Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

iltica etme riskine karsin vize reddi ve itiraz

Nigger_of_the_sand

Öne çıkan mesajlar

topicin tamamini okumadim, mutlaka yazan olmustur benzerini de tutamadim kendimi.

27 yasinda lisans okuyarak ne katacaksin adamin ulkesine? niye alsin seni? o yasta lisans okumaya gitmek=adamin ulkesine iltica demek zaten baska bi anlami yok.

yok ayak takimi donerci monerci laflar etmissin bi de.

ayak takimi dedigin de donercide monercide fabrikada dukkanda nerde olursa olsun bir yerde calisarak bir katki sagliyor.
bi de 4000 euro vermis de parasini vermis okuyacak diye triplere girmissin. ben olsam red verirken altina not duserim al 4000 euronu kivir diye.
4000 euro verdim. 8000 euro da cebimde var. geliyorum. nasil reddedilirim =[ komik ya .o parayla ulkeye bi katki sagliycaksin sanki.

biraz sert oldu ama boyle yani. tekrar basvuru falan onlari yap, olmazsa orda bi dukkanla fabrikayla anlas, sana is versinler. calisma izniyle git. en mantiklisi bu. 4000 falan da cebinde kalir. biraz verirsin ilk anlastigin yere seni kadroda gosterirler bi sure sen baska biseyler bulana kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

Abı genel olarak bu konularda baya katıyımdır ama olm siz 3 aylıkta mı basladınız universiteye . Ortalama insan omru 32 sene felan mı?
Lan adam 27 yasında 4 sene okuyacak yada 6 neyseç 33 yasında okulu biticek.
Lan askere gitmemek için yuksek lisans felan 25den once zaten turkiyede okul bitmiyo ki?
Adam omrunden 5 6 sene fazla harcadı diye mi ne yararı olcak.
Lan adam en erken Turkiyede calıssa 65 yasında emekli olcak.
32 sene daha calısıcak demek bu. Yeterli değil mi?

ayrıca adam 27 yasında universiteye gidiyosa demek ki daha once bi linsans okumustur ya da calısmıstır. anlamadım hepiniz ilkokul 3 ten sonra sanayide çırak olarak sektöre mi girdiniz?

ayrıca evlenip avrupaya kapagı atıcaksa adam gider alanyada otelde garsonluk yapar 50 yasında bi alman teyzeyi kapar ne urascak tıp okumaya mı ne polonyaya gitmeye.
Sosyal ağlarda paylaş

ben 3 sene okudum biraktim, baska yerde tekrar basladim okudum. tekrar basladigimda 22ydim yine. alakasiz da bi is yapiyorum. sacma sapan.
konu o degil,

nasil olur da reddederler ben okuyacaktim, 4000 de para verdim. ayaktakimini almislar donercilik yapiyolar evlenmisler bilmemne diye triplere girmek komik.

cok normal degil mi 27 yasinda adam lisans diye gitmeye calistiginda iltica diyerek reddedilmesi?
Sosyal ağlarda paylaş

Abi lisans yapilmaz degil. Ama ydisina basvuruyorsun goze batan bir faktordur illaki. 30 sene calisacak daha evet dogru. Ama is dunyasinda bile 27 yasinda uni okuyup 30 yasinda ilk ise basvurursan mulakatta soracaklar: naptin olm bu yasina kadar sen diye. He mantikli bir aciklama yaparsin kimse bisy demez. Ama vize surecinde o aciklamayi yapmaya imkan da bulamayabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

olay bi yaştan sonra lisans okunmaz değil, tr'de okursun 40'ından sonra da okursun o konuda np.

olay 27 yışında yurt dışında lisansa "özel üniversiteye" başvurmak (param var, oturum izni pls) ve kabul aldın diye vize verilmesini garanti görmek. yani arkadaş cidden cabbar cevval atakan bilime bilim ilime ilim katacak bir arkadaş da olabilir. lakin, vize görevlisinin bu vize-oturum başvurusunda ne gördüğü önemli olan. onlara çok hoş görünmemiştir bu durum.
Sosyal ağlarda paylaş

ya eğer tr de gayrimenkulü yoksa adamın risk taşıyor belli yaştan sonra.

ok bu adam okur ama ülkede kalır gibi bi endişe olabilir
Remus said:

27 yaşında üniversite olayını niye dert ettiniz? Çokda garip değil bence. Para toplayıp sonra üniversite okuyanlar. Türkiye de bile baya örneği var. Özelikle açık öğretim okuyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

ya adam korumacı bakıyordur
sonuçta gelen adam türk, bi sabıkası var geçmişten default olarak.
e tam evlenme yaşı
e tr ye bağlayan bişiyi yok adamın.

Yani tam bilmiyorumda, eğer bankada borcu falan olsa, bi arabası evi falan olsa o zaman sorun olmazdı sanırım.

burdan bakıldığı zaman, bu adam neden tr ye dönsün ki diyebilir polonyalı görevli.
Zira sadece okul parası vererek polonya vatandaşlığı almaya çalışıyor olarak gözüküyor.
Sosyal ağlarda paylaş

adam isterse 50 yaşında üniversiteye gider de, başka bir ülkeye bunun için başvururken senin yaşına göre değerlendirmesi çok normal. 30 yaşına merdiven dayamış adamın ne işi var ülkede üniversite okumak için, orada karı kıza salça olup ip atacak ülkeme pis türk demiştir.

sen olsan sen de öyle derdin yani. gocunulcak bir şey yok. diğer tarafta olduğumuz için gücümüze gidiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

Abi öncelikle geyik bir yana öyle bir anlatıyorsun ki senin anlattığından bile ben elemanın niyetinin orada ilim irfana ulaşmak değil, bizim ülkeden uzaklaşmak olduğunu düşünüyorum. çünkü hep "ne var yani, dönercisi, hanzosu kalıyor da bizimki neden kalamıyor. yasadışı değil" diyorsun.

sonra buradaki insanlara gerizekalı diyorsun ya, insanlar senin verdiğin veriler üzerinden değerlendirme yapıyor. hadi kurban alırsın sana haksızlık etmiş demek kolay. hani buradaki insanlara gerizekalı diyorsun ya, vize departmanının yedi ceddini araştırdığını hobileri nedir bu çocuğun, ay çok modern bir çocukmuş ekşide yazıyor falan dediğini mi düşünüyorsun. vize görevlileri basit 5 dakikalık bir veri üzerinden değerlendirmeyle basıyor reddi. 27 yaşında. lisans okumamış (ya da okumuş ama yeniden lisans okuyor burayı bilemiyoruz), 4 YIL Polonya'da kalacak, 4000 Euro para verecek özel okula. E bu adam ya parası var 4 yıl burada kalacak ya da 4000 Euro'yu 1 sene verip biriyle evlenip buraya kapağı atacak diye düşünür. Senin 10 yıldır tanıdığın gibi tanımaz arkadaşını. Ha, hani diyorsun ya atsa ne olacak abi diye sürekli, dönerciler atıyor kapağı 2 kelimeyi bir araya getiremeyen falan. O işler öyle değil işte, düşün şimdi Polonya gibi duyduğum kadarıyla özellikle kara kaşlılara karşı ırkçılığın yoğun olduğu bir AB ülkesi. E bunun üzerine düşün AB üyesisin, millet ucuz diye senin ülkene okuyacağım diye 4000 Euro bastırıp gelsin. 4x4.000= 16.000 + işte yeme içme kalma masrafları. 4 yıl avrupa'da yaşamak için hiçbirşey. e bir de iltica riski var. e adamlar da doğal olarak basıyor reddi. senin arkadaşın öznelinde değil, bu paralara sahip bir ton hanzo var, onları da alsınlar o zaman ülkeye özel okuldan red alınca.

Herkesin dediği gibi burada en önemli nokta 27 yaşında lisansa başvuruyor olması. hem 27 yaşına kadar neden yapmamış hem de en az 4 yıl burada kalacak düşüncesi red için yeterli bir sebep. Ha zorlar, alır bir şekilde eyv, ama ilk defada red anormal değil gibi.

Her konuda mantikli yaziyorsun ama bu konuda sacmalayanlarin tarafinda olman uzucu.

Ben burada kimseye "arkadas neden red yemis olabilir" diye bir sormamisken siz kim oluyorsunuz da sadece benim sundugum bir yas detayi uzerinden adamin niyeti hakkinda fikir yurutuyorsunuz? Benim sundugum detaylar uzerinden degerlendirme yapin diye birsey mi dedim de bunu bahane olarak kullaniyorsun, benim sunmadigim alakasiz bir detay yuzunden red aldi belki? Evet gerizekali diyorum cunku ben bile olaya tam olarak vakif degilken, tavsiye icin acilmis bir konuda benim belirttigim bir detay uzerinden emotional intelligencedan yoksun bir sekilde karsinizdakinin yarasini desmek icin ukala ukala yargilarda bulunuyorsunuz. Hani kusura bakma, ozellikle senden beklemezdim boyle gafil bir tavir.

Sayisal olarak sundugum detaylara odaklanip onlar etrafina cerceve bir hikaye yazip duruyorsunuz, sen de aynisini yapmissin iste. 4000 euro okul masrafindan bahsettim diye onun uzerine hikaye yazmissin, bu adamin sadece okula odedigi para ve ben kendisinin hesabinda gostermesi istenenden 2 kat fazla parayi gosterdigini belirttim onu okumamissin herhalde.

Ben burada basligi adam neden red yemistir diye sormak icin yahut Polonya Konsoloslugu hakkinda QQ yapmak icin acmamisken sizler benim belki ucundan vakif oldugum durum hakkinda sundugum 2 detay uzerinden bilmis bilmis yorumlar yapmayi vazife edindiniz kendinize.

Hayir bu kadar ukala bir sekilde isi hakli-haksiz meselesine surup tepemin tasini attiracaksaniz so be it, ben de karsinizda dururum o zaman. Sen "onlar senin tanidigin gibi tanimaz arkadasini" demissin, daha vasifsiz, daha parasiz, oraya sistemi kirmak icin gidenler daha kolay gidiyor diyorum size nesini anlamiyorsunuz bunun? Buraya sorunsuz gelebilen adamlar net bir sekilde daha riskli insanlar, bunu ben gorebiliyorum, herkes gorebiliyor, Polonya yetkili mercileri de gayet biliyor bu adamlarin buraya nasil geldigini neler yaptigini. Adamlar salak degil demissiniz ya, hani sonra "onlar bilmez ki senin arkadasini" diye salaklarmis gibi davranmayin o yuzden. Ukalaliktan baska birsey degil bu.

"Adam ne diye 4 yillik vize versin" deyip durmussunuz, o vize basvurusu 4 yil icin yapilmiyor bu arada, ogrenciler okula en fazla 1 yillik kayit yaptirabildigi icin vizeye de en fazla 1 yil icin basvurabilir sonra her sene yeniletilir vize. Adam 1 yil vermek zorunda da degil zaten, 1 istemezse 3 ay da verir. Buradan baslayalim fact checklerimize.

Mesele iltica etmek iken siz adamin ulkede kalma niyetine verip durmussunuz. Mesele bir Turk'un Polonya'da kalip kalmayacak olmasi degil, iltica etmek. Iltica etmek siginmaktir, bir ulkede konvansiyonel sekilde, yasalara uygun, deger ureterek kalisini hak edince iltica etmis olmuyorsun. "Sen buraya gelecen sonra burada burada kalmak icin is bulacan ya da evlenecen di mi cakal senii" diye mantik mi olur? Kafanizda adamin hayatini oraya tasimak istedigi sonucuna vararak sonra bir cakalligi ifsa etmiscesine iltica riski oldugunu hakli bulmussunuz, bunun ilticayla ne alakasi var? Bir insanin yasal ve konvansiyonel kanallari kullanmasi bir risk olarak algilanamaz, bu hakkinin onu kapatilamaz.

Gercekten sistemi kandirmaya calisanlara, art niyetli olanlara karsi dravdan da olsa yapilan bazi testler var; ornegin evlendigin zaman habersiz kontroller yapiyorlar, yasadiginiz yere gelip beraber yatiyor musunuz, esyalariniz ayni ortamda mi diye bakiyorlar, ikinizin hayati hakkinda capraz sorular soruyorlar. Ise yariyor mu? Pek yaramiyor, ama devlet bunu verify etmek icin bir caba sarfediyor yine de. Peki buraya okumak icin gelen, parasini vermis, Turkiye'deki okulundan kayit sildirip kiraladigi evi kapattirmis, fazlasiyla parasi + sponsoru bulunan, background check yapildiginda iyi bir aileden geldigi belli olacak birine nah cekmeden once gercekten bu adamin riskli olup olmadigi hakkinda bir ugrasta bulunmuslar mi? Sanmiyorum. Kendisini savunmasi icin bir sans bile verilmemis. Siz bu ukala tavirlarinizi sergilemeden once ekstradan 1-2 sey daha ogrenmeye calistiniz mi? Yine hayir.

Az once yazdi arkadas, konsolosluga gittiginde neden red yedigi konusunda bir bilgi bile verilmemis. Belki yasla alakasi var belki yok. Normalde 30 yasin ustundeki adamlar bile geliyor buraya okumaya, bir ihtimal darbe girisimi ve OHAL sonrasinda onlemleri katilastirmislardir diycem ama sonuc olarak hicbirsey soylememis adamlar. Belki formalitede bir hata yapildi, belki elcilikte onemli bir belge kaybettiler sonra yok varsaydilar vs. Su asamada hersey olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Murray said:

Normalde saygı duyardım ama şu yazı beni aşırı irrite etti. Millete "ayak takımı" derken vizeden reddi yemeniz tabiri caizse iyi olmuş. Sarsmıştır umarım, kendinizi ne hikmetse diğerlerinden üstün gören o algılarınız yıkılmıştır. Normalde demem ama şu yazıdan sonra diyorum. Siz insanları tiple vs. yargılarken kendinizi elit, farklı olarak algılamaya devam edin. Yurtdışında türküm demeye utananlarla bir şu anlayış gözümde.

Yok kardes sarsmadi, zira bu senin komunist posterlerine konu olacak sekilde bana ayak takimi tarafindan vurulmus bir tokat degil, burokratik nemrut bir devletin burokratik ceberut bir ulkenin vatandasina vurdugu bir darbe. Ektigimi bicmiyorum yani, ayak takimi yine ayak takimligini yapmaya devam ediyor, buradaki barbarliklari neticesinde ulkenin nadir guzel insanlarinin da risk olarak algilanmasina devam ediyorlar yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

iyide sen niye sinirleniosun ki vizeyi vermeyen adamlar.

boşver abi zaten istenmediğin yere gitme.

Bence biraz sakinleş, iki geyik yaptık zati; ordaki memurun hatası/genellemesi. sonuçta ordaki memurda çomar.

Calimero'ya haksiz cikismisim sanirim biraz, Murray'in mesaji ile ayni anda okuyup ona daha once yazmaya baslayinca ona da yansimis ofkem.

Yalan yok ofkeliyim yani, olay moralimi bozdu ve yipratti ustune bazi insanlarin sergiledigi tavira karsi da tutamiyorum kendimi.
Sosyal ağlarda paylaş

sktret abı sanki bana londra yani. Allahın polonyası mızrakla tanka saldıran heriflerden ne bekliosun sdadeadafadsaac

kendi esseklikleri diyip geçmek lazım. Kiev falan alıodu bi ara oraları denedimi arkaadaşın?

Bide ne okuyacak? neden okul? direk meslek eğitimimi doktorluk gibi bişimi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...