Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

tr kitap serisi önerin pls.

nienna

Öne çıkan mesajlar

selamlar masaüstü. tolkien'ı hatmetmiş, üstüne doğaçlama yazmış; hayatında masaüstü frp yapmamış, lotro ve wow gibi oyunlarda roleplay yapmış, bg falan dinleyen biriyim.

iş güç şu bu derken müziğe ve fantezi edebiyatına uzak kaldım. açıkçası tolkien dışında sadece iblis savaşları okudum. fr ve dnd'ye nerden girebilirim? sipariş edilebilir olması önemli tabi, istanbul'da yaşamıyorum artık. kitap diyince he diyen insanların olduğu bi şehir ve ilçedeyim, istanbul'la aramda galiba 600 kilometre var.

internetten söyleyeceğim, mümkünse sıfır olacak ve bitmiş seriler tercihim. fr ve dnd için yol göstericilik istiyorum, teşekkür ettim.
Sosyal ağlarda paylaş

Olum Kapisi Serisi cok iyi gercekten.

Bu arada Ejderha Mizraginda soyle bir sirayla gitmistim, baya da hos olmustu;

Guz Alaca Karanligi Ejderhalari
Sonra Raistlin Tarihceleri, iki kitap.
Sonra esas seriden devam, Kis Gecesi Ejderhalari ve Ilkbahar Safagi Ejderhalari

Sonra Efsaneler Uclemesi, ordan Yaz Alevi ordan da canin ne isterse.

Kum Saati Buyucu Ejderhalarini baya merakla beklemistim bu arada ama pek tatmin edici degildi ne yalan soyleyeyim. Onun disinda Loren Soth'un dahil oldugu bir iki alakasiz serinin kitabini da karistirirsan seriye tadindan yenmiyo.

Yalniz esas sey demeye geldim, zamaninda cok okumaktan midir yoksa zevkim mi degisti bilmem fantezi yayin okuyamaz oldum. Onun yerini doldurayim diye aranirken The Martian'a basladim, acayip sardi. Ona da bakabilirsin alternatif ararsan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
di said:
Yalniz esas sey demeye geldim, zamaninda cok okumaktan midir yoksa zevkim mi degisti bilmem fantezi yayin okuyamaz oldum. Onun yerini doldurayim diye aranirken The Martian'a basladim, acayip sardi. Ona da bakabilirsin alternatif ararsan.

Malazan oku abi. Cok farkli.
Sosyal ağlarda paylaş

fantazi kurgu denilince edebi değeri olan 3 yazar var zaten;
- tolkien
- david eddings
- ursula le guin

ha bunların modern takipçisi nail gaiman var ama o daha geniş bir temada işliyor hikayelerini sadece ortaçağ temasında büyülü savaşlı çalışmıyor

gerie kalan fantazi kurgu eserleri senonun dediği gibi aksiyon filmlerinden hallice, elbett benim henüz okumadığım kallavi fantazi kurgu yazarları varsa onları da öğrenmek isterim eheh
Sosyal ağlarda paylaş

Frank Herbert'i yazmamışsın yalnız, önce kendimi benzin döküp ateşe veririm sonra gelip french kiss veririm o listeyi editlemezsen

di said:

Bu arada Ejderha Mizraginda soyle bir sirayla gitmistim, baya da hos olmustu;

Guz Alaca Karanligi Ejderhalari
Sonra Raistlin Tarihceleri, iki kitap.
Sonra esas seriden devam, Kis Gecesi Ejderhalari ve Ilkbahar Safagi Ejderhalari

Sonra Efsaneler Uclemesi, ordan Yaz Alevi ordan da canin ne isterse.

Şunların hepsinden önce Majere Kardeşler okunabilir bence. hikayeye altyapı oluşturması ve serinin kronolojisindeki yeri itibariyle güzel bir kitap.
Sosyal ağlarda paylaş

Fantezi edebiyatı ve bilimkurgu, hardrock ve metal müzik gibi. Birbirlerine yaklaştıkları yerde tam ayrımını yapamazsın. Dune içindeki fantastik öğeler, fantezi edebiyatında yer almış pek çok kitaptakinden fazladır. Bir şeyin uzayda geçmesi bilimkurgu olduğunu göstermez, buna en güzel örnek Star Wars'un çok büyük topluluklar tarafından science fiction olarak görülüp George Lucas ve bir çok fanı tarafından fantastik kurgu olarak görülmesi gibi. Dune'a genel olarak baktığında Game of Thrones ile aynı alanda olduğunu görebiliyorsun sadece birinde uzay gemisi ve lazer var birinde kılıç kalkan.
Sosyal ağlarda paylaş

fr ve dnd ise, benim önerim şu kitaplar

Danışmanlar ve Krallar - Elaine Cunningham

http://www.kitapyurdu.com/kitap/buyucu-avcisi--danismanlar-ve-krallar-1/49164.html&filter_name=cunningham
http://www.kitapyurdu.com/kitap/selgecidi--danismanlar-ve-krallar-2/51806.html&filter_name=cunningham
http://www.kitapyurdu.com/kitap/buyucusavasi--danismanlar-ve-krallar-3/60581.html&filter_name=cunningham

veya daha farklı olarak,

Terry Pratchett - Büyünün Rengi
http://www.kitapyurdu.com/kitap/buyunun-rengi/364464.html&manufacturer_id=5424
Sosyal ağlarda paylaş

drizzt'i ve girdap gibi dönen palalarını bilmeden olur mu? bence hemen git anayurt kitabından başla okumaya

ölüm kapısı serisi denmiş ben de kesinlikle tavsiye ederim. hatta bu aralar bi sıfırdan başlayabilirim tekrar, özledim o karakterleri ^^

ejderha mızrağı filan da tabi. yani zaten bunlar zaten hep mainstream şeyler ama okumadan da olmaz.

aslında ben de daha önce okumadığım bi seriye başlamak istiyorum bu aralar, topici takip ediyorum o yüzden
Sosyal ağlarda paylaş

ben şahsen fantastik kurguda(veya kurgu tarihi) aradığım tarz yol hikayeleri. bu bağlamdan yaklaşırsak, Odysseia ve İlyada ama özellikle Odysseia da önerilecek kitaplar olarak değerlendiririm.

tabi okurken Azra Erhat ve A. Kadir çevirisi okuyun, ingilizce falan okumayın, çok başarılı bir çeviri olmasının yanında, belki yanlış hatırlıyor olabilirim ama fatihin kütüphanesinden çıkan metinlerden çeviri yapılmış diye hatırlıyorum ki, o metinler en eski metinler olması lazım
Sosyal ağlarda paylaş

Ben şu an Ursula LeGuin reloaded yapıyorum iş ve wow'dan vakit kaldıkça sdf. Malafrena'ya başladım hatta geçen gün. Yalnız herkese tavsiye edilebilecek ya da her an okunabilecek bir yazar değil Ursula LeGuin. Ben fanboy'u olmama rağmen bazı kitaplarını 3-5 ayda falan bitirebiliyorum (genelde başlayıp, 3-5 ay sonra tekrar elime alıp 1-2 günde okuyorum baştan sona sdf)

Onun haricinde hazır Terry Pratchett yeni vefat etmişken onun kitaplarına başlanabilir diye düşünüyorum. Şahsen böyle bir niyetim var. Gerçi onu da ingilizce okumak lazım; hem kitaplarının çoğu çevrilmedi bildiğim kadarıyla hem de çevrilenleri kötü göz attığım kadarıyla :P

Başka ne olabilir diye düşünüyorum da eğer edebi değer falan aramıyorsan Drizzt oku bol bol. Dizi izler gibi gidiyor. Okuması da kolay olduğundan hızlıca bitiyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...