Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

iltica etme riskine karsin vize reddi ve itiraz

Nigger_of_the_sand

Öne çıkan mesajlar

bingildak said:

adamın açıklama yapma gibi bir yükümlülüğü yok, seninde hesap sorma lüksün yok. gelebilir miyim aga diyorsun, gelemezsin diyor. neden gelemem diye sorarsan sanane lan der geçer. açıp cem karaca dinlersin en fazla tepki olarak. üçüncü dünya ülkesi olmak bir ayrıcalık değildir.

hesap sorma luksun var yalniz adamlarin parcasi oldugu eu kurallarina gore.

gecen sayfada dedigim seyleri arastirin.

size verdigi rejection kagidinin altinda da itiraz etmeniz durumunda nerede islem gorulecegi (ona da itiraz ederseniz kendi ulkelerinde lokal mahkemeye goturuyorlar) vs yazar.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Ben burada kimseye "arkadas neden red yemis olabilir" diye bir sormamisken siz kim oluyorsunuz da sadece benim sundugum bir yas detayi uzerinden adamin niyeti hakkinda fikir yurutuyorsunuz?

Welcome to internet

Bu kadar sinirlenecek bir şey yok. Arkadaşının amacı öyle bir şey değilse burdakilere saçmalıyonuz keke de geç niye rage'e giriyorsun ki?
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

topicin tamamini okumadim, mutlaka yazan olmustur benzerini de tutamadim kendimi.

27 yasinda lisans okuyarak ne katacaksin adamin ulkesine? niye alsin seni? o yasta lisans okumaya gitmek=adamin ulkesine iltica demek zaten baska bi anlami yok.

yok ayak takimi donerci monerci laflar etmissin bi de.

ayak takimi dedigin de donercide monercide fabrikada dukkanda nerde olursa olsun bir yerde calisarak bir katki sagliyor.
bi de 4000 euro vermis de parasini vermis okuyacak diye triplere girmissin. ben olsam red verirken altina not duserim al 4000 euronu kivir diye.
4000 euro verdim. 8000 euro da cebimde var. geliyorum. nasil reddedilirim =[ komik ya .o parayla ulkeye bi katki sagliycaksin sanki.

biraz sert oldu ama boyle yani. tekrar basvuru falan onlari yap, olmazsa orda bi dukkanla fabrikayla anlas, sana is versinler. calisma izniyle git. en mantiklisi bu. 4000 falan da cebinde kalir. biraz verirsin ilk anlastigin yere seni kadroda gosterirler bi sure sen baska biseyler bulana kadar.

Tamamini degil hicbir kismini okumamissin, ben niye reddedildim diye bir soru sormadim, birseyden sikayet etmedim burada. Zaten olayi yasayan ben degilim, arkadasim adina da yapmadim bunlarin hicbirini.

Madem adam sirf 27 yasinda diye bu kadar acimasizca yerden yere vuruyorsunuz, o zaman parasi olsunua da bakip susacaksiniz. Ya yasina bakarak konusmayacaksiniz ya da parasina bakarak susacaksiniz. Bir ulkeye vize basvurusunda bulunman icin senden bir takim kriterleri yerine getirmek istiyorlar, adam para gormek istiyor para gosteriyorsun. O yuzden kendinden istenen masraflari karsilayabildigini ispatladigindan bahsediyorum ben de, felsefe tartis deselerdi ne kadar felsefik biri oldugundan bahsederdim ama bunu soran yok. Mal bulmus magribi gibi yastan yakalayip bir de kendinizi hakli cikarmak icin boyle gaza basmalar falan.

27 yasinda lisans okuyarak ne mi katacaksin adamin ulkesine? 18 yasindaki ne katiyorsa onu katacaksin. Polonya'ya ait ozel bir okulun yuklu masraflarini karsilayip, burada ev tutup ustune yasam masraflarini burada karsilayarak, bu ulkeye bir turistten cok daha fazla sey kazandiracagin kesin. Turist de gelemesin o zaman, turist iltica edemiyor mu sanki?

Kisinin kalisini mesrulastiracak bahanelere erismesi ile iltica etmesi arasinda fark vardir, sesi en cok cikanlariniz daha bu en temel farki gormekten aciz. Yok o yastaki adamin lisansta ne isi varmis da, hayatini oraya tasimak istiyormus da. Vah vah ne kadar buyuk bir ayip, ne kadar gizli bir amac hayatini tasimak istiyor olusu. Evet okul bulursa okur, is bulursa kalir calisir. Bu cakallik mi simdi? Yapacaksan bu sekilde yapman gerekiyor zaten, deger yaratan insanlarin kalmasi keza yasal.

Adama yasindan dolayi bu kadar sovuyorsaniz topluma hicbir katkisi olmayan, allahin cahili, hicbir sekilde uyum saglamayan donercisini de sokarim gozunuze hakli olarak. Evet ayak takimi bu adamlar, az kazandiklarindan dolayi degil, topluma bir katkilari olmadigindan dolayi. Adamin doner dukkani aciyor olmasi talebi yaratan bir arz, bir eksikligi doldurmuyor burada. Bir ogrenciden daha asil bir insan degil yaptigi isten dolayi.

Ben adamin yasini detay olarak belirttim diye siz bunun uzerine yorum yapmayi vazife edindiniz, ne bahsettiginiz kisi hakkinda birsey biliyorsunuz ne soz konusu ulke hakkinda. Burada 30 yasini gecmis, parali parasiz hanzonun her turlusunun, cemaatcinin, pisligin dolusturdugu, sadece bunlarin sirtindan para kazanmaya endeksli bir sekilde calisan Vistula Universitesi diye biryer oldugundan habersizsiniz mesela. Buraya gelen ogrencilerin ya da iscilerin cogu ne Ingilizce biliyor ne de kaldiklari sure boyunca adam gibi dil ogrenebiliyorlar, Polonya'daki Turkiye Cumhuriyeti vatandaslarinin cogunlugunun profilini cizdim sana su an anliyor musun? Benim arkadasimin 3 dil bildigi sadece okudugu okullara bakarak gorulebilecek birsey mesela. Ki ben buna ragmen qq yapmak icin acmadim bu basligi, prosedur hakkinda soru sormaktan baska birsey yapmadim. Bir detay yakalamissiniz, "ben olsam ne yapardim" sorusundan hareket ederek ahkam kesiyorsunuz ama isin kuralinin ne oldugu hakkinda hicbir fikriniz yok.
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

Nigger_of_the_sand said:

Ben burada kimseye "arkadas neden red yemis olabilir" diye bir sormamisken siz kim oluyorsunuz da sadece benim sundugum bir yas detayi uzerinden adamin niyeti hakkinda fikir yurutuyorsunuz?

Welcome to internet

Bu kadar sinirlenecek bir şey yok. Arkadaşının amacı öyle bir şey değilse burdakilere saçmalıyonuz keke de geç niye rage'e giriyorsun ki?

Dedigim gibi sinirim bozuk, ustune insanlarin bu kadar umarsizca tahrik etmesini kaldiramiyorum su anki ruh halimle.
Sosyal ağlarda paylaş

27 yasindasin diye yerden yere vurmuyorum. isteyen istedigi yasta okur. neden o yasta okudugun da sadece kendini ilgilendirir.

ama gidip insanlarin doktora yaptiklari yasta lisans basvurusu ile ulkeye vize almak icin basvurdugunda iltica diye reddedilmen cok normal.

hayatini oraya tasimak istemen de gayet normal. kimse ayiplamiyor. senin basvuruna bakan adamin isi de zaten onundeki bilgilere bakip bu okumaya degil buraya yasamaya geliyor diyip durdurmak. 3 dil bilmen, felsefi konularin bilmemnenin bi degeri yok.
bankadaki paran, geri donecegin evin barkin, ailen vs var mi diye bakacak. baska da vardir baktiklari seyler bir suru.

birseyden sikayet etmedim diyorsun ama, donercilere bilmemnelere, adapte olamayan hanzolara veriyolar okumaya gelen 3 dil bilene vermiyolar diye sikayet etmissin iste. olan sana veya arkadasina olunca objektif bakamiyosun belli ki.

olay is ve calisma izni olunca daha kolay olur diye de en sonunda yazmisim. hic olmadi calisma izni ile girersin diye.
bu kadar triplere girecek birsey yok. ben de calisma izni ile vize alip okudum. bir sikinti da yasamadim. ama zaten calisiyodum.

senin yapicagin ilk is, okul ile temasa gecip vize vermediler demek. okul sana kefil olacak bu bizde okuyor diyecek. olacak bitecek. ya da parani geri yollayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşına söyle, 27 yaşında biri olarak, bir üniversite droplamış olarak, ve çevresinden ciddi mutsuz biri olarak, toplum sözleşmesini yansıtan her türlü kurumdan, şirketten "iyi insan" yaklaşımı beklemesin.

toplumun geri kalanı tarafından ise bireysel olarak tanınabildikçe iyi yaklaşım görürsün. ötekiler için olması gerekenden, beklentiden çıktığın için gerizekalı olursun.

ama gerizekalı olmak, geri zekâlı olmaktan her zaman yeğdir.

o yüzden konu kişi tartışmaktansa nasıl okuyacağımı kanıtlarım ve itiraz ederim ekseninde olmalı.
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

27 yasindasin diye yerden yere vurmuyorum. isteyen istedigi yasta okur. neden o yasta okudugun da sadece kendini ilgilendirir.

ama gidip insanlarin doktora yaptiklari yasta lisans basvurusu ile ulkeye vize almak icin basvurdugunda iltica diye reddedilmen cok normal.

hayatini oraya tasimak istemen de gayet normal. kimse ayiplamiyor. senin basvuruna bakan adamin isi de zaten onundeki bilgilere bakip bu okumaya degil buraya yasamaya geliyor diyip durdurmak. 3 dil bilmen, felsefi konularin bilmemnenin bi degeri yok.
bankadaki paran, geri donecegin evin barkin, ailen vs var mi diye bakacak. baska da vardir baktiklari seyler bir suru.

birseyden sikayet etmedim diyorsun ama, donercilere bilmemnelere, adapte olamayan hanzolara veriyolar okumaya gelen 3 dil bilene vermiyolar diye sikayet etmissin iste. olan sana veya arkadasina olunca objektif bakamiyosun belli ki.

olay is ve calisma izni olunca daha kolay olur diye de en sonunda yazmisim. hic olmadi calisma izni ile girersin diye.
bu kadar triplere girecek birsey yok. ben de calisma izni ile vize alip okudum. bir sikinti da yasamadim. ama zaten calisiyodum.

senin yapicagin ilk is, okul ile temasa gecip vize vermediler demek. okul sana kefil olacak bu bizde okuyor diyecek. olacak bitecek. ya da parani geri yollayacak.

E kardes parasi var diyince de alsin parasini gotune soksun dedin yani, simdi diyorsun ki felsefe bilmesine degil parasina bakarlar. Ben de onu diyorum iste, istenilen kriterlere fazlasiyla sahip oldugunu gosteren belgeleri yine fazlasiyla sunmus adam, para da bunun icinde. 10 ay sonraki donus biletini bile almis donecegini ispatlamak icin. Yani bunun ustune 27 yasinda olmasi uzerine bu kadar tahrik edici sey yazdiktan sonra ben de 30 yasini geckin adamlarin bile bruada okudugunu, buraya gelenlerin onemli bir kisminin sistemi kandiran insanlar oldugunu ve bunu nasil da rahatca goz gore gore yaptiklarindan bahsettim. Orjinal postta donerciler ilgili birsey yoktu, sizin yargilayici mesajlariniza o sekilde cevap vermem icab ettigi icin bahsettim bundan. Ben de isterdim hic bu sekilde eskale olmamasini.
Sosyal ağlarda paylaş

gotune sok demedim. sanki bana oduyosun bana ne.
sen oyle yazinca dondum baktim bi de demis miyim diye.

4000 euroyu da okula odedik nasil almazlar diye tepkine yazmisim. senin evraklarina bakan adamin yerinde olsam boyle derim diye.

o adamin gozunde 3.dunya ulkesindem egitimsiz, meslegi olmayan adamin teki 27 yasina gelmis 4000 euro verip ulkeye kapak atiyor su anda.

sistemi kandiranlar dedigin adamlar gibi kandir gir bu kadar trip atacagina. girdikten sonra bakarsin yoluna. okuyo musun okumuyo musun napiyosan yaparsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Israrla anlamiyorsunuz, bak orjinal mesajda herhangi bir sitem serseniz var mi? Burada konuyu kuyugundan yakalayip yas ve lisans uzerinden ahkam kesenlere ben de o sekilde savunma yaptim. Siz adama cop muamelesi yapiyosunuz ben de diyorum ki parasi var, ustune buyuk bir yatirimda bulunmus buraya gelmek icin bunun ilticayla alakasi ne? Yani sen burokrat kafasiyla bir insani quantitatif degerleri uzerinden yargilamayi vazife edindiysen, yasi bir kriter olarak taniyorsan parayi da taniman gerek. Sonra da alsin parasini kivirsin dedin iste, gotune soksunun kibarcasi bu da. Sizler konuyu hakli haksiz meselesine getirmeyip, nacizane degerlendirmelerinizi yapmasaniz benim de bu sekilde karsi cikmama gerek olmayacakti.

Bir diyorsunuz bu adam sistemi kandirmak icin gitmis, karsisindakini salak mi saniyor, simdi de diyorsun o zaman o da sistemi kandirip gitsin. Wat? Bunun yerine hic yorum yapmasaniz nasil olur peki?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...