Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Taşra üniversitesinden sonra yüksek lisans

madc0de

Öne çıkan mesajlar

• 4 hafta sonra ...
YL çok sonraki kısım + bence farklı bir alanda yapılmalı ki vizyon katsın, kariyer şekillendirsin.

Şu an ihtiyacın olan tecrübe. Maaş kısmını da 1 sene örseleme he de geç. 1 yıl sonra işlerin nasıl yürüdüğüne büyük ölçüde vakıf olursun. Tabi bu esnada da boş durmayıp, yeni teknolojileri bir şekilde öğrenip, kullanırsan son derece rahat bir şekilde iş de bulunur, para da istenir.

ilave editi:
sardalya said:

programlama ilgini cekmezse devops'a bak, development artik ucuza hindistandan hallediliyor ama devops ve scaling cok cok onemli, eleman yok. bence eglenceli de bir alan

DevOps konusunu da sonunda yakalıyoruz, modern deploymenta hazırlanıyor dünya. TR de de artık DevOps ünvanları veriliyor [linkedin de son dönemde görüyorum] Başlangıcı sancılı, sonrasında ise bir şey yapmaya gerek kalmıyor doğası gereği. Öne geçmeyi sağlayabilecek bir konu, başlık sahibi arkadaş ilgilenmeli.

Hintlerin işleri de çöp, yarım yurum ha ucuz mu? evet son derece ucuz ama kalite/destek/performans :)
Sosyal ağlarda paylaş

git yurtdışında yap yl yi. al bak kişiselde senko örneği var.
onun dışında hangi alanda yl yapacağına, istediğin okulun seni alıp almayacağına bakar. mesela itü bilgisayarda yl yapmak için baya bir kasman lazım ki çoğu başvuruyu okul ismine bakıp çöpe atıyorlar.
Onun yerine sadece sana okul ismi kazandıracak tezsiz programlar düşüne bilirsin. Boğaziçi de var mesela 20k tl ye oluyor. Girmek için pek bir şey de istemiyorlar. ales 70, yabancı dil 60 diploma notu 2,3/4 ten yukarıda.
Hoş önemli olan okuldan ziyade iş öğrenmen oluyor. Burada IT alanında çalışıp ta benzer bir bölümden mezun olmamış bir sürü adam var.
Sosyal ağlarda paylaş

abi ben ekonomi mezunuyum, bizim gibi bölümlerde yl önemli açıkcası. ben ingiltere de yaptım,etiket noktasında bi fark yaratıyor o kesin.

hiç bişey değilse dil biliyor diye bakıyolar

ama senin iş farklı abi

herkes aynı şeyi sölemiş proje yap bence de. kendini geliştir somut bişeyler ortaya koyma şansın var biizim yoktu öyle bi şansımız,sosyal aktivitelere yöneldik işte
Sosyal ağlarda paylaş

Ben YL'yi şu alanda uzmanlaşcam diye yapmaya karar verdim. (Şu alan : deep learning)

Okulları ona göre seçtim/eledim, hocaları ona göre inceledim.
Sadece YL yapcam diyip işin içine dalmak gün sonunda mutlu etmeyebilir seni.

Hoş böyle yaptım diye beni de mutlu edicek mi, orası da soru işareti şimdilik :)
2 yıl sonra döner cevaplarım
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer Yale, Harvard gibi ekstra okullardan mezun değilsen bitirdiğin okulun pek bi önemi yok.
Çok iş başvurusu alan kurumsal firmalar elemeyi hızlandırmak için dandik okullardan mezun kişilerin başvurularını değerlendirmiyo olabilir.
Ama Bilkent-Boğaziçi mezunusun diye kimse sana 4k usd maaş ile işbaşı vermeyecektir.
Önemli olan işveren için edindiğin tecrübedir gerçekten.
Mezuniyetinden sonra ki 5 yıl boyunca gelecekteki hayatın için yatırım yap. Çok yüksek maaş kovalamaktansa kendine birşeyler katabileceğin işlerle ilgilen.

3 yıl önce 4,5 k usd maaş alan bir tanıdığım vardı ve çalıştığı firma kesinlikle kurumsal değildi.
Ondan bir önceki işindeyse 5k tl maaş alıyordu.
Yaptığı işte 25 yıllık tecrübesi vardı ve o tecrübe sayesinde bir anda maaşını %100 e yakın artırmıştı. Aslında önemli olan iş bilmek, sorun çözmek ve tecrübe. Eğitimi maaşlı işçi olmak için almayın. Kendinizi geliştirmek ve kazanımlar elde etmek için alın. Gün gelir kendi işinizi de kurabilirsiniz aldığınız eğitimle.
Sosyal ağlarda paylaş

Mezun olduğun üniversiteye takılma, akademisyen olmak isteyen, bilim yapmak isteyen hariç iyi üniversitenin en büyük avantajı iyi bağlantılardır.
Sen bu bağlantıları başka şekilde de kurmak için imkanlar yaratarak önünü açabilirsin. İnternet çok büyük bir imkan mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...