Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Süper Lig 9. Hafta | Galatasaray - Fenerbahçe | 22.10.2017 Pazar - 19.30

fenn

Öne çıkan mesajlar

Fifa bu kadar kötü yorumlayacağını bilseydi daha açık yazardı kuralları bence. İletelim konunun linkini de düzeltsinler kural kitabını.

"Yarın yokmuşcasına adama girersen, ayağın nerede olduğundan bağımsız kırmızı kart verilir" yazsınlar.
Sosyal ağlarda paylaş

ben rew'in nasıl maç izlediğini merak ediyorum

pozisyona tepkisi "aha bileğin 2.5cm üstüne geldi, 37.5 derecelik geliş açısı sebebiyle kırmızı değil sarı" diye düşünüyor olamaz.

daha pozisyon akarken kırmızı diyorsun zaten, tekrarını izlerken emin oluyorsun.

kramponunun ucu bileğin üst sınırının bilmem neresini geçmiş falan diye bakılmaz pozisyona :(
Sosyal ağlarda paylaş

Denayere kirmizi verebilirdi. Zaten macta bi suru yanlis karar vardi. Ama asil olay Gs baya baya kotu top oynadi ve sahaya dizilisi cok sacmaydi. Tudor resmen korkmus. Fenerde de bi ekstra yok acikcasi. Su macta Gsyi yenemiyosan hele son 20 dakika poziyona giremiyosan 10 kisiye karsi nasi sampiyon olacaksin? Fb bjkden daha yakin sampiyonluga orasi ayri tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

bir de benim burda savunduğum nokta denayer'in kırmızısı sarısı değil..

cüneyt gibi hakemlerin böyle kararların etkisiyle diğer tüm kararlarında saçmalamaları.

şuna kırmızı çıkartabilse çok daha iyi maç yönetirdi, sonra çıkartması gereken sarı kartları çıkartamadı aklı burada kalınca.

vermesi gereken penaltıyı veremedi aklı janssen pozisyonunda kalınca.

1 hatalı kararı başka hatalı kararla kapatmaya çalıştıkça dibe batıyor yönetimleri
Sosyal ağlarda paylaş

Fifa güzel açıklamış, açıklamada anlaşamadığımız nokta yok sanırım. Anlaşamadığımız nokta Denayer'in girişinin sakatlık riski yaratıp yaratmadığı. Diyorum ki yaratmıyor. Bileğe gelse yaratırdı, şu an itibariyle yaratmıyor.

applev0dka said:

bir de benim burda savunduğum nokta denayer'in kırmızısı sarısı değil..

cüneyt gibi hakemlerin böyle kararların etkisiyle diğer tüm kararlarında saçmalamaları.

şuna kırmızı çıkartabilse çok daha iyi maç yönetirdi, sonra çıkartması gereken sarı kartları çıkartamadı aklı burada kalınca.

vermesi gereken penaltıyı veremedi aklı janssen pozisyonunda kalınca.

1 hatalı kararı başka hatalı kararla kapatmaya çalıştıkça dibe batıyor yönetimleri

Bu pozisyonun kırmızı olduğuna katılmıyorum ama pozisyonlara takılmadan genel itibariyle şu görüşün %100 arkasındayım. Hakemler genel olarak hatalı ya da şüpheli kararlarına çok fazla takılıp maçın kalanında iç adalet duygularıyla katlediyorlar maçı.

Dünkü BJK maçında da benzeri var işte, Mete BJK'lı lafına o kadar takıldı ki aksini kanıtlamak için BJK'ya sert davrandı, sonra öyle yaptığını fark edince onu da dengelemek için kendisine ana avrat küfreden adamı atamadı maçtan, sonuçta sayısız yanlış karar ve kontrolden çıkan maç ortaya çıktı.
Sosyal ağlarda paylaş

applev0dka said:

ben rew'in nasıl maç izlediğini merak ediyorum

pozisyona tepkisi "aha bileğin 2.5cm üstüne geldi, 37.5 derecelik geliş açısı sebebiyle kırmızı değil sarı" diye düşünüyor olamaz.

daha pozisyon akarken kırmızı diyorsun zaten, tekrarını izlerken emin oluyorsun.

kramponunun ucu bileğin üst sınırının bilmem neresini geçmiş falan diye bakılmaz pozisyona :(

O kadar detaya girmek yok, biraz fizik bilen insan darbenin indiği nokta ve şiddetinden sakatlama riski olup olmadığını çıkartabiliyor. Zaten hem Fifa hem de sabonis'in koyduğu hakem görüşünün temelinde de bu var. Burada sakatlık riski yoktu, çünkü ayak bileğe değil ayak tabanı dışına yandan geliyor. Yapabileceği en fazla adamın ayağını öbür yanaa savurup dengesini kaybettirip düşürmek. Bu da dengesiz giriş, cezası sarı kart (reckless).

O darbe ayak bileğine gelseydi içe doğru kemiği büküp kırma, ya da esneme sonucu dize yük bindirip diz sakatlığı yaratma riski olurdu, kırmızı olurdu.

Hakikaten öyle açılara dereccelere girmeye gerek yok, biraz sporun içinde yer almış birisinin tek bakışla anlayacağı şeyler. Yıllarca lisanslı buz hokeyi oyuncusuydum, en temel amaçlardan biri sakatlık yaratmadan rakibi yere indirmek zaten, az buçuk neresi sakatlık yaratır öğrenmesi çok kısa sürüyor. Buna bile gerek yok, fizik zaten açık.

"Adamın gelişinden kırmızı belli" dersen maçta ismi çıkmış adamı belleyip en ufak hareketinde kartı çakan ezbere hakemlerden farkın kalmaz. Aynı mantıkla o şekilde dalan Denayer komple adamı ıskalayıp geçip gitse de kırmızı gerekirdi sadece gelişe bakıyorsak.
Sosyal ağlarda paylaş

sana daha kötüsünü söyleyeyim.

caner küfür ederken atamayacağını biliyor, ya da bu gol sana girsin diye yanına gidip sevinirken hakemin. (küfürü tribünden göremedim ama 2. dediğim net kartlıktı)

geçen bi rizeli futbolcu çıktı söyledi, kendimi bırakırsam penaltı vereceğini biliyordum çünkü bize de yalan penaltı vermişti, benim bunu bilmem çok kötü demişti.

öyle malesef, yani normalde 2 kere atılması gereken caner maçı bitirdi, neden ? normalde çıkmayacak kartlar çıktı, çalınmayacak fauller çalındı Beşiktaş'a o yüzden.

cücü derbide aynısını yaptı.

yani burda biz pozisyon pozisyon tartışıp bir karara varırız/ varmayız ama büyük resim kötü malesef :(
Sosyal ağlarda paylaş

sey yapacaksin aslinda..gizli bir hakemler komitesi..macta da sahada kimse olmayacak..ama her acidan kamera.kimseye de soylemeyeceksin hakemler sunlar bunlar diye..3 4 tane de degil 15 20 tane olacak komite..hepsi mac aninda maci seyrediyor olacak bir tane de reji ..degisik acilardan pozisyonlari goruntuye verecek..cizgi hakemi olmayacak top cikti mi cikmadi mi sensorler karar verecek ..her pozisyonu hepsi oylayacak en fazla 3 saniye suresi olacak elemanlarin..
Sosyal ağlarda paylaş

applev0dka said:

sana daha kötüsünü söyleyeyim.

caner küfür ederken atamayacağını biliyor, ya da bu gol sana girsin diye yanına gidip sevinirken hakemin. (küfürü tribünden göremedim ama 2. dediğim net kartlıktı)

geçen bi rizeli futbolcu çıktı söyledi, kendimi bırakırsam penaltı vereceğini biliyordum çünkü bize de yalan penaltı vermişti, benim bunu bilmem çok kötü demişti.

öyle malesef, yani normalde 2 kere atılması gereken caner maçı bitirdi, neden ? normalde çıkmayacak kartlar çıktı, çalınmayacak fauller çalındı Beşiktaş'a o yüzden.

cücü derbide aynısını yaptı.

yani burda biz pozisyon pozisyon tartışıp bir karara varırız/ varmayız ama büyük resim kötü malesef :(

Dediğim gibi burada %100 aynı düşünüyoruz. Pozisyonlar önemli değil, gelir geçer. Ama şu olayın genel yargı, vizyon ve zihniyet olarak ortada duruyor olması esas sıkıntı.
Sosyal ağlarda paylaş

denayer ayak üstüne dalıyor diye sakatlanmayacağı belli demeyi ben hala sindirebilmiş değilim :D hayırlı işler ya, anlatacak pek bir şey kalmadı, gücüm de kalmadı
8 santim üste gelseydi sakatlık riski vardı ve kırmızıydı şeklinde bi argümana cevap vermekten yoksunum maalesef.
Sosyal ağlarda paylaş

Sıkıntı zaten o değerlendirmeyi yapamıyor olmanız. Biraz fizik ve temel spor/anatomi bilgisiyle yapılabilecek bir değerlendirme o, öyle çok detaylı ince bir şey gerektirmiyor :)

Hakemlerde o temel bilgi mevcut zaten, sağlam eğitimler alıyorolar amatör küme hakemleri bile (zaten tanıdığım bir tek oradan).
Sosyal ağlarda paylaş

rewendor, son kez söylüyorum, yok öle bişe. dünyada istediğin futbol izleyen adama veya onu geçtim futbolcuya/hakeme sor, yok böyle bir şey. ayak ile bileğe darbe hiçbir fark olmadığını söyleyecekler.
kaldı ki hakemin öyle hızlı bir müdahalede darbenin gerçekten nereye geldiğini görebileceğini düşünüyorsun, o da apayrı bir tez konusu...

bununla ilgili en bi kural koysana buraya. fifa'nın kendi kafana göre inanılmaz biçimlerde yorumladığın kuralı hariç? bir de taban ile kayarak, azıcık sert bir müdahale olduğu zaman kırmızı kart olduğu gibi bir gerçek var. önceki sayfada ingiltere hakemler sorumlusunun dediği gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

İkisi arasında fark var. Bu zaten tartışma konusu değil. Fizik kurallarına itiraz ediyorsun.

TV'den izlediğinizle hakemler farklı. Şu anda en çok eleştirilen hakemler bile inanılmaz bir göz refleksine sahip. Ona rağmen bu kadar hata yapıyorlar o ayrı. Yakalar mı yakalamaz mı tartışmayacağım. Ama şöyle örnek vereyim, yıllarca kazmalığıyla dalga geçtiğiniz Servet Çetin bugün halısaha maçınıza gelse rolando etkisi yaratır, forvete koysanız adamı 5 defans girip top alamazsınız :)

Ha dersin ki ikisi farklıdır hakem yine göremez o anda, o reflekse rağmen göremeyebilir, o ayrı konu. Ama verilen kararın doğru olduğunu değiştirmez. Zaten Fifa "emin olmadığınız sürece oyun akışına minimal etkiye göre karar verin" der, sarı mı kırmızı mı emin değilsen sarı var, faul mü değil mi emin değilesn oyunu devam ettir vb.
Sosyal ağlarda paylaş

yok diyorum ya, her bir sonraki argümanı öncekinden daha saçma ve mantıksız oluyor. ne desek boş tamamen. vazgeçtim. akp kafası gibi resmen ya, hani anlatırsın anlatırsın en sonunda "ha öyle olabilir evet ama çalmamışlardır" veya "çalsınlar haklarıdır helal olsun" der ya. aynı.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu açıdan net foto ilk defa gördüm. Bu açıdan bakınca bileğe müdahale evet, kırmızı kart.

Diğer fotodan ayak taban dışına müdahale olarak gözüküyordu, o zaman değildi. Saçma dediğiniz argümanlara karşı hiçbir mantıklı açıklama yapamadığınızı ve fifa kural kitabına karşılık türk spor yorumcularını örnek gösterdiğinizi de hatırlatırım. Pozisyonun kırmızı olması sizin doğru bildiğinizden değil gerçekleşme şeklinin tanımladığımızdan farklı olup bileğe gelmesi. Bileğe gelmese de kırmızı diyordunuz, o yanlış.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...