdır, hatta firefox'un hiçbir zaman düşmediği bir duruma düşmesine yolaçar. google bastırıp %5 daha hızlı birşey çıkarınca da ellerinde patlar bu şirketin. ms ve metro windows örneğinden ders çıkarmaları lazımdı.

security-first, user experience second ise benim orada işim yok gene. onu devlet daireleri, şirketler filan düşünsün.

önümüzdeki yeni dönem işte tablet arayüzleri, pc kullanımının zayıflaştırılması, 'konsolize' hale getirilmesi. modlar, addonlar filan olabildiğince zayıflasın, xenus'un koyduğu resimdeki gibi olsun. şirket ne istiyorsa onun dışına çıkamasın kullanıcı. "güvenlik" de post-9/11 buzzword zaten.

xenus'un linkini açıp okuyabilir herkes, millet birbirine hönkürmeden güzelce özetlemiş olayı. dandik quantum.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

birincisi ender iddian tamamen kendi hüsnü kuruntun

abi kullandigin browserin user sayisi belli nasi kendi kuruntusu oluyor?

said:

86,562
Users

768
Reviews

Yani sirf su add-on calismiyor diye firefox kotu browser olmuyor, oyle yansitman yanlis bence. Senin kullanim aliskanliklarini artik desteklemiyorsa destekleyen baska browser bulur onu kullanirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

-yeni arayüzü pek beğenmedim. eski yuvarlak tablar daha hoştu. belki gözüm alışmadı diyedir. refresh butonunu eskisi gibi urlbara taşımayamadık tilt etti ama

+ browser hızı ciddi derecede artmış

-cpu kullanımı pek değişmemiş :/

ram kullanı biraz düşmüş, çok fark yok
Sosyal ağlarda paylaş

neutrino said:

Sam said:

birincisi ender iddian tamamen kendi hüsnü kuruntun

abi kullandigin browserin user sayisi belli nasi kendi kuruntusu oluyor?

said:

86,562
Users

768
Reviews

Yani sirf su add-on calismiyor diye firefox kotu browser olmuyor, oyle yansitman yanlis bence. Senin kullanim aliskanliklarini artik desteklemiyorsa destekleyen baska browser bulur onu kullanirsin.

1 hafta sonra hala "sırf şu add-on" diye gelmeyin lütfen, yüz kere yazdım yukarıda. xenus'un reddit linkini açıp bakarsın kaç tane "sırf şu add-on" var. ve asla geri gelmeyecekler aynı özelliklerle.

başka browser yok işte, bu tantana o yüzdendi. konsolize, beceriksiz browser'lar kaldı sadece artık. 0.1sn'de tab açıp NEED FOR SPEEEEEEEED ihtiyacı giderilecek.
Sosyal ağlarda paylaş

paradoksalkedi said:

Xenus said:

https://www.reddit.com/r/firefox/comments/6cw7ig/why_is_firefox_moving_to_web_extensions_and_why/

baya güzel anlatılmış ya okuyup üstüne hala "addonlarım çalışmıyor boktan" denmez inş.

ilk mesaj hariç hiçbirşey okumamışsın o halde linkteki. daha devam edersen aşağıda o adam "ne istediniz de çalışmadı haaa" diye sorunca deste deste örnek veriliyor, suspus, hiçbir cevabı yok.

addonlar çalışmıyor, boktan.
Sosyal ağlarda paylaş

Flassh said:

-yeni arayüzü pek beğenmedim. eski yuvarlak tablar daha hoştu. belki gözüm alışmadı diyedir.

THIS IS THE NEW SHIEEEEEETTTT

apple & google sağolsun uyduruk basık, derinliksiz, renksiz, koşeli, mağara resmi arabirimler, ikonlar egemen oldu işte herşeye.
Sosyal ağlarda paylaş

bi 6,7 sene evvel herhalde firefox'tan operaya geçmiştim son dönemde de gereksiz hantal ve rahatsız edici durumdaydı ne opera ne vivaldi (operanın CM2017/FM2017 versiyonu gibi asdsdd)

bir süredir kullanıyordum betasını hakikaten şuan net en iyi browser gibi geliyor bana performans vs. açısından.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

paradoksalkedi said:

Xenus said:

https://www.reddit.com/r/firefox/comments/6cw7ig/why_is_firefox_moving_to_web_extensions_and_why/

baya güzel anlatılmış ya okuyup üstüne hala "addonlarım çalışmıyor boktan" denmez inş.

ilk mesaj hariç hiçbirşey okumamışsın o halde linkteki. daha devam edersen aşağıda o adam "ne istediniz de çalışmadı haaa" diye sorunca deste deste örnek veriliyor, suspus, hiçbir cevabı yok.

addonlar çalışmıyor, boktan.

adamlar zamanla block ekledikçe tüm tatmininize ulaşabileceğiniz addonlar da olacak. şu anda izin verdikleri bloklar içerisinde addonlar geliştirilebildiği için istenilenler olmayabilir. ayrıca baya redditde aktif mozilla devleri öyle suspus bir durum yok. aynı başlığı mı okuduk acaaba?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...