Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yüksek lisans misans diye askerliği tecil ettirdim

Saeros

Öne çıkan mesajlar

tiLi said:

yüksek lisansta 3 seneden sonra okul bitmediyse tecili devam ettirebiliyosun diyen arkadaş sallıyo dimi? sürekli aksini okudum da saçma bi özgüvenle savundu

3 sene değil de 3 dönem (tezsiz için) veya 4 dönem (tezli için) olması lazım. sonra kaydını sildirip başka okula/bölüme kayıt yaptırırsan tekrar tecilin oluyor ama. 35 yaşa kadar böyle, sonrasına yapcak bişey yok
Sosyal ağlarda paylaş

Yönetmelik değişti geçtiğimiz dönem. Öncesinde dönem başında kayıt yaptırıp, derslere girmeseniz bile ilişik kesilmiyordu.
Şimdi şöyle, direkt yönetmelikten alıntı yapayım.

Tezli YL için

(1) Tezli yüksek lisans programının süresi bilimsel hazırlıkta geçen süre hariç kayıtlı olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın dört yarıyıl olup program en çok altı yarıyılda tamamlanır.
(2) Dört yarıyıl sonunda öğretim planında yer alan kredili derslerini ve seminer dersini başarıyla tamamlayamayan veya CD, DC, DD, FF, YZ veya DZ harf notu aldığı ders/dersler bulunan veya 2,50 GNO’yu sağlayamayan öğrencinin programdan ilişiği kesilir.
(3) Tezli yüksek lisans programının azami süresi altı yarıyıldır. Azami süre içinde tez çalışmasında başarısız olan veya tez savunmasına girmeyen öğrencinin programdan ilişiği kesilir.

Tezsiz YL için ise

(1) Tezsiz yüksek lisans programını tamamlama süresi; bilimsel hazırlıkta geçen süre hariç, kayıtlı olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için öğrencinin kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın en az iki yarıyıl, en çok üç yarıyıldır. Bu sürenin sonunda başarısız olan veya programı tamamlayamayan öğrencinin programdan ilişiği kesilir

Özetle tezsiz 1,5 senede, tezli de 3 senede bitmek zorunda yoksa şak diye kesiyorlar ilişiği.
Sosyal ağlarda paylaş

Yüksek lisans programını tamamladıktan sonra 1 yıl da ekstra tecil hakkın olduğunu söylemişlerdi.
Ben 2018 marta kadar tecilli gözüküyorum yl(tezli) nedeniyle. Şubedeki kadın şubat gibi gelip mezun olduğuna dair belge getirirsen ekstra 1 yıl daha tecil hakkın olur 2019 marta uzar demişti.
Sosyal ağlarda paylaş

masa said:

Yüksek lisans programını tamamladıktan sonra 1 yıl da ekstra tecil hakkın olduğunu söylemişlerdi.
Ben 2018 marta kadar tecilli gözüküyorum yl(tezli) nedeniyle. Şubedeki kadın şubat gibi gelip mezun olduğuna dair belge getirirsen ekstra 1 yıl daha tecil hakkın olur 2019 marta uzar demişti.

peki lisans tamamlandıktan sonra 1 yıl ekstra tecil geçerli mi?
Sosyal ağlarda paylaş

escape said:

masa said:

peki lisans tamamlandıktan sonra 1 yıl ekstra tecil geçerli mi?

lisans sonrası 2 yıl tecil var
hay lisansın gözünü yiyim
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Tecil: 10/02/2016
bugün ilk yüksek lisansımı bitirmeden ikinciye kaydoldum. 06/02/2016'da bugün kesin kayıt yaptırdım bitti işlemler. ancak bu herifler haftaya yollıycakmış belge melge neyse askerliğe. onun da ulaşması 1.5 ay alır diyor. peki ben ne olacağım yaylalar mı?
tecilim bittikten sonra yani 10 şubat'tan sonra bu herifler beni tecil edebilcek mi? parayı boşuna mı verdik

bu arada kayıt olurken adam haftaya gel sana bi kağıt verelim onu askerlik şubesine götür ver dedi. ha ben tecilim bitikkten şubeye gider miyim gitmem

edit: kafa allak bullak tarihleri yanlış yazmışım saçma sapan. bu kadar nasıl yanlış yazdım acaba
Sosyal ağlarda paylaş

tiLi said:

Tecil: 02/10/2016
bugün ilk yüksek lisansımı bitirmeden ikinciye kaydoldum. 06/10/2016'da kesin kayıt yaptırdım bitti işlemler. ancak bu herifler haftaya yollıycakmış belge melge neyse askerliğe. onun da ulaşması 1.5 ay alır diyor. peki ben ne olacağım yaylalar mı?
tecilim bittikten sonra yani 10 şubat'tan sonra bu herifler beni tecil edebilcek mi? parayı boşuna mı verdik

bu arada kayıt olurken adam haftaya gel sana bi kağıt verelim onu askerlik şubesine götür ver dedi. ha ben tecilim bitikkten şubeye gider miyim gitmem

1. şubeye mümkün olduğunca gitme o tip durumlarda. ama telefon ile istediğin kadar arayabilirsin, yardımcı da oluyorlar. şubeye gidince kolundan tutup almazlar ama olmadık bişeye imza atmana sebep olabilirler. askeralma şube başkanlığına da telefon ile ulaşabilirsin, okul yazıyı buraya yolluyor zaten, işleri onlar yürütüyor.

2. öğrencilik durumun var ve hakların mevcutsa geçici bir süre bakaya da kalsan problem olmaz, düzeltirler onu. sen beklemede kal sadece. olur da şubeye git tarzında bişeyle karşılaşırsan telefonla çözersin durumu (başıma geldi, şube-askeralma-okul-emniyet arasında baya telefon trafiği döndürüp hallettim)

3. tecilin bittikten sonra seni tecil ederler, sıkıntı olmaz.

4. verdiğin tarihleri bi gözden geçirsene, bi sıkıntı var sanki..

soru: ilk yükseklisansı bitirmeden ikinciye kayıt olduğunda ilkindeki öğrenciliğin devam ediyor muydu? yoksa sildirmişmiydin ordaki kaydını?
Sosyal ağlarda paylaş

xaty teşekkür ederim bütün tecil YL sorularımı sen cevapladın yıllardır. sayende hayattayım. tarihleri düzelttim

ilk yükseklisansta öğrenciliğim devam ediyor. hiç ellemedim kaydımı sildirmedim. daha dün "Kayıtlı öğrencilerin dikkatine" diye mail bile attılar. ama kaydımı yenilemedim bu dönem orda. öyle bir şey gerekmiyordur heralde? aslında geçen dönem de yenilemedim ama arayıp sordum teciline dokunmayız dediler ve dokunmamışlar. ondan önceki dönem de dondurmuştum raporla

şubeye gitmeme tavsiyen iyi oldu. tecilimi sonradan da yapabileceklerini öğrenmem de rahatlattı
Sosyal ağlarda paylaş

özele gitme bana da açıkla.

şimdi benim kasım 2018'e kadar tecilim var. lakin yükseklisansım diyor ki "sen bu okulu ocak 2018'e kadar bitirdin bitirdin, yoksa atılıyorsun."

ben tabii ki okulu okumuyorum. yani bitmeyecek. dolayısıyla atılıcam. Soru 1: atılırsam kasıma kadar giden tecil iptal olur mu?

soru 2: başka bi yükseklisansa tekrar yazılınca tekrar tecil oluyormuş doğru mu?

soru 2'yle bağlantılı soru 3: dediğimin olması için okuldan atılmak değil de kendim gidip kayıt sildirmeliymişim. doğru-yanlış?

edit: soru 2'nin cevabı varmış arkada lakin 3. soruyu öğreneyim. atılırsam yine yapabiliyor muyum o yeni YL yazılma bug'ını? illa kayıt sildirmem mi lazım
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle şunu söyleyeyim, her enstitü ve öğrenci işleri kafasına göre iş yapıyor graduate düzeyinde. biraz insafına kalıyorsun çalışanların. o açıdan hangi üniversite olduğu bile en baştan çok önemli.

ancak çok kabaca şu bilgiyi vereyim. 20 nisan tarihinden önce projeli ve tezli programları bitirme süresi 6 dönem yani 3 yıldı ve bu süre kadar da askerlik tecil yazışması yapılırdı. kayıt dondurmalarla beraber de bu 3 yıl ötelenebilirdi ve eğer askerlik problemin yoksa uzatabildiğin kadar dönem uzatabiliyordun ve geçen afla birlikte 2002 girişliler falan bile tekrar geri döndüler. bu eski bilgi.

20 nisan'dan itibaren ise projeli programları 3 dönemde tezli programları ise 6 dönemde "mutalaka" bitirme zorunluluğu getirildi. ancak bunlar yine kayıt dondurmalar dışındadır. yani yeni kayıtlarda tezliyseniz yine 3 yıl, projeliyseniz 1,5 yıl tecil olur ve kayıt dondurma sürelerinde de bunlar uzar. bu yeni bilgi.

ancak sorunlu olan kısım içerideki projeli programa kayıtlı öğrenciye oldu. bunların askerlik yazışması 3 yıllık yapılmışken pat diye 1,5 yıl kuralı gelince herkesin sistemi kaydı, ondan dolayı dedim, bazı okullar belki herkesin tecil süresi geri çekilsin diye yazışma yapmışlardır belki bazıları yapmamışlardır gibi. buralarda garip olaylar ve yapılabilecek çakallıklar var bu konumdakiler için buna sonra geliriz, soru olursa.

şimdi kayıt sildirme olayına geliyorum. eğer ki bir öğrenci yüksek lisans kaydını sildirip başka bir bölüme kayıt olursa bunun için öğrenci işleri silinen kayıt için yazışma yapar o askerlik tecili iptal olur ve onunla ilgili de kalp krizi yaratabilecek bir bildirim hızla gelir. daha sonra da dönem başında yeni kaydınla ilgili de yeni bir yazışma yapılır ve yaş sınırına takılmıyorsan tekrar gül gibi tecilin olur ama kayıt sildirdiğin için de diğer yüksek lisansın yanar.
Sosyal ağlarda paylaş

Xenocide said:

özele gitme bana da açıkla.

şimdi benim kasım 2018'e kadar tecilim var. lakin yükseklisansım diyor ki "sen bu okulu ocak 2018'e kadar bitirdin bitirdin, yoksa atılıyorsun."

ben tabii ki okulu okumuyorum. yani bitmeyecek. dolayısıyla atılıcam. Soru 1: atılırsam kasıma kadar giden tecil iptal olur mu?

soru 2: başka bi yükseklisansa tekrar yazılınca tekrar tecil oluyormuş doğru mu?

soru 2'yle bağlantılı soru 3: dediğimin olması için okuldan atılmak değil de kendim gidip kayıt sildirmeliymişim. doğru-yanlış?

edit: soru 2'nin cevabı varmış arkada lakin 3. soruyu öğreneyim. atılırsam yine yapabiliyor muyum o yeni YL yazılma bug'ını? illa kayıt sildirmem mi lazım

1. atılırsan okul askeralmaya yazı yollar, bu artık öğrencimiz değil gereğini yapın diye. tecili siliyorlar
2. başka yükseklisansa kayıt olup tecil edersin tekrar
3. okuldan okula değişiyor, bazısı başka yerde kaydın varken tekrar tecil etmiyor, konu karışıyor falan. biraz senin takip etmen gerekebilir. bazı okulda hiç sıkıntı olmuyor. örn tili'nin mesaj
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...