Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kira sözleşmesi cayma

Red

Öne çıkan mesajlar

somut olayda detaylar önem arz eder. konuyu tamamen bilen avukatının dışında alacağın tüm bilgiler üstün körü genel geçer bilgiler olur kafanı karıştırabilir. hakim savcı dahi olsa avukatlık deneyimi olmayan kişilerin söyleyeceklerine soru işareti ile yaklaşın zira iş tecrübe işi.

eve girme olayının bir yere varacağını ben şahsen düşünmüyorum çünkü erken sona erdirilmiş bir sözleşme var. seni oyaladıklarını kanıtlama noktasında zorluk yaşamak mümkün. ama hiç yoktan pazarlığa oturulursa bir kaldıraç olarak düşünülebilir belki. eğer sözleşme devam ederken eve girildiğini kanıtlayabilirim diyorsan savcılık şikayetini de düşünebilirsiniz.

dediğim gibi ama bu benim detayları bilmeden uzaktan bakışım. kafanı karıştırmak istemem. en güzeli bu konuyu tamamen avukatına devredip onun dediklerine güvenmen. geçmiş olsun :)
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

Yazılmamışsa önce 1 yıl, sonra ihtarla 2 ay işte. Yazarak da değişmiyor olabilir, kanunda izin vermişse değiştirirsin anca, yoksa sözleşme kanunu ezemeyeceği için override eder vb. durumu olabilir.

1 yildan sonra 2 aylik ihtarin yasada yazdigi yer nerde bir arkadasla bunun iddaalasmasina girdiydim. Bunun yazdigi yasayi gosterene yemeksepetinden bir durum yollarim valla.Ben yukardaki gibi biliyordum ama arkadasim hersene bir sene ötelenir redin yaptigi gibi bir sacmalik yaparsan ev sahibi kiraci bulana yada süre bitene kadar parani alir dediydi.

Son: Cok güzel baslik olmus bir cirpida 14 sayfayi okudum.Bir kücük cekirdek acilirmis.
Sosyal ağlarda paylaş

oldun said:

Baggio said:

Yazılmamışsa önce 1 yıl, sonra ihtarla 2 ay işte. Yazarak da değişmiyor olabilir, kanunda izin vermişse değiştirirsin anca, yoksa sözleşme kanunu ezemeyeceği için override eder vb. durumu olabilir.

1 yildan sonra 2 aylik ihtarin yasada yazdigi yer nerde bir arkadasla bunun iddaalasmasina girdiydim. Bunun yazdigi yasayi gosterene yemeksepetinden bir durum yollarim valla.Ben yukardaki gibi biliyordum ama arkadasim hersene bir sene ötelenir redin yaptigi gibi bir sacmalik yaparsan ev sahibi kiraci bulana yada süre bitene kadar parani alir dediydi.

Son: Cok güzel baslik olmus bir cirpida 14 sayfayi okudum.Bir kücük cekirdek acilirmis.

dürüm

MADDE 347- Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az onbeş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir. Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilirler. Genel hükümlere göre fesih hakkının kullanılabileceği durumlarda, kiraya veren veya kiracı sözleşmeyi sona erdirebilir

bu muydu aradığın doğru anladıysam
Sosyal ağlarda paylaş

teşekkürler moon. bu sona eren sözleşme neye göre belirleniyor. çünkü kesinlikle böyle konuşulmuş bir şey yok. ilanı gördükten sonra öğrendim ben.o ana kadar karşı taraf işi yokuşa sürdü. taşınma ihtimali varsa da kaldırdı tamamen. ben 12'sinde iletişime geçiyorum 19'unda cts günü ancak ev sahibi bana kiralayana kadar öde diyor.
Sosyal ağlarda paylaş

sözleşmeyi imzaladıktan sonra emlakçıyı veya ev sahibini arayıp ben çıkıyorum evden vs gibi bir konuşma geçtiyse aranızda bunu sözlü fesih olarak düşünebiliriz. veya ev hazır olmasına rağmen bu konuşmaların üzerine başka bir evi kiralayıp oraya yerleştiyseniz vs. ancak kanun gereği kirayı ilgilendiren tüm fesih bildirimlerinin yazılı olması gerekliliği mevcut. bu gerekliliğin amacı da kiracıyı korumak.

genel olarak bir sözleşmeyi fiilen sözle veya yazılı olarak sona erdirebilirsiniz. basit örnek iş kanununda tüm ihtarların vs yazılı olması gerektiğinden bahsediyor. ancak gerçek hayatta her zaman bu durum böyle gerçekleşmediği için yanınızda çalışan kişiyi küfür kıyamet kovup seni işten attım derseniz bu da yargı tarafından fesih bildirimi sayılabiliyor.

bu nokta biraz mesleki yorumunun alanına giriyor bence. tüm konuşmaların sözlü olması lehinize de kullanılabilir aleyhinize de. halen sözleşmeniz devam ederken başka kiracı aramaya başladılarsa akde muhalefet durumu oluşabilir ancak yine kanıt boyutunda somut detayları bilen avukatınız daha doğru yönlendirecektir.
Sosyal ağlarda paylaş

ilanı nasıl söktüler tekrar mı girdiler eve? birde eve ilk girişlerinden önce sen anlaşmayı fesh etmiş miydin? anlaşma devam ederken ilk girdilerse bişi çıkabilir küçük bi ihtimal işte. moonfall'ın yazdığı sözlü fesih gibi bişi var ama dediği gibi sayılmaz herhalde. zaten ondan yürüyorsun gördüğüm. bence ilan asılı kalsın, müşteri gelirse gezsin bakarsın 1 ay içinde tutulur falan. okullar açılıyor, eylül ekim hareketli dönemler.
Sosyal ağlarda paylaş

bir şey fesh edilmedi. diyorum ya ben ev sahibine derdimi anlatıyordum. tamam çıkıyorum gibi bir şey demedim. böyle böyle bi durum var ne yapalım diye baştan anlaşmaya çalıştım. hem emlakçı hem ev sahibi. 1 0 günde ev sahibiyle totalde 2 defa konuşabildim. geri kalan kısım kuzgun göndermek gibiydi. ben ona söylüyorum o ona. onlar da bana kesin cevap vermeyerek beklettiler. o süreçte asmışlar. gördüm polisi aramadım. emlakçı suçumu kabul ediyorum ama ev sahibi dedi diye ona attı topu. sonra gece falan tekrar girip söktü herahlde. sökmüştü ertesi gün.

olay patlayınca da ev sahibi sonunda konuşma ihtiyacı duyup kira istediğini belirtti açık açık. yani tam fesih aslında ilan asıldıktan sonra gerçekleşiyor sözlü olan.

yazılı ise bugün.
Sosyal ağlarda paylaş

Geçmiş olsun. Sen aslında sözlü fesih yapmışsın da yapmadım diyerek işi kıvırmayı deneyebilirsin gibi duruyor yazdıklarından. Hani şimdi öyle demedim diyorsun, adamlarda dedi diye ispat edemeyebilir. Tecrübeli avukatlarla konuş sizinkilerle onlar daha net söyler. Çok mağdur olmamak lazım.

Yani hoş değil tabi ama 1 aylık kira alırsın yapacak bişey yok dersin insanlık hali abi olabilir. Kimin derdi ne derece önemli bunları belirlemek yargılamak bu forumdaki kimsenin haddine değil. Adam 4000 lirasını gözden çıkarmayı kabul etmiş bu para kimine az kimine çok. Öyle gideyim tek kuruş vermeyeyim de demiyor. Evet bi sözleşme var ama hiç mi olur abi öyle boşver demediniz amk. Yok tumumu yanlış yok kötü niyetli. Kötü niyetli değil adam napalım 12 ay sözleşme imzaladık 30000 bayılacaz demek istemiyor diye kötü niyetli oldu. Anlaşarak çözmek varken işleri yokuşa sürene o da yokuş yapmak istiyor. He hoş mu değil, e karşı tarafta değil. Glatheros sen olsan komple bu davadan tiksinirdin heralde. Ev sahibini de almazdın red i de. E bu davaya da birileri bakacak sonuçta.

Bugün benimde başıma başka bir çirkeflik geldi. Su arıtma sistemini kuran herifle en son restleştik o zaman dava aç dedi kapadı. Şimdi sözleşmeyi garantiyi arıyorum neler yazıyor diye. Eğer istediğim madde yoksa kendi zararımı karşılatmayacağım, vereceğim para 300 500 lira bişey. Verir yaptırırım başkasına. O herife çok daha büyük bir meblağ ödeteceğim. Şu ana kadar o cihazı sattığı tüm hanelere hemde. Neden ? Çünkü şerefsiz herif. Gel anlaşaım ortak çözelim işi yokuşa sürme diyorum sen ne yaparsan yap ben paramı alırım diyor. Bu dediğiniz kötü niyetse bende kötü niyetliyim yapacak bişey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

forumdaki nefreti ben de algılayamadım. gerçek hayatta bu işler böyle arkadaşlar. insanlar sözleşme yapar döner cayar vazgeçer anlaşır anlaşamaz dünyanın milyon tane hali var. evlilik de bir sözleşme insanlar ne hallere geliyor ne mevzular neler yaşanıyor.

imzalamış vazgeçmiş yapabileceğim nedir diye soruyor. bu kadar basit. düzgünce açıklayınca da gayet anlıyor gördüğüm kadarıyla.

adam 12 yaşında erkeğe tecavüz ettim bu işten nasıl yırtarım diye başlık açmadı. (kaldı ki bu insanların dahi hakları var)

adam hatalıysa da hatalı haklarını bilmek istiyor olabilir. 1000 tl az ödeme imkanı varsa 1000 tl az ödemek istiyor olabilir. tamamen kurnazlık peşinde olabilir. herkes her adımında mükemmel şekilde kurallara uysa hiç sorun çıkar mıydı ticarette vs? çok ağır yazan arkadaşlar olmuş. böylesi basit bir sözleşme nizasına böyle ağır tepki göstermek için ne kadar kötü bir gün geçiriyor olmanız lazım? ilgi alanınız veya prensiplerinize tersse ilgilenmezsiniz olur biter.

sosyal medya linci moda oldu artık. merter güngörende de bir tekstil atölyeniz olsa 3. gün dükkanı ateşe verirdiniz herhalde bu ne kuralsızlık diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Yok abi konusmalara sahit olsan cildirirsin. Kontrat yaparken masraflari sen yaptir hesaplasiriz diyip daha sonra yapmasaydin ihtiyac yoktu diyen insanlar.

Ihtiyac yok dedigi evde hicbir priz calismiyor sigorta vs komple degisti. Borular patlak su akitiyor tikanmis.
Sosyal ağlarda paylaş

insanlarin tepkileri Red'in kendini hukuksal acidan ustun gormesi veya bir sansi oldugunu dusunmesi.

hukuken 100% haksiz, isterse 1 yil kira parasi odetir. bunu kabul ettiremedi insanlar cunku nerde hukuk devleti falan diyor.

tabii ki hepimiz kadindan tiksindik, insan gibi oturup anlasmasi lazim x aysa x ay, fakat bunun kime ne yarari var? forumca kadindan tiksinmenin?

3 gun de telefonuna cikmaz 30 gun de cikmaz 5 ay da cikmaz, bunun hukuksal bir yaptirimi yok, sen sozlesme ve anayasa dahilinde yazili iletisime gecersin ( kira kontratini bitirmeden 1 yil once belirtmek gibi). niye 2 gun telefonuma cikmadi ne demek? sozlesmeyi imzaladiktan 1 gun sonra iptal edebiliyorsun da 4 gun sonra edemiyor musun?

adamlar ne guzel iyi niyetle ilan asmislar bi de belki de bir hafta icinde tutulacakti kadin da feshedecekti, sen simdi yasalari mukemmel uygulayip bos evine girdiler diye biseyler yapmaya calisirsan kadin da kapi gibi sozlesmesini uygulayip 12 ay kirasini alir benden soylemesi.

emlakci da kiralamak isterdi sonucta senden de sakal alacak, yeni kiracidan da sakal alacak. ev sahibi zaten daha ikinci planda emlakciya verdigi icin.
Sosyal ağlarda paylaş

abi sözleşmeyi iptal edeceksen 2 ay öncesinden bildirmen gerekmiyor mu ? 1 yıl nerden çıktı ? O zaman ev tutalım 3 ay sonra ayrılmaya karar verelim,1 yıl evde mi oturucaz süresi var diye ?

Max 2 ay kira ödemen lazım mantıken bu doğrultuda.2 ay bildirim süresi çünkü gııgle bişey demiyor mu bu bildirim süresine ?
Sosyal ağlarda paylaş

makul süre her olayın koşullarına göre ayrıca belirleniyor. genelde bilirkişi marifeti ile belirlenmesi isteniyor iş yargıya gittiğinde bölgede emsal evlerin ne kadar boş kaldığı, ayrıca kiracının ekonomik durumu vs tespit edilerek.

bahsi geçen bildirim süresi borçlar kanunu 347de yer almakta. kira sözleşmesinin bitiminden en az onbeş gün önce yazılı şekilde kiracı evi boşaltacağını belirtmezse sözleşme bir yıllığına daha aynı şartlarla (genelde bedel güncellenmek sureti ile) yenilenir.

2 aylık süre genelde kırtasiyelerde satılan matbu sözleşmelerde yer alıyor. sözleşmede daha uzun bir süre de belirlenebiliyor. eğer yoksa kanundaki (tbk 347) asgari süre geçerli.

yaptığınız 1 yıllık sözleşmeyi 1. gününde de 1. ayında da ev sahibiyle yazılı anlaşmadan tek taraflı feshederseniz çeşitli sorunlarla karşılaşırsınız. sözleşme ile karşı tarafa bir süreliğine bir söz veriyorsunuz. verilen söze göre ekonomik beklentilerle hareket edilmiş olabilir. bir anda vazgeçmenizin tabiki bir bedeli olacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Valeron said:

O zaman ev tutalım 3 ay sonra ayrılmaya karar verelim,1 yıl evde mi oturucaz süresi var diye ?

Evet. Özel şart belirtmediysen yeni kiracı bulunana kadar oturacaksın, paran bolsa hem çıkıp hem bulunana kadar kira vereceksin. Kira sözleşmesi yıllıktır.

Sözleşme kelimesi "karşılıklı söz vermek" anlamına geliyor, hatırlatmak isterim. Sözünüzü kaç gün/ay sonra yediğiniz fark etmiyor, karşıdaki ekstra anlayışlı davranmak zorunda değil. Mücbir sebepler yasada ve içtihatlarda bellidir, "ihtarı geçtim başka şeye lüzum yok ggnormk" değil hayat.

Ev sahibi sizi taşındıktan 1 ay sonra sokağa atmaya karar verse, ama karşılığında "hem senden önümüzdeki 2 ay kira almıycam, hem de depozitonu şartsız iade edicem" dese de bu kadar rahat ve modern olabilecek misiniz acaba? "Zaten evi var, demek ki paraya ihtiyacı yok, mağdur olmaz, bir imza attık diye 9 ay para mı ödeyeceğiz" kafanız efsane.
Sosyal ağlarda paylaş

standardi zaten 1 yillik sozlesmede 1 sene oturursun. istersen evin icini altin kaplama yaptir, adam senden 12 ayin kirasini da catir catir alir.

evi dagitarak mi gittin? bir de depositonu alir gikini cikaramazsin.

sen 1 haftalik araba kiraliyosun, ama 2 gun sonra donup, sevgilimdem ayrildim araba lazim degil deyip adama geri verip 5 gun parasi istiyosun. extra bi anlasman yoksa, ziktiri ceker. hakli da. cunku sana guvenip belki de arabayi 5 gun kiralicak adama vermedi.

daha bunun ornekleri cok yani, ozel durummus suymus buymus. ev sahibi kendi anlasmaya varmadikca yapacak pek bisi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

sözleşme sadece ev sahibi beni çıkartamasın diye sananlar var hala lol. o evin kullanım haklarını + yükümlülüğünü üzerine alıyorsun sözleşmede yazan süre boyunca. hayır tersi durumda kiracı çıkmamak istese, ev sahibi bunalıma girer herhalde.

kapora verip, satış sözleşmesi yapıp sonra vazcayma ile aynı şey şu olay. istediğin kadar ağla, emlakçı eve girmese belki hiç bi hakkın yoktu yani. iyi, kötü niyeti yok ev sahibinin, durumu nötr. gider doğan hakkı sonuna kadar kullanır. anlaşmaya gitse iyi niyetli olurdu tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...