Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Taşra üniversitesinden sonra yüksek lisans

madc0de

Öne çıkan mesajlar

Merhaba,

Şu anda bir devlet taşra üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Sıralaması 150k civarında.

Taşra üniversitesinden mezun olmanın beni hayata 0-2 geride başlatacağının farkındayım. Bu durumu neler yapıp en aza indirebilirim şeklinde uzun zamandır düşünüyorum.

Bu sene bir sıkıntı çıkmaz ise mezun olacağım. Fena olmayan bir ortalamam(+3) ve iyi derecede İngilizcem var. Altyazısız GoT izleyebilecek, teknik dokümentasyon okuyabilecek seviyede.

Sorum, bu durumda olan birinin Türkiye'de iyi bir okulda yüksek lisans yapması mantıklı mıdır? Hatta, yapması en başta mümkün mü?

Ya da farklı bir yol mu izlenmeli? Yeniden başka bir bölümü okumayı dahi düşündüm. Üniversiteye girdiğim sınava hiç çalışmadım, ama şu anda çalışsam dahi OBP puanımdan dolayı(~37) iyi bir yer tutturma ihtimalim düşük. Bu arada yanlış anlamayın bölümümden memnunum, bir yandan part-time çalışıp bir yandan okumayı düşünüyordum.

Sektörde olan/bulunmuş biri iseniz, bu durumdaki birine ne tavsiye edersiniz?
Sosyal ağlarda paylaş

Üniversite isminin en az öneme sahip olduğu mühendislik bölümünde okuyor olabilirsin. Yüksek lisans vs.den önce otur eşek gibi çalış kendini geliştir. Deneyim kazan. İlk işine de üçüne beşine bakmadan gireceksin artık.

Sonra zaten gözün açılır sektörde, yl istiyorsan yl yaparsın. Bir de ilk işe girişten sonra okul ismi önemini yitiriyor nispeten.

Bu arada mevzuya bak arkadaş 150k sıralamayla bilgisayar mühendisliği geliyor memlekette sdf, ben 17k'daydım fizik mühendisliği, çevre mühendisliği, maden mühendisliği falan anca geliyordu lel.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Üniversite isminin en az öneme sahip olduğu mühendislik bölümünde okuyor olabilirsin. Yüksek lisans vs.den önce otur eşek gibi çalış kendini geliştir. Deneyim kazan. İlk işine de üçüne beşine bakmadan gireceksin artık.

Sonra zaten gözün açılır sektörde, yl istiyorsan yl yaparsın. Bir de ilk işe girişten sonra okul ismi önemini yitiriyor nispeten.

Bu arada mevzuya bak arkadaş 150k sıralamayla bilgisayar mühendisliği geliyor memlekette sdf, ben 17k'daydım fizik mühendisliği, çevre mühendisliği, maden mühendisliği falan anca geliyordu lel.

Bahsettiğin bölümün güzel sayılabilecek yönlerinden evet. Ama benim korkum bir yandan da iş bulabilsem dahi yükselememekte. CEO ya da bilmem ne bölge müdürü yapılmayı beklemiyorum tabiki. Ama atıyorum üçüncü işime üç bin ile başlayıp 5 yıl sonra da yine üç bin dört bin alırsam çok kötü olur benim için.

Bir de işin direk filtrelenme olayı var. Çoğu büyük şirket top üniversitelerden mezun değilsen direk eliyor seni. CV'de keyword taraması yapıyorlarmış KoçSistem'de staj yapan bir arkadaşımın dediğine göre. Yüksek lisans örneğin benim bu filtreden geçmemi sağlayabilir mi?

Burada bilişim sektöründen çok kişi bulunduğundan sektörle ilgili...ne denir..."cold hard truth"ları öğrenmek istiyorum, hazırlıklı olabilmek için. Hazırlıklı olunabilirse tabii. Mental olarak en azından :]

150k konusunda haklısın. Keşke hiç açılmasaydı bu kadar üniversite. Hem saçma hatalarıma engel olurlardı, hemde bu işsiz ordusu oluşmazdı. İşin en ironik yanı Türkiye ara eleman memleketidir diye bağrınıyorlar ama ülkede doğru düzgün meslek lisesi yok. Fantastik bir yer burası yemin ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

abi yüksek lisans yine yap hobi olarak ama en kısa sürede kendini geliştir. iş ilanlarına da bakarak uzmanlaşmak istediğin alanda projeler geliştir. github kullan. evet junior mühendis olarak büyük bir şirkete girmekte bi yere kadar önemli üniversite ama başka şirketlerde belli bi deneyim kazandıktan sonra bakmaz üniversiteye şirketler.

ama dediğim gibi elinde projeler olsun. benim mülakatta unity ile geliştirdiğim bi oyun yardımcı olmuştu mesela dsfsd.
Sosyal ağlarda paylaş

Ne yapmak istediğine göre değişir. Ne hakkında çalışmak istiyorsun? Kariyerinde front end mi yapmak hoşuna gidecek, back end mi istiyosun yoksa master/doktora yapmanın fark yaratabileceği bir tarafta mı çalışacaksın (data science, machine learning, ai)?

Açık konuşalım düz software engineer arayan bir yer yaptığın masterı çok umursamaz. Sadece başvurduğun şirket arge merkezi statüsünde falansa adamlar için ekstra puan olacağından ilgilenirler. Bir şekilde filtreleri atlatıp, mülakatlarda karşındakini etkilemek istiyorsan proje yap. İster open source projelere katkın olsun, ister staj yap, ister freelance bir şeyler. Dişe dokunur bir kaç projenin (çalışmak istediğin alanla alakalı mümkün mertebe en çok tercih edilen framework/libraryleri kullanarak) olması ve bu projelerdeki katkılarını anlatabiliyor olmak şansını arttırır.

Şayet hala çalışmadan iyi bir okulda master yapmayı planlıyorsan da bunun belli bir kuralı vs. yok. Yani bilkent, koç, odtü, boğaziçi 10k'nın altındaki öğrenciler bize başvurmasın demiyor. Senin hangi alanda master yapmak istediğine karar vermen, okulu seçmen ve o okulda senin istediğin alanla alakalı çalışan hoca/hocalara bir cv bir letter of motivation atıp onlarla çalışmak istediğini söylemen yeter. Hocayla anlaştıktan sonra geri kalan mülakatlar işin goygoyu çoğu zaman.
Sosyal ağlarda paylaş

madc0de said:

deadwoll said:

Bahsettiğin bölümün güzel sayılabilecek yönlerinden evet. Ama benim korkum bir yandan da iş bulabilsem dahi yükselememekte. CEO ya da bilmem ne bölge müdürü yapılmayı beklemiyorum tabiki. Ama atıyorum üçüncü işime üç bin ile başlayıp 5 yıl sonra da yine üç bin dört bin alırsam çok kötü olur benim için.

en yakın arkadaşım 26 yaşında maltepe bilgisayardan mezun oldu. bok gibi bir okul hayatı var, cv yok zaten. hello worldten hallicedir kod bilgisi de. dün ilk işine başladı net 3 bin lira maaşı var iyi denebilecek bir firmada. kafanı çok takma maaş konusuna, öteki şeyler için güzel tavsiyeler gelmiş zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

150k sıralama ile pc müh mü(facepalm)
Bu alanda 5+ sene tecrübesi olan adama çoğu kimse diplomasını sormaz , soran patron da bir boktan anlamıyordur.

Okulun da pek bir önemi yok , bizim burda manisa(sanırım) yazılım müh. bir stajer , bilkentlileri ağlatıyor resmen , kıh kıh kıh gülüyoruz.

Üni'den mezun olmadan popüler dilleri takip edip , birkaç orta ölçekli proje yapabilirsen ilk işine girmen kolaylaşır. Staj süresince hevesli gözüküp 2-3 ay staj yaparsan direk çalıştığın yer de teklif edebilir :)
Sosyal ağlarda paylaş

üniversite ismine bakarak adam alan büyük şirketleri zaten baştan siktiret, kurumsal "kültürsüzlük"te yazılımcı olmak insanı kanser ediyor cidden. on kişilik samimi startupta çalışmayı yeğlerim. sadece maaşım yatar mı konusu rahat diye onlarca kalitesiz adamla bir tutulmak. hayatında tek satır excel makrosu bile yazmamış İKcı, pazarlamadan satıştan gelen genel müdür vs. insanların yazılımcı ruhundan anlıyormuş gibi uzun vadeli planlar falan yapıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

bilgisayar muh adam otursun birseyler uretsin..45 50 yasina kadar da uretmeye devam etsin sonrasinda bunlarin iyileri arasindan akademik elemanlar secilsin ders versin yol gostersin..

yoksa tasra univ diyip boynunu bukup ustune basic den sıtkı siyrilmamis programlama gecmisiyle birsey uretmeden akademik olayim bari ye sapmis elemanin yetistirdigi adam en fazla makine formatlar..

hani cok mu utopik seyler bunlar..fen edebiyat turkce mezunu adam oturup kitap yazsin istemem cok mu kotu birsey..ziraat mezunu adam tarlayi gordugunde yuz eksitir..veterinerlik mezunu kediyi senin benim kadar sevmez..

isinizi severek yaptiginizda gercekten birsuru cikar yol buluyorsunuz..denedikce birseyler oluyor harbiden..o hara adanalimanini goturdu ya la ..daha ne olsun..

alternatif olun..kimsenin gitmedigi patikalara sapin..bir suru fuzyon is var..onlari kesfedin..mesela bilgisayar alanindan ufak ornekler..

mrantifun var..trainer yapiyor eleman..nispeten daha az kazaniyor ama belli bir kitlesi var..onun parali versiyonu cheathappens var..o daha iyi kazaniyor ..super ornekler..

sonra fitgirl var warezya da ..kimse artik super kucultuyor oyunlarin boyutlarini..bilg oyun ureticisi olsam steam filan direkt gel basla derim..50 gb lik oyunu 25 23 gb a filan srinkliyor..steamin veri trafigi harcamasini bir anda yariya indirdigini dusunsene..

kimseye git elon musk ol demiyorum ama lan bari akinsoft olmaya calisin..
Sosyal ağlarda paylaş

yüksek lisansa başlamadan önce, çalışıp tecrübe kazanman lazım.

iş hayatında duracağın yere karar verdikten sonra yaptığın işi uzmanlaştırmak için YL yapabilirsin.

bodoslama YL yapmanın sana askerlik erteleme dışı bir şey katacağını sanmıyorum. ya da çok şanslı olman lazım.

6 sene önce üniversiteden mezun olduğumdan çok farklı düşüncelerim var şu anda iş hayatıyla alakalı.
Sosyal ağlarda paylaş

pascalnouman said:

cCc Akınsoft Reyiz cCc

linki..

EĞİTİMİ VE ÇALIŞMALARI
İlk ve Orta öğrenimini Konya’da, lise öğrenimini Fatih Teknik Lisesi Bilgisayar bölümünde, yüksek öğrenimini 1992 – 1994 yıllarında Ege Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı'nda tamamladı. Anadolu Üniversitesi, İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyonu, ardından 1998 – 2002 yılları arasında Selçuk Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde okudu. Robotik, Database, Algoritma ve Otomasyon alanlarında uzmanlaştı. AKIN, 2004 – 2006 yıllarında Selçuk Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimini günümüzde halen aktif olarak kullanılan WOLVOX ERP E-Business yazılımı üzerine yapmış ve 2010 – 2013 yıllarında Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü – Robotik Teknolojisi alanında doktorasını tamamlayarak Doktor ünvanını almıştır.

İş hayatına 12 Nisan 1995’te AKINSOFT’u kurarak başladı. İnternet, Windows ve DOS tabanlı olmak üzere 100′e yakın ticari ve sektörel program geliştirdi. AKINSOFT, kuruluşundan bu yana hiçbir sermaye desteği almadan büyüyüp gelişerek Konya ve İstanbul’da 100′ü aşkın personeliyle teknoloji alanındaki çalışmalarını sürdürmektedir. 2010 yılı vizyonunda yer alan, Robotik Teknolojileri konusunda Ar-Ge çalışmaları başlatma hedefini, AKINSOFT ailesinin üstün performansı sayesinde 2009 yılında hayata geçirerek vizyonlarını belirlediği tarihlerden önce yerine getirmiştir. 2009 yılında ayrıca İNOVAX dergisini medya ve bilişim dünyasına armağan ederek adından sıkça söz ettirmiştir. 2013 yılında Doktor ünvanını aldıktan sonra 2014-2015 eğitim döneminde Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır.

Yalnızca iş adamı kimliğiyle değil aynı zamanda bilim sevdalısı yönüyle olarak da dikkat çeken AKIN, 2015 yılı hedefi olan yapay zeka yazılımları ile çalışan insansı robotların seri üretimi konusundaki çalışmalarına da hız verdi. 26 Mart 2015 yılında Türkiye’nin ilk ve tek robotik kafesi olan Cadde Meram Kafe ve Robotik Uygulama Merkezi’ni kurdu. Aynı yıl aralık ayında AKINSOFT Ailesi ile birlikte Türkiye’nin ve dünyanın ilk ve tek robot fabrikasının temellerini attı. Yakın zamanda faaliyete geçen AKINROBOTICS’le Dr. AKIN, tarihte bir ilke daha adını yazdırdı.

adam da fuzyon gidiyor..simdi robotige takmis durumda..ha emekleme doneminde agir agir gidiyor belki ama tr ye gore birkac kilometre ileride..

Konya Selçuk Üniversitesi

Doktora
(2013 - Doktora)
Robotics Technology

Yüksek Lisans
(2006 Mezunu - Endüstri Mühendisliği)

Uygulama Projesi – WOLVOX ERP
Yeni Ekonomi ve Dinamikler
Süreç İyileştirme Teknikleri
insan kaynakları
Teknoloji Yönetimi ve Örgütsel Değişim
İnsan Mühendisliği
Örgütsel İletişim
Yenilik ve ARGE Yönetimi
Maliyet Analizi ve Mühendislik Ekonomisi
Kalite kontrol
Üretim Sistemleri
Mühendislik İstatiği
İstatistiksel veri analizi
Mühendislik Mekaniği

Lisans
(2002 Mezunu - Bilgisayar Mühendisliği)

Robotik
Paket Programlama
Mühendislik Ekonomisi
Yapay Zeka
Görsel Programlama Dili
Yazılım Mühendisliği
Bilgisayar Destekli Tasarım Üretim
Bilgisayar ağları
Sistem Yazılımları
Çok Kullan. İşletim Sistemi
Veri Tabanı Yönetimi
Mikro İşlemciler
İşletim Sistemleri
İstatistik İhtim. Teor.
Lojik Tasarım
Programlama Dilleri
Mühendislik Mekaniği
Bilgisayar Destekli Teknik Resim
Elektronik
Soyut Matematik
Eskişehir Anadolu Üniversitesi

Lisans
(Yönetim Organizasyon)

İnsan Kaynakları
Yönetim Organizasyon
Halkla İlişkiler
Genel Muhasebe
Ege Üniversitesi

Ön Lisans
(1994 Mezunu · Bilgisayar Programcılığı)

İnternet Programcılığı
Veri Tabanı
Grafik Tasarımı
Bilgisayar Donanım
Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama

Fatih Endüstri Meslek ve Teknik Lisesi

ve adam bu akinsoftlarin hepsini 2 yillik programlamacilik ?? mezunu iken yapip ortaya koymus durumda..
Sosyal ağlarda paylaş

Verilen cevaplara göre ve diğer soruşturmalarıma bakarak şu şekilde bir yol izlemeye karar verdim:

Son yılımı seçtiğim alanın güncel kütüphane ve araçlarını iyice öğrenmeye ayırıp tezimi de o doğrultuda seçeceğim.

İşe girdikten sonra 2-3 yıl içinde gerekli görürsem yüksek lisans yapmaya çalışacağım.

Gelen çoğu mesaj aynı doğrultuda olduğu için tek tek cevap verip flood yapmak istemedim.

Hepinize tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...