Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Anksiyete

monoscope

Öne çıkan mesajlar

http://psychologytoday.tests.psychtests.com/take_test.php?idRegTest=1597

şurdaki testi yaptım 100 üzerinden 67 çıktı

Existential Anxiety

Your score on this scale was moderate, indicating that you are somewhat satisfied with life and are generally able to handle the fact that there are things beyond your control. You feel OK about yourself on the whole, but sometimes experience an excessive amount of discontent. Individuals with this profile may have some difficulty finding meaning in their lives, experience sporadic feelings of futility, or worry about the future. These flashes of existential anxiety have not reached a serious level in your life, but there is the possibility they could create a snowball effect and become more harmful.
Sosyal ağlarda paylaş

masa said:

Yeni gordum topigi. Anksiye konusunda calismis bir psikologa gidersen 8-12 seansta hayatin boyunca kurtulabilirsin. Hangi sehirdesin? Isini iyi yapan birine yonlendirebilirim.
Herseyden once rahat ol, tedavisi olnayan birsey degil. Unlu psikologlara da paralar dokmene de gerek yok. Sadece anksiyete konusunda uzman biriyle calisman gerekiyor. Bilissel davranisci terapi anksiyeteyi cok hizli cozuyor. Yillarca anksiyeteden hayati zehir olmus, bilissel davranisci terapi ile birkac haftada sorunu kökten çözmüş cok fazla insana sahit oldum.

ilaca karsi degilim hatta cogu zaman ilaclar terapiyi destekler ama tek basina ilac cozum degil. Ilacla ortaya cikan sorunu bastiriyorsun. Ama terapi ile sorunun kaynagini bulup cozuyorsun.

Abi önerdiğiniz psikoloğu açık açık yazsanıza, sakıncası mi var bunun? Boşverin pm falan herkes yararlansın.
Sosyal ağlarda paylaş

sadman said:

Hem introvertlik hem sosyal fobi hem de ucundan şizoid bozukluk varsa ne yapıyoruz?

Mesela verdiğin örnekte ben direkt giderim o kuytudaki masaya otururum, orda mutlu olurum ama bi yandan da ulen yine ezik ezik kenara köşeye kaçtık diye düşünürüm sonra o kalabalık masaya bakıp sefil yaratıklar derim içimden. Biri gelip bişey anlatsa herhangi bi tepki veresim gelmez üzücü/sevinçli bişey olsa bile. Mr. Robot'taki Angela gibi bön bön bakarım. Ama suratına bakamam, başka biyere bakarım.

Abi böyle tek bir olay veya durum üzerinden çıkarım yapmak mümkün değil. Mesela tepki vermeme durumunun birçok nedeni olabilir. Genellikle terapilerin ilk iki seansında gelen kişiden sadece bilgi alınır. 3.-4. seansa tanı konur. Bir hocam terapiyi iğne ile kuyu kazmaya benzetiyordu.
Yukarıda verdiğin örnek için birşey diyemem ama OKB hakkında söylediğin şeyler klasik okb profilini anlatıyor. Tedavisi var, eğer istersen kurtulabilirsin. Ama benim buradan vereceğim tavsiye bir işe yaramaz. Terapistinin seni iyice tanıyıp sana uygun olan yöntemi bulması gerekir.

calimero said:

Abi önerdiğiniz psikoloğu açık açık yazsanıza, sakıncası mi var bunun? Boşverin pm falan herkes yararlansın.

Psikologlar tüm hastalıkları bilir ama genellikle bir konu üzerine uzmanlaşırlar. Onun için tek bir isim veremem. Ama istanbulda olanlar için bir isim önerebilirim.
"Ayşe Şahan", benim üniversiteden hocam. Bilişsel davranışçı terapiler konusunda çok güveniyorum. Memnun kalmayan kimse de duymadım. [email protected] mail adresinden ulaşabilirsiniz.

bingildak said:

masa kendimizi özel hissetmemiz için ne olmamız gerekiyor direkt yazarsan daha rahat olacak, böyle kasıyor.

Abi öyle bir yöntem yok. Senin kendini özel hissetmemenin nedenini bulup onu çözmen gerekiyor. Herkesin ilacı farklı. Ama ben seks yaptığım zaman kendimi çok özel hissediyorum.

Abi birde şöyle bir durum var. Terapiye gelen adama kendisi için konulan tanının söylenmemesi öneriliyor. Çünkü adama sen tanıyı söylediğin zaman eve gidip internetten araştırıyor. Tüm belirtilerini okuyor. Sonra adam beklentiye girip daha önce göstermediği belirtileri de göstermeye başlayabiliyor. İnternet üzerinden kendisine tanı koymanız sağlıklı değil. Çünkü bazı rahatsızlıklar arasında çok ince bir çizgi var. Deneyimli psikologlarin dahi tanı koyması zaman alabilir. Eğer işlevselliğinize engel olduğunu düşündüğünüz bir şikayetiniz varsa psikoloğa gidin. Psikolog sizi doğru bir biçimde yönlendirir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...