Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oda aydınlığı nasıl olmalı (pc kullanıcısı için)

Densiz

Öne çıkan mesajlar

Netde bir biriyle çelişen bir kaç şey gördüm.

bir tanesi parlak olmalı derken, bir diğeri ofislerdeki aydınlatmanın doğru olmadığı, parlak olmaması gerektiğini yazmış. Başka bir yerde ortam parlaklığı ile monitör bir birine uyumlu olmalı demiş.

Düzgün bilgiye sahip olan varsa, yazabilir mi? kaynak bıraksanız da olur.

edit: şurayı okuyorum şuan. : http://www.allaboutvision.com/cvs/irritated.htm
Sosyal ağlarda paylaş

külüstür monitör ya da laptop varsa evet ama 1k+ monitöre para verip şunu kullanmayın pls.

google'dan x monitor calibration settings arayın.

laptopta ince ayar yapamadığım için net'te bulduğum benim gaming laptop ekranı için hazır kalibre edilmiş icc profile'ını kullanıyorum, colour management'tan ekleyip.
Sosyal ağlarda paylaş

Xenus said:

külüstür monitör ya da laptop varsa evet ama 1k+ monitöre para verip şunu kullanmayın pls.

laptopta ince ayar yapamadığım için net'te bulduğum benim gaming laptop ekranı için hazır kalibre edilmiş icc profile'ını kullanıyorum, colour management'tan ekleyip.

gece gündüz ayrı kalibrasyon mu yapıyon
Sosyal ağlarda paylaş

yani netde diyemeyiz ama "zorlanmıyo, gelmiyo, gitmiyo, kaçmıyooooo.. musun?" kadar olmalı :P

@gerge
karanlıkta kullanmıyorum. Önceden aydınlıktı oda. Daha loş bir ışık takınca merak ettim biraz araştırmaya çalıştım. Çünkü şuan kullandığım ışık, kapalı bir hava kadar ancak aydınlatıyor. Zararı var mı anlamaya çalışıyordum.
Sosyal ağlarda paylaş

tiLi said:

Xenus said:

gece gündüz ayrı kalibrasyon mu yapıyon

abi odanın aydınlığını ayarlıyorum onun yerine panjurla. yeni taşındığım evde pencere direk arkadan vuruyor o olay kötü oldu ama. ilk defa kalibrasyon ayarlarını yapınca zaten genelde bu ne lan bi bok göremiyorum oluyorsunuz başta ama göz alışıyor bir süre sonra. default ayarlar genelde direk retina yakar cinsten oluyor. uzun süre pc başında kalınca gözler ağrı yapmaya başlıyor.

flux zaten tüm oyunlarda çalışmıyor zaten, hani çalışıyorsa da renk paletinin içine ediyorsunuz. ofiste, okulda falan iseniz kullanabilirsiniz ama işte.
Sosyal ağlarda paylaş

flux bende akşam 8'den sonra 1200K. beyaz arka planlı bir sayfadaysam da windows zoomundan invert colors yapıyorum. ilaçlardan mı bilmiyorum da aşırı hassaslaştım ışığa karşı. gece ipade bakarsam hele uykuyu unut. e reader'dan okurken yalnız birkaç sayfa sonra pat diye uyuyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Okumadim mesajlari ama ben yazayim.

Herhangi bir ekranda is yapiyorsaniz karanlik ya da los ortamda yapmayin, goz yormaktan baska bir ise yaramiyor. Mumkunse ekraninizin arkasinda ikinci bir isik kaynagi olsun ekranin parlakligina yaklasacak sekilde. Direkt olarak gozunuze gelmesin, ekraninizdan yansimasin.

Flux'un olayi da mavi isigi kesmesi. Mavi isik sizi uyanik tutan sey, gun isigi ile ayni karakteristikte. Haliyle elinizde telefon yataga gidiyosaniz ya da bilgisayar basinda gec saate kadar kaliyosaniz mavi isigi kesin ki rahat uyuyabilesiniz diye var.
Sosyal ağlarda paylaş

oda aydınlatması içinde şunu öneriyorum

https://www.decathlon.com.tr/media/833/8331138/big_54bc29a3-8993-4d5d-bc56-32fcaae5bdfd.jpg

kırmızı ışık, 6 lümen 25 lümen 50 lümen ayarı var.
https://www.decathlon.com.tr/bl-dynamo-kamp-lambas-id_8331138.html

bende bunun lümen ayarsız pille çalışan modeli sabit 45 lümen veriyor odayı bildiğin aydınlık yapıyor loş olsun isteyince üstüne bişeyler kapatıyorum. oda bu:
https://www.decathlon.com.tr/bl40-kamp-lambasi--id_8330593.html

aslında aynı işi gören ışık şiddeti manuel (yuvarlak tekeri döndürerek) ayarlanabilen kırmızı mavi beyaz verebilen bişey arıyorum. philipsten ayarlı ampülünü alıp kendim yapcam sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...